Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Studio Inregistrari

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
20 răspunsuri în acest subiect

#1
klm_blood

klm_blood

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 257
  • Înscris: 19.01.2007
As dori si eu sa fac un mini studio de inregistrari la mine acasa. Sa fie pana in 1000 RON daca se poate. Vreau sa imi spuneti fiecare piesa care trebuie cumparata.

#2
doktorofsat

doktorofsat

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 3.901
  • Înscris: 04.04.2008
Pt asa ceva ai nevoie de cel putin 1000 de euro.Depinde ce vrei sa inregistrezi>?!voce, instrumente muzicale , foloseste sampler sau midi lucrezi cu un pc saunt multi factori :D

#3
klm_blood

klm_blood

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 257
  • Înscris: 19.01.2007
vreau sa inregistrez voce. fac eu muzica pe calculator ... vreau sa cant rap :P

#4
fujiman

fujiman

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 8
  • Înscris: 15.04.2008
Ai tras vreodata voci intr-un studio ?
Daca da, inseamna ca stii si ce scule trebuie.
Daca nu, du-te intr-un studio mai ieftin, vezi cum se lucreaza, vezi ce inseamna borcan, compresor, cabluri etc...
E ca si cum ai intreba: - Vreau sa-mi construiesc probria mea Audi A6.....

#5
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006
Ca să te încadrezi în 1000 de lei va trebui să faci foarte multe compromisuri, rezultatul va fi pe măsură.
Ai nevoie în primul rând de o placă de sunet (un minim ar fi Audiophile2496), un microfon+un preamplificator (sau un mixer, sau un microfon cu alimentare proprie și o placă de sunet cu intrare de microfon), căști, o pereche de monitoare. Cam ăsta ar fi minimul necesar. Trebuie să rezolvi într-un fel cu izolarea microfonului dpdv fonic (eventual scoți debaraua din circuit și o transformi în cabină fonică). Greu de încadrat toate astea într-o mie de lei, fără compromisuri relativ majore la calitate.

apropo, rap-ul se cântă? :)

Editat de antinari, 26 aprilie 2008 - 13:31.


#6
klm_blood

klm_blood

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 257
  • Înscris: 19.01.2007
ok... ms dar ma asteptam la ceva mai explicit ... adica piesele care trebuie preturi .. etc.

#7
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006
Cam cât de explicit vrei, dacă iei în considerare că un microfon poate să coste între 100 și 5000 de euro, de exemplu? La un buget redus, ar fi Studio Projects, sau microfonul ăsta, dar nu știu dacă e de găsit în .ro
Monitoare, sau mai ieftin, strict pentru voce, astea. Ar mai fi și alte alegeri, dar pe astea le știu, și e o calitate relativ bună la un preț decent.
Depsre căști este un topic mare...

#8
klm_blood

klm_blood

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 257
  • Înscris: 19.01.2007
am gasita asta:
BEHRINGER PODCASTUDIO

Behringer Podcastudio USB - podcasting/recording bundle including audio interface, mixer, microphone, headphones and recording software. Includes Behringer UCA202 (48kHz USB audio interface with 2x RCA in/out for Windows XP/Mac OS X), Behringer Xenyx 502 (5-channel mixer with mic preamps and 2-band EQs), Behringer XM8500 dynamic microphone, Behringer HPM1000 studio headphones, table-top mic stand, 2x stereo RCA cables, mic cable, USB cable, Kristal Audio Engine multitrack audio sequencer and Audacity audio editing software.

E ceva de el ?

http://www.thomann.d...tstudio_usb.htm

Editat de klm_blood, 26 aprilie 2008 - 18:35.


#9
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.524
  • Înscris: 08.12.2006
Păi probabil e exact de cât costă.

#10
klm_blood

klm_blood

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 257
  • Înscris: 19.01.2007
antinari nu sti un magazin romanesc unde gasesc PODCASTUDIO-FIREWIRE http://www.behringer...TUDIO-FIREWIRE/ ?

#11
nightfever

nightfever

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 2.884
  • Înscris: 09.01.2007
eu zic sa iti tragi vocalurile in studio, apoi acasa sa iti iei un pc bun, cu o placa audio buna si sa faci restul piesei
nu prea se merita sa faci studio (unde, in apartament de bloc?) pentru ca trebuie izolare fonica, apoi microfon bun cu pop killer, mixer serios, monitoare si alte echipamente

voce trasa in studio...apoi acasa, cu o pereche de casti bune si o placa de sunet buna...si ai rezolvat problema

#12
pooyou

pooyou

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 125
  • Înscris: 13.08.2006
Macar prima oara mergi in studio. Sa vezi cum merge treaba.
Fa negativul, fa versuri, da-i titlu si trage vocile in studio.
Nu zice nimeni sa te duci la Andrei Kerestely. Sunt o gramada de tipi care au ceva scule si multa pasiune si care te vor ajuta sa-ti faci o idee cu bani putini. Daca te prinde valul poti sa incepi sa investesti.

#13
klm_blood

klm_blood

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 257
  • Înscris: 19.01.2007
da probabil ca aveti si voi dreptate ... dar in oras la mine nimeni nu are studio :P

si apropo... eu nu am intentia sa devin 50 cent ... vreau doar sa fac cateva melodii rap si gata ... poate daca merge treaba mai continui.

#14
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.725
  • Înscris: 15.04.2005

 klm_blood, on Apr 26 2008, 12:21, said:

As dori si eu sa fac un mini studio de inregistrari la mine acasa. Sa fie pana in 1000 RON daca se poate. Vreau sa imi spuneti fiecare piesa care trebuie cumparata.
1000 RON ???....eu prima data am citit 1000 de euro si ma gandeam cam ce dumnezeu ai putea face cu 1000 de euro...cu 1000 RON...hm...plecand de la premiza ca ai calculatorul cat de cat pus la punct  de 1000 RON iti poti lua asa:
1-Microfon dinamic behringer ULTRAVOICE XM8500
2-Preamplificator behringer mic100
3-placa de sunet creative live!
2-casti behringer HPM1000
4-stativ microfon popfilter cabluri
si de restul daca mai ramane ceva iti cumperi material de draperie cat mai gros si-l pui pe pereti
daca ai de unde sa cumperi mai ieftin cele de mai sus(eventual la mana a 2-a) poate ai norocul sa-ti cumperi o placa de sunet mai buna decat creative live!...

Editat de buncar, 29 aprilie 2008 - 00:22.


#15
da_nashu

da_nashu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 84
  • Înscris: 26.02.2008
cu draperii nu rezolvi mai nimic mai bine cu izolant fonic bun un calculator bun si un microfon la fel de bun si as zice ca esti pe drumul bun

#16
buncar

buncar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.725
  • Înscris: 15.04.2005

 da_nashu, on Apr 30 2008, 00:37, said:

cu draperii nu rezolvi mai nimic mai bine cu izolant fonic bun un calculator bun si un microfon la fel de bun si as zice ca esti pe drumul bun
:))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) si eu care credeam ca sunt mai bune draperiile decat un burete profilat de 5...

 da_nashu, on Apr 30 2008, 00:37, said:

cu draperii nu rezolvi mai nimic mai bine cu izolant fonic bun un calculator bun si un microfon la fel de bun si as zice ca esti pe drumul bun
                                                                 OFF Topic-PAMFLET
Auzi da decat burete profilat bun eu zic ca e mai indicat sa te adresezi unei firme specializate vezi aici: http://www.jfstudiod...te/servicii.htm ce zici?...mai ales ca o firma dinasta izoleaza si antifoneaza gratis pentru cei care vor sa-si faca studiou cu 1000RON

Editat de buncar, 01 mai 2008 - 18:56.


#17
nicuHD

nicuHD

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 6
  • Înscris: 27.08.2009
airwaves te rog ajuta-ma. am incercat sa inregistrez o formatie pe calculator folosind cool edit pro 2. toate bune, am invatat sa folosesc mai multe piste sa le combin dar cum pot sa lipesc un solo identic pentru a nu il mai chinui pe instrumentist daca l-a facut cum trebuie. am auzit ca se poate lipi partea a si partea b dar cu ce program si cum ?
cum se poate scoate falsetul din vocea unui solist?

Editat de antinari, 28 august 2009 - 13:54.
chiar nu ne intereseaza adresa de mail


#18
yo8tyn

yo8tyn

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 387
  • Înscris: 17.10.2006

 nicuHD, on 27th August 2009, 22:46, said:

airwaves te rog ajuta-ma. am incercat sa inregistrez o formatie pe calculator folosind cool edit pro 2. toate bune, am invatat sa folosesc mai multe piste sa le combin dar cum pot sa lipesc un solo identic pentru a nu il mai chinui pe instrumentist daca l-a facut cum trebuie. am auzit ca se poate lipi partea a si partea b dar cu ce program si cum ?
cum se poate scoate falsetul din vocea unui solist?
te rog trimite-mi raspuns pe [email protected]

falsetul se poate scoate, dar nu in cool edit. sau nu asa profi. Recomand ceva gen Cubase, Nuendo, Adobe audition care sa suporte VST.
Un exemplu de soft : [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ksGyNTS8LjY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de yo8tyn, 28 august 2009 - 08:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate