Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Duel Canon EOS 450 vs Nikon D60

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#73
geo13star2000

geo13star2000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 26.04.2007
in final, din duel, cine a castigat: 450d sau d60 ?

Edited by geo13star2000, 19 October 2008 - 18:37.


#74
Eol

Eol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 15.06.2007
pentru un incepator ca mine ,ce imi recomandati : canon 450d , sau Nikon d60 ??
cum sunt preturile obiectivelor ?(in cazul celor doua aparate) mai scumpe la nikon ,s-au la canon?
nu ma injurati :lol: dar pur si simplu nu ma pricep deloc ...cer doar cateva sfaturi
in zilele urmatoare vreau sa cumpar un dslr , si nu ma pot decide ...canon/nikon?
  

succese mari.

#75
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 Eol, on Oct 20 2008, 23:13, said:

nikon s-au canon?
canon si nikon sunt de cacao. iti recomand mamiya sau hasselblad
Poti alege asa: ma iubeste, nu ma iubeste, ma iubeste, nu ma iubeste,...

#76
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,662
  • Înscris: 07.10.2005

 Eol, on Oct 20 2008, 23:13, said:

pentru un incepator ca mine ,ce imi recomandati : canon 450d , sau Nikon d60 ??
nu ma injurati :lol: dar pur si simplu nu ma pricep deloc ...cer doar cateva sfaturi
in zilele urmatoare vreau sa cumpar un dslr , si nu ma pot decide ...canon/nikon?
Alege-l pe oricare,sunt la fel de bune sau de proaste(depinde pe cine intrebi).In mod sigur niciunul dintre ele nu te va nemultumi.

#77
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
In oceanul pacific....etc. :D
Apropo de 450, se spunea ca e soft out-of-the-box. Probabil si de aia par mai soft. Sau o copie proasta la obiectiv. Per total ambele sunt aparate bune amandoua.

#78
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

Quote

pentru un incepator ca mine ,ce imi recomandati : canon 450d , sau Nikon d60 ??
Oricare.

Quote

cum sunt preturile obiectivelor ?(in cazul celor doua aparate) mai scumpe la nikon ,s-au la canon?
Ce obiective? La unele este mai ieftin Canon la altele Nikon. Trebuie sa fii mai clar daca vrei un raspuns.

Quote

nu ma injurati :lol: dar pur si simplu nu ma pricep deloc ...cer doar cateva sfaturi
Calitatea sfaturilor depinde foarte mult de intrebare. O intrebare foarte generala de tip "ce sa imi iau X sau Y" nu e recomandata.

Quote

in zilele urmatoare vreau sa cumpar un dslr , si nu ma pot decide ...canon/nikon?
Oricare.
Citeste niste review-uri poate gasesti ceva ce nu iti place la unul din aparate si te decizi mai usor.

#79
emilav

emilav

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 20.10.2008
Interesant Duel.

In primul rand canon 450D nu e din aceeasi clasa ca Nikon D60. Comparatie corecta ar fi ori Canon 1000D vs. Nikon D60 ori Canon 450D vs. Nikon D90.

In al doilea rand, blurul e ceva care tine mai mult de obiectiv. Aici putem avea cat de cat egalitate. Daca ne uitam la review-uri:
http://www.slrgear.c...ct/1154/cat/all
http://www.slrgear.c...ct/1114/cat/all
...canon-ul e ceva mai sharp.

Ce spui tu e cel putin interesant. Tind, si eu, sa cred ca 'testul' e gresit. Daca vrei cu adevarat sa vezi o diferenta utilizeaza un trepied (!!! e chiar important din moment ce vorbesti de blur) si acelasi subiect. Aceleasi conditii de luminare si aceeasi expunere.

Bafta le test,
Emil

#80
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003
Sa rezolvat asa numita problema de blur. A fost falsa. Rezolvarea a constat in alegerea unui profil de fotografie in care am pus sharpness-ul la 5, am facut citeva fotografii cu obiectiv Canon 70-200-2,8 si m-am speriat de ce clare au iesit pe focala maxima .

#81
photoman2008

photoman2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.06.2008

 akeela11, on Oct 21 2008, 15:49, said:

Sa rezolvat asa numita problema de blur. A fost falsa. Rezolvarea a constat in alegerea unui profil de fotografie in care am pus sharpness-ul la 5, am facut citeva fotografii cu obiectiv Canon 70-200-2,8 si m-am speriat de ce clare au iesit pe focala maxima .


Pe 450D: fa poza RAW cu o lentila bunicica, pune sharpness +5 sau +6 in picture style, salveaza ca JPG  la calitate maxima si vezi rezultatele. NU se compara cu jpegurile direct din camera.

Dar sa deosebim sharpness-ul de blur-ul cauzat de miscare sau de blur-ul din cauza unei focalizari incorecte.
Inteleg ca aratau pozele "soft" din cauza compresie jpeg marite si sharpness la 0 sau +3...
Ideea e ca iti pot arata soft si din cauza ca nu a focalizat bine (acele cazuri de care am vb mai sus de total focus failure, cand totul ar trebui sa fie bine si e dezastru)

#82
photoman2008

photoman2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.06.2008
deci o poza facuta la 18mm, f/13, mod auto (nu m-am uitat la iso, dar probabil e 400 sau 200) direct in jpeg nu va arata prea SHARP.
Performanta este in general slaba la wide angle si la diafragme ca f/13..

Ia incearca din nou la 28mm,  f 5.6, jpg convertit din raw, cu sharpness +6 la picture style !!

Lentilele au si ele anumite focale si diafragme pentru care iese bune.. le-ai ales pe cele mai proaste.

IN paranteza fie spus, 18-55 IS este mult superiior lui 18-55 II a se vedea MTF chart:
http://www.photozone...-review?start=1
http://www.photozone...-review?start=1

#83
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003

 photoman2008, on Oct 21 2008, 16:03, said:

Pe 450D: fa poza RAW cu o lentila bunicica, pune sharpness +5 sau +6 in picture style, salveaza ca JPG  la calitate maxima si vezi rezultatele. NU se compara cu jpegurile direct din camera.

Dar sa deosebim sharpness-ul de blur-ul cauzat de miscare sau de blur-ul din cauza unei focalizari incorecte.
Inteleg ca aratau pozele "soft" din cauza compresie jpeg marite si sharpness la 0 sau +3...
Ideea e ca iti pot arata soft si din cauza ca nu a focalizat bine (acele cazuri de care am vb mai sus de total focus failure, cand totul ar trebui sa fie bine si e dezastru)

Bineinteles ca pozele au fost facute raw, pe trepied. m-am linistit. Nu stiu daca ai citit dar pozele le-am facut cu un obiectiv Canon EF 70-200mm f/2.8L IS USM. La cit de suparat am fost, acum mi-a trecut. Totul s-a rezolvat datorita unei cunostinte care avea o alta cunostinta care poseda un EOS 450. Sa-i dea Dumnezeul fotgrafilor numai fotografii reusite.

#84
blana

blana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 06.01.2007
daca vrei d60 ideea este ca nu vei putea folosi obiectivele mai vechi de la Nikon cele fara motor, in rest nu stiu ce sa zic dar d60 ma dezamagit ma asteptam la mai mult de la el.

#85
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,227
  • Înscris: 12.06.2004

 photoman2008, on Oct 21 2008, 16:36, said:

cu sharpness +6 la picture style !!
Daca trebuie sa cresti sharpening-ul la +6, ceva nu-i in regula. Ori cu aparatul, ori cu utilizatorul :)

Sharpening-ul in exces nu-i ceva de dorit, lasa tot soiul de artifacte suparatoare cel putin pentru unii ochi - in timp ce detaliile fine dispar. IMHO singura cale de-a obtine o poza sharp e un obiectiv bun si tehnica pe masura.
Conditiile acestea fiind indeplinite, cam radeam in barba de nenea Askey cand imi explica el ce imagini "soft" imi scoate aparatul...

#86
trl

trl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 08.02.2004

 Eol, on Oct 20 2008, 23:13, said:

pentru un incepator ca mine ,ce imi recomandati : canon 450d , sau Nikon d60 ??
cum sunt preturile obiectivelor ?(in cazul celor doua aparate) mai scumpe la nikon ,s-au la canon?
nu ma injurati :lol: dar pur si simplu nu ma pricep deloc ...cer doar cateva sfaturi
in zilele urmatoare vreau sa cumpar un dslr , si nu ma pot decide ...canon/nikon?
  

succese mari.

Categoric CANON 450D!

S-ar putea sa fie ceva mai usor de utilizat NIKON D60, dar e net mai avansat tehnologic 450D-ul si ceva mai rapid.

D60 e mai ieftin decat 450D.

#87
Eol

Eol

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 15.06.2007

 trl, on Oct 21 2008, 20:46, said:

Categoric CANON 450D!

S-ar putea sa fie ceva mai usor de utilizat NIKON D60, dar e net mai avansat tehnologic 450D-ul si ceva mai rapid.

D60 e mai ieftin decat 450D.

va salut
am ales Nikon d60 ...astazi l-am cumparat
pt un novice ca mine cred ca e ok acest aparat (la inceput ,cel putin un an)
bine ..a contat si pretul de achizitie ...ce sa zic ,mai am si casa ,si masina..si nevasta :kisstogether: ...toate cer bani...pfff
acum incerc sa invat cum sa-l folosesc :deadtongue: cat mai bine /cat mai repede
semi-pro ,bro :coolspeak:

#88
photoman2008

photoman2008

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 05.06.2008
Pt cei interesati, 3 mostre 450D (sunt teste, va rog nu comentati decat nivelul de detaliu retinut in poza, compozitia peisajului nu are importanta aici :) )

ISO 100:
http://www.fisier.ro...j5/IMG_0333.JPG
http://www.fisier.ro...ln/IMG_1960.JPG

iSO 1600:
http://www.fisier.ro.../IMG_0796_1.JPG

P.S. Astept si de la posesorii de Nikon D60

#89
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,227
  • Înscris: 12.06.2004
Mi se pare mie sau rezultatul la ISO1600 e pur si simplu oribil? Canon se presupune c-ar fi rege la ISO mare (OK, nu vorbim de D700&D3); ce s-a intamplat?

#90
raldox

raldox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 04.05.2007

 Kunzite, on Oct 22 2008, 00:44, said:

Mi se pare mie sau rezultatul la ISO1600 e pur si simplu oribil?
E intradevar oribil. E trasa RAW si apoi prelucrata in DPP? Ce setari s-au facut pe sharpness (in-body pt. jpg, in soft pt.RAW)? Ai umblat la levels/curves? Parca avea si Canon un echivalent de Active D-Lighting pt. jpg mai slabut...

Edited by raldox, 22 October 2008 - 06:25.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate