Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!
 "Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator

Dilema sursa
 Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3
 Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...

Motivare hotarare
 

SFAT GEANTA FOTO PENTRU DRUMETII MONTANE (NU RUCSAC)

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
46 răspunsuri în acest subiect

#37
tibibarbu

tibibarbu

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 13
  • Înscris: 31.10.2008

View Postraldox, on Aug 29 2008, 10:43, said:

Vreau sa achizitionez o geanta foto care sa-mi permita sa duc in spate un rucsac clasic. Cunosc mai bine linia de produse Lowepro si variantele mixte de rucsac nu-mi sunt potrivite din 2 motive: 1. prea putin spatiu pentru uz general 2. acces dificil la echipament foto.

Am pentru oras un Slingshot 200AW, insa la munte de exemplu imi trebuie spatele liber pentru a cara altceva.

Echipament foto: body, flash, minim 3 obiective cu parasolare (macro, ultra-wide, tele; fara obiectiv de kit, doar eventual micutul 50 mm f/1.8).
M-am uitat in special pe modele de borsete foto. Ideala mi s-a parut Off Road, insa nu se mai produce si nu se mai gaseste in Romania; Off Trail 2 ar fi urmatoarea optiune, avind detasabile tocurile pentru obiective, insa nici asta n-o mai gasesc pe vreun stoc pentru probe. Cica sunt inlocuite de seria Inverse, cu spatiu neadaptabil (fara tocuri detasabile) ceea ce o face mai putin versatila - daca am chef sa ies doar cu macro atasat, ma car cu ditamai borseta pe 3/4 goala?

Astept citeva sugestii, in special de la proprietari, inclusiv privind modele de la alti producatori (Tamrac, Kata, etc) - desi doar la Kata am vazut citeva borsete.

Multumesc anticipat.

si asta e interesanta : http://kata-bags.com...=Photo#p7GPc1_1
sau asta: http://kata-bags.com...=Photo&p_Id=484

#38
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.902
  • Înscris: 04.05.2007
Ce foloseste Thom Hogan mai nou:
http://www.arcteryx....ora-65#Over_60L

I have a Nature Trekker that stays home since I bought an Arcteryx Bora 65. The Bora has a zippered section in the bottom [typically used for sleeping bags in backpacking] where I put a LowePro Stealth Reporter. Tripod slides into the side water pocket and straps to the side. Extra camera equipment, clothing, water, etc., go in the top portion of the bag. Total weight is about 24 pounds and my shoulders are fine at the end of a day hike. [As the former editor of Backpacker magazine, I sometimes use a dedicated backpack in a similar fashion. The primary problems with doing so are protection and access. As this reader indicates, you usually have to put the camera equipment in a protected bag within the backpack, as the backpack itself has no padding to protect your gear. This destroys instant access, unfortunately. Moreover, the weight can add up, though it can usually be carried very comfortably as most true backpacks are much better designed for carrying and distributing weight than are camera bags. Note that the Bora 65 is over 6 pounds all by itself, and costs about US$350. This is not an option to explore lightly (pardon the pun).]

http://www.bythom.com/bags.htm

Nu mi se pare deloc o solutie potrivita. Nici nu vreau sa ma gindesc la el plin si eu sa-l asez jos pe compartimentul cu camera  :nonobad: Deci nu rucsac!

#39
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.595
  • Înscris: 08.02.2007
Eu folosesc doua variante pentru a  cara echipamentul.
In oras,in iesiri in care nu am nevoie de bagaj sau pot cara doi rucsaci  si in avion folosesc un Lowepro Flipside 200.Accesul la echipament este invers, printre bretele si cand il porti in spate este imposibil de furat din el.Daca vrei sa scoti ceva il rasucesti pe talie (are centura) ajunge in fata si ai acces facil la tot echipamentul.
Insa daca ma duc la munte cu toata casa in spate nu mai tine sistemul asta.Si atunci folosesc un toc de aparat si mai multe tocuri de obiective.
La deplasare am tocurile in rucsac printre haine.Daca  vreau sa  fotografiez agat tocul cu aparatul de gat si tocurile cu obiective de breteaua lui sau de centura rucsacului.
Am incercat si cu o geanta foto dar nu mi-a placut. Ma enerveaza greutatea doar pe un umar iar la munte iese cam mult in exterior si mi se pare incomod de urcat cu ea.
Avantajul sistemului cu mai multe tocuri este ca pot sa scot din rucsac doar ce imi este necesar si fiecare obiectiv are protectia lui.

Editat de idaho333, 25 mai 2009 - 08:47.


#40
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.902
  • Înscris: 04.05.2007
Pai cam la concluzia ta am ajuns si eu.

Am folosit un Slingshot 200 pentru oras, altfel excelent si foarte usor de accesat, insa uneori vreau sa mai scot si trepiedul la plimbare :) Slingshot ramine prima varianta pentru echipament lejer si fara trepied. Dupa indelungi framintari l-am vindut si am achizitionat un Flipside 400, care-i mult mai bine facut decit seriile mici (200,300) si evident mai incapator. Are un compartiment separat si incapator pentru accesorii si doua buzunare laterale in care poti pune tocuri de obiective sau sticle. Mi s-a parut cea mai buna solutie pentru trepied, care nu trebuie dat jos de fiecare data cind accesezi echipamentul. In plus echipamentul e protejat, neputind sa se umble la el daca proprietarul il tine pe spate. Iar cind il pui jos, il pui cu partea plata pe iarba/pietre, nu cu tot harnasamentul. Sunt foarte multumit de el, initial nici nu dadusem importanta seriei si tot cautam aiurea ceva usor dar totusi protector si simplu de accesat.

In alte situatii folosesc o borseta Off Trail 2, in care poate sta un body chiar cu grip si obiectiv gen 105VR sau 70-300 montat. Are doua tocuri laterale detasabile si asta e avantajul de baza, poti iesi cu un singur toc atasat sau cu niciunul. Nu este insa prea comoda, desi chipurile mai echilibreaza greutatea cu ajutorul unei curele diagonale care ajunge pe umarul opus. Fiind model mai vechi, ramurile centurii nu sunt ingrosate si nu sta foarte bine/comod pe talie. Pacat si ca centura nu este detasabila pentru ca borseta sa fie purtatabila doar ca geanta de umar. In plus o borseta prea adinca devine incomoda si trebuie impinsa lateral sau chiar un pic in spate. Dupa citeva ore de purtat se simte si asta nu-i o reclama buna. Probabil ca Inverse sunt mai comode, insa nu-ti incape ce-am zis mai sus si nici nu-i configurabila. Apropo, de un Off-Trail sau Off-Road poti atasa ce tocuri vrei tu, nu neaparat alea mai mici cu care vine borseta. Off Trail 1 e pentru body decent ca dimensiuni si fara grip, cu obiectiv de kit atasat dar si tocurile laterale sunt mici. E mai comoda insa nu poti tine mare brinza prin ea. Off-Road n-a fost chip sa gasesc la noi si e mai putin adinca ca Off-Trail 2.

Iar pentru munte am ajuns la aceeasi concluzie: mai bine aparat protejat intr-un toc + tocuri de obiective prin rucsacul de baza si oricind atasabile la centura rucsacului sau la curea sau pe unde se mai poate agata.

Editat de raldox, 25 mai 2009 - 10:05.


#41
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.902
  • Înscris: 04.05.2007

View Postraldox, on May 25 2009, 11:01, said:

Prezentare video:
Lowepro Flipside 400 AW

Desi deja ma departez de scopul initial: solutii pentru purtat aparatura foto la munte.

Editat de raldox, 25 mai 2009 - 11:38.


#42
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 25.11.2005

View Postraldox, on 25th May 2009, 11:01, said:

Iar pentru munte am ajuns la aceeasi concluzie: mai bine aparat protejat intr-un toc + tocuri de obiective prin rucsacul de baza si oricind atasabile la centura rucsacului sau la curea sau pe unde se mai poate agata.

Si eu tot asa, si mi se pare varianta cea mai ok. :thumbup:


Sa nu mai deschid un thread nou:
Caut un toc pentru aparat, impermeabil/etans,  dar la modul - sa poata ...cadea in apa [lac/riu] si sa nu fie nici-o problema.
Am sanse sa gasesc, exista asa ceva oare ? :)

multumesc.  :peacefingers:

#43
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.751
  • Înscris: 01.12.2001
iti cade des aparatul prin lac/rau? :D

#44
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.958
  • Înscris: 27.04.2005
stiu ca exista niste LowePro - DryZone parca, dar sunt rucsaci.

#45
euu

euu

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 25.11.2005

View PostSato, on 19th August 2009, 10:46, said:

iti cade des aparatul prin lac/rau? :D

Nu, doar ca am programata o vacanta care include si ceva floating village_        prin Cambogia  si, dupa cum vezi, "parcul auto" este unul destul de invechit si te poti astepta in orice moment sa ajungi putin si prin apa. Cu tot cu aparat. :)
Oricum...nu trebuie sa-mi  "cada des" , e de ajuns o singura data ! :P


glumetu - Merci, vazusem mai demult gama aia, dar uitasem cum se cheama si tot traiam cu impresia ca sint de la Kata [d'aia n-o mai gaseam acum :) ].
Dar oricum, as prefera sa gasesc un toc, mi-e mult mai comod asa, plus ca nu cred sa coste 700 + roni, cit costa un rucsac dryzone. :D

:OK:

#46
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.902
  • Înscris: 04.05.2007
Seria noua de Lowepro Toploader (Pro) este bine facuta si poti purta un FF cu grip atasat, insa nu stiu nici un toc proiectat sa reziste la scufundare. Habar nu am daca 360° All Weather AW Cover™ de la Lowepro poate face fata la asa ceva si nici nu vreau sa aflu :D Nu par sa aiba insa fermoare rezistente la apa ca la seria Trekker.

Pentru sitiuatii de-astea limita, Dryzone isi arata superioritatea.

#47
zaxis

zaxis

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 569
  • Înscris: 16.09.2007

View Posteuu, on 19th August 2009, 10:36, said:

Sa nu mai deschid un thread nou:
Caut un toc pentru aparat, impermeabil/etans,  dar la modul - sa poata ...cadea in apa [lac/riu] si sa nu fie nici-o problema.
poate te ajuta asa ceva: sac impermeabil. E relativ ieftin si iti poti pune in el lucruri ce trebuie sa stea neaparat uscate.
O alta solutie foarte ieftina (de fapt aproape gratuita) ar fi sa iti pui toate lucrurile in saci de gunoi. Eu asa fac la munte, ca protectie de ploaie, tot ce am in rucsac e pus inainte in saci de plastic. Solutia nu este insa foarte practica daca vrei sa scoti aparatul in timpul drumului cu barca.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate