Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA
 Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...

Ranjetul la oameni
 recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide

De ce este greu pentru microintre...
 Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto

Aparat foto zoom mare
 

Universitatea Bucuresti Facultatea de Litere

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
jas1

jas1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 31.05.2006
Sal,oameni.

S-a facut inscrierea la aceasta facultate,platindu-se taxa de examen .A venit momentul examenului (care a fost FURACIUNE PE FATA dar asta este o alta poveste...)participare ,dureri de cap...rezultatul...admis la taxa.Am platit 400 ron in avans taxa de studii.Dupa un timp (scurt) m-am gandit ca daca tot platesc taxa sa merg unde vreau cu adevarat .Am renuntat la Litere si am ales o alta facultate unde am platit din nou taxa de studii fiind ferm convins ca-mi pot recupera banii de la Litere,mai putin cei 10 la suta(asa cum scrie la ei pe site)Cei de la Litere nu vor sa-mi inapoieze taxa motivand ca am renuntat de bunavoie E normal ? E normal sa-mi ia banii cu japca ?E normal sa-mi retina acesti bani fara ca eu sa fiu studentul lor ?

Voi reveni cu amanunte...

Scriu aceste randuri in numele copilului meu ...nu aruncati cu pietre...sunt doar un parinte...

Am reusit sa ma descarc putin de incarcarea nervoasa pe care am capatat-o aflind ca statul Roman prin Facultatea de Litere Universitatea Bucuresti ma fura din nou.

Edited by jas1, 01 September 2008 - 10:20.


#2
Alex_Dum

Alex_Dum

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,764
  • Înscris: 13.07.2006
Interesant... pe la alte facultati iti dau inapoi, avansul acela daca te-ai mutat altundeva sau ai trecut la fara taxa.

#3
jas1

jas1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 31.05.2006
Pai de asta sunt si eu nemultumit...Stiu din anumite surse ca la alte facultati se procedeaza precum spui...

Astept si alte pareri...sfaturi.

#4
sandibelle

sandibelle

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 21.09.2008
nu cred asa ceva, anume ca nu v-au fost restituiti banii. scrie si in regulament ca, daca renunti ulterior la facultate, banii iti vor fi inapoiati, minus 10%, atat  :)
apropo: e cineva boboc la litere-universitate-bucuresti?

#5
jas1

jas1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 31.05.2006

 sandibelle, on Sep 21 2008, 17:46, said:

nu cred asa ceva, anume ca nu v-au fost restituiti banii. scrie si in regulament ca, daca renunti ulterior la facultate, banii iti vor fi inapoiati, minus 10%, atat  :)
apropo: e cineva boboc la litere-universitate-bucuresti?

_-__-_-_-_-_---_-_--_-_-_-_-_---_-_-_-_---_---

Cum adica nu crezi...Ce naiba...crezi ca bat campii ?Nu mi-au dat inapoi nici un sfant.Dar cred ca imi vor inapoia toata suma.

Sunt niste pasi pe care trebuie sa-i fac...


Multumesc pentru informatie.

#6
Costty

Costty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 10.01.2006
pai daca ei in regulament au ceva si tie iti spun altceva e cazul sa te duci la minister (sau sa faci o plangere)

#7
sergiu_d

sergiu_d

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 126
  • Înscris: 07.09.2006
Prezent! :)

Boboc la Litere, specializarea Studii Europene. Legat de suma retinuta ca avans de catre facultate, initial si eu am fost putin surprins. Am achitat avansul de 500 RON la casieria Facultatii de Drept, unde am intrebat daca banii mi se vor restitui in cazul in care nu intru. Stimabila doamna a spus ca banii nu se mai returneaza, conform nu stiu carei ordonante care intrase in vigoare cu o zi inainte.  :lol:  Cam stupefiat si nesigur daca voi intra sau nu la facultatea de Litere, am achitat totusi taxa. A urmat sa merg sa imi confirm locul la sediul facultatii din strada Edgar Quinet, unde am pus aceeasi intrebare legata de suma aceea de bani depusa ca avans. Comisia de admitere de acolo mi-a spus ca imi vor fi returnati banii daca nu intru, pe baza chitantei primite de la casieria Facultatii de Drept.

Dat fiind faptul ca am intrat, nu s-a mai pus problema returnarii sumei.  :)

jas1, sa inteleg ca ai mers cu acea chitanta primita de la casierie inapoi la ei si ti-au refuzat restituirea banilor?

#8
jas1

jas1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 522
  • Înscris: 31.05.2006

 sergiodirnu, on Sep 22 2008, 23:03, said:

Prezent! :)

Boboc la Litere, specializarea Studii Europene. Legat de suma retinuta ca avans de catre facultate, initial si eu am fost putin surprins. Am achitat avansul de 500 RON la casieria Facultatii de Drept, unde am intrebat daca banii mi se vor restitui in cazul in care nu intru. Stimabila doamna a spus ca banii nu se mai returneaza, conform nu stiu carei ordonante care intrase in vigoare cu o zi inainte.  :lol:  Cam stupefiat si nesigur daca voi intra sau nu la facultatea de Litere, am achitat totusi taxa. A urmat sa merg sa imi confirm locul la sediul facultatii din strada Edgar Quinet, unde am pus aceeasi intrebare legata de suma aceea de bani depusa ca avans. Comisia de admitere de acolo mi-a spus ca imi vor fi returnati banii daca nu intru, pe baza chitantei primite de la casieria Facultatii de Drept.

Dat fiind faptul ca am intrat, nu s-a mai pus problema returnarii sumei.  :)

jas1, sa inteleg ca ai mers cu acea chitanta primita de la casierie inapoi la ei si ti-au refuzat restituirea banilor?

------------------------------------------------------------------------------
Exact. Am mers acolo si nu au vrut sa-mi restituie banii.
Dar nu las lucrurile asa...Sunt demarate niste interventii unde folosesc TOATE PARGHIILE LEGALE STIUTE DE MINE.

Multumesc inca o data celor care m-au sfatuit.Va stiti voi... ;)


Iar tie Bobocule,SUCCES in parcurgerea tuturor etapelor spre indeplinirea viselor.(Hai ca am zis-o)

#9
crina5

crina5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.12.2008
Caut si eu pe cineva: are cineva id-ul : toma cristina ioana (anul I, studii europene) sper ca nu va deranjez;)

#10
BeePrplBug

BeePrplBug

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 28.07.2009
ca tot veni vorba de litere si de taxa.eu una nu am intrat in primele 270 de locuri,desi am mers la sigur,deoarece pe site-ul lor ultima medie la taxa era 6 si ceva,iar la buget 8.74.marea mea dilema e urmatoarea:de ce s'au inscris 173 de oameni la taxa,unde sunt 50 de locuri?si asta doar pana azi.am inteles ca ei zic ca'ti dau banii inapoi etc etc.dar are cineva idee daca se suplimenteaza locurile?si ca sa fiu sincera,e vreo sansa anu asta ca de la 9.30 sa urci atat de mult incat sa prinzi un loc,indiferent ca e taxa sau buget?sunt foarte stresata ca daca ma inscriu al ei,la noroc,si nu intru,pierd locul la alta facultate..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate