Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Telefon cat mai performant pentru zona cu semnal slab

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
quattro

quattro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 09.05.2004
Aveti cunostinta de telefoane care sa mearga in zonele cu semnal slab? Din spusele unora se pare ca Alcatel 520 si Nokia 5110 ar fi cele mai bune optiuni.

Astept opiniile voastre.

10x

#2
martino

martino

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 25.07.2004

Quote

Originally posted by quattro
Aveti cunostinta de telefoane care sa mearga in zonele cu semnal slab? Din spusele unora se pare ca Alcatel 520 si Nokia 5110 ar fi cele mai bune optiuni.
Astept opiniile voastre.

In nici un caz Alcatel. Nokia 5110, eventual cu antena externa sau Motorola d160/460. Un d520 ar fi, in principiu, la fel de bun cu conditia sa nu fie "Made in Turkey".

#3
yeu

yeu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 14.12.2003
eu am avut alcatel ot 303 si mergea unde nici un alt tel nu merge dintre care le am avut. Avea 3 linii unde deabia daca alte tel prindeau semnal

#4
ThEDaMn3d

ThEDaMn3d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 02.04.2004
Nokia & SE au semnal prost, in special SE. Samsung si Siemens au semnal bun. De Alcatel nu stiu ce sa zic ptr. ca nu am avut.

#5
701

701

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 16.06.2004
Alcatel are semnal la fel de bun ca si Mototrola (care-l are f bun) pt ca aau aceiasi finali de antena..adica Motorola :D

#6
AIWAMAN

AIWAMAN

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,532
  • Înscris: 26.11.2001
In principiu se stie ca un tel cu antena interna e mai slabut la receptie deact unul cu antena
Daca ai belele in zona incearca un MOTOROLA de ala mai vechi ...un siemens S10(foarte bun ka receptie semnal) sau nokia 61xx

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,076
  • Înscris: 07.02.2003
Nu va luati dupa liniute ! Alea se aranjeaza software, proba practica e cea mai buna.

De exemplu cautati un pasaj sau o statie de metrou fara acoperire la operatorul testat si coborati subteran pana la limita testati acolo telefoane, care functioneaza si care nu, si daca functioneaza mai multe vedeti care are calitate audio mai buna, cineva sta sus si vorbeste cu dvs, e important sa testati calea mobil-celula ca ailalta merge mai usor din motive lesne... deci cineva sta unde are semnal ok sa nu strice testul si vorbeste cu dvs. din zona grea si daca va aude cat de cat bine e ok. Telefoanele cu sunet mai putin intrerupt sunt mai bune indiferent unde mergeti. In rest daca doua telefoane se comporta aproape identic verificati si sunetul in general, alcatel are audio mai bun decat sagem, ca fapt divers...

Se verifica deci pana la limita, cand persoana va spune ca nu prea va mai aude deloc, acolo e punctul de test, reveniti putin, 1-2metri pana in zona de limita ca sa puteti face diferenta. Liniutele nu sunt bune la teste de acoperire. E posibil ca telefonul sa nu mai poata forma numarul daca-l puneti la ureche... format cu el in mana si cand face legatura atunci incepeti testul la ureche.

Daca telefonul are receptie proasta se va vedea, va pierde reteaua chiar daca corespondentul va aude cat de cat.

#8
Neil

Neil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 18.09.2003
alcatel.

#9
dmedinschi

dmedinschi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.03.2004
nokia 5110 sau alcatel ( dar neaparat antena externa) si daca poti s atasezi o antena de exterior ar fi super.

#10
butros

butros

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 02.09.2004
alcatel cu antena extensibila (ote) apoi nokia 5110 si motorola d520. EU pe pielea mea le-am testat pe astea si sunt super bune. NU ma refer doar la liniuta de semnal ci la calitatea convorbirii si la trimiterea unui sms. Au fost testate in camp deschis (zona Zarnesti Plaiul Foii) si in perete de stanca (eu fac alpinism asa ca conditiile acolo sunt vitrege pentru mobile). Toate trei au castigat. Totusi se pare ca motorola a fost primul.
Insa eu as alege nokia 5110. Este cel mai tare la bat (daca e li-ion, oricum e tare si ni-cd). este al doilea la semnal si are si cel mai tapan meniu.
acum ramane sa alegeti

#11
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
aceeasi intrebare dar raportata la 2010.... ce mobil pot alege in asa fel incat sa ma pot intelege cu interlocutorul?
am incercat pana acu SPV c600, TYTN 1, TYTN2, HD, fara succes.... sunt dispus sa ma intorc si la unul cu antena, numai sa ma pot intelege cu cel de la capatul firului.

#12
sandu_san2

sandu_san2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 22.05.2007
help .....am nevoie de un telefon care sa stea bine cu semnalul.locuiesc intr-o zona cu semnal ffff slab pe toate retelele .Nokia s-au Erricsson.Daca cineva are cunostinta si se afla in acceasi situatie please help me...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate