Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen
 Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950
 Nivel de trai

Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...
 Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice

Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...
 

Seat Ibiza / Noua Mazda 2

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#19
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Si in plus Coltul este un fel de Matiz putin mai mare (dar foarte putin).
Reducere la Ibiza nu cred ca mai obtii pt ca este deja promotie la ea asa ca...

Edited by clodius, 25 March 2008 - 20:55.


#20
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007

 A_Ionut, on Mar 25 2008, 15:41, said:

Ia in calcul faptul ca la ibiza sau polo vei avea discount de la orice dealer cel putin 1000 E. De care poti lua o varianta mai buna sau optionale la cea aleasa de tine.

nu iti mai face nimeni discount la polo/ibitza,deoarece sunt cuprinse in pret

 clodius, on Mar 25 2008, 20:54, said:

Si in plus Coltul este un fel de Matiz putin mai mare (dar foarte putin).
Reducere la Ibiza nu cred ca mai obtii pt ca este deja promotie la ea asa ca...

daca te uiti la dimensiuni ai sa vezi ca intre ibitza si colt dif sunt ff mici,comparatia cu matizul e trasa de par

#21
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Mie asa mi se pare. Am vazut astazi cateva Colturi si mi se par cam urate.

#22
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
Am fost ieri cu cineva sa vada masini de cls mica. Eu as lua in cls mica Fiesta sau Clio 3. Fiabilitate ok, materiale mult superioare la Ibiza, Corsa etc..ce aveau absolut tot bordul din plastic. Mazda 2 nu stiu cum e, nu am apucat sa o vad inca.

#23
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

 clodius, on Mar 24 2008, 23:18, said:

Repet, nu-ti recomand motorul de 1.2. Poate te gandesti ca este motor mic si o sa ai consum pe masura, dar nu este asa intrucat trebuie sa iei in considerare si masa masinii si sarcina la care este supus motorul.Am citit pe forum post-uri ale unor persoane care se plangeau de un consum enorm la motorizarea aceasta.

Uite ce a zis omul,pentru nevoile lui acel motor isi va face treaba cu brio,am mers cu o Fabia combi(modelul vechi) cu acest motor si este foarte ok daca nu vrei sa o alergi.

 eminem4ever, on Mar 24 2008, 19:56, said:

Masina va fi de oras, pentru oras. Maxim 10.000 pe an si nici atat. Intre 5000-7000. Si nu stau in bucuresti, la mine in oras se circula fluent.

As merge pe Ibiza sau Polo.

#24
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Am fost azi la dealeri: seat, Opel, Mazda, si autoklass  B)

La opel mi'au spus ca au pe stoc doar Corsa de 1.2 iar daca vreau de 1.4 sa astept 5luni.
La mazda au fost ok, 4 saptamani dureaza.
La seat, au pe stoc aproape toate culorile (vb de modelul pe 5usi cu dotarile standard).

Cred ca ramane Ibiza pe 1.4 - 85cp. Am comparat dotarile de la toate 3 si ibiza are cele mai multe + ca este o masina frumoasa.

Taxa de inmatricuare ~170 euro, intrebarea mea este cat va costa casco full?

La autoklass (dealer mercedes) am fost si acolo :)) doar am admirat  ^_^



later edit: saptamana viitoare sper sa o am in fata blocului

Edited by eminem4ever, 26 March 2008 - 20:32.


#25
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Mi se pare o alegere inspirata,te asteptam cu pareri dupa ce o cumperi si o conduci.

#26
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Eu de condus mai am cateva luni pana pot legal :). Tata o va conduce, eu doar ma implic pentru ca o sa fie si in mare parte la mine. O sa ii fac si jurnal de bord. "aici masina la mare" "aici masina la munte"  :P

#27
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
Felicitari pt alegere si multi km fara probleme. N-o sa regreti. Te astept(am) pe vwforum si la intalnirile noastre :) Tot acolo poti citi tot ce vrei despre ibiza, toate punctele ei forte precum si cele slabe.
Cat priveste casco, este in functie de asigurator. In principiu e cam 800 euro/an full casco (eu am la Generali si platesc aprox 640 ron/ trimestru la o valoare asigurata de 12.000 euro pt o masina de aproape 2 ani - 1 an la momentul reinnoirii politei).
Taxa de inmatriculare era cadou parca (eu asa vad pe site-urile metrotehnica si alto syncro)
De la ce dealer o sa cumparati masina?
Pt orice alte informatii iti stau la dispozitie (dotari, revizii, service-uri, etc).
Si inca ceva, sa aveti grija sa-i faceti rodajul cum trebuie la masina, exact cum scrie in carte.

#28
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,786
  • Înscris: 01.12.2007
eu am la asirom,la 17400e platesc aproape 1200e/an -full casco

sa o stapanesti sanatos

#29
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Asigurarea inca nu stiu de unde, dar o sa vada tata.

Dealerul este Dona, in constanta. De reducere a taxei de inmatriculare inca nu am vazut nimic. Am vb cu dealerul, mi'a dat oferte pret final ajunge la 11.450 euro parca.

Mai astept pana 1 aprilie sa vad daca zic astia ceva de  programul rabla sa scapam de dacie. Ca nu umbla nimeni cu ea si platim si impozit si asigurare si rovinieta aiurea.

clodius: sa o am in fata blocului si o sa incep cu miile de intrebari  ^_^
Acum ma uit la folii de geam fumuriu pentru luneta si spate (70% vreau) si pe fata un 20%. Pe viitor o sa vina si niste jante de 17 din aliaj cu alte cauciucuri bineinteles, dar o iau asa incet incet :)

Deabia astept sa o ia. M'am uitat si de alarma 350 ron, viper. Alte idei de alarma? As prefera sa aiba led dinacela albastru care se lipeste pe parbriz sau geam portiera.

Nu vreau sa fac curse liniute sau altceva. Am vazut prea multi morti imprastiati in Mamaia ca urmare a teribilismului. O sa o folosesc doar pentru transport ca m'am saturat sa merg cu autobuzul :D

Edited by eminem4ever, 27 March 2008 - 13:48.


#30
spe

spe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,504
  • Înscris: 13.02.2006

 eminem4ever, on Mar 27 2008, 13:42, said:

...

Nu vreau sa fac curse liniute sau altceva. Am vazut prea multi morti imprastiati in Mamaia ca urmare a teribilismului. O sa o folosesc doar pentru transport ca m'am saturat sa merg cu autobuzul :D

Lucru mare ai zis. Sa tii minte si cand incepi sa o conduci. Iti doresc sa nu fii dezamagit de alegerea facuta, am cunostinte cu 1-2 Seat in familie si sunt multumiti de masini.

Pentru personajul care zicea de Colt ca e un Matiz putin mai mare :lol: Da bre, intr-adevar seamana, amandoua au 4 roti si volan. Si asemanarea se opreste aici.

#31
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
spe, te-ai simtit ofensat? :)) Scuze :D

@ eminem4ever:
- eu zic ca n-ai ce face cu alarma atata timp cat ai inchidere centralizata care are un led rosu ce licare tot timpul si da impresia ca ai alarma. Eu stau in Bucuresti si de 2 ani n-am simtit nevoia/lipsa uneia. Casco este cea mai buna alarma.
- Jante pe 17? Pe drumurile noastre? Sigur ca da, daca vrei sa te dai jos din masina cu dureri de spate cu cu mnacarea rearanjata in stomac. Oricum, in talon eu am dimensiunea maxima 205/45 R16 si am vazut o Ibiza cu asa ceva... n-ai vrea sa stai in ea, crede-ma.
- Folie poti cauta la expert detailing (~ 600 RON cu tot cu montat), nu stiu daca au punct de lucru si Constanta. Oricum geamurile au o tenta fumurie, dar chiar arata bine cu folie. Mai greu cu ea noaptea.

Ce dotari ai ales? Minimul pe care l-as vedea eu la o masina (si pe care il am eu) sunt urmatoarele: inchidere centralizata, geamuri electrice fata, oglinzi incalzite si reglabile electric, jante aliaj si climatronic (nici nu-ti imaginezi cat este de bine ca la 40 de grade sa ai in masina fix 22.5 grade si sa mergi fara sa dai mai tare sau mai incet aerul).

#32
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,087
  • Înscris: 02.09.2005
personal, conduc o ibiza, doar ca am alta motorizare... te felicit pt alegere...
@clodius: la banii care i-a dat pe ea, nu cred ca are climatronic...

Edited by jericho, 30 March 2008 - 13:29.


#33
Genesis

Genesis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,044
  • Înscris: 02.07.2007
vedeti ca e si club dedicat pt seat. Nu numai vwforum.

#34
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,087
  • Înscris: 02.09.2005
stai linistit ca stim...  :P

#35
eminem4ever

eminem4ever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 20.05.2006
Inca putin putin si vine masinuta  :wub:

#36
clodius

clodius

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 25.05.2006
jericho, vrei poze cu masina ca sa te convingi? Sau poate factura si dotarile ei? Pretul masinii in iunie 2006 - 12.800 eur

clubseat este chiar varza, numai offtopicuri si gratare (astea-s subiectele :) )

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate