Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina
 cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...
 Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?
 Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard
 

Quadra Place 2

- - - - -
  • Please log in to reply
740 replies to this topic

#109
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Pe banii Conargului, atat ar fi trebuit sa vina sa ne ceara bani...Conargul s-a angajat prin proiect sa refaca bucata aia de drum de langa gardul complexului..Vad ca betoneaza, nu asfalteaza...Nu stiu cum e mai bine, de fapt...

#110
soff

soff

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 23.01.2008

View Postarp, on Jul 8 2008, 17:47, said:

Si la fel de linistiti s-ar putea duce acasa ca nu o sa vanda nimic la banii aia..Complexul e interesant doar prin prisma pretului bun al primului proiect si a bunei reputatii a Conarg-ului...
Pai s-a calcat lumea in piciore cand a lansat rasarit de soare mult mai scump decat quadra place 1. De ce crezi ca 2500 euro/mp utili e exagerat pe un complex deja popular intr o zona mult mai buna? La rasarit o fost in jur de 2000 euro/mp utili la lansare.

Edited by soff, 09 July 2008 - 01:36.


#111
wget

wget

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 03.01.2007

View Postarp, on Jul 8 2008, 20:57, said:

Pe banii Conargului, atat ar fi trebuit sa vina sa ne ceara bani...Conargul s-a angajat prin proiect sa refaca bucata aia de drum de langa gardul complexului..Vad ca betoneaza, nu asfalteaza...Nu stiu cum e mai bine, de fapt...

Betoneaza ca sa poata sa treaca utilajele de mare gabarit de la QP2. Problema e ca pun pariu ca drumul o sa fie transformat in parcare de firmele din zona si de locatarii din QP1 fara locuri de parcare si o sa treci pe acolo cu pliere de oglinzi :)). Abia asteapta aia de la DHL sa se termine drumul ca sa parcheze pe acolo. Sunt fraieri daca nu pun bariera si acolo!

Cu locurile de parcare e super aiurea in QP1. Sunt foarte stramte si daca vecinul a calcat putin linia ai sanse sa nu poti sa te dai jos din masina...

O alta porcarie e cu locurile pentru vizitatori care sunt foarte departe de unele tronsoane. Ma gandesc ca era mai bine ca in fata fiecarui tronson sa fie alocate un numar de locuri pentru vizitatori.

#112
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Nu vad ce sa mai caute  prin portiunea aia utilajele de QP2, doar n-or sa intre prin Politehnica dupa tot circul cu bariera...N-au cum sa puna bariera pe drumul asta, e drum public. Si da, vor parca aiurea si cei de la DHL si cei de la Spiru Haret...

Asta cu locurile de parcare de vizitatori asezate prea departe e cam exagerata, tot complexul il bati la pas lejer in 2 minute dintr-o parte in alta..Sunt de acord ca sunt inguste, dar cica asta e dimensiunea standard si pe afara...

Edited by arp, 09 July 2008 - 10:05.


#113
deplano

deplano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.05.2008
La bursa zvonurilor se pare ca intr-o luna lanseaza Quadra Place 2.
Pret: aprox. 2.000EUR mp construit (fara tva)!

EU zic sa stati pe faza daca vreti sa luati ceva ca investitorii stau in pozitie de start si o sa se intample ca la Quadra Place 1!

Edited by deplano, 09 July 2008 - 10:15.


#114
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Eu pun pariu ca nu lanseaza intr-o luna iar daca lanseaza la 2000 euro construit fara TVA la cum am vazut proiectul si suprafetele investitorii or sa faca stanga imprejur instant. Pai ar fi aberant sa ceara 2000 euro cand aici in QP1 se tranzactioneaza la 1600 euro pe mp...

#115
deplano

deplano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.05.2008

View Postarp, on Jul 9 2008, 12:01, said:

Eu pun pariu ca nu lanseaza intr-o luna iar daca lanseaza la 2000 euro construit fara TVA la cum am vazut proiectul si suprafetele investitorii or sa faca stanga imprejur instant. Pai ar fi aberant sa ceara 2000 euro cand aici in QP1 se tranzactioneaza la 1600 euro pe mp...

Mai sunt foarte putine de 2 si 3 cam. in QP1 care se mai tranzactioneaza.
Investitorii au vandut masiv deoarece n-au gasit chiriasi, iar impozitul pe cladire la firme e destul de costisitor. Din cate stiu eu, acum mai sunt la vanzare doar garsoniere si apart. cu 4 camere.

Ieri la ora 23.00 oamenii turnau betoane la drum. Clar se pregateste terenul pentru lansarea QP2. Chiar daca nu are legatura cu amplasamentul QP2, drumul la QP1 era o bila neagra care putea sa-i faca pe multi sa se razgandeasca (este evident ca cine o sa cumpere acolo, o sa dea o tura la QP1).

#116
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Eee n-au gasit chiriasi, chiriasi gasesti imediat, am avut 3 cereri pentru apartamentul pe care l-am inchiriat acolo, l-am inchiriat imediat. Investitorii care au cumparat multe n-au vrut sa se complice cu chiriasii ma refer la cei care au plecat cu ideea sa revanda. Daca te apuci sa bagi chiriasi si faci contracte e cam greu sa-l vinzi pana la expirarea contractului. Plus stricaciunile, plus eventuale datorii, plus mobila care ramane...Au preferat sa stea cu ele goale pana la vanzare...Cei 8-9000 euro intr-un an din chirie la un 2 camere d-abia acopereau mobila si reparatiile...

#117
phples

phples

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.07.2008
Arp,

1. Sora mea si-a luat acum o luna apartament in Quadra si i s-au spart doua termopane (unul din senin si unul astazi cand spala geamul).
Daca la primul ne-am zis ca "se mai intampla", azi ne-am lamurit ca ceva e putred, mai ales dupa ce am vazut ca la poarta principala e un teanc mare de geamuri sparte.
Ce stii despre aceasta problema? Le schimba in garantie? Ideea e ca ea a cumparat de la un italian, nu direct de la conarg!
Ai idee cat e un geam de schimbat?

2. De aseemea, o alta problema deranjanta in Quadra e cu ghena de gunoi care e exact la intrare in scara si iti muta nasul. Parerea mea e ca arhitectul a dat-o in bara aici.

#118
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004

View Postphples, on Jul 9 2008, 23:43, said:

Arp,

1. Sora mea si-a luat acum o luna apartament in Quadra si i s-au spart doua termopane (unul din senin si unul astazi cand spala geamul).
Daca la primul ne-am zis ca "se mai intampla", azi ne-am lamurit ca ceva e putred, mai ales dupa ce am vazut ca la poarta principala e un teanc mare de geamuri sparte.
Ce stii despre aceasta problema? Le schimba in garantie? Ideea e ca ea a cumparat de la un italian, nu direct de la conarg!
Ai idee cat e un geam de schimbat?

]Nu stiu de asa problema, probabil au fost montate prost in apartamentul/scara respectiva, sunt unele apartamente prost lucrate, mai ales cele de 4 camere...Vorbeste cu administratorul si sigur o sa se rezolve.

2. De aseemea, o alta problema deranjanta in Quadra e cu ghena de gunoi care e exact la intrare in scara si iti muta nasul. Parerea mea e ca arhitectul a dat-o in bara aici.

Nu sunt de acord, iti muta nasul datorita nesimtirii unor locatari, la noi pe scara nu e o problema, daca se arunca chiar in tomberoane si se inchide usa la incinta cu tomberoane nu miroase nimic si nici n-a mirosit de 1 an de cand stau aici. Miroase in incinta, dar acolo chiar nu ar putea sa miroasa a trandafiri. Incinta se spala si ea destul de des din ce am vazut...Gunoiul se ridica la 2 zile, deci ar trebui sa fie ok. Decat tomberoane topogan pe scara mai bine asa..Daca le puneau undeva mai departe sigur se gaseau niste maimutoi puturosi sa-si lase gunoiul pe langa scara blocului. Si sigur se vaita lumea ca trebuie sa mearga 15 m pana la tomberon...Cum o dai, nu prea e bine, nu?

Edited by arp, 10 July 2008 - 08:43.


#119
deplano

deplano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.05.2008
Este o problema destul de intalnita la constructiilor noi. Apar tensiuni datorita faptului ca se asaza constructia, se produc si tasari insesizabile ale terenului de sub ea etc. D'aia e bine sa ai garantie si sa casti ochii la toate chestiile in prima perioada de viata a unui bun... Exista si o teorie conform careia riscul ca un bun nou sa se strice e cel mai mare in prima perioda, apoi scade si in ultima perioda de viata creste din nou (cautati pe google pentru o explicatie mai stiintifica).

#120
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Da, orice constructie "lucreaza", se "aseaza" dar asta nu duce la spartul geamurilor...decat daca sunt prost montate cadrele si au indus tensiuni in foaia de geam prin torsiune, presare etc...

#121
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Vesti bune: Strada Fabricii se inchide intre 11-25 iulie pentru ASFALTARE!!!

#122
deplano

deplano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.05.2008

View Postarp, on Jul 10 2008, 18:24, said:

Da, orice constructie "lucreaza", se "aseaza" dar asta nu duce la spartul geamurilor...decat daca sunt prost montate cadrele si au indus tensiuni in foaia de geam prin torsiune, presare etc...

Transformam forumul in discutii de gramatica :)

așezá vb., ind. prez. 1 sg. așéz, 3 sg. și pl. așáză, 1 pl. așezăm; conj. prez. 3 sg. și pl. așéze; ger. așezând
Sursa: Dicționar ortografic | Trimisă de siveco, 10 Aug 2004


Quote

Cand ș sau j se afla in radical, scriem e sau a. Ex: (a așeza) așez- așază, (a inșela) inșel- inșală, (a deșela) deșel-deșală.
Când ș sau j se afla la sfârșitul radicalului, scriem e sau ea: (a linșa) linșez- linșează, (a neglija) neglijez-neglijează, (a greși) greșește-să greșească.

Edited by deplano, 11 July 2008 - 09:52.


#123
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Da, ai dreptate, conform dictionarului se scrie fara "e". Desi nu fac eu normele, din punctul meu de vedere este una din acele situatii in care pot functiona ambele forme...Daca doresti sa dezvoltam subiectul iti stau la dispozitie in alta parte, aici ajunsesem la marea asfaltare a strazii pe care stam...Nu e nici politicos ceea ce faci, sunt sigur ca daca ai reciti cu atentie posturile ...oricui... :rolleyes:

Later edit: acum am realizat ceva, poate te-ai simtit vizat in momentul in care am pus "aseaza" intre ghilimele, nu a fost cu adresa la felul in care ai scris tu cuvantul ci pur si simplu am folosit ghilimelele pentru a sublinia caracteristici ale constructiei descrise in termeni mai putin tehnici...

Edited by arp, 11 July 2008 - 11:07.


#124
deplano

deplano

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 14.05.2008

View Postarp, on Jul 11 2008, 11:58, said:

Later edit: acum am realizat ceva, poate te-ai simtit vizat in momentul in care am pus "aseaza" intre ghilimele, nu a fost cu adresa la felul in care ai scris tu cuvantul ci pur si simplu am folosit ghilimelele pentru a sublinia caracteristici ale constructiei descrise in termeni mai putin tehnici...

Exact! Am crezut ca ghilimelele le-ai pus sa ma corectezi si sa arati ca se procedeaza prin analogie cu conjugarea verbului a lucra. Anyway si mie mi se pare ca suna ca dracu "el asaza", dar l-am folosit corect pentru ca stiam de la liceu treaba asta (Desi explicatia de ce se scrie asa nu mi-o mai aminteam si am cautat-o acum pe net).

Revenind la marea asfaltare! :D

Ai idee pana unde se asfalteaza? Pana la numarul 46 (adica pana la poarta depozitelor alora) sau se merge mai departe?

Pe unde se intra in complex zilele astea? Te lasa gardienii sa intrii prin politehnica fara sa platesti?

#125
arp

arp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 04.09.2004
Eu ma gandesc ca daca o inchid 14 zile o sa o asfalteze toata pana in deal. Sau cel putin sper. Nu stiu cum va fi cu accesul, in mod normal ar trebui sa ne lase sa intram fara bani aceste 2 saptamani, ramane de vazut...

#126
itiberius

itiberius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 01.12.2007
A aflat cineva ceva preturi la QP2?
Cate blocuri se fac, cate etaje...etc?
M-ar tenta si pe mine, pozitia mi se pare OK.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate