Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...
 Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 

[VREAU] Sa-mi cumpar ceas de mana

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
8125 replies to this topic

#3637
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Cum e pisibil sa fie safir la banii astia?

#3638
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014
Nu stiu, habar nu am. Chinezul e chinez. Nu imi garanteaza nimeni ca e safir, dar nici daca e sticla minerala temperata nu ma deranjeaza la banii astia.

#3639
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015
Asta intra la categoria asa nu!
Nu poate fi numit ceas!
Si nu e vorba de snobism.
No offence.

#3640
mateitasian

mateitasian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 832
  • Înscris: 22.12.2014
froome, imi cer scuze dar trebuie sa întreb  : de ce nu poate fi numit ceas  ? care e smecheria ? ... specific ca sunt nou in lumea ceasurilor si imi place sa aflu lucruri noi

#3641
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Groot, on 12 aprilie 2017 - 21:37, said:

Nu stiu, habar nu am. Chinezul e chinez. Nu imi garanteaza nimeni ca e safir, dar nici daca e sticla minerala temperata nu ma deranjeaza la banii astia.
Testeaza ca sa vezi daca e safir sau nu....Testul cu picatura de apa....

 mateitasian, on 13 aprilie 2017 - 06:48, said:

froome, imi cer scuze dar trebuie sa întreb  : de ce nu poate fi numit ceas  ? care e smecheria ? ... specific ca sunt nou in lumea ceasurilor si imi place sa aflu lucruri noi
Poate pentru ca e un quartz care teoretic nu merita mai mult de 20 ron..... multi nu suporta ceasurile quartz......Recunosc ca nici eu nu ma impac bine cu ele....

Edited by Clovis, 13 April 2017 - 09:25.


#3642
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Ce test?

#3643
Nik44

Nik44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 543
  • Înscris: 12.04.2014

 Clovis, on 13 aprilie 2017 - 09:25, said:

Testeaza ca sa vezi daca e safir sau nu....Testul cu picatura de apa....


Poate pentru ca e un quartz care teoretic nu merita mai mult de 20 ron..... multi nu suporta ceasurile quartz......Recunosc ca nici eu nu ma impac bine cu ele....
Și așa este așa,dar ... sunt diferite mecanisme și pentru ceasurile Quartz. Pânã la urmã este un ceas care indicã ora cu exactitate. Nici eu nu sunt fan, dar ca orice "snob" declarat, și eu am vreo 4. Și funcționeazã toate ok, indiferent cã vorbim de Doxa, Cyma, Casio sau No name...

#3644
un_dac

un_dac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,651
  • Înscris: 13.06.2011

 mateitasian, on 13 aprilie 2017 - 06:48, said:

froome, imi cer scuze dar trebuie sa întreb  : de ce nu poate fi numit ceas  ? care e smecheria ? ... specific ca sunt nou in lumea ceasurilor si imi place sa aflu lucruri noi


producatori de mecanisme de ceasuri sunt doar cativa:

japonezii (Orient-Seiko, Casio, Miyota), elvetienii (ETA, Ronda si parca mai era unul), rusii (Vostok) si producatori chinezi (Seagaull e singurul care-mi vine in minte, nu-s neaparat foarte proaste dar nu se compara cu primele). Mai sunt cativa producatori mai mici parca prin Italia sau india, dar nu cred ca ajung pe la noi pe piata. Ca idee, unul parca facea si tractoare pe langa ceasuri.

Restul ceasurilor gasite pe piata utilizeaza mecanisme de la acesti producatori si isi pun stema pe ceas si ti-l vand. Astea sunt ceasuri. Desigur, nu vorbesc de alea facute manual prin cabanutele din varful muntilor Elvetieni la aer rarefiat. Alea nu-s pentru muritori de rand.

Pe langa astia, mai sunt cativa care fac ceasuri cu briz-brizuri (tot prin China) de o calitate slaba, folosesc material slab calitative, geam simplu, etc. In categoria asta intra si ceasul ala. Astea sunt de evitat. Cel mai sigur, evita orice din China sau marci de care n-ai auzit.

#3645
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Nik44, on 13 aprilie 2017 - 10:10, said:

Și așa este așa,dar ... sunt diferite mecanisme și pentru ceasurile Quartz. Până la urmă este un ceas care indică ora cu exactitate. Nici eu nu sunt fan, dar ca orice "snob" declarat, și eu am vreo 4. Și funcționează toate ok, indiferent că vorbim de Doxa, Cyma, Casio sau No name...
Eu am un Auriol quartz din Lidl luat cu 35 ron (pentru bratara ca daca o luam separate costa mai mult) care e mai précis decat un elvetian de 1000 euro.....

 don_dannielo, on 13 aprilie 2017 - 09:30, said:

Ce test?
E si tu acum...ce colectionar de ceasuri esti daca nu stii testul cu apa .....cauta si tu cu google..... ...pui o picatura de apa pe geam si functie de cum "se aseaza picatura"  afli daca e safir sau mineral.....

Edited by Clovis, 13 April 2017 - 11:15.


#3646
froome

froome

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 06.08.2015

 mateitasian, on 13 aprilie 2017 - 06:48, said:

froome, imi cer scuze dar trebuie sa întreb  : de ce nu poate fi numit ceas  ? care e smecheria ? ... specific ca sunt nou in lumea ceasurilor si imi place sa aflu lucruri noi

Nu e nici o smecherie, pur si simplu e un 'obiect' ce il gaseam cand eram mici in pungile de pufuleti cu surprize!
Face parte din categoria 2$ la kg, pentru mine nu e ceas.
Sa nu se supere colegul, este parerea mea.

Doar cateva ex de ceasuri la 60$ aprx.:
https://www.bb-shop....60-30144-1.html
https://www.bb-shop....-2-40474-4.html
https://www.bb-shop....97-25664-1.html
https://www.bb-shop....97-36126-1.html
https://www.bb-shop....18-26164-1.html

Edited by froome, 13 April 2017 - 11:31.


#3647
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 25.04.2016


 Clovis, on 13 aprilie 2017 - 11:18, said:

Eu am un Auriol quartz din Lidl luat cu 35 ron (pentru bratara ca daca o luam separate costa mai mult) care e mai précis decat un elvetian de 1000 euro.....
Te asigur ca si alea functioneaza foarte precis si daca e automatic, nu mai ai nevoie de baterie sau sa-l intorci ;)


#3648
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 MMike, on 13 aprilie 2017 - 11:35, said:

Te asigur ca si alea functioneaza foarte precis si daca e automatic, nu mai ai nevoie de baterie sau sa-l intorci Posted Image
Stiu, dar ala automatic trebuie purtat ca altfel se opreste...oricum idea era alta....

#3649
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 25.04.2016

 Clovis, on 13 aprilie 2017 - 11:39, said:

Stiu, dar ala automatic trebuie purtat ca altfel se opreste...oricum idea era alta....
Daca sunt powermatice pot tine mai mult nepurtate, cateva zile si exista si dispozitiv de intors ceasul automatic ca sa-l mentina intors.
Dar normal ca aici e vorba de gusturi si....bani .

Edited by MMike, 13 April 2017 - 11:52.


#3650
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011
Chinezii fac si replici de ceasuri consacrate de calitate...unii dintre ei.
Care mai vreti sa va documentati, de ce isi mai cumpara cate unii americani ceasuri chinezesti, uitati-va pe WUS forum la Affordable Watches, topicul "I like THIS but I bought THAT instead" - un topic foarte instructiv pentru pasionatii de ceasuri de orice nivel. Sa vedeti acolo tot felul de Parnis, Quinlong, Megir, Alfa si mai stiu eu ce alte firme chinezesti, pe care multi iubitori de ceasuri le prefera pentru ca pur si simplu nu au bani de Omega, Rolex, IWC et comp.

Quote

Cum e pisibil sa fie safir la banii astia?
Posibil ca ala sa fie un safir sintetic, sau mai bine zis un hardlex cu un strat de safir (sapphire coated), se mai practica.

In alta ordine de idei mi-au venit diverele comandate la Aragon (fostii Android).
Superbe. Mecanisme Seiko NH36 (4R36 OEM) automatice, full lume dial, 50mm diametru, WR 200m, cristal K1 (hardlexul cel mai dur). Lucratura de calitate, arata ca tancurile, si sunt grele ca ele Posted Image . Desi am mana de 19 cm circumferinta, tot trebuie sa le ajustez bratarile un pic.
Divemaster NH36 si Parma Automatic .

Cateva poze pentru Divemaster (cu telefonul din dotare) o sa revin cu altele pentru Parma mai tarziu.
Daca aveti intrebari, va stau la dispozitie printre picaturi, ca azi e zi de drumuri multe - cumparaturi.

Attached Files



#3651
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 25.04.2016

 Aeryn, on 13 aprilie 2017 - 11:53, said:

Chinezii fac si replici de ceasuri consacrate de calitate...unii dintre ei.
Adica niste copii foarte bine realizate dar la un pret de nimic ;)

Ceasu tau seamana cu Rolex Submariner,dupa care, chinezii au facut o replica f.buna ;)
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/0qdk8ixB5OQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MMike, 13 April 2017 - 12:02.


#3652
Groot

Groot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,021
  • Înscris: 16.11.2014

 Clovis, on 13 aprilie 2017 - 11:18, said:

E si tu acum...ce colectionar de ceasuri esti daca nu stii testul cu apa .....cauta si tu cu google..... ...pui o picatura de apa pe geam si functie de cum "se aseaza picatura"  afli daca e safir sau mineral.....

Nu exista testul picaturii de apa ca sa determini daca e Safir sau nu. Producatorii de sticle safir indica un singur test: testul zgarierii. Safirul are duritate cunoscuta. Daca sticla se zgarie cu un material de duritate mai mica, nu este safir.

Picatura de apa sta diferit functie de coatingurile aplicate. Daca ai strat oleofobic ca la iphone, sta ca perla. Daca nu, se imprastie.

Edited by Groot, 13 April 2017 - 12:09.


#3653
Aeryn

Aeryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 763
  • Înscris: 19.02.2011

 MMike, on 13 aprilie 2017 - 11:59, said:

Adica niste copii foarte bine realizate dar la un pret de nimic Posted Image

Ceasu tau seamana cu Rolex Submariner,dupa care, chinezii au facut o replica f.buna Posted Image

Daca tu zici ca un ceas care pleaca de la 100$ in sus de la Parnis (astia fac replici dupa IWC, Panerai etc - cu numele Parnis pe ceasuri), de exemplu, e un pret de nimic, ok, jos palaria in fata ta, castigi bine. Sa nu mai vorbim de Alpha care fac replici absolut identice cu Submarineru ala de la Rolex, doar ca scrie Alpha pe ele si nu Rolex, si au, evident, mecanisme sea-gull sau miyota (ceva mai scumpe ceasurile). Documenteaza-te pe topicul ala de pe WUS, o sa vezi ca nu sunt niste porcarii de 2$, nici pe departe. Cel putin asa spun cunoscatorii, nu te lua dupa mine Posted Image

#3654
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,042
  • Înscris: 25.04.2016
@Aeryn nu zic ca nu sunt si amatori de replici bine facute, in fond, ARATA (aproape) la fel ;)
Dar pretul, fata de unul original....difera enorm.
Chestie de gusturi.

Nu am zis ca-s porcarii replicile, ci dupa cum observi si in clipu video de pe yt dat mai sus, Rolex Submariner de vreo 10000 $, copia e binr realizata, un fel de teapa super;) Am dat ca exemplu, nu ca as fi salariat al unei banci ;)

Edited by MMike, 13 April 2017 - 12:30.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

5 user(s) are reading this topic

2 members, 2 guests, 1 anonymous users

GaSar, BlueKing-69

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate