Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?
 Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...

Deschidere fisiere docx si poze s...
 Motivare hotarare

Router wireless ZTE ZXHN H3601P

Server local disponibil pe re5...

Vizualizare site-uri in cache
 Toate site-urile PROTV down

Obtinere gratuitati Legea 189/2000

La mulți ani @BlueKing-69!

suspectez un switch ca are probleme
 

Drumul Timisoara Lugoj

- - - - -
  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#1
boipboip

boipboip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.01.2008
Drumul ce leaga Timisoara de Lugoj a fost este si va fii un adevarat dezastru, dar parca acum a atins apogeul.
Din pacate, apogeul asta m'a atins si pe mine, veneam aseara cu mashina de servici dinspre lugoj catre timisoara, cu familionul alaturi, rulam cam cu 60 km/h (deci 60, a se retine)cand deodata !Q@#$%^&*() .....am crezut ca vom muri....dar de fapt am dat intr'unul din miile de cratere.  Doar prezenta mea de spirit  ne'a salvat de la o tragedie. Rezultatul : 2 cacuciuri praf (poti baga capul prin ele - 2000 RON din prima), probleme la directie si controlul stabilitatii indicate de computer.
In fine, am juns acasa, am executat nejte beri sa ma linistestesc.....si azi am inceput demersurile : mers la locul crimei, executat nejte poze, si da'i cu mailurile ; Orban cel Ministru, drumuri nationale, consiliu judetean, analog tv, protv, antena1, 2, 3, 4, 5, politia rutiera, ziare , OPC, ....
Sunt curios daca se va intampla ceva.........nu vreau sa fiu un roman standard care injura si nu face nimik........oare voi reusi ceva? Om vedea...

Pozele le aveti atasate.........e incredibil ce e in jurul acelei gropi imputite : capace, cioburi, plasticaraie rupte, metale, ROTI distruse aruncate langa, de toate....oare cati oameni si'au f@#$ mashinile acolo ?

Tara de c@c@t, drumuri de c@c@t, atentate de c@c@t !
Aveti ceva sfaturi? Vreau sa ii nenorocesc pe vinovati !

Attached Files

  • Attached File  dn6.zip   1.52MB   331 downloads


#2
ViorelX

ViorelX

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 15.09.2005
Romania e plina de astfel de drumuri. Eu circul in mod obisnuit pe drumuri din astea si chiar mai rele. Dar sunt atent si adaptez mereu viteza la conditiile de drum, ca sa n-am asemenea neplaceri. Pe asemenea portiuni de drum 60km/h poate sa fie prea mult. Intrebarea este: asa e tot drumul acela sau e distrus doar pe o portiune, care te ia prin surprindere?
Nu zic ca e normal sa avem asemenea drumuri, dar asta-i situatia deocamdata si trebuie sa fim prevazatori in orice moment.

#3
boipboip

boipboip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.01.2008

View PostViorelX, on Mar 23 2008, 09:39, said:

Romania e plina de astfel de drumuri. Eu circul in mod obisnuit pe drumuri din astea si chiar mai rele. Dar sunt atent si adaptez mereu viteza la conditiile de drum, ca sa n-am asemenea neplaceri. Pe asemenea portiuni de drum 60km/h poate sa fie prea mult. Intrebarea este: asa e tot drumul acela sau e distrus doar pe o portiune, care te ia prin surprindere?
Nu zic ca e normal sa avem asemenea drumuri, dar asta-i situatia deocamdata si trebuie sa fim prevazatori in orice moment.
restrictia pe acel drum este de 70 km /h. Fii convins ca ala e motivul pentru care eu am mers cu mai putin de atat, si anume 60. Drumul este mai tot prost, cu exceptia unor portiuni de 1-2 km. Pana acum nici eu nu am patit necazuri, in 10 ani de zile.....dar iata ca au venit.
Insa sa nu uitam intrebarea : ce ati face voi in asemenea situatie : ati injura ca descreieratii si pe urma ati considera subiectul inchis ? sau ati lua atitudine ? Sfaturi despre cum trebuie sa conduc nu am nevoie deoarece conduc mult sub limitele legale, deci prevazator, plus ca nu am avut in viata mea un accident, deci cred eu ca sunt un sofer prevazator!

#4
SINEKT

SINEKT

    Cyber-omul

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,047
  • Înscris: 23.02.2007
Ma indoiesc ca o viteza de 60 pe un asemenea drum inseamna prudenta. Poate un 30 mai merge. Din punctul meu de vedere, este problema ta daca te crezi pe autobahn in Nemtzia. Din ce se vede in poze tot drumul e asa, se vede de la bun inceput ce fel de drum e, adica nu e totul ca-n palma si hopa dintr-o data groapa.

Inca astept vremurile in care o sa avem SOFERI in tara, nu.... ce avem acum.  <_< D-aia am si zis, eu o sa-mi iau permisul curand, dar in situatia in care ne aflam la momentul de fata, eu nu ies cu masina din oras nici sa ma impusti.

Edited by SINEKT, 23 March 2008 - 10:18.


#5
boipboip

boipboip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.01.2008
pai din cate imi spuneti se pot trage urmatoarele concluzii :
- eu am mers ca un descreierat
- drumuril sunt proaste .....asta este
- daca am avut ghinion....asta este...dar mai de graba mi'am facut'o cu mana mea
- nu avem dreptul sa facem nimik...doar sa acceptam situatia.
- toti soferii care si'au f@#$$ mashinile acolo au fost nejte cretini
- pe autobahn in nemtzia se mere cu 60 la ora

bah, vai'sh'amar.......nu ne vom depasi conditia de romani patetici si cu capul plecat nicioadata


aaaa., si Sinekt tu sa nici nu iesi cu mashina dupa cum vorbesti....mai bine nu da nici pentru carnet

Edited by boipboip, 23 March 2008 - 10:29.


#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,022
  • Înscris: 06.04.2007
Parca am vazut intr-o poza un indicator cu restrictie de 30. Sau?
Oricum era pus aiurea, chiar inainte de gropi, mult prea inainte.

#7
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Mai dar ce te-ai mai aprins :)
Cere despagubiri de la administratorul drumului.

#8
boipboip

boipboip

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 29.01.2008

View PostOctavian___28, on Mar 23 2008, 12:37, said:

Parca am vazut intr-o poza un indicator cu restrictie de 30. Sau?
Oricum era pus aiurea, chiar inainte de gropi, mult prea inainte.
era un indicator .... ANYWAY, era vorba de alte gropi acolo...la groapa cu pricina nu era nimik, dupa cum se vede in poze.

Legat de aprins......evdent, sunt turbat .....incercati sa va puneti in locul meu, puteam sa o mierlesc impreuna cu familia...
Si in plus ma depaseste atitudinea asta romaneasca : acceptam cacatu' asta in care traim, acceptam ca sunt gropi, acceptam sa se pishe toti pe noi , platim impozite, rovignete, taxe de drum/mediu, ... pur si simplu trebe acceptat acest jeg ? Ma astept sa incercam sa schimbam ceva, nicidecum sa zicem : e vina ta ca ai dat in gropi ! nu e vina celor care nu le repara !
Daca asa gandim cu toti, pai eu zic ca meritam sa traim in cacat, meritam sa ne rupem mashinile, meritam sa ne moara cei apropiati in accidente, meritam sa dam spaga la doctori, meritam sa traim numai din spaga si nepotisme....

#9
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,015
  • Înscris: 01.11.2005

View PostOctavian___28, on Mar 23 2008, 12:37, said:

Parca am vazut intr-o poza un indicator cu restrictie de 30. Sau?
Oricum era pus aiurea, chiar inainte de gropi, mult prea inainte.

Dupa cum spui tu ar trebui inventate indicatoarele pentru gropi.Restrictia aia e caracteristica drumurilor in lucru.Bineinteles ca acest drum e in lucru de ani de zile.
Cand ii mai aud pe la tv ca va fi gata anula asta si TM-Lugoj,si centura,si Lugoj-Caransebes si ce mai urmeaza dupa imi vine sa-i impusc pe toti.Asa arata un drum din Coridorului pan-european IV.Cu banii care s-au cheltuit de-a lungul timpului ar fi trebuit sa fie ca mult laudatele drumuri germane.

Am venit acum cateva luni noaptea,pe lapovita pe acest drum.Pur si simplu nu puteai ocoli nimic,nu mai vorbesc de adevaratele trambuline de la lucrarile neterminate.Din pacate si Lipova-Timisoara e la fel.Nu stiu de ce dar in Moldova de ex drumurile sunt mult mai bune.

#10
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pe Timisoara - Lugoj prin Recas drumul e 56% facut sau neterminat, tin minte ca asta era procentul vehiculat cand s-au certat astia cu lucrarile pentru contract. Ideea e ca s-a reparat pe bucati, ce e facut e facut ok - dupa 2 km dai de o alta bucata buna dar vreo 10 cm mai sus, cu hop-ul aferent :huh: si dupa alti 2 km dai de o bucata proasta asa cum e asta din poze... si tot asa. Eu prefer sa merg pe Buzias (masina mai inceata), ai de mers vreo 2-3 km prin Lugoj pe drumul lor cu piatra cubica dar parca e mai bun drumul per total. E mai putin circulat, are pomi pe margine, nu are tiruri... dar incepe sa se strice si ala.

Later edit: Am facut si eu prostia sa merg pe Timisoara - Lipova, noaptea. E mult mai rau drumul decat anul trecut. :death:

Edited by AlexIP, 23 March 2008 - 13:44.


#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,022
  • Înscris: 06.04.2007
Anu' trecut imi aduc aminte ca am trecut cu microbusu pe TM-Lugoj (mergeam din Arad la Craiova, am luat-o prin TM ca aveam treaba si acolo) , am zis ca-l rup in doua, gropi care te luau seara prin surprindere  :death:

Nu mai trec pe drumu' ala prea curand, prefer sa ocolesc TM-Resita-Caransebes..decat sa omor pur si simplu masina. Mai ales daca e seara, daca nu cunosti drumu risti sa o belesti, asa cum a patit colegu'. Cine nu a circulat pe traseu' asta ar fi bine (fara suparare) sa se abtina de la comentarii de genu ''pai ce n-ai avut grija'', alea alea.

Eu cu busu n-aveam mai mult de 40 si tot am simtit ca-mi rup rotile.
Daca se pot trage la raspundere autoritatile, e bine sa se faca treaba asta, dar aici nu ma pricep ce-i de facut, traiesc cu impresia ca ne luptam cu morile de vant.
Niste iresponsabili, jigodii ordinare.

#12
Crash

Crash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,066
  • Înscris: 27.08.2002
am mers si eu prin februarie pe drumul Timisoara-Craiova si m-am jurat ca mai bine ocolesc 200km dar macar merg pe un drum normal........cel dintre Lugoj si Timisoara l-am prins si eu cand era la inceputuri abia turnasera asfaltul(nu  cel final...de fapt si acum e la fel) dar acum e jalnic iar daca mai continui pana la Caransebes te sinucizi de ciuda.Am inteles ca aia care au luat banii au parasit meleagurile astea deci nu il vad prea curand terminat(doar de la Lugoj incolo se lucra cam fara chef dar oricum se gasesc desteptii sa treaca pe rosu)

ontopic nu ai decat sa te duci la casco si se descurca ei mai departe.....daca nu ai casco te asteapta o munca anevoioasa impotriva administratorului de drum

Edited by Crash, 23 March 2008 - 16:09.


#13
mst

mst

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 181
  • Înscris: 14.02.2005
Imi pare rau pt tine si te inteleg pe deplin.
in rest sunt cam multe comentarii aiurea, nu stiu cati au circulat pe drumul asta ca sa stie ce surprize iti ofera. pur si simplu este praf, administratorul drumului ar trebui arestat.


Exact acum un an am patit-o si eu tot pe drumul asta, era 10 seara, ploua si dupa ce am iesit din Remetea si mai aveam cam 10 km din drumul de 600 de km din ziua aia am simtit o zdruncinatura serioasa. am oprit in spatele altei masini care era stationata acolo, m-am dat jos si am constatat ca aveam lipsa capacul de pe dreapta fata. din fericire nu am avut avarie la cauciuc, doar janta s-a indoit.
in schimb masina care era acolo avea roata rupta sau a avut ambele roti avariate, ca nu a mai putut continua drumul.

cautand impreuna cu cineva capacul de la roata mea am descoperit cam 20 de capace de roti. am hotarat sa il las naibii de capac ca nu se merita sa ne riscam viata pt el si ne-am vazut de drum.

trebuia sa mergi mai tare, ca poate zburai peste groapa. asa am gandit eu a doua zi, cand am fost pe acolo sa imi caut capacul. nu mai era, se facuse curatenie. deci in fiecare zi se facea curatenie, asa ca faceti un calcul cam cati au luat groapa respectiva.

cred ca sansa ta e sa mergi la casco si sa prin intermediul lor sa  sa ii dai in judecata. iti doresc bafta si sper ca situatia sa revina la normal, dar nu vad sanse in tara asta. probabil daca mergi la politie iti va fi suspendat carnetul pentru neadaptarea vitezei la conditiile de drum.

acum niste intrebari pt carcotasi/maestri ai sofatului:
-cu ce viteza astronomica credeti ca circulam eu?
-cate indicatoare de avertizare existau?
-cat de bine era semnalizata starea drumului astfel incat noaptea si pe ploaie sa stii ce te asteapta?

ma bucur ca aseara am venit pe buzias, desi si acolo pe la padure sunt niste cratere de speriat.

#14
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Am venit ieri pe acolo (nu am mai ocolit prin Buzias). Pe langa Topolovatu Mare (parca) era un Passat B5.5 cu triunghi si cu oameni care stateau si se uitau lung la roata dreapta-fata. Banui ca era tot din cauza asta. A, era sa ma mai ating de cateva ori la oglinzi cu cei care faceau slalom de pe contrasens.

#15
lucicop

lucicop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 18.07.2006
Niste nenorociti astia care lasa drumurile asa. Era la un moment dat si pe centura Ploiestiului, cum o iei pe DN1 asa ceva, si se circula cu mare atentie. Nu e normal sa-ti rupi masina in astfel de gropi ca ei sa-si faca vila din banii furati in loc sa repare ca lumea drumurile. Nu e normal ca dupa fiecare iarna sa apara astfel de cratere. Cum au zis si cativa inainte, daca ai CASCO, rezolva asa si vor avea ei grija sa-si recupereze banii. Cred ca au o divizie intreaga de avocati pentru asa ceva :D

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Pentru cine are chef: http://www.cestrin.r...ri/default.aspx

#17
dr4qul4

dr4qul4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 19.03.2005

View PostAlexIP, on Mar 24 2008, 21:37, said:

ala e drum de care sa va plangeti?  

arata chiar foarte bine. incercati o aventura pe drumul drajna-slobozia.   in 20 de km experimentati senzatii extreme.   si aveti grija sa nu-i dati talpa pana dupa iazu ca mai sunt cateva gropi (una e imensa) care te pot surprinde deoarece vin dupa 2-3 km de drum bun (denivelat dar fara gropi)

iar daca asta nu va satisface dati o tura prin bucuresti noaptea ca e liber. mergeti linistiti cu 60 la ora si veti ramane fara nici o roata.

traseul de urmat este soseaua pipera - bd aviatorilor, arcul de trimf- 1 mai - grivita - bucurestii noi.    

daca vi se pare drumul prea bun e din cauza ca trece prin centru ( ma rog centrul bun, primaverii).
daca nu va potoliti setea de senzatii tari incercati strazile perpendiculare pe soseaua alexandriei ( stradutele din rahova) acolo veti descoperii foarte putine gropi. sunt atat de mari incat dupa ploaie poti da la peste.
tot in bucuresti am patit-o pe o strada care lega bd timisoara de bd. iuliu maniu. atunci am hotarat sa nu mai folosesc gps-ul in bucuresti.  :D    spun "lega" pt ca probabil a fost bombardata si de asta arata in asa hal.

Edited by dr4qul4, 26 March 2008 - 14:58.


#18
LC_TM

LC_TM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 02.10.2007
Drumurile din tot judetul Timis sunt praf. In Timisoara e la fel,am dat in niste gropi de am crezut ca imi rup masina,noroc ca am scapat relativ ok,deh...gume cu balonaj cat casa. :mellow:

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate