Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Lista de telefoane compatibile DigiMobil

- - - - -
  • Please log in to reply
177 replies to this topic

#145
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
@cristian c  touch screen-ul de la Cynthia 850  este rezistiv sau capacitiv?

#146
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 bit 61, on 18th December 2009, 11:24, said:

@cristian c  touch screen-ul de la Cynthia 850  este rezistiv sau capacitiv?

Nu are 3 G / 2100 Mhz , nu va functiona in "Digi mobil" !

#147
rollandcar

rollandcar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 387
  • Înscris: 23.12.2007
ON-TOPIC: detin un telefon SAMSUNG S 5600 V, luat la abonament de la Vodafone. Imediat ce l-am luat am fost la un centru de telefoane si mi l-a deblocat in sensul ca nu l-a resoftat doat i-a bagat nu stiu ce cod (asta o spun ca am in continuare diverse chestii legate de vodafone in meniul telefonului). Am introdus cartela DigiMobil si il folosesc inclusiv la navigat pe net si apel video. Va recomand sa va luati si voi acest tel.

Edited by rollandcar, 18 December 2009 - 19:10.


#148
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005

 Teophileos, on 18th December 2009, 16:48, said:


@Teophilios multumesc pentru raspuns desi intrebarea era alta si nu iti era adresata.
Nu ma intereseaza benzile in care poate opera acest telefon ci tipul de touch screen.

#149
cristian c.

cristian c.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.10.2006

 lucifer76, on 18th December 2009, 10:14, said:

MULT prea scump pentru ce stie sa faca . La banii aia imi iau 2 mobile de calitate .

filip.serban said:

Colegu, la banii astia imi lipesc cu scoci de aifon cel mai ieftin nokia pentru GSM


Parerea mea este ca se confunda un simplu mobil gsm de calitate cu un Poket PC sau cu un telefon 3G.

Intr-adevar 2 telefoane GSM de calitate costa cat 1 telefon 3G, si intre 3-4 telefoane GSM de calitate costa cat 1 Poket PC, asta este pretul tehnologiei, tehnologia 3G este inca dublu de scumpa fata de GSM, iar poket-pc-urile cu windows mobile au procesor de computer, n-au legatura cu banale telefoane.

Nimeni nu obliga sa va cumparati PC cu procesor dual core la 2.4mhz, cand si un Pentium 2 la 333mhz inca merge foarte bine  :coolspeak:
dar sa comentati rautacios va place, nu-i problema nu ma supar  :notangel:

 bit 61, on 18th December 2009, 13:24, said:

@cristian c  touch screen-ul de la Cynthia 850  este rezistiv sau capacitiv?

Bit 61, raspunsul la intrebarea ta este ca Poket PC-ul Dual SiM Cynthia850 are un ecran tactil de tip rezistiv, asadar are stylus dar poate fi folosit si cu degetul daca nu ai degete foarte mari :) .

#150
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Multumesc.

#151
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 cristian c., on 27th February 2010, 13:13, said:

Parerea mea este ca se confunda un simplu mobil gsm de calitate cu un Poket PC sau cu un telefon 3G.

Intr-adevar 2 telefoane GSM de calitate costa cat 1 telefon 3G, si intre 3-4 telefoane GSM de calitate costa cat 1 Poket PC, asta este pretul tehnologiei, tehnologia 3G este inca dublu de scumpa fata de GSM, iar poket-pc-urile cu windows mobile au procesor de computer, n-au legatura cu banale telefoane.

Nimeni nu obliga sa va cumparati PC cu procesor dual core la 2.4mhz, cand si un Pentium 2 la 333mhz inca merge foarte bine  :coolspeak:
dar sa comentati rautacios va place, nu-i problema nu ma supar  :notangel:

Daca ai ajuns sa compari o chinezarie cu un pocketPC ... . Iar , sa nu comparam o chinezarie cu o Nokia sau Samsung . 900 pentru modelul de care zici mi se pare enorm cand poti sa iei 2 mobile 3G din banii aia . @rollandcar , s5600 am si eu , nici nu se compara touchscreenul de la el cu dualsim-urile astea .

#152
cristian c.

cristian c.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.10.2006
Lucifer, despre ce chinezarie vorbesti ? Eu nu vorbesc aici despre o chinezarie sau doua chinezarii. Doar tu vorbesti, si nu stiu la ce modele te referi, cred ca nici tu nu stii la ce modele te referi.

Eu vorbesc aici despre 1 telefon 3G produs de TechFaith, si un alt Poket PC produs tot de TechFaith, si nici unul dintre ele nu foloseste chipset de comunicatie chinezesc sau procesor pentru calcul numeric chinezesc.

Nici o firma din China nu construieste cipset-uri 3G sau procesoare CPU pentru Poket PC-uri.

Producatorii chinezi dezvolta momentan doar simple telefoane dualsim si mult mai ieftine, si despre care eu nu am discutat in acest subiect.

Eu in acest forum discut acum despre 2 produse TechFaith care nu contin chipset de comunicatie 3G chinezesc sau procesor CPU chinezesc.

Daca citeai mai atent specificatiile tehnice, intelegeai ca TechFaith WG1 si WG2 sunt construite folosind o placa de baza Philips adica producator olandez si un chipset 3G de la Qualcomm adica producator USA si lider mondial in productia de chipseturi 3G, iar acest telefon nu are touchscreen. Ai aici website-ul unei marci americane care prezinta specificatiile tehnice ale lui WG2 si patentele Philips si Qualcomm http://www.generalmo...GSmart_features .

Cat despre Qualcomm, tot de la Qualcomm cumpara chipseturi 3G si iubitele tale marci comerciale Nokia si Samsung.

Asadar, in TechFaith WG2 si WG2 nu este folosit nici un chipset de comunicatie de provenienta China. Iar TechFaith este un colos industrial bazat pe inventia de patente de comunicatie care sunt vandute ulterior spre marci comerciale din occident cum sunt Samsung sau Nokia.

Cat despre Poket PC-ul TechFaith Cynthia850, acesta are un ecran tactil cu mult superior unui simplu telefon Samsung, fiind un ecran tactil cu 4 coordonate specific Poket-urilor si nu 3 specific telefoanelor Samsung, si este comparabil cu ecranul tactil de la produsele Poket PC de la HTC si Acer.

Cat despre componenta principala procesorul CPU al lui Cynthia850 este fabricat de Texas Instruments si se numeste OMAP 850, tot provenienta USA. Ce sa mai vorbim de Windows Mobile care este os american si nu exista nici un telefon chinezesc cu windows mobile.

Asadar, nici Poket-ul Cynthia850 nu este chinezarie, componentele sunt patente USA, doar asamblarea se face in China la fel ca orice alt Poket renumit. Ai aici un site care scrie despre patentele continute de acest Poket PC: http://pdadb.net/ind...ith_cynthia_850

Si, ma rog, ce model 3G iti cumperi tu 2 bucati la 900 lei? La Samsung un model de telefon 3G ce contine acelasi chipset american Qualcomm msn6280 costa in jur de 1000 de lei... tu chiar te pricepi la preturile telefoanelor 3G ?

Eu cred ca tu nu ti-ai dat seama inca despre ce modele am discutat eu aici, doar asa pot intelege graba ta. Ca sa dai raspunsuri tehnice pe un forum de specialitate, ar trebui sa ai si cunostintele necesare, eu raspund cu detalii tehnice daca cineva are nevoie, daca nu intreaba nimeni, nu raspund. Tu de ce raspunzi, ai cunostinte tehnice? Se pare ca nu.

Se pare ca ti-am gasit si modelul tau S5600 care este intr-adevar un telefon 3G facut de "Samsung"... singur? Telefonul tau contine tot un chipset de comunicatie 3G facut tot Qualcomm USA, vizioneaza acest clip daca nu ti-ai instalat inca driverul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OYoBoLur4zw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , la minutul 1:56 vei vedea in Control panel cum defapt ai un telefon Qualcomm, si nu un telefon Samsung...

Din pacate, carcasa ta frumoasa facuta de Samsung, contine un telefon Qualcomm sau o "chinezarie" fabricata de americanul Qualcomm. Poate de astazi vei vedea cu alti ochi tehnologia asta mobila.

#153
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 11.07.2006
Azi am cumparat un Samsung S 3370 si functioneaza perfect pe digi,chiar se misca foarte bine.

#154
Tech_GPS

Tech_GPS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 06.05.2009
Fara suparare dar Mediatek produce (cam mult spus ca e o firma fabless, chipurile sunt facute de TSMC) din 2009 chipuri 3G, unul dintre primele chipseturi este MT6268  
http://www.mediatek..../info.php?sn=52

Asa ca sunt 99,9% sanse ca "iubita ta marca" sa contina un asemenea chip

 cristian c., on 1st March 2010, 01:38, said:

Lucifer, despre ce chinezarie vorbesti ? Eu nu vorbesc aici despre o chinezarie sau doua chinezarii. Doar tu vorbesti, si nu stiu la ce modele te referi, cred ca nici tu nu stii la ce modele te referi.

Eu vorbesc aici despre 1 telefon 3G produs de TechFaith, si un alt Poket PC produs tot de TechFaith, si nici unul dintre ele nu foloseste chipset de comunicatie chinezesc sau procesor pentru calcul numeric chinezesc.

Nici o firma din China nu construieste cipset-uri 3G sau procesoare CPU pentru Poket PC-uri.

Producatorii chinezi dezvolta momentan doar simple telefoane dualsim si mult mai ieftine, si despre care eu nu am discutat in acest subiect.

Eu in acest forum discut acum despre 2 produse TechFaith care nu contin chipset de comunicatie 3G chinezesc sau procesor CPU chinezesc.

Daca citeai mai atent specificatiile tehnice, intelegeai ca TechFaith WG1 si WG2 sunt construite folosind o placa de baza Philips adica producator olandez si un chipset 3G de la Qualcomm adica producator USA si lider mondial in productia de chipseturi 3G, iar acest telefon nu are touchscreen. Ai aici website-ul unei marci americane care prezinta specificatiile tehnice ale lui WG2 si patentele Philips si Qualcomm http://www.generalmo...GSmart_features .

Cat despre Qualcomm, tot de la Qualcomm cumpara chipseturi 3G si iubitele tale marci comerciale Nokia si Samsung.

Asadar, in TechFaith WG2 si WG2 nu este folosit nici un chipset de comunicatie de provenienta China. Iar TechFaith este un colos industrial bazat pe inventia de patente de comunicatie care sunt vandute ulterior spre marci comerciale din occident cum sunt Samsung sau Nokia.

Cat despre Poket PC-ul TechFaith Cynthia850, acesta are un ecran tactil cu mult superior unui simplu telefon Samsung, fiind un ecran tactil cu 4 coordonate specific Poket-urilor si nu 3 specific telefoanelor Samsung, si este comparabil cu ecranul tactil de la produsele Poket PC de la HTC si Acer.

Cat despre componenta principala procesorul CPU al lui Cynthia850 este fabricat de Texas Instruments si se numeste OMAP 850, tot provenienta USA. Ce sa mai vorbim de Windows Mobile care este os american si nu exista nici un telefon chinezesc cu windows mobile.

Asadar, nici Poket-ul Cynthia850 nu este chinezarie, componentele sunt patente USA, doar asamblarea se face in China la fel ca orice alt Poket renumit. Ai aici un site care scrie despre patentele continute de acest Poket PC: http://pdadb.net/ind...ith_cynthia_850

Si, ma rog, ce model 3G iti cumperi tu 2 bucati la 900 lei? La Samsung un model de telefon 3G ce contine acelasi chipset american Qualcomm msn6280 costa in jur de 1000 de lei... tu chiar te pricepi la preturile telefoanelor 3G ?

Eu cred ca tu nu ti-ai dat seama inca despre ce modele am discutat eu aici, doar asa pot intelege graba ta. Ca sa dai raspunsuri tehnice pe un forum de specialitate, ar trebui sa ai si cunostintele necesare, eu raspund cu detalii tehnice daca cineva are nevoie, daca nu intreaba nimeni, nu raspund. Tu de ce raspunzi, ai cunostinte tehnice? Se pare ca nu.

Se pare ca ti-am gasit si modelul tau S5600 care este intr-adevar un telefon 3G facut de "Samsung"... singur? Telefonul tau contine tot un chipset de comunicatie 3G facut tot Qualcomm USA, vizioneaza acest clip daca nu ti-ai instalat inca driverul [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OYoBoLur4zw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] , la minutul 1:56 vei vedea in Control panel cum defapt ai un telefon Qualcomm, si nu un telefon Samsung...

Din pacate, carcasa ta frumoasa facuta de Samsung, contine un telefon Qualcomm sau o "chinezarie" fabricata de americanul Qualcomm. Poate de astazi vei vedea cu alti ochi tehnologia asta mobila.


#155
nico3314

nico3314

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 08.08.2006

 Phonyx, on 1st October 2010, 17:47, said:

Azi am cumparat un Samsung S 3370 si functioneaza perfect pe digi,chiar se misca foarte bine.

Mai da-ne cateva detalii despre cum merge digi pe S33370 ca as vrea sa-l iau si eu tot pentru internet.
Cum il conectezi, trebuie setari ceva?
Ce browser foloseste?
Cum se misca?
Mi-a spus cineva ca a ars un sim intr-un telefon, este vreo problema daca il folosesti mult in telefon?
Cat te tine bateria pe 3G internet?

Edited by nico3314, 07 October 2010 - 10:30.


#156
boy4ever

boy4ever

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,640
  • Înscris: 21.07.2010
Ce fel de topic e asta? Orice telefon cu banda de 2100 MHz este compatibil cu Digi.Mobil,mai erau persoane care nu stiau?

#157
Sunny_Days

Sunny_Days

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 04.08.2010

 boy4ever, on 8th October 2010, 03:06, said:

Ce fel de topic e asta? Orice telefon cu banda de 2100 MHz este compatibil cu Digi.Mobil,mai erau persoane care nu stiau?
Se pare ca acum au aflat toti...

#158
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,590
  • Înscris: 11.07.2006

 nico3314, on 7th October 2010, 11:28, said:

Mai da-ne cateva detalii despre cum merge digi pe S33370 ca as vrea sa-l iau si eu tot pentru internet.
Cum il conectezi, trebuie setari ceva?
Ce browser foloseste?
Cum se misca?
Mi-a spus cineva ca a ars un sim intr-un telefon, este vreo problema daca il folosesti mult in telefon?
Cat te tine bateria pe 3G internet?
Uite la mine nu este activat netul pe cartela si nici nu am nevoie am telefon de firma si am pe aceia,referitor la net are destul de multe aplicatii gen facebook,myspace,google mail,im,radio,gasire muzica,last fm,wigeturi,radio,si multe altele.Iar bateria tine surprinzator de bine intre 3,4 zile folosind doar la convorbiri zilnic undeva 30 min poate chiar si mai mult deh nu poate prietena sa reziste sa nu ma sune. :rolleyes:   Telefonul a fost cumparat din reteaua germanos dupa indelungi cautari si la ei a fost cel mai ieftin ne platind costuri de transport in cazul cumparari de pe net.M-am dus in magazin i-am dat cartela de digi si am spus daca merge cu acea cartela il cumpar,acesta a desigilat cutia si totul a mers perfect.Apropo telefonul merge in orce retea.

Edited by Phonyx, 09 October 2010 - 10:48.


#159
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004
Are niste modele de Huawei la emag: http://www.emag.ro/t...oane_gsm/huawei  
dar si la domo: http://www.domo.ro/I...e_mobile/Huawei :coolspeak:

Edited by Frankie, 14 December 2010 - 10:19.


#160
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,535
  • Înscris: 16.12.2006
vezi ca alea de la emag sunt 2G  :lol:

#161
jeekxoo

jeekxoo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 04.07.2005
Iar cele de la domo sint...aceleasi.
Sint sigur ca vor aparea si cu 3G in curind. :rolleyes:

#162
Frankie

Frankie

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,577
  • Înscris: 13.04.2004

 catalinman, on 14th December 2010, 11:52, said:

vezi ca alea de la emag sunt 2G  :lol:
Am vazut ca sunt 2G insa poate or sa aduca si alte modele pe viitor. :)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate