Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

APA drept combustibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
1939 replies to this topic

#19
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Eu zic ca daca explici cuiva ca se poate obtine energie din "nimic" s-ar putea sa te ia la misto. Mai ales ca multi nu au cunostintele necesare sa inteleaga sau sa explice fenomenele, iar altii se bazeaza pe teoriile clasice "de la scoala" pentru a face misto si a ridiculiza idei de genul acesta.

Hai sa o luam treptat: intai folosim apa pentru a micsora consumul de benzina si cu incetul trecem la functionarea doar pe apa. Apoi lumea va incepe sa fie obisnuita cu ideea ca energia nu trebuie sa fie ceva scump si controlat de stat sau petrolisti. Atunci va fi mult mai dechisa la ideea motoarelor autosustinute, a celor care genereaza energie cu ajutorul campurilor magnetice si alte asemenea idei care la prima vedere fac energie din "nimic".

Sunt si eu curios daca a incercat cineva un dispozitiv HHO pe vreo masina in Romania si cu ce rezultate.

#20
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Uff... vorbeam despre disocierea apei, in scopul folosirii hidrogenului drept combustibil. Deci n-are treaba cu "zero point energy" sau alte chestii d-astea, e doar un soi de electroliza (se presupune) mai smechera, sau ceva de genul asta. Insa... am mari dubii ca poti produce mai multa energie (din arderea hidrogenului) decat consumi cu acest proces. Fuziunea la rece e cu totul altceva, si nu prea-mi vine sa cred ca poate fi realizata cu echipamente gasite prin garaj.
Filmuletele iarasi, nu-mi spun absolut nimic; cine stie ce-s cu instalatiile alea? Astept un articol publicat intr-o revista de specialitate ;)

P.S. Introducerea hidrogenului (sau HHO, daca va place) intr-un motor Otto/Diesel (impreuna cu combustibilul de rigoare) e o cu totul alta problema. Eu cu dispozitivele astea care se-apropie de conceptul de perpetuum mobile am ce am.

Edited by Kunzite, 24 March 2008 - 22:53.


#21
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005
Uite aici o varianta interesanta.  http://peswiki.com/i...ane_Corporation

#22
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
OK, nu stau sa citesc aici insa remarc cateva caracteristici IMO credibile:
- hidrogen injectat impreuna cu un alt combustibil, OK (clar ca arde)
- disocierea apei folosindu-se de caldura motorului, OK (tot se face "risipa").
In principiu n-am nimic impotriva unui asemenea sistem (atentie, asta nu inseamna sa eliminati complet motorina/benzina/whateverina din ecuatie, ca iarasi va intreb cum se disociaza apa ;) ). Functioneaza oare-n practica? Aici astept dovezi.
Sorry, dar am intalnit prea multe cazuri de idei ce urmau sa salveze lumea dar care s-au dovedit in final doar metode de-a atrage investitori.

#23
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005

Quote

Sorry, dar am intalnit prea multe cazuri de idei ce urmau sa salveze lumea dar care s-au dovedit in final doar metode de-a atrage investitori.

Mda, intre timp s-a mai schimbat povestea:

- petrolistii si statul au devenit de-a dreptul nesimtiti cu preturile si accizele lor
- cutitul a cam ajuns la os si rabdarea oamenilor la o limita
- petrolul e si el pe terminate
- internetul da posibilitatea comunicarii mult mai rapide si ideile nu mai pot fi omorate asa de usor odata cu inventatorii

Iar dupa ce se va da liber la tehnologie pe piata, va fi o adevarata explozie, eu abia astept sa se intample.
Ceva trebuie sa se schimbe cat de curand.

Edited by flaviand, 24 March 2008 - 23:32.


#24
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Asta-i cat se poate de corect, trebuie gasita o solutie alternativa. Totusi, nu cred in miracole ;) (si nici in conspiratii "uite, tehnologia minune exista dar raii de petrolisti nu vor sa-i 'dea drumul' ").
Deocamdata, IMO exista doar doua alternative realiste, si care se si folosesc la scara restransa:
- energia electrica, a carei problema majora e inmagazinarea (cu efect direct asupra autonomiei) si implementarea unei retele de distributie (si producerea sa poate fi destul de costisitoare si poluanta, insa-i de preferat combustibililor fosili - plus ca metode alternative de obtinere pot fi implementate mult mai usor). Producerea de catre un dispozitiv montat pe autoturism (celule fotoelectrice, generator - Prius, anyone?) e de asemenea posibila.
- combustibili alternativi: etanol, biodiesel, hidrogen... aici avem ca probleme fie o retea de distributie, fie inmagazinarea in cadrul hidrogenului (se cam impune generarea ad-hoc a acestuia, caci nu vrem butelii sub presiune intr-un autoturism, nu? :) Si ne intoarcem de unde-am plecat).
Preferata mea ar fi prima, dublata si de-un sistem de transport public mai bine pus la punct. De fapt, transportul public dublat de surse mai curate de energie,
Insa din nefericire petrolul e utilizat si-n diverse industrii, nu doar drept combustibil. Deci, mai eliberam cate-o tara de dictatori nemilosi...

#25
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Discutia de aici inclina catre varianta 2 - combustibili alternativi HHO generat ad-hoc

Solutia asta e cea mai buna deoarece elimina pericolul si costurile stocarii. Elimina totodata poluarea si poate fi folosit cu minime modificari pe motoarele cu benzina actuale.

Petrol mai este suficient pentru plasticuri si alte produse derivate, dar nu mai e asa mult si usor de produs ca sa-l putem arde aiurea ca si pana acum in orice masina, camion sau avion.

Edited by flaviand, 25 March 2008 - 00:18.


#26
laurp

laurp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.04.2004

View Postflaviand, on Mar 24 2008, 22:30, said:

Sunt si eu curios daca a incercat cineva un dispozitiv HHO pe vreo masina in Romania si cu ce rezultate.
...
Iar dupa ce se va da liber la tehnologie pe piata, va fi o adevarata explozie, eu abia astept sa se intample.
Ceva trebuie sa se schimbe cat de curand.

Eu sunt mai mult decat curios... de prea mult timp se tot discuta - ma refer la tratate si ras-tratate internationale dar masuri cam slabut, ba mai rau, multi producatori profita de noile norme de polurare ca sa isi mai creasca veniturile prin fel si fel de tertipuri de marketing.
Daca tot asteptam sa se intample minuni s-ar putea sa ramanem numai cu asteptatul.

Vad ca deocamdata nu se arata nimeni care sa fi incercat dar sa nu ne pierdem speranta. :)
Propun chestia urmatoare: sa ajutam/sustinem pe primul care vrea sa incerce; iar in schimb sa ne furnizeze si noua rezultatele obtinute.
Daca chestia aia chiar functioneaza si se reduce semnificativ consumul, cred ca uit de ea garantie la masina :D

Donez $10 celui care doreste sa cumpere de pe ebay sau de unde gasesete el, un generator HHO ce se poate adapta la masina.
Nu ma dau banii afara din casa dar cu altceva nu pot sa ajut deocamdata B)
Eventual daca e din zona imi fac timp si ii dau si o mana de ajutor la 'operatiune'.

flaviand said:

- internetul da posibilitatea comunicarii mult mai rapide si ideile nu mai pot fi omorate asa de usor odata cu inventatorii

Aici ai mare dreptate, noi avem un mare avantaj cu internetul si ar fi pacat sa nu il folosim. In plus nu o sa stea nimeni sa ne 'vaneze' ptr. ca montam asa ceva pe masina. :D

#27
copp

copp

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 349
  • Înscris: 30.06.2007
Se pare ca daca comanzi de pe situ ala water4gas, de fapt iti trimit 2 carti care te invata tot felul de chestii, printre care cum sa-ti construiesti HHO-u.

#28
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Normal ca in prima faza nu o sa gasesti pe nimeni care sa-ti instaleze asa ceva cu garantie.

Tehnologia e prea noua ca sa poata fi adaptata asa usor, asa ca in prima faza pasionatii, mecanicii si cei care se ocupa de tuning vor fi primii care pot sa incerce asa ceva.
Pe langa carti si cd-uri, pe care daca vei cauta suficient le vei gasi gratis pe net, poti comanda electronica, eventual si celula, pe care le montezi cum te pricepi si pe riscul tau.


Eu am comandat saptamana trecuta niste electronica, sper sa ajunga zilele astea sa vad ce iese la primele teste.

#29
IVAN__V

IVAN__V

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 07.09.2005

View PostKunzite, on Mar 24 2008, 23:48, said:

Totusi, nu cred in miracole ;) (si nici in conspiratii "uite, tehnologia minune exista dar raii de petrolisti nu vor sa-i 'dea drumul' ").

Pacat ca nu crezi... tu chiar crezi ca in clipa in care se termina petrolul, luema va trai incontinuare cu vrajeli gen hidrogen, energie solara, eoliana ? Cu siguranta exista deja altceva mia mare pregatit. La momentul prtrivit.. vai uite ce au creat cercetatorii nostri harnici .. si introduc dintr-o data , ca prin miracol, o tehnologie, care desigur ca va avea o calitate importanta , precum cele actuale.. va fi masurabila, ca sa fie taxata. Doat asa ca o intrebare retorica : Crezi ca-s mia mult de 10 oameni care detin puterea in massmedia americana ? Si ghici cu cine au contracte. In America totul functioneaza bine si ok, pana in momentul i ncare se considera ca " pune in pericol siguranta ntionala". Un motiv extrem de bun ca sa controlezi tot, si prin urmare orice fel de subiect nedorit. Chiar crezi ca oamenii care au zillioane de dolari ar lasa un necunoscut sa vina pe piata , si la talkshowuri , sa-si expuna marea lui inventie care face si drege, si nu costa decat materiale s-o fabrici ? Iti dai seama ca totu-i pe bani pe Pamant.

#30
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Simplul fapt ca resursele sunt limitate nu inseamna ca exista un "miracol" gata sa fie implementat pe scara larga. Mai ales daca miracolul consta dintr-un borcan cu diverse chestii inauntru ;) Si nici teoria conspiratiei, si nici talk show-urile (sa fie tot ce se discuta in talk show-uri adevarat? sau tot ce scrie pe internet? come on...)
Ca am adus vorba despre perpetuum mobile: stii cati au inventat cica asemenea dispozitive? Si cate din ele sunt cu adevarat asa ceva? Tot dispozitive revolutionare, tot savanti neintelesi care urmau sa schimbe lumea (ok, ok, sunt nume celebre printre acestia).
Cat despre water4gas... nu neg, ar putea avea un efect (chiar daca disocierea apei prin electroliza si arderea hidrogenului rezultat consuma, nu produce energie, sa zicem ca in ansamblu se imbunatateste randamentul motorului printr-o ardere mai completa a combustibilului/benzina). Insa site-ul acela nu-mi inspira defel incredere, parca ar fi reclama la DuraLube si alte asemenea "minuni" (guess what... ) Scepticismul meu atinge noi culmi cand mi se prezinta "dovezi" de genul "cutarica a folosit sistemul nostru si a economisit...". Iti amintesti scrisorile in lant care foloseau aceeasi tactica? "Cutarica a trimis mai departe scrisoarea si a castigat la Loto". Aceeasi tactica :)
Asa ca - in continuare - astept dovezi. Aratati-mi o dovada clara, nu abureli, nu link-uri catre efecte cu nume bizare, si o sa accept ca un asemenea dispozitiv e benefic.
Si - btw - daca acceptam ca a injecta hidrogen intr-un motor cu combustie "normal" creste randamentul acestuia, e absurd sa ne gandim ca putem renunta cu totul la benzina :) Nu cred ca-i cazul sa va explic de ce.

#31
laurp

laurp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.04.2004
Randamentul unui motor termic se invarte pe langa 30% - deci mai este loc suficient pt.o crestere. Oxigenul si hidrogenul au sanse sa mareasca aceasta valoare.

@Kunzite
Nici mie nu mi-a lasat o impresie grozava site-ul( MLM scrie pe el :) ), dar incerc  sa fac abstractie - hai sa spunem ca oamenii isi investesc banii in cercetare nu in site-uri pompoase.
Dovada de care avem nevoie e sa ne spuna cineva de-al nostru din ro nu de peste ocean, uite cum e flaviand de ex., ca a instalat jucaria si saptamana trecuta a avut un consum la pompa de 6% iar in saptamanile anterioare (fara celula) avea 7-8%. Evident ar trebui sa fie aceeasi benzina, acelasi traseu, viteza, conditii de exploatare masina, etc pt. rezultate convingatoare pt. ca o diferenta de 1-2% se poate obtine lejer prin modificarea stilului de condus, folosire AC, faruri, incarcare masina, etc.

#32
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Mda, deocamdata e cam bataie de cap cu celula, cam greu de gasit Inox in calitatea specificata si in cantitati mici pentru un experiment.

Dar daca iese ceva, revin cu informatii, sper ca n-am aruncat banii pe geam de pomana :D

#33
laurp

laurp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 23.04.2004

View Postflaviand, on Mar 25 2008, 13:12, said:

Mda, deocamdata e cam bataie de cap cu celula, cam greu de gasit Inox in calitatea specificata si in cantitati mici pentru un experiment.

Dar daca iese ceva, revin cu informatii, sper ca n-am aruncat banii pe geam de pomana :D


Daca poti sa ne spui si noua, ce ai cumparat si cat te-a costat?  Incet, incet poate facem un ghid al amatorului de experimente cu HHO.  B)

Cat costa la water4gas un kit facut cap-coada incluzand baking-soda si measuring spoon ?   :P  Astfel se elimina greselile de constructie...eu am gasit pe ebay cel mai ieftin kit la $99 iar ceva mai 'profesional' (a se citi mai colorat si stralucitor :D ) pe la $250.

Edited by laurp, 25 March 2008 - 13:51.


#34
flaviand

flaviand

    Flavian, motan de serviciu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 14.09.2005
Pai se recomanda Inox 316L sau eventual 304L, de preferinta mat nu lucios.

Am mers pe varianta cu tevi a lui Stanley Meyer iar tevile se vand la bucati de 6m deci nimeni nu prea e dispus sa taie din teava 1-2 metri cat ai tu nevoie la o celula experimentala. Si sa iei 12 metri de teava iar nu e rentabil sa arunci banii aiurea daca nu iese nimic. Electronica Dave Lawton comandata din afara inca astept sa ajunga.

Pentru varianta cu tabla gen Bob Boyce n-am incercat sa caut. Acolo s-ar putea sa fie ceva mai usor de gasit tabla dar mai greu de construit celula si electronica.

Am preferat ceva custom cu un circuit un pic mai puternic ca sa vad exact ce se poate scoate din asa ceva. Cele vandute la kit de 99-300 USD imi par cam slabute, majoritatea vin fara electronica, deci electroliza clasica = brute force = randament mic. Celulele sunt frumos construite ca sa incapa sub capota si sa fie mai fiabile, dar prea mici ca sa te poti juca cat de cat cu ele. Plus ca nimeni nu prea garanteaza exact LPM HHO / putere consumata ca sa faci o comparatie corecta.

Edited by flaviand, 25 March 2008 - 14:31.


#35
MLSanucean

MLSanucean

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 31.08.2006
Desi intrebarea din topic era: daca a studiat cineva fenomenul - experimental, pana acum mjoritatea au dat un raspuns negativ.
Vestea buna ca cineva chiar a inceput constructia unuia si sper sa aiba curajul sa-l monteze pe propria masina.
Pentru reusita proiectului, propun sa-l ajutam cu totii, cel putin cei de pe forum.
Si daca el doreste, sa ne imparaseasca planurile de constructie, si sa incercam sa-l ajutam cu sfaturi si  poate cu bani.
Trebuie sa ne interesam cum putem organiza o sesiune de testare, relativ oficiala, macar la nivel de reguli, pentru ca rezultatele sa devina credibile.
De asemenea un prim sfat, pe care incerc sa-l dau ar fi ca incearca sa faca un dispozitiv care sa genereze un flux mare de HHO. Asta ar putea sa-i prajesca motorul si desi va fi aproape de o concluzie ca masina merge fara benzina, va putea avea si o mare dezamagire/pierdere.
De asemenea daca este un dispozitiv mare, probabil va fi pozitionat prea aproape de motor care va putea aprinde gazul generat.
Inca o data, felicitari celor care incearca. :coolspeak:  :thumbup:  :worthy:

#36
gtk

gtk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,868
  • Înscris: 18.09.2004
atata timp cat nu e vorba de fuziune nucleara, automat se incalca una dintre cele doua legi a termodinamicii! indiferent ca e vorba de electroliza sau stiu eu ce... si atentie ca sunt escroci pe internet care vaneaza naivi fara un minim de pregatire, vanzandule tot felul de materiale complet inutile legate de subiect...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate