Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 11 votes
  • Please log in to reply
8193 replies to this topic

#7093
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,248
  • Înscris: 30.08.2006

 pielea, on 29 martie 2022 - 23:05, said:

Da cica a stat la coada, in istanbul, ii cerusem niste fakeuri din bazar dar merge si ceasul asta, mai ales ca pare misto si e si omega. ��
E si asta cam tot un "fake" dar de firma.
Pana la urma esti singurul care nu are nimic de pierdut. Una e sa-l primesti cadou sau sa-l faci cadou si alta e sa-ti iei singur plasa cu un ceas poleit.

#7094
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 07.12.2002
Noi modele de Rolex anuntate. Sint sublime dar lipsesc cu desavirsire…

#7095
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Au aparut deja pe olx 😂😂😂😂

#7096
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 07.12.2002
Link? Posted Image

#7097
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,811
  • Înscris: 06.09.2004
nu cred ca se refera la originale   :))     e mizerabil olx-ul din punctul asta de vedere, eu am o cautare salvata si 90% din rezultate sunt clone ordinare. deja mi-e scarba sa intru acolo sa ma uit in categoria ceasuri, chiar mi-ar prinde bine vreun loc orientat pe vanzari de ceasuri sh. exista un forum dedicat, dar activitatea mi se pare destul de subtire…

#7098
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Ceasornicar sau Chrono24

#7099
haxx123

haxx123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 18.01.2014
Ce magazine online de ceasuri recomandati ? Mi-am cumparat un Tissot de pe bb-shop, si nu a fost deloc o idee buna.
Ceasul a fost cu siguranta expus in magazin fizic, plus probat, folia de pe ceas in partea superioara era vai mama ei, iar o parte lipsea, manualul si garantia internationala de asemenea lipseau. Am mai cumparat Tissot si stiu exact cum vin ambalate cand sunt noi.
Am sunat la ei, si mi-au confirmat ca unele ceasuri sunt expuse si dupa ce le verifica le trimit ca fiind noi catre clienti.
I-am facut retur pentru ca nu mi se pare normal sa platesc un ceas ca fiind nou, dar el de fapt putea fi probat si de 200 de persoane inainte, in conditiile in care ceasul nu avea nici un fel de reducere, plus ca nu am gasit pe site nici o informatie in acest sens.


#7100
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,856
  • Înscris: 01.10.2002
Eu am cumparat Seiko de pe https://www.timestore.ro/ si am fost multumit.

#7101
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 09.01.2007
Legat de B&B, cam asa e cu orice ceas de la ei. Daca te uiti pe site la orice model, poti sa-l gasesti in magazine, sunt foarte putine care sunt doar in stoc online (depozit), ceea ce-mi zice ca iau cateva modele si le imprastie prin magazine, nu cred ca au foarte multe identice in acelasi loc, ca sa zici ca probezi unul si cumperi altul "sigilat".
De exemplu, in weekend un prieten si-a cumparat un Hamilton din Baneasa. Ne-am dus acolo ca scria pe site ca e acolo. Acum, acelasi model pe site apare in stoc in Bucuresti si in AFI, in Baneasa nu mai e altul.

Iar la chestii mai scumpe cum e Grand Seiko la care ne-am uitat cu bale la gura o ora intreaga, sigur nu au mai mult de 1 per model. In cel mai fericit caz iti pot aduce pe comanda de prin Germania sau cine stie. Chestie verificabila, ca toate apar in stoc in Baneasa si doar in Baneasa.

Acu' nu stiu ce sa zic, pe mine nu m-ar deranja ca un ceas sa fi fost probat de multi altii inainte, atat timp cat e impecabil dpdv estetic, dar inteleg de ce ar deranja pe altii. Sa vina fara diverse accesorii e inacceptabil.

#7102
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Astia de la bb au si multe facaturi, acum 10-15 ani aveau si mai multe, era prapad. Imi amintesc de pe vremea cand luam de pe ali seiko military, curea nato, parca ii zice cu 180 lei, citizen cu 140 lei, casio edifice cu 140 lei, erau unii care le dadeau pe computergames cica luate de pe grey market, la pret triplu. Pff ce vremuri, era unul de pe cg, luase 50 de seikouri de-alea, imi daduse poza si ii mergea, ca le dadea mai ieftin decat la bb.

#7103
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010

 TehCube, on 06 aprilie 2022 - 21:11, said:

Acu' nu stiu ce sa zic, pe mine nu m-ar deranja ca un ceas sa fi fost probat de multi altii inainte, atat timp cat e impecabil dpdv estetic, dar inteleg de ce ar deranja pe altii. Sa vina fara diverse accesorii e inacceptabil.

Asa e peste tot. Doar nu credeti ca tine cineva in vitrina cateva sute de ceasuri (intr-un singur magazin) doar ca sa fie probate, si sa mai tina si ditamai stocul undeva in spate sau in vitrine deoarece ceasul probat e bun doar de aruncat.

 pielea, on 07 aprilie 2022 - 22:33, said:

Astia de la bb au si multe facaturi, acum 10-15 ani aveau si mai multe, era prapad. Imi amintesc de pe vremea cand luam de pe ali seiko military, curea nato, parca ii zice cu 180 lei, citizen cu 140 lei, casio edifice cu 140 lei, erau unii care le dadeau pe computergames cica luate de pe grey market, la pret triplu. Pff ce vremuri, era unul de pe cg, luase 50 de seikouri de-alea, imi daduse poza si ii mergea, ca le dadea mai ieftin decat la bb.

Sunt foarte curios ce inseamna facaturi pentru tine.

#7104
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 07.12.2002

 MixMaster, on 13 aprilie 2022 - 15:18, said:

Asa e peste tot. Doar nu credeti ca tine cineva in vitrina cateva sute de ceasuri (intr-un singur magazin) doar ca sa fie probate, si sa mai tina si ditamai stocul undeva in spate sau in vitrine deoarece ceasul probat e bun doar de aruncat.
Display items trebuie sa fie vindute la discount greu, nu ca noi.

#7105
Marius3k

Marius3k

    Rechin de stepă, "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,677
  • Înscris: 14.03.2006
Am luat eu unul de la BB expus, l-au ținut în vitrină până s-au terminat bateria originală. Într-adevăr a fost redus mult dar NU au precizat de ce.

#7106
MixMaster

MixMaster

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 07.03.2010

 Ninja, on 14 aprilie 2022 - 07:53, said:

Display items trebuie sa fie vindute la discount greu, nu ca noi.

Poate cele de la vreo marca de rahat, expuse intr-un magazin de rahat. In rest, ti-o garantez ca nici macar un Tissot nu il iei la discount pentru simplul fapt ca a fost expus. In cel mai rau caz, va ajunge la unul din magazinele proprii, Hour Passion, unde oricum sunt colectiile vechi si ceasuri expuse un termen indelungat, etc. Insa motivul principal pt care ajung la reduceri este faptul ca nu mai fac parte din colectia curenta.

Sunt curios daca cineva ar gasi un Rolex GMT master sau un Patek Nautilus pe stoc, in magazin, la pretul lor de retail, le-ar refuza pentru ca au fost probate de inca 10-20-100 de persoane?

#7107
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 07.12.2002

 MixMaster, on 14 aprilie 2022 - 10:12, said:

Sunt curios daca cineva ar gasi un Rolex GMT master sau un Patek Nautilus pe stoc, in magazin, la pretul lor de retail, le-ar refuza pentru ca au fost probate de inca 10-20-100 de persoane?
Lmao, alea sint deja in alta liga. Nu, vorbim de astea mai affordable.

#7108
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,811
  • Înscris: 06.09.2004
hai ca nici tissot nu-i chiar din gama ieftin. eu am luat niste prostii din magazin de la ei (un casio si un skagen) si le-am primit pe amandoua sigilate. ma gandesc ca au un forecast pe ce se vinde mai bine si pe alea tin stoc, iar in rest... nu prea se justifica sa ai in stoc un model din care vinzi o bucata la 8 luni.

Edited by born2lose, 14 April 2022 - 12:59.


#7109
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,834
  • Înscris: 09.01.2007
Da si nu. La astea mai fancy cum e Kultho nu prea au ceasuri sub 1000 de lei, majoritatea fiind de pe la 4000 in sus. Banuiesc ca d-alea nu au decat cate 1 in stoc, chiar daca in total sunt sute de modele.
Pana la urma e in interesul clientului sa ai cat mai multe modele diferite in stoc, ca pentru mine, cel putin, e important sa vad un ceas inainte sa-l cumpar, si foarte multe modele nu ai cum sa le vezi decat in magazine de genul. Cred ca cei pe care-i deranjeaza ca nu e sigilat sunt mai putini si probabil isi asuma.

Dar da, poti sa faci mutre ca nu e sigilat si sa ceri discount (fie vorba intre noi, oricum poti sa ceri discount, am fost cu un prieten in unirii acum multi ani sa vada un Doxa SUB, si a intrebat cat costa, omul a zis vreo 13500 de lei sau cat era, si asta a zis din prima "ah, pai la pretul asta sigur se poate si un discount" la care vanzatorul a zis fara sa stea pe ganduri "poate un 5-10% maxim", deci nu strica sa incerci). Poti sa fii mai putin evident si sa zici ca-i la limita de sus a bugetului, si daca nu are idee daca va fi promotie la brandul respectiv in curand, etc.. Ideea e ca unii au posibilitatea de a oferi mici discounturi la modele mai scumpe.

Ce ma deranjeaza mai mult la B&B e dificultatea cu care se misca cand iti trebuie ceva piesa, accesoriu, etc. de care nu au in stoc. Multa bafta sa comanzi o bratara de la ei sau d-astea. Am comandat de mult un bezel pentru un Seiko Sawtooth si a durat cam 5-6 luni pana mi l-au adus. Si tot la insistentele mele s-au obosit sa imi zica ca a ajuns. Iar acum cand a cumparat prietenul meu Hamiltonul si a intrebat de bratara, o dadea cu da... puteti comanda de la noi, dar o sa dureze mult, trebuie sa-i cautam part number... etc. etc. in sensul de mai bine cumperi alta curea sau ceva ce avem stoc.

#7110
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,811
  • Înscris: 06.09.2004
asa e, si eu am avut aceeasi experienta, mi-am adus acum aminte - in cazul fericit piesele au ajuns in cateva luni, in cazurile (mult mai numeroase) nefericite astept si acum livrarea... si cand zic piese ma refer la curele sau bratari, nu cine stie ce smecherie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate