Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

Ce aparat foto recomandati cu stabilizare optica in body

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#19
andrei_0

andrei_0

    fishy

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,994
  • Înscris: 15.02.2006
Mie site-ul ala (diwa-labs) nu-mi inspira incredere. M-am uitat la un review la un obiectiv pe care il am, si din rezultatele lor ar trebui sa il arunc la gunoi fiindca e "too blurry". Rezultatul asta nu se potriveste nici cu experienta mea, nici cu rezultatele de pe alte site-uri (photozone, slrgear, the-digital-picture.com). Slrgear mi se pare ok, si gasiti si review-uri la toate sistemele.

#20
popa.florian

popa.florian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 330
  • Înscris: 31.03.2007
Adevarul e ca daca ma uit la comparatia astachiar nu stiu ce sa mai cred.
Pacat ca nu gasesc un site care sa compare si pozele facute de aceste aparate, de situl diwa-labs m-am convins, D300-le mai slab decat D40X

#21
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
www.imaging-resource.com ?

#22
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

 SuperDuper, on Jun 10 2008, 13:04, said:

Toata lumea vorbeste de zgomotul mare al Sony... poti sa imi arati un review care zice asta pentru ORICE alt sony decat A100 (aici nu se vorbea de el)? Vorbesc serios, vreau o comparatie reala, nu povesti.
Comparatii reale.
Sony scoate niste chestii... naspa. Din orice camera de-a lor ar fi.
Diferentele nu sunt catastrofale, dar sunt vizibile fara efort.

#23
popa.florian

popa.florian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 330
  • Înscris: 31.03.2007
Dupa indelungi cautari si comparari si din testele facute de altii rezulta ca pentax e aproape la fel cu e-520 cu un plus la dotari pentru Oly. I-am recomandat sa-si cumpere e-520. Testul care m-a facut sa iau decizia asta e asta.

Edited by popa.florian, 11 June 2008 - 08:53.


#24
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

 popa.florian, on Jun 11 2008, 09:48, said:

Dupa indelungi cautari si comparari si din testele facute de altii rezulta ca pentax e aproape la fel cu e-520 cu un plus la dotari pentru Oly. I-am recomandat sa-si cumpere e-520. Testul care m-a facut sa iau decizia asta e asta.

Sa-l folosesti sanatos .

PS. Da' n-am inteles care-s dotarile in plus ?

#25
popa.florian

popa.florian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 330
  • Înscris: 31.03.2007
Nu e pentru mine aparatul, eu am D80 de care sunt super multumit.
Dotari in plus: Live view, optica mai buna, sistem de curatare a senzorului cica mai performant, stabilizare optica si pe verticala.

#26
montecarlo

montecarlo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,705
  • Înscris: 01.11.2006

 popa.florian, on Jun 11 2008, 10:44, said:

Nu e pentru mine aparatul, eu am D80 de care sunt super multumit.
Dotari in plus: Live view, optica mai buna, sistem de curatare a senzorului cica mai performant, stabilizare optica si pe verticala.

Liveview , da, K200D nu are.
Optica mai buna , e discutabil (vezi : http://www.imaging-r...OMP/COMPS01.HTM )
Sistem de curatare a senzorului mai eficiente , da, asa e.
Stabilizare optica si pe verticala. Din cate stiu si la Pentax e la fel cu deosebirea ca Oly poate controlao daca acesta sa se faca pe orizintala, veritcala sau ambele, cred. - deci ar fi egale aici.

La K200D mai ai 11 puncte de focalizare fata de 3 la Oly , optiunea de grip vertical (Oly nu), vizor mai mare/luminos, garnituri/izolare contra umezelii si prafului (Oly nu),  LCD de stare (ca la Nikon D80) (Oly nu), posibilitatea utilizarii stabilizarii din body cu absolut orice obiectiv montat (cu sau fara conexiuni electronice) (Oly nu), confirmarea focalizarii cu orice obiectiv montat (Oly nu), buton RAW programabil (din cate stiu la Oly nu e da' nu-s sigur aici).

http://www.dpreview....k200d.asp#specs
http://www.dpreview....sE520.asp#specs

#27
popa.florian

popa.florian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 330
  • Înscris: 31.03.2007
Naiba sa le ia ca iar m-am intors si l-am sunat pe tip sa mai astepte ca inca nu m-am hotarat. Oricum azi trebuie sa ii spun care e mai bun ca nu mai are rabdare nici el. Oricum citeste si el ce scrie aici!!!!
Dupa mine un D40 era arhisuficient pentru el, dar de daca vrea si ieftin si dotat!!!!! (poate citesti Livi....)

Apropo care e diferenta intre o pentaprisma si o pentaoglinda? Conteaza asa de mult?
Si inca ceva, intre K10D si K200D care e de recomandat (am gasit K10D la pretul lui K200D)

Edited by popa.florian, 11 June 2008 - 10:39.


#28
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Uite o comparatie pe doua cropuri, din poze de pe Imaging resource, intre aparate similare ca rezolutie, unul cu optica de exceptie de la Oly si celalalt, K200 cu optica, eu zic, destul de buna... Care cum sunt... Dupa ce le analizati. :rolleyes:




    PS  Acum inteleg, de ce Imaging resource foloseste imaginea unei doamne si nu un manechin mai...fotomodel.  Sunt mai multe elemente de imagine. :P

Attached Files



#29
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Comparatia nu e buna din moment ce poza nu e facuta cu E-520.
K200D e varza la ISO sensitivity si Color fidelity

Edited by netra, 11 June 2008 - 11:54.


#30
ledongreen

ledongreen

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,048
  • Înscris: 24.07.2007
Scuze, referire era stricta la capabilitatea opticii, la cele doua sisteme, nu cat de varza e unul sau altul din aparate.

   Prin aparitia lui E520, mai "vechiul" E510, nu mai este bun ? :rolleyes:

  PS Am un amic cu E510, pe deasupra e si putin talentat si e foarte multumit de aparatul lui. Cineva pe aici, care nici nu are unul din sistemele de mai sus, face referiri la cat de varza e optica Pentax.
   Personal, discutiile pe margiea unor grafice de pe net, sunt absolut sterile si cred ca experienta fiecaruia, cu sistemul propriu, aduce ceva discutiilor pe acest forum. :peacefingers:

#31
netra

netra

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 580
  • Înscris: 31.10.2004
Ai dreptate, in totalitate.

#32
Ixtl

Ixtl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,442
  • Înscris: 27.04.2006

 netra, on Jun 11 2008, 12:50, said:

Comparatia nu e buna din moment ce poza nu e facuta cu E-520.
K200D e varza la ISO sensitivity si Color fidelity
Oh, c'mon, pentru ca asa spune DIWA in cateva grafice?
Daca spuneai ca poza de la K200D are Sharpen High si ca nu prea e corect mai mergea.
Altfel, sunt suficient de multe imagini de la ambele camere/companii pe care sa le poti compara.

Iar intre K200D (sau K10D) si un Oly 4*0 sau 5*0 sunt diferente minime la o imagine finala.
Restul - accesorii, facilitati si posibilitati (decente) de dezvoltare a sistemului pe mine m-ar face sa merg pe Pentax.

#33
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
singurul motiv pt care as alege pentax ar fi daca as avea un brat de obiective manuale pentax mai vechi si as vrea sa profit de ele. in rest olympus e alegerea mai buna.

14-54 f2.8-3.5 e peste 16-45 si 17-70. iar faptul ca pentax nu are echivalent la 50-200 f2.8-3.5 e un minus din pct meu de vedere. din toamna va aparea 9-18 care va fi iarasi peste orice are pentax de oferit.

#34
popa.florian

popa.florian

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 330
  • Înscris: 31.03.2007
Intre k10D si Olympus E-520 ce a-ti alege. Unde gasesc o comparatie intre marimea vizoarelor la DSLR sa-mi fac o parere vis-a-vis de marimea vizorului la Olympus, sa ma conving si eu ce inseamna vizor mic (nu am avut ocazia sa compar live).

Edited by popa.florian, 11 June 2008 - 13:45.


#35
sarpeco

sarpeco

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 19.11.2006

 popa.florian, on Jun 11 2008, 13:44, said:

Intre k10D si Olympus E-520 ce a-ti alege. Unde gasesc o comparatie intre marimea vizoarelor la DSLR sa-mi fac o parere vis-a-vis de marimea vizorului la Olympus, sa ma conving si eu ce inseamna vizor mic (nu am avut ocazia sa compar live).
Chiar si pe dpreview se discuta un pic despre calitatea vizoarelor. Intre vizorul lui K10D (comparabil cu cel de la Nikon D80) si cel de la Olympus E-520, diferenta este foarte mare. Cel mai bine ar fi sa pui mina pe aparate si sa te convingi singur. Olympus sta destul de prost la acest capitol; se pare ca doar noul E3 are un vizor decent.

Edited by sarpeco, 11 June 2008 - 13:57.


#36
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004
Pai atat la K200D cat si la K20D setarea implicita este "Bright"; sigur ca nu te dau pe spate prin acuratetea culorilor :rolleyes:

Devlin, iar eu n-as alege Olympus in veci, intrucat lipsesc focalele fixe care ma intereseaza si nici nu vreau sa platesc cat cer ei pe obiectivele de top :rolleyes: Limited-urile, DA* 200 si 300mm, bunul si batranul 50mm - astea cand apar si pe Olympus?
De ce 17-70 vorbesti? De Sigma?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate