Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Ce aparat foto recomandati cu stabilizare optica in body

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#73
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004

View Postanakin28, on Jun 13 2008, 10:00, said:

Cum vrei sa facem testul...ma bag eu! Orice conditii doresti.
In primul rand, apelez la un posesor de K20D sa ma ajute. De ce K20D? Pai, de ce nu? :)
Despre test, poate n-ar strica sa facem ceva un pic mai amplu, sa nu ne limitam la doua aparate (Oly, Pentax) cu obiectivele de rigoare. Ce spuneti?
Conditiile, trebuie sa ma gandesc la ceva cat mai echitabil. In principiu ma intereseaza rezultatul final, si nu pixel peeping-ul.
Daca ideea "prinde" poate n-ar strica sa facem un topic separat. Oricum n-as vrea sa implic prea multi oameni, altfel ajungem sa ne "certam" pe marginea diverselor amanunte. Ca timing, cel mai devreme weekend-ul urmator deci avem timp sa stabilim detaliile.

#74
Caiafa

Caiafa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 05.04.2008
Netra eşti un adevărat forum warrior. După ce luni de zile ai ţipat sus şi tare că Olympus e super şmecher acum ai trecut pe Pentax cu aceeaşi atitudine.
Bănuiesc că înainte de achiziţiona ambele DSLRuri ai făcut şi tu nişte teste, te-ai documentat, cel puţin de pe internet şi balanţa s-a înclinat iniţial spre Olympus. A

Acum sincer eu nu înţeleg ... ăia care fac teste pe net din care ai hotărât tu să iei olympus ... erau aşa nişte fanboys Olympus? Aveau ceva cu Pentax sau cu alţii? Greu de crezut. Eu personal nu aş lua de bun nici un fel de sfat venit din partea ta.

#75
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006

View Postdevlin2427, on Jun 13 2008, 08:57, said:

am zis de multe ori ca de la avea un aparat si pina a sti tot ce poate e drum lung.
Nu mi-ai raspuns la intrebarea precedenta, dar eu iti mai pun una similara. Ce aparat ai tu, de stii tot ce poate?

#76
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
daca omu nu stie ca trebuie activat noise reduction la expuneri lungi atunci ce ar mai fi de zis.

nikon si canon stau prost la obiective UWA pe APS. 14-24 e intr-adevar foarte bun dar din pacate poate fi folosit doar pe D3 ca UWA fiind un obiectiv desenat special pt FX. salvarea partiala a venit de la tokina si al sau 11-16/f2.8 care duce la un 16.5mm echiv pe nikon si 17,6mm echiv pe canon deci nu chiar 14mm pe care ii ofera 7-14. iar pt cei care utilizeaza uwa in mod deosebit orice mm si grad in plus pe care il ofera un obiectiv conteaza si nu ii deranjeaza sa platesca 1500$ pe obiectiv.

http://photocamel.co...iko-7-14mm.html

#77
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
eu nu mi-as lua (decat in situatii extraordinare) un obiectiv care sa nu accepte filtre ... dar asta tine strict de mine si de iubirea mea fata de graduale.

si canon are 10-22 ;) care nu e deloc rau.

Edited by shobi, 13 June 2008 - 14:57.


#78
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postdevlin2427, on Jun 13 2008, 15:52, said:

daca omu nu stie ca trebuie activat noise reduction la expuneri lungi atunci ce ar mai fi de zis.
Trebuie activat noise reduction.

View Postnetra, on Jun 13 2008, 09:05, said:

devlin2427 si eu eram infocat si ma atacam rau cand cineva denigra brandul Olympus, dar acum dupa ce am vazut diferenta cu ochii mei nu mai pot sa spun nimic. Si  crede-ma ca sunt diferente mari in calitate, pana si obiectivul din kit-ul Pentax ala 18-55mm care costa 200 Ron e mai performant decat Zuiko 14-42mm, e Mig 29 la viteza fata de Oly. Asta e cruda realitate, Oly in grafice si pe hartie arata bine, dar pe "teren" se plafoneaza.
Eee chiar Mig-29, macar un Mig 21 sau un Mig 15 macar. Cum faci sa-ti dai seama asa fara niciun fel de aparatura? Inseamna ca diferentele sunt atata de mari incat pana sa fac eu o fotografie tu faci cam 3-4 nu? Vezi ca in topicul tau in care explici de ce ai schimbat sistemul tocmai a postat cineva care spune ca a trecut de la Pentax la Canon ptr ca Pentaxul are focus lent....vorbeste cu el poate va intelegeti....sau poate treci la Canon mai stii? ;)

View Postnetra, on Jun 13 2008, 09:27, said:

Vai tu ai vazut la Olympus E-510 o poza care are timp de expunere mai mare de 3 secunde ce de hot pixels are, depaseste in cantitate si compacta Fuji S6500 cu mult. Hai ca o dam in diverse eu stiu mult mai bine ce inseamna Olympus E-510 si ce inseamna K10D si ti-am spus mai sus ca daca te ei dupa teste ajungi sa-ti cumperi Olympus, chiar as vrea sa-ti arat pe viu diferentele sa ramai cu gura cascata si sa-ti zici singur in gand cat de .....
Stii anumite chestii poate ca mai tin si de fotograf...

Edited by anakin28, 13 June 2008 - 16:00.


#79
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006

View Postanakin28, on Jun 13 2008, 16:56, said:

Trebuie activat noise reduction.


Eee chiar Mig-29, macar un Mig 21 sau un Mig 15 macar. Cum faci sa-ti dai seama asa fara niciun fel de aparatura? Inseamna ca diferentele sunt atata de mari incat pana sa fac eu o fotografie tu faci cam 3-4 nu? Vezi ca in topicul tau in care explici de ce ai schimbat sistemul tocmai a postat cineva care spune ca a trecut de la Pentax la Canon ptr ca Pentaxul are focus lent....vorbeste cu el poate va intelegeti....sau poate treci la Canon mai stii? ;)


Stii anumite chestii poate ca mai tin si de fotograf...

Nu, nu TREBUIE activat NR. Sunt destui care prefera sa faca NR-ul pe calculator, cu NoiseNinja, de exemplu, si cu rezultate net superioare celor de care e capabil aparatul, indiferent de aparat.

#80
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Aveti dreptate, am gresit ca am trecut la Pentax K10D, Olympus E-510 era prea performant pentru mine, am facut cu el 5000 de cadre si tot nu l-am stapanit, asa ca am trecut la un aparat mai slab sa se potriveasca cu mine. anakin28 te apreciez prea mult ca sa intru in polemica cu tine.
Cu asta am incheiat discutia.

Edited by netra, 13 June 2008 - 18:25.


#81
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postnetra, on Jun 13 2008, 19:23, said:

Aveti dreptate, am gresit ca am trecut la Pentax K10D, Olympus E-510 era prea performant pentru mine, am facut cu el 5000 de cadre si tot nu l-am stapanit, asa ca am trecut la un aparat mai slab sa se potriveasca cu mine. anakin28 te apreciez prea mult ca sa intru in polemica cu tine.
Cu asta am incheiat discutia.
Ok am inteles!! SA stii ca si eu te apreciez cel putin la fel ;)

View Postedikup, on Jun 13 2008, 19:09, said:

Nu, nu TREBUIE activat NR. Sunt destui care prefera sa faca NR-ul pe calculator, cu NoiseNinja, de exemplu, si cu rezultate net superioare celor de care e capabil aparatul, indiferent de aparat.
Nu te mai baga daca nu stii despre ce este vorba. Sunt doua setari care actioneaza in moduri diferite: noise reduction si noise filter. Noise reduction trebuie activat in cazul expunerilor mai mari de 2-3sec. Sigur ca exista softuri pentru asa ceva dar asta este solutia cea mai simpla pentru hot pixels

#82
edikup

edikup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 10.05.2006

View Postanakin28, on Jun 14 2008, 07:11, said:

Ok am inteles!! SA stii ca si eu te apreciez cel putin la fel ;)


Nu te mai baga daca nu stii despre ce este vorba. Sunt doua setari care actioneaza in moduri diferite: noise reduction si noise filter. Noise reduction trebuie activat in cazul expunerilor mai mari de 2-3sec. Sigur ca exista softuri pentru asa ceva dar asta este solutia cea mai simpla pentru hot pixels
Ma tem ca iar vorbesti aiurea.

Una este solutia cea mai simpla/comoda/convenabila pentru cineva care nu este dispus sa piarda mult timp cu postprocesarea, si alta este acel imperativ TREBUIE pe care l-ai spus tu.

Ai prezenta mult mai multa credibilitate daca nu ai mai emite permanent astfel de "sentinte" universal valabile.

#83
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006
Filtrarea zgomotului la expunerile f. lungi, prin realizarea automata a inca unei expuneri la fel de lungi imediat dupa prima, dar cu  cu obturatorul inchis, care teoretic trebuie sa fie neagra daca nu are zgomot, si eliminarea zgomotului gasit in aceasta din prima imagine, metoda numita in engleza dark frame subtraction, se realizeaza in general complet automat, la unele camere neexistand posibilitatea de a fi dezactivata din meniu.
Spre deosebire de filtrarea NR obisnuita, aceasta metoda poate da rezultate mai bune/corecte fata de metoda software.
Are dezavantajul ca mareste f mult timpul dintre doua cadre consecutive, si lasa ceva indoieli cu privire la acuratete, deoarece senzorul se incalzeste in continuare in timpul expunerii de control. Senzorii mai noi insa, consuma mai putin si problema amintita este mult redusa.

#84
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
e super amuzant forumul asta.

la olympus exista doua optiuni pt noise: noise filter care e off, low, standard sau high si care poate fi aplicat la orice sensibilitate si apoi exista noise reduction sau dark frame substarction care trebuie activat la expuneri lungi pt a scapa de hot pixels.

zgomotul pe care vrei tu sa il elimini prin soft e cel ce ramine dupa ce noise filter isi face treaba sau nu.

PS. aveti grija ca fanboy-smul e o boala.

Edited by devlin2427, 14 June 2008 - 08:37.


#85
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,716
  • Înscris: 29.03.2006
Sper sa observi ca eu cel putin incerc sa fiu obiectiv, chiar daca prefer Pentaxul....

Ieri chiar am testat AF-ul unui E420 cu obiectivul de kit normal ;)
Nu era lenes deloc, poate nu chiar asa cum lasa testul imaging resource sa se inteleaga, dar oricum nu pierdea timp.
Mai dadea insa rateuri mari din cand in cand - cam odata la 3-4 cadre - asta in magazin cu lumina medie, chiar daca punctul central de AF, care era setat, era indreptat destul de bine - atat de bine cat se poate indrepta cu vizorul ala cu marire reala absurd de mica.....insa la urmatoarea apasare focaliza repede si bine.

Din pacate pt. titlul topicului, E420 nu are stabilizare in corp....iar E520 nu am apucat sa vad. Nici pe img.-res. nu au testat inca.
Nu mai insist insa pe subiect, deoarece consider si APS-C-ul mult prea mic ca si format de senzor si de vizor....crop 2 este deja absurd si aberant de mic pt. un DSLR.

Edited by loock, 14 June 2008 - 09:13.


#86
anakin28

anakin28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 23.08.2007

View Postloock, on Jun 14 2008, 09:31, said:

Filtrarea zgomotului la expunerile f. lungi, prin realizarea automata a inca unei expuneri la fel de lungi imediat dupa prima, dar cu  cu obturatorul inchis, care teoretic trebuie sa fie neagra daca nu are zgomot, si eliminarea zgomotului gasit in aceasta din prima imagine, metoda numita in engleza dark frame subtraction, se realizeaza in general complet automat, la unele camere neexistand posibilitatea de a fi dezactivata din meniu.
Spre deosebire de filtrarea NR obisnuita, aceasta metoda poate da rezultate mai bune/corecte fata de metoda software.
Are dezavantajul ca mareste f mult timpul dintre doua cadre consecutive, si lasa ceva indoieli cu privire la acuratete, deoarece senzorul se incalzeste in continuare in timpul expunerii de control. Senzorii mai noi insa, consuma mai putin si problema amintita este mult redusa.
Multumesc! Nu mai am nimic de adaugat ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate