Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sondaj EV

Testerul pe VAG arata devieri la ...

Aparat ieftin pentru sigilat pung...

Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.
 Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi

La multi ani @creativestar!
 La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...

Parere antrenament incepator
 Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...

Ce inseamna "izdavoi" ?
 

dslr second hand - ce trebuie sa stii cand cumperi?

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
icvasilescu

icvasilescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 18.05.2007
ar fi bune niste informatii despre ce ai nevoie sa stii in cazul in care cumperi un DSLR vechi.
ce anume ai de facut in momentul tranzactiei? ce verifici? ce intrebari pui? de la ce persoane sa nu iei sau de ce fel de anunturi sa te feresti? unde sa te intalnesti cu vanzatorul? etc.

mai multe pareri, mai multe sanse sa nu iei plasa.

#2
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006

 icvasilescu, on Feb 1 2008, 22:33, said:

ar fi bune niste informatii despre ce ai nevoie sa stii in cazul in care cumperi un DSLR vechi.
ce anume ai de facut in momentul tranzactiei? ce verifici? ce intrebari pui? de la ce persoane sa nu iei sau de ce fel de anunturi sa te feresti? unde sa te intalnesti cu vanzatorul? etc.

mai multe pareri, mai multe sanse sa nu iei plasa.


hai sa incerc eu:

nu am avut probleme de ordin tehnic cu un DSLR, dar am cumparat la mana a doua. ce am constatat:
daca aparatura functioneaza atunci cand o cumperi (declanseaza, expune corect, nu da erori sau se blocheaza in meniuri, citeste si scrie pe card, nu are parti functionale lipsa de genul contactelor de la blitz, pini butoane,samd, montura e intacta), atunci e foarte probabil sa functioneze corect pentru inca o bucata bun de vreme. cat ? pai depinde, cineva zicea ca un bun indicator e numarul de declansari, numai ca nu la toate DSLR-urile se poate afla cu acuratete. la Nikon se afla cu Opandaexif (??), la Canon parca trebuie dus la service. Ca posesor de Pentax NU AM HABAR cum se afla, mi s-a spus un numar de declansari, am crezut si totul e OK. Exista pentru fiecare camera un numar garantat de declansari, dar nu stiu daca nu devine uzat moral DSLR-ul respectiv si inlocuit, pana ce se atinge limita de declansari. Daca se cunoaste limita de declansari cu acuratete se poate sta linistit, daca nu, macar se poate asculta zgomotul facut la declansare si arunca o privire in interiorul body-ului pentru a vedea daca sunt ceva urme de uzura la oglinda(??).

O alta problema ar fi cu pixelii morti de pe senzor. Sigur, ai zice: Si ce domne daca moare unu, ca mai am 9 999 999, dar sa vezi ce fain e cand un pixel din asta iti apare pe un dinte intr-o poza, si cum se vede pe ecranul aparatului cand dai resize :scared: . Sa vezi ce fain e cand sunt o turma.... Sa nu crezi ca o sa vezi imediat ca ai pixeli morti pe CCD, si nici sa nu crezi ca proprietarul o sa-ti zica...Nici sa nu crezi ca o sa te incurce prea tare, rar de tot il observi.
Te poti lovi de asa ceva cand primesti pachetul prin curier, ai 5 minute sa te joci cu aparatul pana isi pierde nenea rabdarea si trebuie sa verifici mai intai integritatea corporala si buna functionare a camerei, nu sa te asterni la o sedinta de pixel peeping.
Recomandarea mea e sa mergi si sa dai mana cu omul, sa stati la o bere si sa intoarceti camera pe toate partile.
Se mai pot verifica butoanele, daca se apasa normal, daca fac zgomote sau dau rateuri.

In afara de ce am spus mai sus, cred ca tine mult si de noroc. Nu poti sa sti exact daca a fost scapata pe jos atat timp cat nu e sparta, nu se poate sti daca a fost reparata,samd.

Util de verificat ar mai fi si nivelul de praf din camera. Daca vine deja cu praf in camera oglinzii (la cele mai ieftine) atunci o sa fie relativ deranjant, daca vine cu fire mari de praf pe senzor atunci problema se reflecta si in poze, si genereaza cheltuieli suplimentare pe solutii de curatire.

Rog userii mai experimentati sa ma completeze sau contrazica.

Edited by nicolaie, 02 February 2008 - 02:13.


#3
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,112
  • Înscris: 12.06.2004

 nicolaie, on Feb 2 2008, 02:12, said:

Ca posesor de Pentax NU AM HABAR cum se afla, mi s-a spus un numar de declansari, am crezut si totul e OK.
Incearca cu PhotoME, cel putin unele modele trec numarul de declansari in exif.

#4
nicolaie

nicolaie

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 6,158
  • Înscris: 07.03.2006
Am folosit PhotoME si se pare ca fostul posesor nu m-a mintit.   :cheers:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate