Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...
 Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...
 Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 

Duel Canon EOS 450 vs Nikon D60

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#37
SouzaRocha

SouzaRocha

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 27.09.2007
@SuperDuper: Inteleg ceea ce spui tu, dar parerea mea este ca algoritmii de developare pot fi diferiti, iar acest lucru are o pondere.

#38
Corbul2004

Corbul2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 19.01.2004

View PostSuperDuper, on Aug 14 2008, 22:54, said:

Nu stiu de ce exista comentariile cu privire la RAW sau ca am folosit camera ca un P&S... poate doar din teribilism.
Aici era vorba strict despre calitatile obiectivului de kit Canon comparativ cu cel Nikon in conditiile default ale camerei. Ca un fel de baseline. Ca se poate forta un pic poza sa arate mai "sharp" este total alta poveste.
Acum m-am uitat mai atent si nici la Nikon nu sunt prea diferite. Poate o idee, dar nu foarte mult.

Lucatas, vorbesti de punerea "sharpnesului" la o alta pozite. Vad ca ai 400D, poti sa imi zici cum se face? Ca eu nu vad decat cele 2 niveluri de compresie la jpeg si ala mai bun este cel implicit.

pune carera pe programul P, e aldoilea meniu.
Pictures styles - Standard - apesi Jump si modifici parametrii

Edited by Corbul2004, 14 August 2008 - 22:26.


#39
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Ma prinsesem si eu si voiam sa postez. De, inca mai invat meniurile astea :)

#40
Loox

Loox

    obraz fin. ºmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View Postvladimirchira, on Aug 14 2008, 14:20, said:

Sau exista minunata lume a raw-ului. Chiar nu vad de ce ar trage cineva jpg.
Minunata minunata...stiu ... dar cand vrei sa faci 2-3 panorame de 10-15 cadre te apuca plansul pana ajungi sa le unesti.Am stat 16 ore sa developez 200 si un pic de raw-uri dintr-un weekend. Am avut dureri de gat 3 zile. :D  Acum m-am lecuit, pentru snap-uri folosesc .jpg la 5 mp(sa le pot vizualiza repede), pentru eventuale fotografii, .raw.

#41
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003

View PostIxtl, on Aug 14 2008, 13:52, said:

Ala nu e 'blur'.
Asta e rezultatul pozarii (sic) a la P&S cu o camera DSLR.
Cata vreme nu umbli la setarile de post-procesare in-camera, cam asta o sa primesti de la orice DSLR cu obiectivul de kit si setarile implicite.

la nikon nu este acest efect de blur sau cum ii spui tu efectul a la P&S.

#42
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006

View Postakeela11, on Aug 15 2008, 08:13, said:

la nikon nu este acest efect de blur sau cum ii spui tu efectul a la P&S.
Incerca sa faci o poza pe Picture Style "Landscape" - are sharpnessul mai ridicat decat "Standard". Poti incerca si un "Custom" - eu am incercat si parca se vede o imbunatatire, dar numai tu poti sa apreciezi diferenta pentru ca ai locatia de referinta.
La mine nu a facut mare branza.
PS: M-am uitat la Nikon si nu mi se par cu mult mai bune pozele, nu stiu ce vezi tu.

Edited by SuperDuper, 16 August 2008 - 00:20.


#43
Lucatas

Lucatas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 08.02.2007
Da, vad ca ti-a zis Corbul cum se face.
Initial si eu am folosit custom, dar mai nou am lasat sharpness-ul mai jos, si le prelucrez eu in photoshop. Asta ca sa eviti halo-uri, sau alte artefacte generate de un sharpness in-camera prea mare. Si rezultatele se vad.
Dar, cand e vorba de tras o gramada de cadre aiurea la una alta, fara sa am intentia de a scoate o fotografie, atunci sharpness-ul in-camera e perfect.

#44
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
"Blur-ul" din pozele facute cu 450-ul poate aparea de la atat de multe lucruri incat nu are sens sa le mai enumar, ca sa nu mai vorbesc de asa numitele conditii de test, ca trebuie sa fii cel putin retardat sa-ti cumperi DSLR si sa tragi pe Auto, rezulta ca nici testele nu ar trebui facute in acest fel. In modul Auto, pentru cei care nu stiau, camera isi face singura setarile, si dupa cum s-a vazut, cele 2 camere nu si-au facut aceleasi setari, deci testul este absolut irelevant, la teste se foloseste modul Manual.
Ma mira faptul ca numai o persoana a observat aberatiile cromatice de la Nikon!

#45
ranifan

ranifan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.08.2008
Tu ti-ai luat un dslr ca sa faci fotografii auto? Si sa mai zici ca face si fotografii nasoale pe auto!
    Daca tot l-ai testat in modul Auto, de ce nu ai ramas la aparatele foto mici, alea compacte, ca tot acolo ai fi ajuns la un cost mult mai mic (apropo, daca te intereseaza am vazut o oferta: 300 Ron un digital compact).
    Nu imi vine sa cred ce topic ai facut. Pe bune acum: nu se poate face o comparatie intre Nikon si Canon, pentu ca ambele au  plusuri si minusuri, dar ajung la exact aceeasi calitate. Sunt impatimit Canon, dar sa stii ca am si vreo doua Nikon. Si nu am incercat sa fac o comparatie.
    Parerea mea este ca esti un incepator "tare neinitiat", care nu stie mai nimic despre fotografie, si mai ales nu stii sa folosesti un dslr, dar sa mai faci si o comparatie!
    Gandeste-te mai bine, inainte sa te faci de ras in fata altor persoane!

#46
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003

View Postranifan, on Aug 16 2008, 10:11, said:

Tu ti-ai luat un dslr ca sa faci fotografii auto? Si sa mai zici ca face si fotografii nasoale pe auto!
    Daca tot l-ai testat in modul Auto, de ce nu ai ramas la aparatele foto mici, alea compacte, ca tot acolo ai fi ajuns la un cost mult mai mic (apropo, daca te intereseaza am vazut o oferta: 300 Ron un digital compact).
    Nu imi vine sa cred ce topic ai facut. Pe bune acum: nu se poate face o comparatie intre Nikon si Canon, pentu ca ambele au  plusuri si minusuri, dar ajung la exact aceeasi calitate. Sunt impatimit Canon, dar sa stii ca am si vreo doua Nikon. Si nu am incercat sa fac o comparatie.
    Parerea mea este ca esti un incepator "tare neinitiat", care nu stie mai nimic despre fotografie, si mai ales nu stii sa folosesti un dslr, dar sa mai faci si o comparatie!
    Gandeste-te mai bine, inainte sa te faci de ras in fata altor persoane!
Esti total offtopic, ce am scris eu si ce ai inteles tu, cum adica nu poti sa faci comparatii intre cele 2 aparate(eu tocmai am facut)?
V-a urma si un test pe partea manuala,dar, profesionalismul fabricantului se vede pe automat.
Parerea ta despre mine ia si ti-o pastreaza ca nu ti-a cerut-o nimeni. Daca aveai ceva de spus trebuia sa fie la obiect nu sa dai ci bita.
Faptul ca mai ai si vreo 2 Nikon-uri nu intereseaza pe nimeni iar daca pe tine nu te-a interesat sa vezi care aparat e mai bun in diferite situatii poate spune despre tine exact ce ai spus tu despre mine.
Iar un topic de felul celui care l-am deschis eu nu am gasit pe nicaieri, daca as fi avut mai mult timp as fi facut mai multe poze de test.
Nu m-am facut de ris in fata nimanui, cine a avut ceva de spus a spus indiferent ca a fost la subiect sau nu, dar , nu cum te-ai facut tu de ris in fata celor de aici.
Si daca nu esti in stare sa vezi ca fotografia facuta de Nikon e mai clara decit cea facuta de Canon dute si te consulta la un oftalmolog.
Avind in vedere ca primul tau post ar fi bine sa citesti regulamentul inainte de a posta pe aici sau pe oricare forum.
Nu meriti sa-ti dau un link catre fotografiile facute de mine in decursul timpului.

View PostLucatas, on Aug 14 2008, 18:26, said:

E cunoscut faptul ca, Canon foloseste un filtru AA mai puternic. O solutie e sa pui sharpness-ul cu o pozitie doua fata de cat e default. A da, nu mai fa teste la f/11. La valoarea aia toate obiectivele sufera de difractie mai ales cuplate un un senzor APS-C de 12mpx. F/8 e suficient, iar aceeasi valoare sa fie la ambele obiective.

Am de gind sa fac acest lucru , numai sa-mi vina Nikon-ul inapoi.

Edited by akeela11, 16 August 2008 - 10:56.


#47
dragos4h

dragos4h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 01.12.2004

View Postakeela11, on Aug 16 2008, 11:55, said:

V-a urma si un test pe partea manuala,dar, profesionalismul fabricantului se vede pe automat.

Asta este *foarte* adevarat in cazul aparatelor compacte, de-aia le si zice P&S(point and shoot), acolo userul tinta este cel care face pe automat si trebuie sa iasa cat mai bine. Dar la DSLR-uri care au atatea setari manuale, tocmai ca pe auto nu este asa de relevant cum iese.
Nu mi-o lua in nume de rau, dar ti-au mai zis si altii treaba asta. Daca faci si testul pe manual cu aceleasi setari de ISO si diafragma, si focalizat in acelasi punct, nu o sa mai comenteze nimeni.
Si tot nu inteleg cum poti sa tragi o concluzie ca Nikon D60 e mai bun decat Canon 450D bazat pe niste poze cu un obiectiv, poate obiectivul este mai slab la Canon, dar asta nu inseamna ca ai facut o alegere gresita.

#48
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
testele trebuiesc facute intr-un mod obiectiv, astfel incat sa nu existe dubiu. dar din opiniile si raspunsurile diversilor useri de pe aici se observa tocmai cat de bun e departamentul marketing de la canon si cat de numerosi/inflacarati sunt canonistii, adica ce, un nikon entry cu un obiectiv slab nu are cum sa fie mai bun decat mult-prea-laudatul 450D si 18-55 IS ??
toata lumea zicea de 400D ca e prost construit, ca nu e tocmai ergonomic samd, dar de cand a aparut urmasul vad pe toate forumurile si site-urile de test cum s-au extaziat toti, a fost comparat pana si cu K20 de la pentax  :lol:
o scrie canon pe el, dar e doar un entry level, la fel si obiectivul ala, nu va mai luati de saracul om, asa nepriceput cum e, doar pentru ca a avut curajul sa spuna, si sa demonstreze cu poze, ca un model de canon e mai slab ca unul de nikon (care e si mai ieftin).

ciao.

#49
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
@akeela11
Eu in pozele tale vad ca D60-ul in conditiile specificate de tine produce imagini ce par mai sharp.Daca au si mai mult detaliu sau pozele de la 450D prin prelucrare pot sa fie la fel  nu stiu.
Obiectivul tau de kit de la D60 este mai sharp la acea focala si diafragma.Poate cu alte setari situatia e alta.
Dar asta nu inseamna ca D60-ul este mai bun.
Aberatiile cromatice de exemplu,din poza cu Nikon-ul sunt mai mari decat decat la Canon.
Nu fotografiile pe Auto cu focalizare la infinit si f/11 care este la limita cu difractia pot stabili daca un aparat e bun sau nu.

DSRL-urile nu se folosesc pe Auto deoarece nu se obtin efectele scontate. Adica genul asta de aparat produce imagini cu adevarat spectaculoase cand preiei controlul asupra lui si il faci sa faca exact ce vrei tu. Asta este placerea utilizarii unui astfel de aparat  nu modul Auto.

Sunt curios ce reactie ai avea la pozele facute cu un D2x. El produce imagine  plate fara saturatie si contrast dar care sunt perfecte pentru post procesare.

In concluzie eu zic sa lasi testele si sa iesi la pozat. :peacefingers:

#50
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
Nu stiu ce va aberati atata. Testul se voia un test al obiectivelor de kit. Ce legatura are cu modul de lucru nu inteleg. Eu am facut testele mele pe modul AV ca sa pt controla diafragma la valoarea dorita. Trebuia sa fiu le M neaparat ca sa pot sa imi spun parerea? Poate si el o sa le faca asa alta data, sa nu mai tipati la el... Oricum, procesarea in camera nu schimba prea mult situatia, pozele PAR mai sharp dar la o analiza atenta detaliile nu se inmultesc si mai apar si mici artefacte. Cu prelucrarea in PS se intampla la fel - pozele apar mai sharp, dar detaliile pierdute nu au de unde sa apara.

Oricum, ma mira dispretul unoara fata de cei ce invata inca ce si cum, parca v-ati fi nascut cu Canon in mana. Ce naiba, este vorba despre obiectivul de kit! Facut in principal pentru useri care pun camera pe modurile "basic"! Si voi discutati ca si cum ar fi vorba de obiective cu inele colorate in jurul lor...
Este un obiectiv acceptabil, dar cu minusuri, chiar daca este varianta IS care sustineti ca este "imbunatatita" (personal nu mi se pare, cred ca review-urile superpozitive alea sunt atinse de ceva marketing money). Nici la Nikon nu mi se pare mare branza (ma repet), am vazut CA la ele de cand s-a deschis threadul ala cu D40 si s-au postat primele poze. Macar la kitul Canon nu am vazut asa ceva (desi am incercat). O fi mai soft? Posibil, dar la vizualizare pe ecran de 20" apar sharp (si nici CA la Nikon nu se vad probabil la printare).
Pixel peeping o sa fac mai mult cand si daca o sa imi iau L-uri :P

Edited by SuperDuper, 16 August 2008 - 15:24.


#51
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003

View Postidaho333, on Aug 16 2008, 15:50, said:

@akeela11
Eu in pozele tale vad ca D60-ul in conditiile specificate de tine produce imagini ce par mai sharp.Daca au si mai mult detaliu sau pozele de la 450D prin prelucrare pot sa fie la fel  nu stiu.
Obiectivul tau de kit de la D60 este mai sharp la acea focala si diafragma.Poate cu alte setari situatia e alta.
Dar asta nu inseamna ca D60-ul este mai bun.
Aberatiile cromatice de exemplu,din poza cu Nikon-ul sunt mai mari decat decat la Canon.
Nu fotografiile pe Auto cu focalizare la infinit si f/11 care este la limita cu difractia pot stabili daca un aparat e bun sau nu.

DSRL-urile nu se folosesc pe Auto deoarece nu se obtin efectele scontate. Adica genul asta de aparat produce imagini cu adevarat spectaculoase cand preiei controlul asupra lui si il faci sa faca exact ce vrei tu. Asta este placerea utilizarii unui astfel de aparat  nu modul Auto.

Sunt curios ce reactie ai avea la pozele facute cu un D2x. El produce imagine  plate fara saturatie si contrast dar care sunt perfecte pentru post procesare.

In concluzie eu zic sa lasi testele si sa iesi la pozat. :peacefingers:
A fost o simpla joaca cu 2 aparate . nimic altceva, v-a urma un test facut pe partea creativa cu ambele aparate  si cu setari identice fara sa le pun pe trepied.
Pentru mine a fost surprinzataore caliatatea obiectivului de kit de la Nikon fata de cel de la Canon. Sincer, ma asteptam ca cel de canon sa fie mai bun.

View PostSuperDuper, on Aug 16 2008, 16:05, said:

Nu stiu ce va aberati atata. Testul se voia un test al obiectivelor de kit. Ce legatura are cu modul de lucru nu inteleg. Eu am facut testele mele pe modul AV ca sa pt controla diafragma la valoarea dorita. Trebuia sa fiu le M neaparat ca sa pot sa imi spun parerea? Poate si el o sa le faca asa alta data, sa nu mai tipati la el... Oricum, procesarea in camera nu schimba prea mult situatia, pozele PAR mai sharp dar la o analiza atenta detaliile nu se inmultesc si mai apar si mici artefacte. Cu prelucrarea in PS se intampla la fel - pozele apar mai sharp, dar detaliile pierdute nu au de unde sa apara.

Oricum, ma mira dispretul unoara fata de cei ce invata inca ce si cum, parca v-ati fi nascut cu Canon in mana. Ce naiba, este vorba despre obiectivul de kit! Facut in principal pentru useri care pun camera pe modurile "basic"! Si voi discutati ca si cum ar fi vorba de obiective cu inele colorate in jurul lor...
Este un obiectiv acceptabil, dar cu minusuri, chiar daca este varianta IS care sustineti ca este "imbunatatita" (personal nu mi se pare, cred ca review-urile superpozitive alea sunt atinse de ceva marketing money). Nici la Nikon nu mi se pare mare branza (ma repet), am vazut CA la ele de cand s-a deschis threadul ala cu D40 si s-au postat primele poze. Macar la kitul Canon nu am vazut asa ceva (desi am incercat). O fi mai soft? Posibil, dar la vizualizare pe ecran de 20" apar sharp (si nici CA la Nikon nu se vad probabil la printare).
Pixel peeping o sa fac mai mult cand si daca o sa imi iau L-uri :P

Esti printre putinii care au inteles ce am facut. Multumesc.

#52
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007

View Postakeela11, on Aug 18 2008, 14:59, said:

Pentru mine a fost surprinzataore caliatatea obiectivului de kit de la Nikon fata de cel de la Canon. Sincer, ma asteptam ca cel de canon sa fie mai bun.

Sincer si mie mi se pare surprinzator... auzisem numai lucruri bune despre noul 18-55 IS de la Canon.
Poate asta e si motivul pentru care am privit un pic sceptic testul tau.
Oricum titlul este "Duel EOS 450 vs Nikon D60" nu duel intre obiectivele de kit.Daca era probabil castiga Olympus sau Pentax.... :P

Edited by idaho333, 18 August 2008 - 14:47.


#53
noodles

noodles

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 30.06.2006
Salut.

Am citit tot topicul, sper sa nu ma repet (nu am gasit sugestia altundeva).

Ai incercat cumva cu un obiectiv fix? Unul la 50 mm de ex. Imi aduc aminte ce imagini mi-a dat un prieten, cu poze trase cu un astfel de obiectiv, si erau sharp din cale afara.

2. Canonul meu 350  (nu m-am dat cu 450, dar presupun ca are multe din setarile "piciului"), are o gramada de setari de procesare directa, printre care si sharp-ul. Ai cumva ceva presetat?

Noodles

#54
akeela11

akeela11

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 714
  • Înscris: 26.07.2003

View Postnoodles, on Aug 18 2008, 15:59, said:

Salut.

Am citit tot topicul, sper sa nu ma repet (nu am gasit sugestia altundeva).

Ai incercat cumva cu un obiectiv fix? Unul la 50 mm de ex. Imi aduc aminte ce imagini mi-a dat un prieten, cu poze trase cu un astfel de obiectiv, si erau sharp din cale afara.

2. Canonul meu 350  (nu m-am dat cu 450, dar presupun ca are multe din setarile "piciului"), are o gramada de setari de procesare directa, printre care si sharp-ul. Ai cumva ceva presetat?

Noodles
A fost totul pe default, urmeaza si o serie pe setari manuale, o sa fac totul cu Timp, Diafragma si Manual.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate