Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @corinadaniela!

Cumparare auto vandut cu procura

Sfat pentru un sistem off-grid la...

Nu pot scapa de OneDrive
 Volan inclinat

Branșamente utilitați g...

Update BIOS = Calculatorul se blo...

Maimuta si Negru
 Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...

Latenta uriasa la laptop cu i7-12...
 Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...

Baterie termica cu acetat de sodi...
 

blocat in parcare ,cum sa procedez?

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#91
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.10.2007
Cind spuneam ca oamenii isi apara locul de parcare mai ceva decit casa, radeati de mine.Nu pot sa cred cit de inversunati sint unii cind le ocupa cineva "proprietatea ADP-ului".Sper sa se rezolve prbl asta odata, sa se rezilieze toate contractele cu ADPul si sa se aplice sistemul "share parking".
Off, noroc ca odata cu masina nu-ti da si pusca, ca multi morti ar fi prin parcari.

#92
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
daca se ajunge acum la share parking, cred se va lasa cu morti de adevaratelea
sa vezi cum cel care s-a zbatut sa obtina un loc si il folosea linistit (relativ) sa il gaseasca ocupat in fiecare seara
isi baga ceva urgent in adp, share parking si mai ales in intrus
eu vad situatia din fata blocului meu unde e parcare platita; e muuult mai liniste decat in urma cu 2 ani cand parca cine/cand apuca si cam in fiecare seara era un scandal, uneori cu bate, pietre, alteori cu politie

si, prcatic ce s-ar rezolva? doar se vor inversa rolurile, in loc ca o parte sa fie multumita si cealalta nemultumita, vor fi toate partile iritate
ca doar cel care a avut loc si a ramas fara el nu va avea nici el unde sa mai parcheze
sa vezi atunci masini de la 5 strazi distanta care ocupa parcarea unui bloc si iese razboi

#93
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.10.2007

View Postaeon, on Oct 24 2008, 09:23, said:

daca se ajunge acum la share parking, cred se va lasa cu morti de adevaratelea
sa vezi cum cel care s-a zbatut sa obtina un loc si il folosea linistit (relativ) sa il gaseasca ocupat in fiecare seara
isi baga ceva urgent in adp, share parking si mai ales in intrus
eu vad situatia din fata blocului meu unde e parcare platita; e muuult mai liniste decat in urma cu 2 ani cand parca cine/cand apuca si cam in fiecare seara era un scandal, uneori cu bate, pietre, alteori cu politie

si, prcatic ce s-ar rezolva? doar se vor inversa rolurile, in loc ca o parte sa fie multumita si cealalta nemultumita, vor fi toate partile iritate
ca doar cel care a avut loc si a ramas fara el nu va avea nici el unde sa mai parcheze
sa vezi atunci masini de la 5 strazi distanta care ocupa parcarea unui bloc si iese razboi

Problema e ca unii se afla de o parte a "barierei", altii de cealalta parte.Adica unii platesc inchirierea unui loc la ADP, altii nu.Cei cu contract isi revendica locul ca fiind proprietatea lor, cind de fapt e domeniu public.Cind toti vor plati o taxa de parcare si nimeni nu va avea contract de inchiriere,atunci cei cu contract nu vor mai avea ce sa-si apere si astfel va disparea "subiectul"  unor discutii inutile.Tocmai asta e ideea, sa oferi posibilitatea tuturor de a avea dreptul sa parcheze oriunde, pe domeniul public.

Gandeste-te ca cei care vin de la 5 strazi distanta sa ocupe parcarea uni bloc, elibereaza la randul lor "n" locuri de parcare care vor fi ocupate de alte "n" masini....Si uite asa se pune in practica sistemul "share parking"??? E doar o ipoteza, majoritatea vor sa doarma cu masina sub geam.

Edited by primuministru, 24 October 2008 - 09:04.


#94
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
din punctul meu de vedere cel mai simplu ar fi ca orice proprietar de automobil sa plateasca o taxa locala si banii sa fie folositi doar pentru amenajarea si curatarea parcarilor... sistemul ar functiona foarte bine si toata lumea ar fi OK cu asta... plus ca sunt o groaza de alte metode pentru imbunatatirea situatiei... sunt zone intre blocuri unde parcarea masinilor se poate imbunatatii si in felul acesta vor fi mai multe locuri... in plus eu consider ca civilizat ar fi ca toate locurile platite sa fie acoperite cu o copertina de tabla sau orice, constructie simpla, si deasupra sa fie pamant si iarba... in felul acesta masinile nu ar mai sta in ploaie expuse la orice intemperie si nici locurile de verdeata nu ar avea de suferit... ma uitam la zona din spatele blocului din intersectia Lujerului (ala mare pe colt vis-a-vis de Cora) unde este un spatiu foarte larg care odata era parc si acum e mai mult parcare... acolo se poate face o parcare supraetajata pentru toata lumea din zona respectiva... efectiv sunt o groaza de masini parcate si pe 3 randuri si spatiul in cauza este foarte ineficient folosit... o parcare cu 3 etaje acolo ar rezolva problema intregii zone... plus ca pe ea ar putea fi pusa iarba si copaci pentru a aduce si putina prospetime zonei pentru ca acume plin de betoane... pana la urma e vorba de solutii simple si de putina bunavointa din partea autoritatilor.... o parcare nu e o chestie atat de complicata ca un bloc si se poate face rapid treaba... iar la zona minimala ar fi posibile acele copertine care sa acopere parcarile existente... macar daca te uiti de la balcon nu mai vezi doar masini... sunt idei si sunt si posibilitati doar ca nu se doreste sau nu se gandeste nimeni la asta...

Edited by akajohn, 24 October 2008 - 09:12.


#95
primuministru

primuministru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,866
  • Înscris: 05.10.2007

View Postakajohn, on Oct 24 2008, 10:10, said:

din punctul meu de vedere cel mai simplu ar fi ca orice proprietar de automobil sa plateasca o taxa locala si banii sa fie folositi doar pentru amenajarea si curatarea parcarilor... sistemul ar functiona foarte bine si toata lumea ar fi OK cu asta
De acord cu taxa, insa cu amenajarea mai greu.Niciodata nr de locuri de parcare nu va fi egal cu al masinilor, si atunci cum procedezi??
... plus ca sunt o groaza de alte metode pentru imbunatatirea situatiei... sunt zone intre blocuri unde parcarea masinilor se poate imbunatatii si in felul acesta vor fi mai multe locuri... in plus eu consider ca civilizat ar fi ca toate locurile platite sa fie acoperite cu o copertina de tabla sau orice, constructie simpla, si deasupra sa fie pamant si iarba... in felul acesta masinile nu ar mai sta in ploaie expuse la orice intemperie si nici locurile de verdeata nu ar avea de suferit...
Si cu ce ma incalzeste ca am copertina la locul de parcare?? Eu mi-am luat masina sa circul cu ea, nu s-o tin sub copertina.Si cind plec in concediu, iau si copertina?? Ce abureala mai e si asta??Chestia cu "deasupra sa fie pamant si iarba" n-am inteles-o.Asa ceva e numai la cimitir :lol:
ma uitam la zona din spatele blocului din intersectia Lujerului (ala mare pe colt vis-a-vis de Cora) unde este un spatiu foarte larg care odata era parc si acum e mai mult parcare... acolo se poate face o parcare supraetajata pentru toata lumea din zona respectiva... efectiv sunt o groaza de masini parcate si pe 3 randuri si spatiul in cauza este foarte ineficient folosit... o parcare cu 3 etaje acolo ar rezolva problema intregii zone... plus ca pe ea ar putea fi pusa iarba si copaci pentru a aduce si putina prospetime zonei pentru ca acume plin de betoane... pana la urma e vorba de solutii simple si de putina bunavointa din partea autoritatilor.... o parcare nu e o chestie atat de complicata ca un bloc si se poate face rapid treaba... iar la zona minimala ar fi posibile acele copertine care sa acopere parcarile existente... macar daca te uiti de la balcon nu mai vezi doar masini... sunt idei si sunt si posibilitati doar ca nu se doreste sau nu se gandeste nimeni la asta...
Orice loc de parcare amenajat presupune o suma de bani.Asa cum ti-am scris si mai sus, nr masinilor creste mult mai repede decit amenajarea unor locuri de parcare.Si dupa o anumita perioada orice parcare devine neincapatoare si atunci ce faci?


#96
Chiril

Chiril

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,278
  • Înscris: 09.05.2006
dupa mine este sa faca parcari supraetajate macar in zonele principale ale orasului desigur sa fie cu plata (investitia o scoate statul) si in oras sa faca locuri potrivite pentru locuri de stationare cu plata, adica la marginea drumului unde este acel stalp (cum vedeti pe la englezi sau americani) de plata pentru stationare pe ore. sa faca astfel un nr suficient si atunci sa umbe politia in plina actiune sa caute cine nu stationeaza regulamentar si sa imparta amenzi.
sa faca pe bucati.....au ridicat ceva intr-o zona si apoi sa vina cu amenzile acolo daca cineva nu vrea sa intre in acea parcare cu plata si stationeaza ilegal in acea zona sa primeasca amenda (initial sa fie un echipar sau 2 de politie rutiera care sa ii anunte 2-3 zile pe soferi ca este acolo parcare si daca vor fi gasiti aici vor fi amendati)....simplu si eficient.

#97
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
@primulministru- ideea este ca parcarile omoara spatiul verde... sunt suprafete intinse acoperite de betoane unde parcheaza lumea... am vazut in Portugalia o piata care avea pe acoperis verdeata, flori si pomi... impactul asupra mediului ar fi minim si nici tu nu ai mai gasi masina fierbinte vara sau acoperita de zapada iarna.. suplimentar nu ar mai cadea nimic pe ea... e simplu... gandeste-te ca in Piata Victoriei ai face o parcare etajata, e loc, si deasupra ai face niste gradini... nu e deloc iluzoriu si nici mare lucru... automat ai dubla sau tripla spatiul disponibil si ai avea si un plaman verde in mijlocul orasului... la fel si prin cartiere... e simplu si ar merge... cum ar fi sa poti sa-ti plimbi cainele pe parcare, sau sa fie un parca colo... desigur trebuie sa fie ziduri protectoare dar nu e un plan iluzoriu si chiar se poate face si chiar ar avea un impact pozitiv din toate punctele de vedere... desigur vor fi mereu mai multe masini dar macar nu vor fi cu atat mai multe cu cat sunt acum incat sa nu poti iesi din scara de masini... si apropos, era doar o idee si poate fi imbunatatita dar cu siguranta se poate face... am vazut deja in alte parti asta si rezolva foarte multe probleme... si apropos, sa fie platita parcarea chiar si acasa dar macar sa faca ceva (adica odata ce am masina poate ca 1 milion pe luna ca sa am un loc ca lumea de parcare nu e o problema)....

Edited by akajohn, 24 October 2008 - 12:57.


#98
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,118
  • Înscris: 07.07.2006
E greu de gasit o solutie. In unele orase aglomerate nu ti se inmatriculeaza masina daca nu ai loc de parcare de resedinta, iar pentru acel loc astepti si 5 ani (daca il vrei pe linga casa, ca loc de inchiriat poti gasi lejer prin vreun parking, la 10 strazi mai incolo). Aici am descris cazul unui prieten din Amsterdam. In Bucale asa ceva ar omori piata imobiliara. N-ai mai vinde apartamente decit cu loc de parcare.

Momentan supravietuim.

#99
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
in craiova orice posesor auto plateste o taxa anuala la primarie in contul parcarii (nu stiu daca depinde de nr de auto detinute sau de altceva)
si teoretic oricine parcheaza oriunde pe domeniul pubilc

in practica, sa vii cu alta masina decat dj si sa vezi (ne)placeri
simplu gandind, eu dreptate,tu, cel din bucuresti, nu platesti nimic pentru acel loc, iar el, platitor, nu beneficiaza de dreptul lui
nici asa nu e bine

#100
akajohn

akajohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,814
  • Înscris: 15.07.2004
un alt caz aiurea este in zonele universitare unde proprietarii inchiriaza altora apartamentul si acela vine si cu o masina din alt judet pe care o parcheaza pe locul proprietarului... total ilegal pentru ca in contractul cu ADP nu se stipuleaza dreptul de subinchiriere sau de transferare a beneficiilor catre un tert... si uite asa am in fata blocului masini de Olt, Dolj, Vrancea, Cluj care parcheaza pe locuri ADP desi e evident ca nu au dreptul asta prin vreun contract...

per total eu chiar cred ca se poate rezolva problema parcarilor intre blocuri dar e nevoie de vointa... cum deocamdata sunt toti in campanie electorala e mai bine sa ii lasam in plata domnului, maxim putem sa ne mai dam cu parerea pe aici...

#101
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postakajohn, on Oct 28 2008, 14:39, said:

un alt caz aiurea este in zonele universitare unde proprietarii inchiriaza altora apartamentul si acela vine si cu o masina din alt judet pe care o parcheaza pe locul proprietarului... total ilegal pentru ca in contractul cu ADP nu se stipuleaza dreptul de subinchiriere sau de transferare a beneficiilor catre un tert... si uite asa am in fata blocului masini de Olt, Dolj, Vrancea, Cluj care parcheaza pe locuri ADP desi e evident ca nu au dreptul asta prin vreun contract...

per total eu chiar cred ca se poate rezolva problema parcarilor intre blocuri dar e nevoie de vointa... cum deocamdata sunt toti in campanie electorala e mai bine sa ii lasam in plata domnului, maxim putem sa ne mai dam cu parerea pe aici...

nu e deloc "total ilegal" atat timp cat nu se stipuleaza nici contrariul !

#102
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

View Postspare-me, on Oct 28 2008, 14:40, said:

nu e deloc "total ilegal" atat timp cat nu se stipuleaza nici contrariul !

Pai se stipuleaza, ca ai voie doar tu sa parchezi (masina marca X, numar de inmatriculare B-00-xxx).

#103
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Si cu ce va @#$% pe voi grija ce face titularul de contract cu locul lui ???

#104
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

View Postmelcu79, on Oct 28 2008, 14:54, said:

Pai se stipuleaza, ca ai voie doar tu sa parchezi (masina marca X, numar de inmatriculare B-00-xxx).

esti sigur ca se stipuleaza ca DOAR tu ai voie ?

View Postvaleriu.b, on Oct 28 2008, 14:57, said:

Si cu ce va @#$% pe voi grija ce face titularul de contract cu locul lui ???

exact !

#105
melcu79

melcu79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 22.03.2006

View Postspare-me, on Oct 28 2008, 14:58, said:

esti sigur ca se stipuleaza ca DOAR tu ai voie ?

Nu doar eu, doar masina inscrisa in actul de inchiriere.

E destul de clar formulat, dar daca esti carcotas, atunci ai voie sa faci orice. :thumbdown:

#106
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Care sunt sanctiunile contractuale in acest caz?

#107
cosminnuss

cosminnuss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,352
  • Înscris: 21.10.2005
Sunt curios daca cei de la primarie/adp/politie se pot autosesiza in cazul in care cineva parcheaza pe locul altcuiva :). Trebuie sa exista o plangere sau sesizare? Sau nici asta nu scrie in contract?!

Edited by cosminnuss, 28 October 2008 - 15:09.


#108
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
La mine, in sectorul 6, scrie "O LAIE" :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate