Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA
 "DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...
 Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy
 

Confirmare primire/citire e-mail

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
adryantm

adryantm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.02.2004
Va salut.

Sa expun mai intai ce vreau sa fac.
De exemplu trimit mesaje de pe un client de e-mail (outlook express) catre o adresa de tip webmail (yahoo sau hotmail) sau nu. Exista vreun soft freeware care sa ma ajute? Am incercat un serviciu, dar care era free pe o perioada scurta de timp. Am gasit pe net un program "mailinfo" dar cica merge doar cu microsoft outlook...
Foloseste cineva un astfel de soft ?

#2
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
<adryantm>, merge chiar cu outlook-ul. Dupa ce dai comanda <Create Mail> si iti apare fereastra <New Mail>, mergi in <Tools> si alegi <Request Read Receipt>.
Sper ca la asta te refereai.

#3
adryantm

adryantm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.02.2004

Hazard, on Nov 1 2004, 00:10, said:

<adryantm>, merge chiar cu outlook-ul. Dupa ce dai comanda <Create Mail> si iti apare fereastra <New Mail>, mergi in <Tools> si alegi <Request Read Receipt>.
Sper ca la asta te refereai.

<{POST_SNAPBACK}>



Cunosc cum se seteaza outlook-ul pentru primirea de confirmari... Dar asta e posibil doar daca destinatarul isi deschide mailul cu outlook-ul . Eu vreau sa primesc confirmari de la yahoo sau hotmail, care de obicei se deschid prin browserul de web...

#4
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004
In cazul asta e putin mai complicat, dar merge, insa e cam multa bataie de cap daca vrei chestia asta pt fiecare mail. Trebuie sa iti faci un cont de contorizare, de exemplu la trafic.ro . Vei introduce in codul sursa html al mesajului si codul pe care ti-l da trafic. Vei intra apoi pe site-ul trafic si vei vedea situatia contorului.
Ca principiu, in loc sa iti contorizezi vizitatorii de pe un site, ii contorizezi pe cei de pe mesaj. Cam asta e. Sper sa te descurci. Bafta!

#5
evilone

evilone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,521
  • Înscris: 14.12.2003
Exista si o metoda mai nesimtita :)

Incluzi imagini pe care le tii pe server. Imagini gen "http://www.serverult....php?id=534523"

Id-ul va fi unic pentru fiecare destinatar.

Metoda este frecvent folosita de spammeri. Din fericire exista si remedii. Clientii de mail pot fi instruiti sa nu afiseze imagini externe.

#6
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 07.12.2002
Era un banner prin Yahoo! Mail, se numea a-ha sau ceva de genul asta.

#7
adryantm

adryantm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 26.02.2004

Ninja, on Nov 3 2004, 13:37, said:

Era un banner prin Yahoo! Mail, se numea a-ha sau ceva de genul asta.

<{POST_SNAPBACK}>



Am incercat softul de la A-ha!Mail si este excelent . Din pacate este free doar o perioada limitata la cateva zile... De asemenea am incercat si solutia oferita de www.readnotify.com, care este la fel de buna si are acelasi dezavantaj major: perioada free limitata...
Varianta cu contorul de trafic nu-mi surade, mai ales ca nu ma pricep ... :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate