Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Alpha system users.

- - - - -
  • Please log in to reply
1790 replies to this topic

#1423
Tonix

Tonix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 928
  • Înscris: 12.06.2010

View PostCaptcha, on 26 februarie 2014 - 02:48, said:

Pentru asa expuneri lungi cadrele sint surprinzator de curate. Sharpnessul este bun si el.


Conteaza mult si temperatura exterioara , ca sa parafrazez un clasic in viata "iarna nu-i ca vara"

Edited by Tonix, 26 February 2014 - 14:31.


#1424
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006
Defapt conteaza temperatura interna :).

View PostTS030, on 26 februarie 2014 - 14:24, said:

Nu-i chiar asa.
Ups, de asta am uitat.

#1425
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008
cam asa e, cum zice TS030. In plus senzorii de AF nu au nevoie in mod normal de toata lumina pentru a functiona la parametrii normali.

Toata minunatia asta cu SLT(care e de fapt o "inventie" Canon) a venit din alte motive, nu LiveView si minunatii de genul asta, pt ca inainte de SLT Sony avea un Live View superior la ce au acum concurenta DSLR. Pe vremea primelor generatii de aparate foto Sony dupa preluarea Minolta, baetii au scos cateva aparate superbe din punct de vedere strict fotografic(A700, A900, A850). Problema lor a fost ca aveau, in special cele 2 FF, un dezavantaj la ISO ridicat fata de competitie de aproximativ 1 stop, care nu era neaparat o problema pt ca aveau cel mai luminos si mare OVF si pret sub concurenta. Din pacate, tocmai incepusera sa apara la concurenta DSLR-urile cu Video(focalizarea era manuala). Baietii de la Sony, in prostia lor, pt urmatoarele generatii au insistat sa nu intorduca filmarea pt ca "they want to do it right" (asta e din ceva interviu dat la vremea respectiva de ceva CEO Sony).

Cand filmarea a inceput sa fie vazuta de toata lumea ca un mare pct minus la Sony, au venit cu SLT care pe langa AF in video le dadea live view si costuri de productie mai scazute(un bonus avand in vedere ca erau pe pierdere pe partea foto).Costurile de productie scazute nu s-au regasit in general si in pretul de raft.

Acuma, SLT-ul din punctul meu de vedere e o chestie incredibil de util pentru segmentul entry-level si poate chiar mediu. Aparatele Sony sunt incarcate cu chestii("bells & whistles" cum zic unii) care nu sunt extraordinar de utile pt un fotogaf profesionist, pt utilizatorul de rand sunt f f f utile.

Pt ca s-a "certat" lumea recent pe tema asta in alt loc, uite dupa parerea mea ce poate oferi un SLT entry unui utilizator obisnuit(care nu vrea in general RAW, postprocesare, care in cel mai bun caz o sa ajunga sa traga in mod Apertura si care sta pe auto sau pe scene) care nu prea gasesti la restul:

- stabilizare in corp: da, unii o sa zica ca la concurenta e un obiectiv si atunci totul e null, asa e, dar daca iei un 35 sau un 50 1.8 ieftin, astea nu au stabilizare, asa ca pierderea de 1/3 stop de lumin la SLT se transforma intr-un vantaj de 1.5 stopuri vb strict de expunere
- tehnologii/presetari de fotografiere care sunt extrem de utile pt cineva care nu vrea sa faca postprocesare: Multi-shot-noise reduction(functioneaza EXTREM de bine, nu glumesc), scene cu preset-uri(da, cea de sunset e f utila pt cine nu stie sa expuna in situatia resp de iluminare), sweep panorama(nici nu stiti cati utilizatori de smartfoane vreau sa faca asa ceva cu aparatul), auto HDR, etc
- EVF-ul e mai util unui incepator decat unui profesionist, pt ca vede toata poza in vizor, nu doar 0.97,atunci cand invata sa fotorgafieze grid-ul il ajuta la incadrare, bara pt orizont il ajuta sa faca poza dreapta,daca vrea sa invete sa focalizeze manual focus peeking-ul e extrem de util
- daca vrea sa faca un film, care nu il va edita sau recoda(Sony au un codec nu f utilizat), are focalizare automata capabila la filmare
- si o chestie, asa, minora care mi-am reamintit-o recent chiar aici pe forum, daca vrea sa faca poze in format 16:9 ca sa le puna direct pe TV,poate linistit...din motive nestiute inca de mine, Nikonurile nu pot face asta desi au acelasi senzor

P.S. Ca sa nu existe discutii,Am avut Sony-uri cu oglinda, am avut si cu SLT dar l-am vandut ca nu mi-a placut, am avut si am lucrat cu Nikoane si momentan sunt pe Mirrorless. Nu am folosit Canon

Edited by Sinisther, 26 February 2014 - 15:00.


#1426
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Stabilizare in aparat ai si la Pentax, si la Olympus. Vizoare 100% la preturi decente, la Pentax (incepand cu cel mai ieftin model!), Canon, Nikon - si evident cele electronice. "Bara pentru orizont" - sunt DSLR-uri care-ti indica in vizor inclinatia, ba chiar o si corecteaza automat.

Avantajul conceptului SLT, dupa mine, ar fi faptul ca se poate focaliza oricand - chiar si in timpul expunerii (in teorie cel putin - de aceea "concept"). Poate au ceva de spus posesorii despre asta?

#1427
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008
nu sunt familiarizat cu Pentax, la vizoare stiu sigur ca Nikon are 100% doar la seria 7xxx si FF, fara entry sau midrange, Canon,sigur ca nu are nici pe 6d(este pe batranul 7D).

Nu stiuam de chestia cu Bara pentru orizont la OVF, daca e si pe entry/mid  e un lucru binevenit.

Edited by Sinisther, 26 February 2014 - 15:23.


#1428
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006

View PostTS030, on 26 februarie 2014 - 15:09, said:

Avantajul conceptului ..
..si n-ai mirror flop.

k5 cel putin indica in vizor inclinatia pe H si V, are si pe display reparat, ca la avioane. Iti si corecteaza prin rotirea senzorului, daca ti-e lene sa il inclini tu.

Edited by crokodilu, 26 February 2014 - 15:28.


#1429
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Acum vad ca 70D-ul de la Canon nu are vizor 100% cum credeam. Deci, in ordinea descrescatoare a pretului: Canon 7D, Nikon D7xxx, Pentax K500/K-30.
De la Sony ar fi A58? (A37 apare a fi scos din fabricatie). Este ceva mai ieftin decat Pentaxul, si semnificativ mai ieftin decat restul - asa ca declaram Sony castigator? :)
(cu conditia sa va placa vizoarele electronice, dar hai sa nu discutam asta aici).

Edited by TS030, 26 February 2014 - 16:13.


#1430
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008

View PostTS030, on 26 februarie 2014 - 16:11, said:

asa ca declaram Sony castigator? Posted Image

nici gand. Nu cred ca exista "castigatori" si "perdanti" la alegerea unui aparat. Vroiam sa ajung de fapt la ideea ca nu trebuie excluse anumite aparate doar pentru ca nu scrie un anumit nume pe el sau e o tehnologie alta decat cea de productie in masa, mai ales cand este vorba de un aparat entry-level DSLR si cand nu se stie ce vrea de fapt proprietarul aparatului sa faca cu el sau ce pretentii are de la aparat, pentru ca daca e sa luam strict calitatea imaginilor, orice dslr+ob de kit de acu 5-6 ani(6-10 MP) o sa scoata imagini net superioare oricarei compacte/bridge non high end cu care probabil este obisnuit un potential cumparator de dslr entry-level.

ZA END, ca deja am deviat prea mult de la subiect

Edited by Sinisther, 26 February 2014 - 19:45.


#1431
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postcalexe, on 26 februarie 2014 - 12:08, said:

@Mataluta Creata:
La SLT senzorii AF primesc mai putina lumina fata de lumina receptionata de catre senzorii AF in sistemele clasice - chestiune critica. Cine doreste sa se documenteze poate gasi informatii pe net si va constata ca in principiu sistemul SLT are avantaje si dezavantaje.
Mulţumesc Gogonel, e chiar un semn de cavalerism să-i explici unui utilizator de SLT ce înseamnă SLT, până să mă luminezi tu nici nu ştiam cum să deschid aparatul: Posted Image

View PostSophistiKat, on 09 iulie 2012 - 21:46, said:

Avantajele pe care le ai cu modelele Sony este ca acestea sunt dotate cu tehnologia SLT (oglinda semitransparenta fixa), unde o parte din lumina este directionata catre senzorul AF, si astfel beneficiezi de AF cu detectie de faza chiar si în mod LiveView + înregistrare video!

Gogonel, ştiu că eşti disperat să mă contrazici cu orice ocazie, dar fără să-ţi dai seama, n-ai făcut decât să-mi dai dreptate:  Posted Image

View Postcalexe, on 26 februarie 2014 - 12:08, said:

@Mataluta Creata:
La SLT "pierderea de lumina" nu se refera la lumina care ajunge la senzorul foto ci la senzorii AF

View PostTinkerbelle, on 26 februarie 2014 - 02:58, said:

Acea redirecţionare a luminii de fapt nu afectează cu nimic calitatea finală a imaginii!

View Postcalexe, on 26 februarie 2014 - 12:08, said:

Pentru situatii mai dificile (focus pe lumina slaba si mai ales focus-tracking pe lumina slaba)
În treacăt fie spus, nu toată lumea are bani de 1Dx sau D4. Nici chiar de 5DMkIII nu se poate spune că ar avea un preţ abordabil.
Cel care are totuşi nevoie de AF rapid şi rafală de 10fps, ar face bine să-şi achiziţioneze un A99. Sau A77. Ori A79 ce va fi lansat în câteva luni.

Cadrele obţinute la concursul de echitaţie au fost dezamăgitoare, admit. Dar în plină zi, amărâtul meu de entry-level nu (prea) dă rateuri:
Attached File  DSC02452.jpg   835.84K   56 downloads Attached File  DSC03729.jpg   854.67K   54 downloads

Edited by Tinkerbelle, 26 February 2014 - 20:49.


#1432
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Prezentare A7 + A7R de către Mark Galer, fotojurnalist şi lector la universitatea RMIT, care de la Nikon (D700) a trecut la Sony:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kLAP-N8Ps4I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#1433
Giully4u

Giully4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.03.2007
De ce va tot legati de faptul ca trece nu stiu ce fotograf celebru la alt brand? Ala poate sa isi ia o gramada de bani pentru reclama pe care o face brandului ales, asa ca poate nu e tocmai obiectiv in legatura cu alegerea aparatului.

Tinkerbelle, nu ma pricep prea bine, dar daca nu ajunge toata lumina in senzorii de auto-focus nu inseamna ca in lumina slaba o sa faca focus hunting? Chiar daca imaginea finala nu sufera calitativ, daca nu reusesti sa focalizezi nu o sa ai o imagine finala.

#1434
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Focus hunting nu-i echivalent cu focus ratat, da?

În plus, depinde şi de obiectiv.
Tammy 17-50 vânează în condiţii de lumină slabă. Am de gând să-l înlocuiesc fie cu un Sony 16-50, fie cu noul Sigma 18-35/1,8. Posted Image
Iar pt. expunerile lungi postate pe pagina anterioară am folosit Sony 50/1.8, care n-a vânat, focusul a fost practic instant. Am rămas uimită.

Decât să faci speculaţii, mai bine ai pune mâna pe un model SLT, asta dacă chiar eşti curios de funcţionarea unui astfel de aparat şi nu doar să arunci cu critici gratuite. Posted Image

Edited by Tinkerbelle, 27 February 2014 - 02:07.


#1435
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008

View PostGiully4u, on 27 februarie 2014 - 01:54, said:

nu ma pricep prea bine, dar daca nu ajunge toata lumina in senzorii de auto-focus nu inseamna ca in lumina slaba o sa faca focus hunting?

daca citeai cateva posturi inainte invatai ca nici la DSLR nu toata lumina merge pe sistemul de focalizare si te pricepeai mai bine. Proun sa discuti cu Tink pe privat

#1436
Giully4u

Giully4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.03.2007
Focus hunting e deseori echivalent cu focus ratat cand faci fotografie la obiecte mobile.
Evident, daca fotografiezi obiecte statice poti sa reiei focus`ul cand vrei, ca nu se schimba nimic in cadru.

Si nu a fost o critica, a fost o intrebare din pura curiozitate.

Nu sunt fanul unui brand anume, am ales Nikon pt ca asta mi-a oferit ce am avut nevoie la banii pe care eram dispus sa ii dau.

#1437
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sony Alpha A7/7r (mda, Sony se chinuie sa amestece bine lucrurile) nu mai sunt weather sealed:
http://www.sonyalpha...ture-resistant/

#1438
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006
Daca nu iese pisica putem trage concluzia ca e etans :).

#1439
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Am mai experimentat cu expunerile lungi. De mâine se va însenina și am să-ncerc niște star-trails! :)

25 de minute, f/16, ISO 100:
Attached File  DSC05493.jpg   81.28K   46 downloads Attached File  Crop1.jpg   570.39K   53 downloads

30 de minute, f/16, ISO 100:
Attached File  DSC05495.jpg   885.95K   56 downloads Attached File  Crop2.jpg   575.05K   52 downloads

#1440
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,956
  • Înscris: 28.12.2006
Sigur e vorba de minute?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate