Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Programe F.T.A. Satelit.

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
romeomanciu

romeomanciu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.06.2006
De paste eram la Busteni la Gura diham si nici gand sa prind THOR la antena de satelit din dotarea rulotei asa ca am gasit alti sateliti si cele mai multe programe am prins pe hotbird da sa vedeti o chestie ciudata dau scanare la programe pe hotbird aleg FTA si imi apr vreo 300 si ceva de programe, cand le iau la mana sa vad ce am prins pe doua canale apare autoactualizare si la o noua scanare FTA apr aproape 500 programe FTA oricum ciudat

#2
ploiesteanu

ploiesteanu

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,591
  • Înscris: 02.10.2006

View Postromeomanciu, on May 4 2008, 16:59, said:

De paste eram la Busteni la Gura diham si nici gand sa prind THOR la antena de satelit din dotarea rulotei asa ca am gasit alti sateliti si cele mai multe programe am prins pe hotbird da sa vedeti o chestie ciudata dau scanare la programe pe hotbird aleg FTA si imi apr vreo 300 si ceva de programe, cand le iau la mana sa vad ce am prins pe doua canale apare autoactualizare si la o noua scanare FTA apr aproape 500 programe FTA oricum ciudat
Apar din ce in ce mai multe, eu am pe intelsat, thor si hotbird 1600, acum cateva luni erau 1100.

#3
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
poate imi explica si mie cineva cum am prins mtv arabia cu o antena de 0,6m pe spot middle east...ma jucam la antena la 20 km de pitesti (zona de deal), cautand thor si dau peste 7w si am semnal. la un scan apare mtv si alte 50 posturi arabe. nu am apucat sa vad daca mai prind si in bucuresti (nu aveam salvat satelitul pe receiver, o sa vad zilele astea daca il vede si din buc.).

#4
King of Sat

King of Sat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,979
  • Înscris: 20.02.2007
MTV ARABIA,am verificat acum,cu o antena de 150 cm,fixata la 7 grade vest,nivelul semnalului in zona de sud a Romaniei,a scazut fata de anul trecut (68),acum este 56.

Ce nivel de semnal ai avut cu antena aceea de 60 cm !!!

Pentru ca este surprinzator,voi testa cu o antena de 80 cm si in maxim 1 ora se va vedea daca in sudul Romaniei se poate receptiona NILESAT101 cu antene de cel putin 80 cm.

________________________________________________________

Attached Files



#5
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
da stiu, am ramas uimit, am avut semnal (nu glumesc) aproximativ 75% cu fidelitate 65%. locatia: comuna bogati, 25km de pitesti, 25 km de targoviste.

#6
King of Sat

King of Sat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,979
  • Înscris: 20.02.2007
alexcs,am verificat cu o antena de 80 cm,NILESAT102 se receptioneaza la limita minima de receptie (25),frecventele 12283 V...AL JAZEERA SPORTS2 si 12052 V...ABU DHABI SPORTS.

In schimb,frecventa unde este MTV ARABIA (11977 V),inclusiv toate frecventele lui NILESAT101,nu pot fi receptionate cu o antena de 80 cm,in sudul Romaniei.
Indicatorul de semnal este 18,aproape de 20,limita minima de receptie.

* Cu antenele de 150 cm semnalul este bun,mai mult de jumatate din semnalul maxim de receptie,ma refer la MTV ARABIA.

** Astfel,concluzia este clara,nu se poate receptiona NILESAT101,cu antene de 80 cm,probabil o antena de 90 cm sau 100 cm,semnalul este la limita de receptie,asta in conditii de cer senin si vizibilitate perfecta,cum este acum in sudul Romaniei.

_______________________________________________________

Attached Files

  • Attached File  GT.jpg   34.24K   19 downloads


#7
denis radu

denis radu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 23.12.2005

View Postalexcs, on May 5 2008, 13:15, said:

da stiu, am ramas uimit, am avut semnal (nu glumesc) aproximativ 75% cu fidelitate 65%. locatia: comuna bogati, 25km de pitesti, 25 km de targoviste.


in zona ta de langa pitesti se manifesta  un centru de turbulente electromagnetice , fapt ce determina receptia in conditii bune a unor sateliti mai greu de prins in romania. nu ai remarcat lucruri neobisnuite acolo ? senzatii de voma , ameteli , dureri de cap ?

#8
alexcs

alexcs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 12.11.2005
haha, ne-am amuzat cu totii de postul dumitale. nu-i nimic, nu ma deranjeaza, sa stii ca nu incerc sa obtin nici un fel de beneficiu de imagine spunand ca am prins un post imposibil de receptionat in RO. nu vreau sa fiu un guru al receptiei satelit. o sa aduc imagini, cam in 2-3 saptamani o sa merg iar cateva zile acolo si o sa aduc dovada (sper ca te satisface dovada foto).

#9
Viorel_sax

Viorel_sax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.12.2017
Ce inseamna FTA si unde trebuie sa intru in receptor ca sa caut sa vedem daca exista aceasta functie sau nu .Multumesc mult

#10
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Free To Air....programme la liber, Fara taxa

#11
Viorel_sax

Viorel_sax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.12.2017
Va rog cum trebuie setat aici va rog frumos deschideti linkul Multumesc  


https://i.postimg.cc...080045056-n.jpg

Edited by Viorel_sax, 07 December 2018 - 11:58.


#12
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
depinde de instalatia de antena care o ai si ce vrei sa receptionezi, deci cel mai bine spune-ne inainte ce instalatie de antena ai si pe ce satelit/i(1 LNB sau mai multe cu DiseqC, LNB Unicablu sau nu, instalatie motorizata HH, sau alta) ce programe vrei sa prinzi (Tv sau TV si Radio, numai FTA adica cele necodate sau toate, codate si necodate) ca sa-ti poata raspunde cineva corect.

Edited by antenutze, 07 December 2018 - 12:07.


#13
Viorel_sax

Viorel_sax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.12.2017
Buna ziua am o antena satelit de 90cm cu un singur LNB si un Receptor Megasat 3000S Doresc sa prind programe Romanesti libere nustiu daca acest Receptor poate Decoda canale .Pe ce satelit as putea sa o pozitionez sau ce as putea viziona mai multe canale tv nu ma intereseaza Radio deaceia vam trimis o poza daca e bine sau nu setat Receptorul  . https://i.postimg.cc...080045056-n.jpg

Edited by Viorel_sax, 07 December 2018 - 12:17.


#14
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Daca vrei sa se uite cineva la poza aia o pui direct aici in forum.

#15
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,843
  • Înscris: 07.07.2009
E vechi receptorul ăla, cred că nu știe nici DVB-S2 deci multe nu o să-ți meargă.

#16
Viorel_sax

Viorel_sax

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 143
  • Înscris: 23.12.2017
Buna ziua am o antena satelit de 90cm cu un singur LNB si un Receptor Megasat 3000S Doresc sa prind programe Romanesti libere nustiu daca acest Receptor poate Decoda canale .Pe ce satelit as putea sa o pozitionez sau ce as putea viziona mai multe canale tv nu ma intereseaza Radio deaceia vam trimis o poza daca e bine sau nu setat Receptorul  . https://i.postimg.cc...080045056-n.jpg

#17
KLM2009

KLM2009

    The Punish3r

  • Grup: Moderators
  • Posts: 25,843
  • Înscris: 07.07.2009
Ai postat și mai sus.

#18
antenutze

antenutze

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 27.01.2016
Dupa cum se vede din poza este pe Astra 1 eventual daca nu este antena pe Astra 1 atunci alegi la reglaj pe ce satelit este antena ta deci bifezi casutele la TV si FTA
la prima alegi LNB Type Universal jos unde se vede DiseqC alegi "Niciunul" in niciun caz DisecqC 1.2 care este pt antena motorizata si dai Search.
Receptorul tau find unul mai vechi nu ai sa receptionezi decat posturile SD dar nu si cele HD. Pe Astra 1 nu gasesti programe romanesti.

Edited by antenutze, 08 December 2018 - 16:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate