Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Alpha system users.

- - - - -
  • Please log in to reply
1790 replies to this topic

#1441
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.10.2013
Femeie cum naiba le mestesugaresti ? Io am tras o expunere de cinci minute pe al meu D3200 (cu LENR) la 100 ISO si tot s-a vazut ceva zgomot nasol in imaginea finala.

Tu tragi expuneri de juma' de ora si arata al dracu de curate. CUM ???

#1442
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Saut,

Am achizitionat recent un SLT-A58. Acesta, a venit cu obiectivul de kit 18-55mm / f3.5-5.6 de care nu ma pot plange dar ma gandeam la un obiectiv mai luminos. Cautand pe ebay uk am observat ca se gasesc la un pret decent obiective minolta 50mm f1.7 MD mount. Imi puteti spune ce tip de adaptor imi trebuie si daca o sa am posibilitate de autofocus?

....mai am cateva intrebari:

1. Exista vreo optiune de intervalometer?? Stiu de varianta cu pc-ul.... dar ma gandeam la o solutie pt mediul exterior. Este posibil ca sony sa scoate un update de firmware prin care sa ofere functia asta?
2. Exista posibilitatea de a vedea live view-ul , prin hdmi, pe un laptop sau monitor separat?
3. Care-i povestea cu prajirea senzorului la expuneri lungi? Chiar voiam sa fac fotografii de noapte cu expunere lunga.

Pentru moment cam astea-s intrebarile :D



Multumesc

#1443
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,963
  • Înscris: 28.12.2006
1. daca nu e nimic in manual, incearca niste telecomenzi dedicate, care au deja functie. Sau cu ceasul, la ochi, daca n-ai nevoie de precizie prea mare
3. tinkerbele facea expuneri de 30min, ieseau foarte ok, e drept ca de doua zile n-am mai auzit de ea, ultima data era cam supaerata, sper sa nu fi patit ceva (senzorul) Posted Image

Edited by crokodilu, 08 March 2014 - 23:27.


#1444
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postawss, on 08 martie 2014 - 19:20, said:

Am achizitionat recent un SLT-A58.
În cazul ăsta, felicitări pt. achiziţie, ai făcut o alegere bună!

View Postawss, on 08 martie 2014 - 19:20, said:

minolta 50mm f1.7 MD mount.
Imi puteti spune ce tip de adaptor imi trebuie si daca o sa am posibilitate de autofocus?
De ce să te complici măi cu adaptor pt. obiectiv MD care nu permite AF?
Mai bine ţi-ai lua un Sony 50/1.8, preţ f. accesibil, remarcabil de uşor şi compact, AF rapid...

View Postawss, on 08 martie 2014 - 19:20, said:

Este posibil ca sony sa scoate un update de firmware prin care sa ofere functia asta?
Nu e cazul, intervalometrul e o funcţie rezervată pt. camerele mai avansate.
Trebuie să cumperi un declanşator/telecomandă separată pt. asta.

View Postawss, on 08 martie 2014 - 19:20, said:

Exista posibilitatea de a vedea live view-ul , prin hdmi, pe un laptop sau monitor separat?
Dacă ai cablurile necesare, presupun că e posibil...dar puteai să întrebi pe vânzător chestia asta, ar fi ştiut să te informeze mai bine. ;)

View Postawss, on 08 martie 2014 - 19:20, said:

Care-i povestea cu prajirea senzorului la expuneri lungi? Chiar voiam sa fac fotografii de noapte cu expunere lunga.
E logic că aproape orice dispozitiv electronic suferă, dupa o utilizare îndelungată, de supraîncălzire.
Pe pagina anterioară am postat expuneri de 25 şi 30 de minute. Am găsit câţiva pixeli morţi. Şi deşi ISO era setat pe 100, zgomotul din imagine semăna mai mult cu ISO 200.
Cu D800 sau A99, am văzut expuneri de 1 oră întreagă. Dar ăstea 2 camere au senzori din cu totul altă clasă.

#1445
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Multumesc pentru raspunsuri.

Legat de obiectivele md mount, ma interesam de ele pt ca cu tot cu adaptor pt a mount il pot achizitiona cu vreo 20 de lire, iar sony 50mm f1.8 costa 80-100 de lire. Oricum, este ieftin obiectivul MD dar inca sunt in dubii daca merita si aia 20 de lire. Este posibil sa ma orientez catre AF-uri ;)

Am cautat telecomanda pt timelapse care sa fie compatibila cu a58 dar n-am reusit sa gasesc. Deocamdata singura solutie este aplicatia de android RCCDroid, dar developer-ul inca nu a implementat functia de timelapse...

Mai am o intrebare legate de flash: ii pot pune orice tip de flash care se potriveste cu patina aferenta aparatului sau trebuie sa fie....compatibil? Adica flash-urile sunt universale sau sunt proiectate sa functioneze doar cu un anumit tip de aparat?

#1446
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postawss, on 09 martie 2014 - 16:12, said:

Legat de obiectivele md mount, ma interesam de ele pt ca cu tot cu adaptor pt a mount il pot achizitiona cu vreo 20 de lire, iar sony 50mm f1.8 costa 80-100 de lire. Oricum, este ieftin obiectivul MD dar inca sunt in dubii daca merita si aia 20 de lire. Este posibil sa ma orientez catre AF-uri
Ar fi o alegere înţeleaptă să mergi cu un obiectiv mai nou.
Un Minolta MD nu cred că ar face faţă la cei 20 Mpx de pe A58.

View Postawss, on 09 martie 2014 - 16:12, said:

Am cautat telecomanda pt timelapse care sa fie compatibila cu a58 dar n-am reusit sa gasesc.
Cum sărăcie n-ai găsit, când există atâtea modele disponibile:
http://www.tmart.com...CFSQXwwodx0gAAw
http://dx.com/p/wire...Rg#.Uxyj4WeUOM8
http://www.amazon.co...r/dp/B003LYKLCO

View Postawss, on 09 martie 2014 - 16:12, said:

Adica flash-urile sunt universale sau sunt proiectate sa functioneze doar cu un anumit tip de aparat?
N-ai citit manualul? :)
Hotshoe-ul este universal din câte ştiu, la ultimele modele, precum A58.

#1447
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Modelele din primul si al doilea link le-am gaist si eu, dar unde bag mufa aia? La A58 are port USB-Multi. Varianta wireless s-ar putea sa mearga. :D

Am citit manualul dar nu imi zice nimic de third-party flash Posted Image

#1448
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postawss, on 09 martie 2014 - 19:56, said:

dar unde bag mufa aia?
La naiba, păi tu eşti cel care deţine aparatul, eu de unde să ştiu fiecare chichiţă? Posted Image
Mergi la un Sony Center, există destule prin Londra sau unde stai. N-o să-ţi ceară bani pt. câteva sfaturi.

#1449
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postawss, on 08 martie 2014 - 19:20, said:

Saut,

Am achizitionat recent un SLT-A58. Acesta, a venit cu obiectivul de kit 18-55mm / f3.5-5.6 de care nu ma pot plange dar ma gandeam la un obiectiv mai luminos. Cautand pe ebay uk am observat ca se gasesc la un pret decent obiective minolta 50mm f1.7 MD mount. Imi puteti spune ce tip de adaptor imi trebuie si daca o sa am posibilitate de autofocus?


montura A-Minolta nu e compatibilă cu SR-Minolta (MD sau MC) cel puţin dpdv al posibilităţii focalizării la infinit fară adaptor cu element optic înorporat (distanţa montura-plan film/senzor e mai mare la A decât la SR). Dacă voiai să foloseşti obiective SR-Minolta (ca cel pe care-l aminteşti mai sus) şi voiai neapărat sony trebuia să te orientezi spre camere cu montura E . Un obiectiv proiectat pentru focalizare manuală nu are cum să "autofocalizeze". Excepţia se cheamă Pentax dar mi se pare ca acel adaptor şi convertor totodată nu funcţiona decât cu anumite
obiective (evident, nu era compatibil decăt cu montura K-Pentax).

#1450
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013

View Postmontecarlo, on 09 martie 2014 - 21:58, said:

trebuia să te orientezi spre camere cu montura E.
Ey, şi tu acuma, regretele sunt tardive...şi-a ales montura A, cu A rămâne! :)

#1451
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008

View Postmontecarlo, on 09 martie 2014 - 21:58, said:

montura A-Minolta nu e compatibilă cu SR-Minolta (MD sau MC)

partial adevarat. Obiectivele MD/MC se pot "converti" la A-Mount prin modificarea monturii obiectivului(o mica dezasamblare, montare adaptor, uneori poate un pic de slefuire, etc). Exista kit-uri care iti livreaza montura noua, instructiuni de conversie, suruburi,PCB, dar un astfel de kit te costa cam 100E poate mai ult daca vrei sa faca ei modificarea => nu merita sa dai 20 lire pt obiectiv si 100+ pt adaptor,

Daca 50-ul Sony iti pare prea scump uita-te la un Minolta 50/1.7 A-mount, ar trebui sa fie undeva pe la 50 de lire

#1452
awss

awss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 830
  • Înscris: 27.08.2006
Multumesc pt raspunsuri.

Am renuntat complet la ideea de md mount. Mi-am dat seama ca ma complic mai mult decat este cazul. Am achizitionat diferite lentile minolta AF cu A mount si astept sa-mi fie livrate. Vreau sa merg deocamdata pe variante cat mai ieftine si care sa fie compatibile pt ca nu imi pot da seama exact care este diferenta, de exemplu, intre 35-70mm sau 28-80mm etc. Stiu ca sunt lentile de zoom si atat.... :)  Pe viitor o sa cumpar si un obiectiv 50mm f1.7 A-mount pt ca vreau sa fie cat mai luminos si sa obtin efectul ala camp de profunzime ingust (sper ca m-am exprimat bine). Deci....deocamdata m-am hotarat sa experimentez cu lentile ieftine, iar dupa ce mai prind experienta si stiu exact ce-mi trebuie o sa trec la obiective mai serioase si implicit mai scumpe.

#1453
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Chiar de pe SP:  Posted Image
http://news.softpedi...=ForumSoftpedia
Sony A77 Successor Pegged for May Unveiling, with World’s Fastest AF – Rumor
Earlier this month, I told you Sony’s A77 successor, which has been rumored for a while now, will apparently be called the A77II. More than that, sources familiar with the matter claimed the device would surface as soon as this spring and would be up for grabs in retail shops this summer.

However, the most recent batch of rumors is able to give us a clearer date to hang on to. Apparently, the Sony A77II will be announced in May. Specs are virtually unknown at the moment, but SonyAlphaRumors claims the camera will sport a very fast autofocus system, no EVF lag and a very speedy processor.
The AF system is expected to be faster than the A6000 (which is reportedly the world’s fastest). On top of that, the May event will probably see a couple of new A and E mount lenses too.
Previous information claimed the Sony A77 successor would arrive in June, but it appears Sony is rushing things along, something that will only please users hoping to grab the new camera as soon as possible.

[ http://i1-news.softpedia-static.com/images/news2/Sony-A77-Successor-Coming-in-May-Packing-World-s-Fastest-AF-Rumor-431635-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Tinkerbelle, 11 March 2014 - 18:40.


#1454
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Am inventat un nou gen fotografic...supermarket photography! :roflmao:
De fapt testasem noul meu A580... :)

Attached File  DSC00130.jpg   118.39K   64 downloads Attached File  DSC00131.jpg   712.82K   73 downloads Attached File  DSC00132.jpg   80.35K   72 downloads

#1455
Captcha

Captcha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 16.10.2013
Tare frumoasa domnisoara! Posted Image

#1456
tocmaiacum

tocmaiacum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.12.2005
E emigranta din est. :)

#1457
cris2d2

cris2d2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,909
  • Înscris: 16.03.2007
Am un vechi obiectiv Helios 44M pe care as vrea sa-l folosesc pe nu-chiar-asa-vechiul Konica Minolta 5D. Mai exact, ma intereseaza daca indicatorul de expunere din ocularul 5D-ului va functiona cu acest obiectiv ca pe aparatul Zenit TTL, indicand sub sau supra expunerea, in functie de reglaje?

#1458
Lucas_cjn

Lucas_cjn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 18.02.2008
Da

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate