Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Alpha system users.

- - - - -
  • Please log in to reply
1790 replies to this topic

#1459
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Sper sa nu primesc pietre prea mari in cap dar nu am gasit"Bursa"...renunt la trusa Sony a580 cu cele trei obiective:Minolta 50 f1,7(modelul vechi),Beercan 70-210 f4,Tamron 17-50 f2,8,baterie de rezerva originala,telecomanda fara fir...Dau si separat...

Edited by rovid, 31 May 2014 - 14:45.


#1460
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Minolta 70-210 f4(Beercan) oferta la 550 lei si Minolta 50 f 1,7 450 lei ambele mint condition.Trimit foto pe mail.

#1461
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Imi incerc norocul si aici...vreau sa vand trusa Sony montura A si sa iau ceva mai mic (A6000 cel mai probabil) petru ca nu mai am suficient timp sa fac fotografii (nu ca as fi facut prea multe) si pentru poze de vacanta e suficient si A6000 cu obiectivul de kit. Asa ca daca e cineva interesat, iata ce am de vanzare:

1. Sony A57 cu cca 7500  de cadre. Cumparat in iunie 2013 din Franta, deci nu am garantie in Romania. Are montat o folie semi-dura pe ecran (modelul de la Sony) si il dau cu tot cu un hand-grip din imitatie de piele si cutia cu tot ce a venit, mai putin obiectivul de kit pe care l-am dat deja.
2. Tamron 17-50/2.8 - cel mai folosit dintre obiective, dar nu arata asta. Il dau in cutia cu care a venit (sunt primul proprietar) si filtre UV si polarizare circulara.
3. Sony 18-250/3.5-6.3 - sunt al 2-lea proprietar si nu am la el cutia, iar capacul fata nu e cel original ci unul cu snur. Il dau cu filtru UV.
4. Sony 35/1.8 - al 2-lea proprietar, ca nou - cutie + filtru UV
5. Sigma 90/2.8 macro - filtru UV si adaptorul cu care face macro 1:1 (nativ e 1:2)
6. Blitz Metz 36 AF-4 cu 4 acumulatori si incarcator si un softbox gonflabil
7. Inele adaptoare M42-Sony - unul cu chip de confirmare si unul fara
8. Rucsac Lowpro FastPack 100
9. Trepied de aluminiu - no-name, dar nu am avut probleme cu el

Daca e cineva interesat de ceva de mai sus (sau pachet, caz in care pretul va scadea corespunzator), ma puteti gasi la [email protected].

#1462
Tinkerbelle

Tinkerbelle

    Post Tenebras Lux

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,305
  • Înscris: 22.04.2013
Ai cheltuit ceva bănuţi pe trusa aia, nu ştiu cât ai să poţi recupera din suma iniţială...vezi dacă n-ai stat să cugeţi puţin înainte? :)
"Oare chiar voi avea nevoie de toate astea?"

#1463
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008
parte par a fi luate SH....deci omul cred ca o facut achizitiile treptat, in functie de nevoi....sau de "lens lust" :P

#1464
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Tinkerbelle - evident ca nu voi recupera suma initiala, asta o stim cu toti cand cumparam ceva nou (asta daca nu cumparam obiecte de arta care pot eventual creste in valoare in timp). Nu imi pare rau de bani, pentru ca le-am luat sa le folosesc si nu poti pune pret pe pozele cu prima zi de scoala a copiilor, de exemplu. Si, asa cum spune si Sinisther, unele obiective le-am luat SH, fie din lens lust, fie pentru ca vroiam sa incerc si altceva, dar una peste alta nu regret nici una din achizitii. Doar ca acum e momentul sa se bucure si altcineva de ele si eu sa ma reorientez catre ceva care sa-mi satisfaca nevoile curente. Si, daca peste o vreme voi avea iar "nevoie" de DSLR, cu sigurata nu as mai fi multumit de A57 si as vrea mai mult...

Oricum, ma bucur ca mai e "miscare" pe forumul asta si n-am ramas ultimul mohican cu Sony Alpha.

#1465
spartan

spartan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 23.01.2007
Vă salut!

Am avut pe vremuri un Minolta 7000AF de la care am rămas cu 2 obiective cu montură A:
- Minolta AF 18-55
- Sigma 70-300

Bineînțeles că aparatul nu mai are valoare, dar obiectivele sunt în perfectă stare de funcționare. De curând m-am împiedicat de geanta foto și mi-au venit 2 idei:
- să le vând... aviz amatorilor
- să îmi cumpăr un body Sony Alpha ca să mă bucur de ele

Dacă cineva este interesat... să mă caute. De asemenea orice sfat cu privire la body-urile Sony compatibile este binevenit.
Thanks!

#1466
rovid

rovid

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 08.12.2007
Toate modelele de Sony A adica care au montura de tip "A" sunt perfect compatibile.

#1467
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008
Minolta AF 18-55 nu exista. 18-55 pare un obiectiv de era digitala.

Multi bani nu o sa scoti pe obiectivele respective din pacate(depinde ce e in realitate acel 18-55)

#1468
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Daca obiectivul Minolta este 18-70 sunt de acord cu Sinisther - nu se merita sa le vinzi, pentru ca nu vei lua prea mult pe ele. Eu am dat un Sony 18-70 de la primul kit cu 200 ron acum cativa ani, iar 18-55-ul de la kitul de A57 pe care il am acum l-am dat gratis (unei prietene).
Mai mult, e posibil sa nici nu reusesti sa gasesti cumparatori - eu am pus la vanzare de cateva luni toata trusa (vezi post-ul meu de mai sus) si am primit doar cateva oferte (unele chiar neserioase) pentru obiective sau corp, dar nu as fi putut vinde oricum tot pachetul.
Depinde si de tine ce anume vrei sa faci - daca ai timp de fotografie, atunci poate merita sa iei un body pe montura A si sa te bucuri de faptul ca nu mai esti limitat de numarul maxim de cadre de pe o rola de film si sa "tragi" pana iese ce vrei.

#1469
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 15.09.2005
Sunt si eu intr-o mare dilema. Si eu vreau sa-mi iau un aparat foto bun, dupa aproape 12 ani de experienta cu 2 aparate compacte, de care m-am saturat. Acum iau in considerare:
-1 Sony SLT a58
-2 Sony A3000
-3 Sony A5000
-4 Sony A5100
-5 Sony A6000
As zice ca 1 ma intereseaza cel mai mult, fiindca:
-are stabilizare pe senzor
-admite obiective cu montura A, pe care le gasesc de ocazie
In preajma Craciunului se gasea la promotie cu 1500 lei, dar n-am avut bani, iar acum e 1800-1900 lei si tot mai rar in stocuri. Poate sper degeaba sa-l mai prind intr-o promotie de Pasti. Daca dispare de pe piata, nu gasesc altul echivalent la acelasi pret.

Urmatoarele din lista (2 si 3) au acelasi senzor si pt ca lipseste oglinda semitransparenta, imaginea s-ar putea sa fie chiar mai buna (inca nu-s lamurit care e diferenta, daca e). Dar au obiective cu montura E, cu stabilizare optica si scumpe. Astea sunt viitorul. Or fi oare mai bune?
Pe 2 l-as lua bucuros datorita pretului cel mai mic. Altfel m-as gandi la 3, care costa cam cat 1 si are WiFi si aplicatii pe smartfon (pe care le consider importante in ziua de azi). Dar n-are vizor, care e esential pt mine, fiindca cel mai adesea fac poze afara.

De la ultimele (4 si 5) cred ca trebuie sa-mi iau gandul: sunt prea scumpe pt mine, in raport cu avantajele pe care mi le-ar aduce:
-4 imi da focalizare rapida cu detectie de faza, la fel ca 1, dar fara SLT (o fi importanta pt mine? Cel mai adesea eu fac fotografii de peisaj.)
-5 are vizor, dar pt asta am de platit un pret mai mult decat dublu fata de 1.

Si atunci, se pare ca trebuie sa aleg 2. Ar fi calea cea mai ieftina sa am si eu un aparat care face poze bune. Dar inca sunt in mare dilema. Sau sa caut SLT-uri vechi de ocazie? (A57, A55, A37,...). S-au pomenit la aceste aparate pixeli morti?

Am impresia ca A58 e ultimul SLT care se mai face (daca nu cumva s-a oprit productia). Probabil ca nu mai au sens SLT-urile, daca acum noii senzori suporta detectie de faza pt focalizare. Dar de ce nu se fac 'mirrorless'-uri cu stabilizare pe senzor si obiective cu montura A?

#1470
Sinisther

Sinisther

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 941
  • Înscris: 19.06.2008
off... ce discutie lunga ar fi de purtat aici....

Hai sa vad daca reusesc sa o scurtez cu cateva intrebari:

1) cat e bugetul maxim .... 1500Ron?
2) esti dispus sa achizitionezi aparat second hand?
3) cat de mult estimezi ca o sa investesti in fotografie? Aaparat + ob kit  + maxim inca un obiectiv sau vrei sa construiesti un sistem?
4) vrei sa inveti tehnica fotografica(setari aparat, etc) sau vrei doar sa apaesi pe buton, cu minime modificari la setari si sa obtii o poza "mai buna"(ca si caliate a imaginii cu tehnic/artistic)

#1471
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 15.09.2005
1 Deocamdata n-am nici un ban. In asteptarea banilor, care nu stiu cand vor veni si daca vor veni si ce buget imi vor permite, ma informez cat pot. Am studiat mult pe dpreview, imaging resources, etc...
2 Da, as lua aparate de ocazie, daca as sti ca n-au nici un defect ascuns.
3 Ramane de vazut. Probabil o vreme voi folosi obiectivul de kit si alte obiective voi lua pe parcurs (m-as orienta spre gama de obiective Sony A + compatibilele Konica-Minolta, etc).
4 Nu sunt genul de comod care vrea doar sa apese pe buton. Teorie deja stiu, am si rabdare si ma preocupa calitatea fotografiilor inainte de toate. Vreau sa trec la un nivel superior, satul fiind de vechiul compact Konica-Minolta Z5 pe care-l am din 2006.

Edited by ViorelX, 17 February 2015 - 12:32.


#1472
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,963
  • Înscris: 28.12.2006
Dece neaparat Sony, un motiv anume?

Quote

2 Da, as lua aparate de ocazie, daca as sti ca n-au nici un defect ascuns.
Daca are defecte ascunse nu vei sti decat cand se manifesta.

#1473
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 15.09.2005
Vreau Sony SLT pt ca:
-are stabilizare pe senzor (doar Pentax mai are)
-are compatibilitate cu o gama larga de obiective legendare
-n-are oglinda miscatoare

Daca nu va fi sa iau Sony SLT, tot spre Sony ma orientez pt ca:
-senzorul pare sa fie mai performant
-aparatul are functii deosebite

#1474
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Mai ales de ce vrea Sony Alpha, punandu-si in acelasi timp intrebari in privinta viabilitatii sistemului... (apropo, au scos A77 II-ul, daca aveti noroc poate mai scot inca un aparat).
IMO Sony e bun daca vrei musai mirrorless. Daca vrei SLR cu stabilizare pe senzor, ceva care sa bifeze cu brio toate punctele din postul anterior... ;)

Edited by TS030, 17 February 2015 - 13:24.


#1475
MSfoto

MSfoto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.08.2012
Din lista ta as alege A6000 cu obiectiv stabilizat.

A58-ul nu mi s-a parut mai bun decat A57-le pe care se presupunea ca il inlocuieste - nu mai stiu ce analize am facut eu la momentul respectiv, dar am ajuns sa imi cumpar A57 desi A58 era deja pe piata si la un pret apropiat. Acum insa vreau sa vand A57-le (vezi post-ul meu de mai sus daca te intereseaza) pentru a-mi lua un A6000 sau Nex6 - vrei neaparat un model curent, sau si Nex6 ar putea sa fie o optiune pt tine?

A3000/5000/5100 - doar 5100 e mai rasarit in sensul ca are senzorul de pe 6000 - rapid, multe pucte de focalizare, etc. Pe mine nu ma incanta prea mult ergonomia (grip prea mic, o singura rotita si aia pe spate, putine butoane), deci gandeste-te si la aspectul asta, sau, mai bine, mergi la un magazin fizic si pune mana pe fiecare.

Multa bafta, indiferent de alegere.

#1476
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 15.09.2005
Da, am observat si eu ca noul A58 e in unele privinte mai slab dotat decat unele modele mai vechi. Fabricantul a facut compromisuri ca sa fie cat mai ieftin. Dar calitatea imaginii imi pare sa fie cea mai buna posibil din seria SLT-urilor.
Pana la urma poate ca imi voi lua un A3000 de ocazie. Senzorul e acelasi, iar calitatea imaginii este cel putin la fel de buna.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate