Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Probleme cu focus-ul

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
iulian_iliescu

iulian_iliescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007
Am un Olympus E-510 cu obiectiv zuiko ED 14-42 (si unul 40-150).
In conditii de iluminare mai slaba autofocusul nu prea functioneaza. De multe ori mi se intampla sa-mi orbesc subiectul cu blitz-ul dar autofocus-ul nu reuseste sau reuseste dupa mult timp.
In aceste conditii am incercat sa fac focus manual. Dar aici am dat de alta problema: pana fac un focus reusit subiectul meu se plictiseste si pleaca. Iar de multe ori mi se intampla ca focusul meu manual sa nu fie prea reusit.
Va rog spuneti-mi si mie ce sa fac.

#2
elfos

elfos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 684
  • Înscris: 12.02.2007
Are aceasta problema de la inceput ? Adica ai testat aparatul numai cu obiectivele mentionate de tine ?

#3
iulian_iliescu

iulian_iliescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007

View Postelfos, on May 22 2008, 18:58, said:

Are aceasta problema de la inceput ? Adica ai testat aparatul numai cu obiectivele mentionate de tine ?

Aparatul este nou (nu are nici 1 luna). L-am cumparat cu obiectivele astea si cu astea l-am testat.
Alte obiective nu am, asa ca...

#4
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,154
  • Înscris: 12.06.2004
Ce inseamna "iluminare mai slaba"? AF-ul are si el o limita inferioara de la care lucreaza, influentata desigur si de contrast. Faptul ca incearca sa foloseasca blitz-ul intern pe post de lampa de AF-assist sugereaza ca esti sub acea limita... totusi, folosind blitz-ul ar trebui sa focalizeze.
Asigura-te ca punctul pe care faci AF-ul se suprapune cu o zona cu contrast OK.

#5
iulian_iliescu

iulian_iliescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007
Luminozitate slaba inseamna pe inserate.
Cu blitz-ul focalizeaza intr-un tarziu (2-3 secunde).
Am folosit camera in paralel cu un Olympus SP-550UZ, deci o camera compacta.
Iar aceasta se descurca mult mai bine in aceleasi conditii.

#6
iulian_iliescu

iulian_iliescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007
Am ajuns la concluzia ca autofocus-ul esueaza daca nu gaseste zone albe.
De exemplu pe cerul albastru nu am reusit sa focusez, dar pe un nor alb focusez fara nici o problema.

#7
ARC

ARC

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 28.03.2004
Pai ai grija si fa cum zice Kunzite. Punctul de focus trebuie sa fie pe o zona cu constrast altfel nu va face in veci focus. Norul ala alb pe care zici ca faci focus probabil are o textura si deci ceva contrast. Daca incerci sa faci focus pe perete uniform sau pe plafon de nori sau pe orice altceva uniform nu vei reusi.

Edited by ARC, 26 May 2008 - 09:57.


#8
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,154
  • Înscris: 12.06.2004
Concluzia? Aparatul functioneaza in parametri, userul trebuie sa citeasca manualul :)

#9
ralcr

ralcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,337
  • Înscris: 03.07.2007
busted

#10
iulian_iliescu

iulian_iliescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 24.01.2007
User-ul a citit manualul, si a urmarit si DVD-ul de prezentare de cateva ori, dar multe lucruri sunt inca in ceata.
Am experienta 0 (zero) cu aparate SLR. Acum de cand mi-am luat aparatul am inceput sa mai citesc si eu cate ceva sa ma mai luminez putin.
Pur si simplu eram indignat cum un compact "ieftin" se putea descurca mai bine in conditii vitrege de iluminat si cu un contrast slab.

#11
devlin2427

devlin2427

    zerofuxgiven

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,292
  • Înscris: 22.05.2008
sunt citeva principii de baza: aparatul compact are senzorul mult mai astfel incit sistemul de autofocus acopera mult mai bine suprafata senzorului. la e510 ai trei zone de focus pe orizontala iar daca ele nu detecteaza o zona de contrast cit de cit decenta apare fenomenul de hunting. in plus camera compacta are un obiect mai luminos fata de kitul de la e510.

a fost o discutie pe forumurile de specialitate cum ca autofocusul de pe D300 e mai bun decit cel de pe D3. concluzia a fost ca nu e mai bun doar ca datorita dimensiunii mai mici a senzorul punctele de autofocus ( 51 la numar ) acopera frame-ul mult mai bine decit la D3, unde sunt grupate mai mult in zona centrala.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate