Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Ce aparat foto recomandati cu stabilizare optica in body

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Daca nu sunt graficele, merg si presupunerile... :lol:  Dar ce pacat ca nu avem grafice si pentru 17-70, evident Pentax... :P

#38
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

View Postdevlin2427, on Jun 11 2008, 13:29, said:

faptul ca pentax nu are echivalent la 50-200 f2.8-3.5 e un minus din pct meu de vedere.
Tu te-ai uitat cat costa obiectivul ala? Vorbim totusi despre niste aparate entry, pentru amatori, si mi se pare aiurea sa alegi intre astea comparand obiective foarte scumpe pe care probabil n-o sa ti le iei niciodata. Trebuie sa tii cont si de obiective, bineinteles, dar la nivelul asta cred ca ar fi de ajuns sa analizezi oferta pana in 5-600 de euro, unde cat de cat poate te incadrezi. Ce conteaza ca nushce firma face cele mai bune obiective din lume daca tu n-ai bani de nici unu din alea? Iar daca ai bani de dat pe scule, de ce sa-ti iei un body entry? Si de ce comparati doar obiectivele facute de "producator"? Sunt si alternative 3rd party, care sunt foarte bune si relativ accesibile amatorilor.

#39
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postpopa.florian, on Jun 11 2008, 14:44, said:

Intre k10D si Olympus E-520 ce a-ti alege. Unde gasesc o comparatie intre marimea vizoarelor la DSLR sa-mi fac o parere vis-a-vis de marimea vizorului la Olympus, sa ma conving si eu ce inseamna vizor mic (nu am avut ocazia sa compar live).

Nu stiu in ce masura te poate ajuta acesta : http://www.fotomozai...a...&idstory=69 (vezi si tabela)

sau http://www.neocamera....php?order=size

Edited by montecarlo, 11 June 2008 - 14:50.


#40
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View Postandrei_0, on Jun 11 2008, 15:46, said:

Tu te-ai uitat cat costa obiectivul ala? Vorbim totusi despre niste aparate entry, pentru amatori, si mi se pare aiurea sa alegi intre astea comparand obiective foarte scumpe pe care probabil n-o sa ti le iei niciodata. Trebuie sa tii cont si de obiective, bineinteles, dar la nivelul asta cred ca ar fi de ajuns sa analizezi oferta pana in 5-600 de euro, unde cat de cat poate te incadrezi. Ce conteaza ca nushce firma face cele mai bune obiective din lume daca tu n-ai bani de nici unu din alea? Iar daca ai bani de dat pe scule, de ce sa-ti iei un body entry? Si de ce comparati doar obiectivele facute de "producator"? Sunt si alternative 3rd party, care sunt foarte bune si relativ accesibile amatorilor.


un 50-200 sh ajunge cam 500-600$ afara dat fiindca varianta noua cu SWD e cam 1000$.

@kunzite tu preferi prime-urile fiindca astea sunt obiectivele mai deosibite si relative accesibile de la pentax. la olympus calitatea zoom-urilor compenseaza absenta prime-urilor. ai totusi 25/f2.8 si 50/f2.

#41
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Iar la Pentax, calitatea anumitor prime-uri compenseaza orice zoom, din orice sistem, la orice pret :naughty:
J/K. Maybe :P

Varianta "noua" e 1150$ la bhphotovideo, dupa rebate. Am mai discutat insa despre acest obiectiv... Pentax n-are un echivalent direct, exista DA*-ul (f/2.8 constant) care-i insa mai scurt, avem Sigma-ul 100-300 f/4, va exista un DA* 60-250 f/4 (mai "intunecos" dar nu cred ca asta va fi o problema) si vreo doua noi 70-200-uri f/2.8, 3rd-party. De echivalente la obiectivele pe care le-am enumerat eu, nici gand sa spui ceva :) si nici daca la Sigma-ul 17-70 te refereai ori ba.
Dar problema nu se pune asa, ci mai degraba la modul: spune-mi de ce-ai nevoie si cati bani ai si vom vedea care-s variantele. Poate pe om nu-l doare de acel 50-200, sau poate-l doare dar nu-si permite.
Btw: mi s-a tot explicat ca Olympus e muuult peste orice ambitii-ar putea avea Pentax, ca zoom-urile-s pe cat de bune se poate. Eu n-am zoom-uri... dar se incumeta cineva la un mic test comparativ? :) (cu o conditie, se vor folosi obiective care sa nu sara de 1000$, pretul de pe bhphotovideo).

#42
popa.florian

popa.florian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 330
  • Înscris: 31.03.2007
Mi-am pierdut timpul de pomana sa-i caut aparat prietenului meu si el acum si-a cumparat de la M---o Panasonic Fz8.
Totusi am mai invatat ceva din discutiile avute pana acum.

Edited by popa.florian, 11 June 2008 - 16:58.


#43
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008

View PostKunzite, on Jun 11 2008, 16:42, said:

Iar la Pentax, calitatea anumitor prime-uri compenseaza orice zoom, din orice sistem, la orice pret :naughty:
J/K. Maybe :P

Varianta "noua" e 1150$ la bhphotovideo, dupa rebate. Am mai discutat insa despre acest obiectiv... Pentax n-are un echivalent direct, exista DA*-ul (f/2.8 constant) care-i insa mai scurt, avem Sigma-ul 100-300 f/4, va exista un DA* 60-250 f/4 (mai "intunecos" dar nu cred ca asta va fi o problema) si vreo doua noi 70-200-uri f/2.8, 3rd-party. De echivalente la obiectivele pe care le-am enumerat eu, nici gand sa spui ceva :) si nici daca la Sigma-ul 17-70 te refereai ori ba.
Dar problema nu se pune asa, ci mai degraba la modul: spune-mi de ce-ai nevoie si cati bani ai si vom vedea care-s variantele. Poate pe om nu-l doare de acel 50-200, sau poate-l doare dar nu-si permite.
Btw: mi s-a tot explicat ca Olympus e muuult peste orice ambitii-ar putea avea Pentax, ca zoom-urile-s pe cat de bune se poate. Eu n-am zoom-uri... dar se incumeta cineva la un mic test comparativ? :) (cu o conditie, se vor folosi obiective care sa nu sara de 1000$, pretul de pe bhphotovideo).


eu sunt ferm convins ca 25/f2.8, 50mm/f2, 12-60mm/f2.8-4, 14-54/f2.8-3.5, 70-300mm si bineinteles 50-200mm varianta fara SWD, sunt peste orice are pentax la aperturi si distante focale echivalente.  

mai zic o data: avantajul pentax consta in citeva pancake-uri si obiectivele manuale mai vechi. si mai nou senzorul de pe k20d care arata super bine dar din pacate pretul e prea aproape de 40d si a700.

#44
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Ei, uite ca eu nu-s convins deloc de asta, si ai nevoie de mai mult decat niste presupuneri (ca asta faci, nu? Presupui ca Olympus e superior fata de orice altceva) ca sa ma convingi.

#45
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
sunt destule site-uri si reviste de specialitate care au demostrat calitatea obiectivelor olympus. eu nu am zis ca pentaxul ofera un sistem nasol doar ca pt mine si ce as avea eu nevoie 4/3 e mai potrivit. get it? :)

#46
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Off... sunt destule site-uri si reviste de specialitate care au demonstrat si calitatea obiectivelor Pentax, Canon, Nikon si nu numai.
Daca spui ca 4/3 e mai potrivit pentru tine e una, insa daca afirmi ca Olympus e peste Pentax, ca Olympus e alegerea mai buna samd e cu totul altceva. Tine cont ca eu n-am spus c-ar fi Pentax neaparat cea mai buna varianta dintre cele doua, desi sistemul 4/3 are destule bube care pentru mine chiar conteaza (e.g. vizor, pret obiective bune).
Si ca sa tragem linie, continuam discutia cand o sa vii cu un Oly care-o sa se poata bate cu un K20D si c-un 70mm f/2.4 (uite, nici macar n-am ales unul dintre cele mai bune Pentax-uri ever). Ar trebui sa fie posibil, daca au optica atat de superioara. Cya.

#47
bocxoa

bocxoa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2007
orice sistem ai alege ca incepator e peste capacitatile noastre de intalegere, aparatul stie mult mai multe decat foloseste un amator, ma refer la K10d , cand l-am luat am fost super incantat de alegere, la putin timp am fost dezamagit ca mai apoi dupa inca 2 mii de poze sa-mi dau seama ca face poze super, cu conditia sa sti sa le faci, dupa o excursie pe munti si o nunta mi-am dat seama ca am nevoie de un obiectiv larg (nu Wide, sant fan Pruteanu ce sa-i faci) un 10-20 ar fi perfect, aici apare problema la oly 10-20 se transforma in 20-40, lucru care pe mine ma oftica ca nu stai toata ziua cu aparatul in mana sa prinzi o cioara in zbor, majoritatea pozelor le faci in casa , poze de familie...etc. Un alt mare avantaj pe care nu prea il spune lumea e ca noi nu avem puterea financiara a neamtului, americanului.. , un amator nu face bani din fotografie, ii place doar sa faca poze, iar cand te gandesti la multitudinea de obiective ce se gasesc pe ebay, obiective ieftine, bune si cu o optica superioara multor obiective care se afla actualmente in productie la preturi exagerate pt veniturile noastre, si la stabilizarea in corp, confirmarea focalizari pe care o ofera Pentax, iti dai seama ca pt un amator cu pretenti si buget limitat Pentax e solutia. Sant penibile discutile de genul " Sistemul x e superior ca are obiective grozave la pretul unei masini, obiectiv pe care eu nu o sa-l cumpar poate in veci, dar i-mi iau sistemul x cu obiectivul ieftin si prost ca da bine la curiosi" . Din cate am vazut eu la romani aparat foto e doar Nikon,  cred ca la un momentdat pe vremea lu inpuscatu se importa mai pe scara larga, exact ca la motociclete tot taranu roman te intreaba "asta e Simson nu?" , doar pt ca nemti au platit o parte din daunele de razboi in motociclete Simson, asta prin `50.

Numai Bine

P.S. la orice aparat vei descoperi calitati si defecte dar asta doar dupa ce te joci un pic cu el, iar cei care au vazut doar in poza unele aparate dar se chinuie sa ne explice ce si cum e cu ele sa se abtina ca sant penibili.

Edited by bocxoa, 12 June 2008 - 11:16.


#48
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

View Postbocxoa, on Jun 12 2008, 12:14, said:

... sant fan Pruteanu ce sa-i faci)...

sant ( sânt ) nu se scrie așa (și pentru are o altă semnificație http://dexonline.ro/...ch.php?cuv=sant ) ci  sunt ;) (se mai folosește prin ziare și varianta de dinainte de '90 , sînt cu î din i ).


Scuze, pentru că am fost în afara temei.

#49
bocxoa

bocxoa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 13.11.2007
sunt ardelean mai de la tara va rog sa ma scuzati. :D , chiar nu stiam, mersi de corectura. :OK:

Edited by bocxoa, 12 June 2008 - 11:45.


#50
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

View Postbocxoa, on Jun 12 2008, 11:14, said:

am nevoie de un obiectiv larg (nu Wide, sant fan Pruteanu ce sa-i faci)
Pe romaneste ii zice grandangular sau superangular :)

#51
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
special pt cei ca tine olympus va scoate 9-18 din toamna iar daca pretul nu conteaza exista intodeauna 7-14/f4. uite un obiectiv la care pentax nu are alternativa. :)

#52
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Pretul intotdeauna conteaza ;)

#53
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
ce te faci cind obiectivul nu exista indiferent de pret. :)

#54
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Nu plangi ca exista dar nu ti-l poti permite? :D

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate