Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...
 Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...
 podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop
 Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...
 

blocat in parcare ,cum sa procedez?

- - - - -
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#127
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

 calinkgb, on 6th December 2011, 10:52, said:

A fost sarac.....cu duhul. Atunci cand a blocat o alta masina parcata. Soarta......

...trebuie sa se puna un fel de taxa la intrarea in bucuresti cu telecamere ca in Milano . Sa mai vedem atunci daca tractorul ala de masina cu euro 2 ii mai convine sa impinga loganuri cu spatele intr-un oras superpoluat european...


..dar la cat sa scumpit impozitul auto sunt pe cale de disparitie astfel de tancuri vechi care ocupa cat doua locuri de parcare! :thumbup:

pardon, era un Toyota Land Cruiser de fapt :D

Edited by CorneliuRos, 06 December 2011 - 13:32.


#128
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,850
  • Înscris: 15.08.2008
Era model relativ nou, nu din 1900 toamna, asa ca, nu se sustine....
Cat despre comparatia cu Milano, scuza-ma, dar mi se pare ca uiti in ce tara traiesti de fapt :roflmaofast:

Oricum ai pune problema, loganarul a gresit. E drept, reactia celulilalt a fost putin disproportionata, dar poate asa mai vad si alti amatori de  "stau numa' 5 minute" si se gandesc de doua pri inainte de a mai bloca pe cineva.  :nonobad:

Edited by calinkgb, 06 December 2011 - 14:18.


#129
CorneliuRos

CorneliuRos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,296
  • Înscris: 05.11.2011

Quote

Cat despre comparatia cu Milano, scuza-ma, dar mi se pare ca uiti in ce tara traiesti de fapt roll2.gif

eh si u ... :rolleyes:

dar de moment ce Bucuresti a ajuns la un prag asa de dezvoltat fata de restul tari...mi se pare o ideea super sa numeroteze si sa taxeze cu telecamere speciale intrarea in oras a respectivelor masini poluatoare. plus ca se mai elibereaza un loc de parcare dar astfel nu mai sufera ceilalti care au intradevar nevoie de o masina de facut treaba prin sat :console: ...dar nu au bani so inmatriculeze... pentru ca in bucuresti sunt multe masini care polueaza :) plateste toata tara pentru un oras:)

#130
dakian67

dakian67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 24.07.2008
Problema parcarilor este una nationala,agravata si de nepasarea/neputinta autoritatilor locale.Problema izvoraste din "Epoca de Aur",cind s-au construit zeci de mii de apartamente in blocuri,dar numai citeva sute de locuri de parcare.Un bloc de locuinte normal,cu 5 nivele,5 scari,are 100 de apartamente si,in cel mai fericit caz,20-25 de locuri de parcare.In "Iepoca de aur" nu era o problema,tin minte ca atunci cind eram copil,la blocul in care locuiesc si acum parintii(75 apartamente,10 locuri de parcare...) erau doar citeva masini,parcarea era practic teren de joaca. Acum mai este putin si masinile vor fi parcate suprapuse...Situatia nu s-a imbunatatit nici dupa '89, blocurile nou construite pastrind cam acelasi raport apartamente/parcari ca si suratele lor pre-revolutionare.In blocul in care m-am mutat in 2000,situatia este cam la fel.20 de masini parcate pe spatiul inchiriat de la DGL,si alte 30-40 risipite pe trotuare,spatii verzi...Evident ca eu nu am prins loc platit,asa ca...am procedat cumva ca RamboX. Cum in fata scarii in care locuiesc este o alee,devenita maidan o data cu lucrarile facute pentru dezafectarea centralei termice care deservea cindva zona,am curatat si amenajat cumva locul,pentru a-l putea folosi ca parcare.Si-l folosesc fara probleme.Evident ca se intimpla destul de des ca locul respectiv sa fie ocupat de alte masini,dar asta-i soarta.Nu l-am platit,asa ca nu am ce spune.
    Si nu,domnule RamboX,faptul ca ai depus efort si cheltuiala sa-ti amenajezi un loc pe domeniul public,fara a avea incuviintarea( si deci autorizatia corespunzatoare) autoritatilor locale, nu numai ca nu-ti da NICI UN drept de folosinta asupra respectivului spatiu, dar te poate face chiar raspunzator in fata legii, in functie de modificarile aduse respectivului loc.Sfatul meu este sa nu mai adopti atitudinea asta de propietar frustrat,cu certuri,amenintari si blocari,pentru ca este posibil sa fii actionat in judecata si tras la raspundere pentru mai multe capete de acuzare.
   In legatura cu locurile de parcare platite(inchiriate de la DGL), dreptul de folosinta asupra lor este reglementat de Primariile locale,conditiile putind diferi( la Braila,situatia este reglementata de Regulamentul de Organizare si Functionare al parcarilor de resedinta emis de SAGL)

#131
loplo

loplo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 06.10.2003
Daca tot vine vorba de epoca de aur, sa nu uitam de reglementarea cu "azi circula numai cele cu numar impar, data viitoare cele cu numar par".

#132
aurel23ro

aurel23ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 19.01.2007
Salut, nu vreau sa jignesc sau sa supar pe cineva, dar imi vine sa rad nervos cand aud ce justitiari se dau unii dupa ce achita o amarata de taxa la primarie. Aceste taxe ar trebui sa fie mult mai mari, mai ales in Bucuresti. In ziua de astazi un loc de parcare costa multe mii de euro. Un apropiat de al meu a platit 10.000 € pentru doua locuri de parcare, unul in comuna Pantelimon si unul in comuna Berceni, astea sunt preturile din ziua de astazi, de cele mai multe ori se achita si cota parte din drum. Au drepatate si ei ca au "actul" in mana, dar ar trebui sa fie mai intelegatori in Bucurestiul asta fara locuri de parcare  (platite sau neplatite) pentru ca locul ala primit de la primarie l-au primit cam moca, (asa cum dai 1 leu pe un catel - sa nu fie cu ghinion).

#133
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 aurel23ro, on 24th February 2012, 19:37, said:

Salut, nu vreau sa jignesc sau sa supar pe cineva, dar imi vine sa rad nervos cand aud ce justitiari se dau unii dupa ce achita o amarata de taxa la primarie. Aceste taxe ar trebui sa fie mult mai mari, mai ales in Bucuresti. In ziua de astazi un loc de parcare costa multe mii de euro. Un apropiat de al meu a platit 10.000 ? pentru doua locuri de parcare, unul in comuna Pantelimon si unul in comuna Berceni, astea sunt preturile din ziua de astazi, de cele mai multe ori se achita si cota parte din drum. Au drepatate si ei ca au "actul" in mana, dar ar trebui sa fie mai intelegatori in Bucurestiul asta fara locuri de parcare  (platite sau neplatite) pentru ca locul ala primit de la primarie l-au primit cam moca, (asa cum dai 1 leu pe un catel - sa nu fie cu ghinion).
Dar ma dar a platit. Casa mea am cumparat-o cu 15.000 usd in vremurile bune, hai sa vina unii in casa si sa-mi zica ca am luat-o pe 2 lei, sa vrea sa stea si ei.
Plateste si tu 2 lei daca esti in stare. Pt a primi locul de parcare trebuie sa ai:
1. Masina ta. Nu a firmei, nu a soacrei, nu a mutantului din poveste.
2. Sa ai domiciliul in BUCURESTI.
3. Sa "prinzi" o asemenea parcare. Eu poate am dat 10.000 e spaga, si am platit parcarea in avans pe 10 ani... de unde stii tu ce am facut eu ca sa am parcare? Tu de ce nu esti in stare sa faci? Tocmai pt ca costa 2 lei pe acte, parcarile nu se gasesc decat prin combinatii...

Pe actul meu, BUC sect 6 scrie chirias 24din24, sun la numarul cutare, masina parcata abuziv se ridica, proprietarul amendat intre 1500 lei si 2500 lei.

Edited by Josef_Mengele, 25 February 2012 - 21:15.


#134
geutz

geutz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 14.04.2007

 Josef_Mengele, on 25th February 2012, 21:13, said:

Pt a primi locul de parcare trebuie sa ai:
1. Masina ta. Nu a firmei, nu a soacrei, nu a mutantului din poveste.
2. Sa ai domiciliul in BUCURESTI.
3. Sa "prinzi" o asemenea parcare.

De asta nu e corecta treaba cu tariful ala modic; pentru ca e pe apucatea. Cand cererea de locuri de parcare e mai mare decat oferta (lucru care e valabil oriunde in lume in afara probabil de Cuca Măcăii), nu te apuci sa pui taxa de 80 lei/an si sa le atribui in ordinea primul venit/primul servit. Variante mai bune:

1) lasi parcarea la liber
2) faci licitatie pentru locuri
3) faci tragere la sorti pentru locuri
4.1) te apuci si faci parcari... aaa... nu este bani!!! nu este bani???
4.2) scumpesti locurile de parcare; le faci 100 lei/luna, cu banii aia faci parcari si la anu' o sa poti sa scazi pretul.

#135
Al3csutzul

Al3csutzul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,833
  • Înscris: 19.07.2006

 geutz, on 25th February 2012, 23:11, said:

De asta nu e corecta treaba cu tariful ala modic; pentru ca e pe apucatea. Cand cererea de locuri de parcare e mai mare decat oferta (lucru care e valabil oriunde in lume in afara probabil de Cuca Măcăii), nu te apuci sa pui taxa de 80 lei/an si sa le atribui in ordinea primul venit/primul servit. Variante mai bune:

1) lasi parcarea la liber
2) faci licitatie pentru locuri
3) faci tragere la sorti pentru locuri
4.1) te apuci si faci parcari... aaa... nu este bani!!! nu este bani???
4.2) scumpesti locurile de parcare; le faci 100 lei/luna, cu banii aia faci parcari si la anu' o sa poti sa scazi pretul.

da ti-ai gasit.. sa faca alte parcari! La mine in parcare am vazut o faza de genu , unu era blocat de un Logan, au venit 4 gagii MARI ,au mutat loganu din loc cat sa iasa ala, au pus loganu la loc si pace buna!

Ala cu loganu cred ca nici nu stia ca a fost mutat :D

#136
fezo

fezo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 16.07.2007
De exemplu la mine in oras cind a fost licitatie pe locurile de parcare s-au prezentat vreo 5 proprietari, dintre care eu si inca un vecin avem masini relativ noi. Restul sunt pensionari cu dacii vechi ori Logan, care isi misca o data pe luna masina insa au avut bunul simt de a achita 100 de lei/an pentru un loc de parcare. Interesant este ca smecherii, cu bmv, Audi si alte masini la "moda" isi parcheaza masinile unde apuca, linga ghena, blocind alte masini, pe trotuar ca nu poti trece linga ei, daca locurile ramase nealocate se ocupa pina apar seara de la servici.
Avind in vedere ce bataie era pe locuri inainte de alocarea locurilor, am crezut ca la licitatie se va calca lumea in picioare insa nici pe departe n-a fost asa. Cine a vrut loc a platit pretul minit stabilit de primarie, adica 100 de lei/an.

Edited by fezo, 26 February 2012 - 13:32.


#137
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,915
  • Înscris: 12.03.2009

 Josef_Mengele, on 25th February 2012, 21:13, said:

Pe actul meu, BUC sect 6 scrie chirias 24din24, sun la numarul cutare, masina parcata abuziv se ridica, proprietarul amendat intre 1500 lei si 2500 lei.
Tu cand pleci cu masina de acasa, de exemplu vi in vizita pe la mine, unde parchezi? Pe locul vecinului meu care e plecat? Pe locul altcuiva?
Ne lasi?!?!
Pe voi astia va facut primaria proprietari pe locul de parcare! Ai act de proprietate pe locul ala?

#138
draku

draku

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 22.11.2003
ai un act prin care ti se permite sa parchezi, legal, pe acel loc. conform cu prevederile HCL care reglementeaza acest lucru
cine nu are acel act, poate sa parcheze, legal, in alta parte. respectand prevederile regulamentului de circulatie pe drumurile publice

#139
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 misu78, on 26th February 2012, 15:36, said:

Tu cand pleci cu masina de acasa, de exemplu vi in vizita pe la mine, unde parchezi? Pe locul vecinului meu care e plecat? Pe locul altcuiva?
Ne lasi?!?!
Pe voi astia va facut primaria proprietari pe locul de parcare! Ai act de proprietate pe locul ala?
In alte parcari, ce nu sunt ale locuitorilor din acele blocuri. Am act de inchiriere, care conform legii, cata vreme e valabil, este egal cu actul de proprietate.

Cand vin acasa, daca imi gasesc locul ocupat, sun la Politia Locala, care ridica masina, si aplica amenda conform legii, intre 1500 si 2500 de lei!

#140
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Eu am loc de la primarie, dar nu ma deranjeaza daca l-a ocupat cineva, cu o singura conditie. Sa aiba minimul de bun-simt si sa lase un telefon in geam, ca sa il pot suna si sa vina sa isi mute masina. Mi se pare normal asa, sa avem cu totii bun-simt, pentru ca sunt prea putine locuri de parcare. Si eu cand ma duc in alta parte, daca nu am unde parca parchez pe un loc platit, dar las telefonul in geam.

Le: Mai exista si specia "nesimtitus parcangius" care lasa masina unde apuca si nu lasa nici un numar in geam, special ca sa nu il poti "deranja". Sau care lasa masina 2-3 zile. Astia isi merita amenda aia de 1500RON, macar pentru lipsa de bun simt. Poate asa se mai civilizeaza.

Edited by abunea, 27 February 2012 - 09:57.


#141
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011

 abunea, on 27th February 2012, 09:54, said:

Eu am loc de la primarie, dar nu ma deranjeaza daca l-a ocupat cineva, cu o singura conditie. Sa aiba minimul de bun-simt si sa lase un telefon in geam, ca sa il pot suna si sa vina sa isi mute masina. Mi se pare normal asa, sa avem cu totii bun-simt, pentru ca sunt prea putine locuri de parcare. Si eu cand ma duc in alta parte, daca nu am unde parca parchez pe un loc platit, dar las telefonul in geam.
De regula cand am sunat la numerele din geam, am dat de tupeisi ordinari pusi pe harta, odata a venit unu cu bata, noroc ca am bagat paralizant in stingatorul de incendii si l-am calmat aproape definitiv.

Atunci m-am jurat ca nu mai sun pe nimeni... Si mie nu mi se pare normal sa parcam unu pe parcarea altuia... hai sa dormim unu in casa altuia, ca si asa sunt domicilii putine la blocuri. Si eu cand ma duc in alta parte unde dorm? Intru peste un blocatar si ma bag la el in pat nu?

Exista parcari ce nu sunt ale ADP si sunt publice. Exista prima banda, unde seara nu esti deranjat, da la 6 trebuie sa o muti, exista trotuare, gasesti unde sa parchezi, iar in locurile f aglomerate parchezi in alte parti, sau nu mergi cu masina.

#142
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Nu stiu cum ai avut tu parte numai de experiente de genul asta. Eu nu am avut treaba pana acum.

Nu compara mere cu pere, una e locul de parcare si altul e patul + nevasta  :naughty:

LE: iar faza cu spray paralizant in stingator  :roflmao: :roflmaofast:   Si marmota ce facea?

Edited by abunea, 27 February 2012 - 10:58.


#143
misu78

misu78

    Din viata scapa cine poate!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,915
  • Înscris: 12.03.2009

 Josef_Mengele, on 27th February 2012, 09:41, said:

In alte parcari, ce nu sunt ale locuitorilor din acele blocuri.

Daaaa...

 abunea, on 27th February 2012, 09:54, said:

Eu am loc de la primarie, dar nu ma deranjeaza daca l-a ocupat cineva, cu o singura conditie. Sa aiba minimul de bun-simt si sa lase un telefon in geam, ca sa il pot suna si sa vina sa isi mute masina. Mi se pare normal asa, sa avem cu totii bun-simt, pentru ca sunt prea putine locuri de parcare. Si eu cand ma duc in alta parte, daca nu am unde parca parchez pe un loc platit, dar las telefonul in geam.
:peacefingers:  Hai ca mai sint si oameni ce gandesc cum trebuie.

#144
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008
1- Daca ai acte care atesta faptul  ca acel loc e al tau si-l platesti anual, chemi politia comunitara. Care-l amendeaza. Eventual  vine  si firma  de blocari, ridicari masini.

2- Daca nu ai acte  si parcarea  e comuna, nu ai ce face. Dreptul primului venit, cutuma. Si cutuma e un drept.
Nu conteaza  de cand locuiesti acolo, daca locul este public.

Oricum ar fi, nimeni NU  are voie sa te blocheze.
Avand in vedere faptul ca sunteti vecini, nu merita cearta. Nu stii cand  ai nevoie  de un vecin.  Lucrurile se pot indrepta  amiabil, in timp.

Edited by Topp, 29 February 2012 - 18:48.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate