Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 

Trabant

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#37
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007
Despre asta era vorba. Nu m-as fi gandit ca si-au tras si pagina web.  :coolspeak:

#38
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
supertrabi:  :w00t:


Quote

[ http://bilder.autobild.de/ir_img/69009727_8268276d5e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Im Gruppe-2-Trabant liefert der Zweitakt-Motor vom Typ P65 stolze 50 PS und 90 Nm Drehmoment ? Serie sind gerade mal 26 PS und 54 Nm.

[ http://bilder.autobild.de/ir_img/69009719_26a698f898.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://bilder.autobild.de/ir_img/69009716_d85b8e2fe8.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Renn-Pappe: Je nach Übersetzung schafft der Rallye-Trabant bis zu 150 km/h Spitzentempo, das sind etwa 50 km/h mehr als bei der Serienversion.

[ http://bilder.autobild.de/ir_img/69009722_3bcabd3a5c.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nackig: Alles Überflüssige flog raus. So kommt der Gruppe-2-Trabi auf ein Leergewicht von nur 590 Kilogramm ? rund 50 Kilogramm leichter als die Serienversion.

[ http://bilder.autobild.de/ir_img/69009721_aed057dfc1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://bilder.autobild.de/ir_img/69009731_2b921ed691.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://bilder.autobild.de/ir_img/69009729_860bbecff3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Technische Daten Trabant 601 R Gruppe 2
Motor Zweizylinder-Zweitakt luftgekühlt, vorn quer
Hubraum 559 ccm
Leistung 37 kW/50 PS bei 5600 U/min
Drehmoment 90 Nm bei 4500 U/min
Antrieb Frontantrieb
Getriebe Fünfgang-Lenkrad-Schaltung
Fahrwerk Einzelradaufhängung vorn und hinten
Bremsanlage Zweikreis-Bremsanlage, Trommeln vorn und hinten
Reifen 145/80-13 bis 175/60-13
Länge/Breite/Höhe 3510/1505/1440 mm
Leergewicht 590 kg
Spitze bis zu 150 km/h
Preis 1980 circa 50.000 DDR-Mark
Wert 2009 circa 20.000 Euro

autobild

Edited by H725, 05 October 2009 - 11:33.


#39
dedemanus

dedemanus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 08.04.2007
daca din intimplare stiti unul de vinzare prin bacau sau imprejurimi dati va rog de stire. Chiar si in jud. invecinate

#40
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Băăă, voi vreți să mă faceți să nu mai dorm în noaptea asta? Câte amintiri am cu Trabiul bunicului (luat la s.h. prin 1993; e Kombi). Am mers cu el prin București (mai țin minte că o dată am mers la var-mea cu el - bunica verișoarei = sora bunicului; în ziua aia mi-am cumpărat Ghidul Străzilor Municipiului București - ediția 1996 - eram în 1996, vara) sau la țară, la fratele bunicii, în jud. Dâmbovița. Îl mai ajutam s-o spele (mai mult că eram forțat). Tare hazlie mașinuța. Dacă iau permisul, mă plimb cu ea. Mică, dar rezistentă!

#41
AlexCobra92

AlexCobra92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 02.10.2009
Multi copii pe aici.

#42
Little_F

Little_F

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.02.2010
Si prin sibiu dak stiti vreunu aruncat asa pe la vreun batran prin curte sau ceva de genu pt reconditionat astept un mail sau pe mess pls yd: [email protected] ;) ms

#43
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
dupa loganul HHO romanii au mesterit si trabantul electric:

Quote

Trabantul electric, ultima găselniță


El spune că ideea i-a venit, în afara pasiunii pentru celebra mașină germană, de la scumpirile repetate ale carburanților. Dobre a cumpărat de pe Internet, cu 2.400 de euro, un kit de conversie a mașinilor clasice în automobile electrice.

"L-am comandat și l-am primit tocmai din China. Acest kit este compus dintr-un motor electric de tracțiune și de echipament care reglează viteza. Tot în pachetul primit din China se afla și o pedală de accelerație", a povestit inventatorul.

[ http://www.adevarul.ro/bbtcontent/clipping/ADVIMA20100314_0493/1.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

A cumpărat, tot pe Internet, opt baterii pe care a mai plătit 2.600 de euro, ajungând astfel la o investiție de 5.000 de euro. "Este un vehicul nepoluant și extrem de silențios. În plus, atunci când stai la semafor, nu consumi curent absolut deloc. Este un autovehicul construit și gândit pentru oraș. Este primul automobil electric din România, cu care voi merge în două săptămâni la RAR București, pentru omologare", a spus Dobre.

Colecție impresionantă

Marin Dobre are toate modelele fabricate până acum: Trabant 601 pe care l-a transformat în Cabrio și Trabant 1,1 cu motor de Volkswagen Polo, de asemenea, transformat în Cabrio. Piesa de rezistență este însă limuzina Trabant, pe care  a făcut-o anul trecut.

"Mașina este lungă de șase metri și a fost construită din trei mașini Trabant", a declarat Dobre.
adevarul

Edited by H725, 14 March 2010 - 22:11.


#44
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Noul Trabant e frumos tare !!

Attached Files



#45
albucatalin

albucatalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 19.11.2009
Noul Trabi electric are scopul de a atrage interesul investitorilor asupra invierii marcii Trabant, nu doar sub forma de jucarii de plastic (Herpa,producatorul, cu asta se ocupa), ci chiar sub forma unei masini de oras cat se poate de moderne.

Pentru a beneficia de expertiza auto atat de necesara, Herpa a apelat la compania IndiKar din Saxonia, specializata in constructia de prototipuri si de modele speciale. Intregul land al Saxoniei si-a oferit sprijinul, astfel incat s-a format deja o retea de companii dispuse sa ajute la realizarea noii masini, sub numele Initiativa Noul Trabi.

Vestea buna este ca prototipul este gata pentru a fi aratat la Salonul Auto de la Frankfurt, si nu oricum, ci sub forma unei masini electrice capabila sa parcurga 250km cu o singura incarcare a bateriilor. Acest prototip a fost dezvoltat impreuna cu IAV Automotive Engineering din Berlin.

Trabi electric va avea sub 1000 de kilograme si va fi dedicat orasului, punand accentul pe valentele ecologice. In tot cazul, daca investitorii fripti de criza vor vedea un raspuns entuziast din partea vizitatorilor salonului Auto de la Frankfurt, am putea vedea masina in showroom-uri chiar din 2012.

3 milioane de Trabanturi au fost construite intre 1957 si 1990, insa acestea au fost cunoscute mai degraba pentru pretul mic si pentru poluarea mare de care se faceau vinovate, laolalta cu dotari primitive si o securitate inexistenta a pasagerilor. Cu toate acestea, milioanele de fani ai marcii o doresc readusa la zi, cu atat mai mult cu cat masinile moderne cu aer retro sunt foarte la moda acum.

Edited by albucatalin, 04 April 2010 - 19:42.


#46
rugabyy

rugabyy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.12.2009
Cumpar trabant , ofer 100 euro ,daca are cineva ..postati aici ,,urgent .id mess rugaby_oae

#47
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
În curtea dintre Lângă Lic. Ec. "Virgil Madgearu" și blocul aflat lângă intersecția Bd. Dacia cu Cal. Dorobanților se află un Trabi valoros: un P60 Combi.
http://www.google.ro...r...sa=N&tab=wi

#48
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,951
  • Înscris: 14.11.2004
Chiar vreau sa vad acest Trabant NT, pare mai interesant decat Mini (care are deja o varsta), mai frumos decat Fiat 500 si la fel de aratos ca DS3.

Sa speram ca il fac si cu motorizare clasica sau hibrida, pentru a-l face accesibil, un vehicul EV costa undeva pe la 35K, daca ne gandim la Mitsubishi iMIEV.

Cu topiul asta mi-am adus aminte de Trabantul fostului meu profesor de matematica, din generala, ce mandru era de "cofrajul" sau.

#49
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Trabantiști, fiți atenți la perioada dintre min 4.03 și 4.11 din filmarea asta din 1994

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/FJ3DHOBws70?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by djl, 03 October 2011 - 12:34.


#50
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Reclamă la Trabant 600 și 601: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w6S5Gdj-6SI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
floryyn

floryyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,663
  • Înscris: 30.07.2005

 djl, on 4th November 2009, 02:17, said:

... Dacă iau permisul, mă plimb cu ea. Mică, dar rezistentă!

Până la urmă ai luat permisul?

Fain clipul pus de tine cu tramvaiele din '94, pe lângă Trabanturi și Dăcioarele care erau la putere pe vremea aia am vazut o Lada 1300, o Skoda 100, un Oltcit...Chiar, de ce n-am avea pe aria Auto o secțiune dedicată mașinilor de epocă, să-i zicem de pilda Oldies but Goldies?

#52
djl

djl

    Au mai rămas 2 zile până la erecții

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 113,024
  • Înscris: 13.06.2004
Nu am dat la carnet. :( Și bunicul a vândut mașina :( (nu la fier vechi :) ).

#53
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
O intrebare: masina din poza e trabant ?

Attached Files



#54
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,564
  • Înscris: 06.02.2006
E o Skoda, insa am uitat modelul :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate