Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

divort si partaj in cazul imobilului ipotecat

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
cristibusuioc

cristibusuioc

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 11.02.2006
Salut! sunt casatorit de 5 ani, tot atunci am luat impreuna cu sotia mea o garsoniera cu credit ipotecar. De un an sotia s-a mutat cu serviciul in alta localitate, urmand la scurt timp, sa ma anunte ca divorteaza din diverse motive, (ea spune ca e vorba de distanta...). Mentionez ca ,timp de un an de zile, eu platesc datoriile catre banca, inclusiv un alt impumut de nevoi personale. din venitul meu reusesc sa tin ambele imprumuturi pe care le avem la banca. am vorbit cu ea ,in privinta unui eventual partaj, ramanand ca eu sa pastrez locuinta, urmand sa-i achit eu o suma ce ar ajunge la un sfert din valoarea imobilului. Cred ca asa ar fi corect. In caz ca eu nu am aceasta posibilitate materiala, cred ca va trebui sa mergem la partaj, adica jumate-jumate.Problema apare in momentul in care o sa trebuiasca sa fac rost de aceasta suma: un alt credit nu este posibil datorita celor doua credite luate pana acum; chiar daca as putea lua un nou credit, nu l-as putea achita datorita salariului meu care se afla,ca valoare, sub suma celor 3 credite. intrebarile mele sunt urmatoarele:
-Se poate vinde acest imobil fara semnatura mea? adica vreau sa spun ca daca vindem imobilul si platim datoriile catre banca, eu risc, la fel ca si sotia mea, sa traiesc cu chirie toata viata, fiindca nu am sa reusesc sa cumpar (cu un alt credit ipotecar) un alt imobil.
-In cazul partajului, dupa divort, se va tine cont de faptul ca eu am platit toate facturile imobilului, de cand sotia mea este plecata? de mentionat ca imprumuturile la banca au fost facute pe numele meu(propietari suntem amandoi).


Nu mi-as fi dorit sa trec prin asa ceva.este foarte stresant. De aceea tin ssa multumesc anticipat pentru raspunsurile si sfaturile pe care, sper, sa le primesc cu amabilitatea dumneavoastra.

#2
snipest

snipest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.817
  • Înscris: 02.01.2007

 cristibusuioc, on May 12 2008, 06:13, said:

Salut! sunt casatorit de 5 ani, tot atunci am luat impreuna cu sotia mea o garsoniera cu credit ipotecar. De un an sotia s-a mutat cu serviciul in alta localitate, urmand la scurt timp, sa ma anunte ca divorteaza din diverse motive, (ea spune ca e vorba de distanta...). Mentionez ca ,timp de un an de zile, eu platesc datoriile catre banca, inclusiv un alt impumut de nevoi personale. din venitul meu reusesc sa tin ambele imprumuturi pe care le avem la banca. am vorbit cu ea ,in privinta unui eventual partaj, ramanand ca eu sa pastrez locuinta, urmand sa-i achit eu o suma ce ar ajunge la un sfert din valoarea imobilului. Cred ca asa ar fi corect. In caz ca eu nu am aceasta posibilitate materiala, cred ca va trebui sa mergem la partaj, adica jumate-jumate.Problema apare in momentul in care o sa trebuiasca sa fac rost de aceasta suma: un alt credit nu este posibil datorita celor doua credite luate pana acum; chiar daca as putea lua un nou credit, nu l-as putea achita datorita salariului meu care se afla,ca valoare, sub suma celor 3 credite. intrebarile mele sunt urmatoarele:
-Se poate vinde acest imobil fara semnatura mea? adica vreau sa spun ca daca vindem imobilul si platim datoriile catre banca, eu risc, la fel ca si sotia mea, sa traiesc cu chirie toata viata, fiindca nu am sa reusesc sa cumpar (cu un alt credit ipotecar) un alt imobil.
-In cazul partajului, dupa divort, se va tine cont de faptul ca eu am platit toate facturile imobilului, de cand sotia mea este plecata? de mentionat ca imprumuturile la banca au fost facute pe numele meu(propietari suntem amandoi).


Nu mi-as fi dorit sa trec prin asa ceva.este foarte stresant. De aceea tin ssa multumesc anticipat pentru raspunsurile si sfaturile pe care, sper, sa le primesc cu amabilitatea dumneavoastra.
Bun...

Imobilul este un bun comun, sa inteleg. Se poate instraina cu acordul tacit al celuilalt sot, dar nu e cazul aici. Se poate vinde apartamentul cu respectarea modalitatilor de instrainare a apartamentelor achizitionate prin credit ipotecar. Poti even tual sa scoti un profit, s achiti imprumutul, cu profitul rezolvi cu sotia, apoi iti faci alt credit eventual.

Se tine cont, dar nu te baza pe asta. fiind bun comun, a fost doar o intamplare ca tu sa fi titularul. Dar si ea a avut salariu. Se ia in calcul contributia ei. Poate doar sa recunoasca ea expres ca nu a contribuit.

#3
scc1911

scc1911

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 311
  • Înscris: 20.03.2007
Interesant subiect.
Sa zicem ca am facut un credit ipotecar, am cumparat o locuinta, dupa 1 an sau 2 m-am casatorit.
Sotia are un salariu mic, ratele fiind platite din salariul meu in continuare.
Dupa 2 ani de casatorie urmeaza divortul cu partajul. Ce se intampla cu locuinta in acest caz?

#4
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.121
  • Înscris: 24.02.2006
nu conteaza din ce salariu sunt platite ratele, ci doar data dobandirii imobiluluii. in cazul tau, imobilul a fost dobandit inainte de casatorie, deci e al tau, nu face obicetul partajului.

#5
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.491
  • Înscris: 05.08.2002
proprietari sunteti amandoi, nu poate vinde fara acordul tau
si nici nu poate vinde fara ridicarea ipotecii

dar, daca nu poti plati suma convenita de un sfert valoare, puteti vinde garsoniera (chiar daca e ipotecata, practic creditul va fi platit din suma primita de la vanzator; notarul stie foarte bine procedura, eu am aplicat-o de doua ori) si impartiti banii asa cum ati stabilit

la partea cu platitul ratelor, doar daca ea declara ca nu a contribuit la ele...
altfel trebuie sa demonstrezi tu asta, cu avocati, martori, etc :(

recomad sa va intelegeti foarte clar inainte de a ajunge la judecator, si sa faceti si partajul tot odata cu divortul, tot ceea ce ati convenit sa fie trecut in asa numita "tranzactie" de partaj atasata cererii de divort
daca unul zice ceva contradictoriu cu celalalat, incepe circul, amanari, martori, procese, avocati, etc....
va fi mult mai simplu si rapid, fara costuri suplimentare, cel mai probabil se va incheia in ziua respectiva, cam in 1 luna primiti acasa decizia, si puteti face legalizarea ei

#6
jihadu

jihadu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.377
  • Înscris: 19.01.2007

 scc1911, on May 14 2008, 11:25, said:

Interesant subiect.
Sa zicem ca am facut un credit ipotecar, am cumparat o locuinta, dupa 1 an sau 2 m-am casatorit.
Sotia are un salariu mic, ratele fiind platite din salariul meu in continuare.
Dupa 2 ani de casatorie urmeaza divortul cu partajul. Ce se intampla cu locuinta in acest caz?


Dupa casatorie, salariul "meu" devine salariul "nostru", If you know what I mean. <_<

in caz de divort pastrezi integral doar ce aveai INAINTE de casatorie.

#7
cristibusuioc

cristibusuioc

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 18
  • Înscris: 11.02.2006
smiley, am zis ca imobilul a fost achizitionat dupa casatorie, acumuland cele doua salarii, avand acelasi nume. altfel nu am fi putut lua acel credit ipotecar. oricum va multumesc pentru ajutor. nu prea m-am dumerit, dar totusi, e ceva...

#8
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 945
  • Înscris: 24.05.2007
normal ar fi la partaj sa impartiti ce e al vostru. Daca ai facut credit ipotecar, atunci garsoniera nu e inca platita, deci teoretic nu e a voastra sa o impartiti.

Fie vindeti si impartiti ce ramane, fie ii dai ei valoarea a jumatate din cat ati platit pana acum...
Spre ex. daca imobilul a costat 40.000 euro si ati platit avans 10.000 si restul de 30.000 sunt luati de la banca, si pana acum ati platit sa zicem 10 de rate a 250 euro (adica 2500 euro), voi doi ati platit pana in momentul de fata 12.500 de euro pe apartament...bani pe care ar trebui sa ii impartiti.

Vorbeste cu sotia, si daca intelege asta, faci un contract de vanzare-cumparare cu predarea ipotecii de pe numele (tau + al ei), doar pe numele tau. Ar veni sa platesti vanzatorilor (tu + ea) suma aia de vreo 12.500 euro, apartamentul devine al tau, si practic tu trebuie sa dai sotiei la final doar 6.250 euro.
Asta conform exemplului...in realitate intervin si alti factori...dar sper ca ai inteles ideea...

#9
cuiuda

cuiuda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 153
  • Înscris: 21.01.2007
Salut
Si eu sunt cam in aceeasi situatie. Imobilul este dobandit in timpul casatoriei, ratele sunt platite din salariul meu. Daca, dupa divort, nu am nicio pretentie la acest imobil, cine plateste ratele? Renunt la "partea mea" de imobil dar nu mai platesc ratele...Se poate? Dar daca salariul ex-sotiei nu acopera ratele, care este procedura?

#10
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.801
  • Înscris: 25.11.2009
Daca tu renunti atunci plateste sotia ta ratele, daca nu le poate plati banca va scoate la licitatie imobilul, il va vinde cu ~ 1/3 din cat a fost "de noua" iar restul de 2/3 va fi urmarit prin alte bunuri sau proprire pe salariu pana la adanci batraneti.

#11
cuiuda

cuiuda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 153
  • Înscris: 21.01.2007

 Remicade, on 1st January 2010, 13:47, said:

....iar restul de 2/3 va fi urmarit prin alte bunuri sau proprire pe salariu pana la adanci batraneti.
Sa inteleg ca aceasta poprire se va aplica la amandoi?
Valoarea imobilului se stabileste dupa o expertiza sau se ia in calcul valoarea mentionata in contractul de vanzare cumparare (din aprilie 2003).
Imi puteti sugera o metoda de a rezolva aceasta problema? Fara prea multe complicatii si intr-un timp relativ scurt.  
Multumesc...

Editat de cuiuda, 01 ianuarie 2010 - 13:42.


#12
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.801
  • Înscris: 25.11.2009
Nu-s eu expert dar daca voi divortati tu vinzi partea de imobil ex-nevestei si ia preia ratele.
Problema e sa va intelegeti la pret desi ar trebui ca in 2003 erau relativ mici.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate