Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica

Disjunctor maxilar - lipsa aparit...
 Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura

"Am facut locuri de parcare&#...
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 

Recomandare Espressor cafea si rasnite

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
8287 replies to this topic

#5347
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,224
  • Înscris: 08.12.2006
Saeco au fost ele niste masini de cafea exceptionale , intre uz casnic si profesionale, pana le a luat philips(parca philips i a preluat din cate stiu). Un unchi de al meu are un saeco vechi , tipul care era prin bodegile mai de carier prin anii 94-2000, un aparat destul de maricel cu un rezervor de apa mare…..va jur, cea mai meseriasa cafea care am baut o de la o masina de cafea (aka expressor), de la acel aparat a fost…bate la fund toate rahaturile de expresoare ce le gasesti la 1800-2000 de ron pe la noi.

Nu stiu exact cum mai sunt saeco , modelele noi…dar cele vechi…geniale. Am incercat sa cumpar unul in stare buna dar nu prea am gasit, mai tot ce am gasit pe la noi, ba cu o piesa stricata, ba nefuctionale,,iar care erau cat de cat intretinute…extrem de scumpe

Ceva de genul…

Attached Files



#5348
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007
@cuculea am citit si eu despre Saeco,si stiam ca i-a preluat cei de la Philips,dar Xelsis espressorul lor de top gama uz casnic este foarte bun.Daca are importanta,folosesc cafea de la prajitorie deci exclus cea comerciala.

#5349
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,224
  • Înscris: 08.12.2006

 bronxxx, on 05 octombrie 2021 - 17:53, said:

@cuculea am citit si eu despre Saeco,si stiam ca i-a preluat cei de la Philips,dar Xelsis espressorul lor de top gama uz casnic este foarte bun.Daca are importanta,folosesc cafea de la prajitorie deci exclus cea comerciala.
Daca nu sunt prea indiscret…de la ce prajitorie foloseti cafeaua? Un site ceva…multumesc anticipat


Eu sunt …hai sa zic ca imi place sa ma cred un degustator de cafea decat un bautor de cafea…imi place cafeaua de calitate si imi place de asemenea sa fac tot felul de exerimente in domeniul degustarii de cafea …de aceea nu imi place sa o amestec nici cu lapte, nici cu arome sintetice, mai ales sub nicio forma cu zahar.

 bronxxx, on 05 octombrie 2021 - 17:53, said:

,dar Xelsis espressorul lor de top gama uz casnic este foarte bun.
Dar si 4000 de lei un aparat de genu…da l in mortii lui…langa blocul meu am o cafenea unde se face o cafea excelenta , cu expresoare mari , profesionale…mai bine imi fac acolo abonament si cred ca tot ies mai ieftin pe o perioada de cativa ani.

Edited by cuculea, 05 October 2021 - 18:52.


#5350
bronxxx

bronxxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 492
  • Înscris: 02.10.2007

 cuculea, on 05 octombrie 2021 - 18:58, said:

Daca nu sunt prea indiscret…de la ce prajitorie foloseti cafeaua? Un site ceva…multumesc anticipat
Fiind din Iasi,cafeaua o cumpar de la Maison Du Café (https://maisonducafe.ro)


Eu sunt …hai sa zic ca imi place sa ma cred un degustator de cafea decat un bautor de cafea…imi place cafeaua de calitate si imi place de asemenea sa fac tot felul de exerimente in domeniul degustarii de cafea …de aceea nu imi place sa o amestec nici cu lapte, nici cu arome sintetice, mai ales sub nicio forma cu zahar.
In mare parte aka 90% beau doar espresso sau ristretto si uneori cappucino,dar sotia si baiatul au alte preferinte de aceea cautam un espressor de top bun la toate.

Dar si 4000 de lei un aparat de genu…da l in mortii lui…langa blocul meu am o cafenea unde se face o cafea excelenta , cu expresoare mari , profesionale…mai bine imi fac acolo abonament si cred ca tot ies mai ieftin pe o perioada de cativa ani.
De acord,este SCUMP nimic de zis,insa aveam alocat bugetul asta de ceva vreme pentru un asemenea aparat... am tot amanat...pana nu s-a mai putut :))

#5351
optical

optical

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 31.01.2007
Felicitari pentru Saeco Xelsis...este super ca face ce trebuie tinand cont de bugetul alocat.
Ce parere aveti de De'Longhi Magnifica S ECAM 22.110B...vad ca are destule review-uri cred ca este cel mai ok in zona de buget.

#5352
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Pana la urma, in automat poti pune orice cafea, asa e facut sa functioneze ca sa beneficiezi de el. Adica cu sita presurizata. Gustul in cazu asta conteaza putin in functie de cat e de proaspata cafeaua, dar consistenta e cam aceeasi, adica nu prea. Oricum, nu se compara cu un semiautomat cu sita nepresurizata dubla in care incap odata minim 16-18 gr cafea fata de automat cu maxim 8-9 gr.
Insa cine foloseste automatu cu functia de autospumare a laptelui,iese ok, nu isi mai da seama de gustul cafelei (fara lapte). E sa zicem un compromis, cel putin pentru un timp....

Cea mai buna varianta e sa ai si automat pentru cand te grabesti si semiautomat pentru cand ai timp sa bei un espresso adevarat.

#5353
calinus68

calinus68

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,959
  • Înscris: 29.04.2016
Va rog o parere,nu gasesc local de cumparat pastile de curatat expresorul, voi de unde luati? Am gasit doar solutii lichide pentru decalcifiere , dar am nevoie de pastile pentru igienizare. Sau daca aveti alte sfaturi, de spalat la jet il trec saptamanal.

Edited by calinus68, 25 October 2021 - 22:21.


#5354
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Am inteles ca pentru curatare merge sare de lamaie, pusa pe sita espressorului (pastilele tot pe baza de asa ceva sunt). Oricum, merg la orice marca de espressor orice pastile de curatat. Asta am aflat dintr-un service.
Pentru pastile, poti face comanda pe net, de exemplu la emag, au o gramada.

Edited by MMike, 26 October 2021 - 09:22.


#5355
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Va rog o parere,nu gasesc local de cumparat pastile de curatat expresorul, voi de unde luati? Am gasit doar solutii lichide pentru decalcifiere , dar am nevoie de pastile pentru igienizare. Sau daca aveti alte sfaturi, de spalat la jet il trec saptamanal.
vezi la lidl, au pastile speciale, dar in principiu daca nu gasesti poti folosi si calgon sau alte produse de genul. Nu conteaza produsul asa mult, ci timpul de actionare. Adica trebuie lasat 12 ore sau mai mult ca sa actioneze cum trebuie, nu doar sa treci apa in care ai dizolvat pastila prin aparat.
De preferat dupa pranz, cand bei ultima cafea, dizolvi 1-2 pastile in apa, sau pui ce produs de decalcifiere vrei, incarci boilerul aparatului cu apa aia, adica dai drumul sa curga apa prin cafea ca si cum ai face o cafea normala, sa traga apa din rezervor. si lasi pana a doua zi dimineata. Cu cat lasi mai mult timp cu atat o sa se curete mai bine. Inainte lasam doar jumate de ora si era frectie la ureche.
M-am prins de chestia asta cand am decalcifiat fierul de calcat, si am pus tija aia in solutie de decalcifiere, si dupa juma de ora nu s-a intamplat mare lucru. Trebuie lasat minim 12 ore sa se dizolve calcarul dupa fier.

#5356
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Eu cred ca el vroia doar sa curete espressoru (sita) si nu sa-l decalcifieze, ca asta se pare ca facut-o.
Calgon ? Eu cred ca nu se poate curata cu orice un espressor. Nu e masina de spalat. Calgonu e un produs chimic puternic, poate degrada componentele unui espressor si nu e bun nici pentru sanatatea celui care foloseste espressoru. Pastilele de curatare si decalcifiantu sunt produse speciale numai pentru espressoare care nu degradeaza componentele interne si nici sanatatea umana.

#5357
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,408
  • Înscris: 27.10.2005
Nu stiu daca e strategie de marketing sau nu, insa la al meu ex-Siemens spuneau ca nu cumva sa il cureti cu acid citric, iar pastilele lor erau cu acid lactic. Asa ca e posibil sa nu existe acel "one size fits all". Da, stiu ca la service mai au obiceiul sa curete cu ce au. Poate si pentru ca da, curata, insa daca peste 6 luni sau un an se duce naibii o componenta mica undeva, nu ai sanse sa dovedesti ca e din cauza tratamentului lor.

#5358
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016
Cand am fost cu al meu in service, mi-au dat cadou pastile universale de curatare pentru espressoare care le aveau si la vanzare destul de scumpe. Au zis ca cu asa ceva au curatat si espressoru meu....
Si mi-au dat si o solutie tot universala de decalcifiere tot pentru espressoare. Nu am auzit sa cureti cu produse care sunt pentru alte aparate gen masini de spalat care chimic sunt mult mai puternice.

Au trecut 6 luni de cand a fostin service, dar inca espressoru functioneaza bine.

Espressoarele au mult plastic si e unu firav (in comparatie cu o masina de spalat) si mai au intern si mici furtunuri si alea destul de subtiri. Poate sunt facute sa reziste la temperatura inalta, dar sa mai bagi si produse chimice puternice, in combinatie cu apa fierbinte....

Eu nu as bea cafea cu calgon :)

#5359
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Espressoarele au mult plastic si e unu firav (in comparatie cu o masina de spalat) si mai au intern si mici furtunuri si alea destul de subtiri. Poate sunt facute sa reziste la temperatura inalta, dar sa mai bagi si produse chimice puternice, in combinatie cu apa fierbinte....
guess what, si masinile de spalat au tot furtune si tevi in interior.  o masina de spalat are componente care rezista pana la 90 grade, la un espressor, termostatul de siguranta e pana la 165 grade, oricum mult mai mult decat o masina de spalat. Si expresorul chiar daca are si plastic, nu e punga sau mai stiu eu ce, ci un plastic rezistent.

Quote

Eu nu as bea cafea cu calgon
pai cand bagi pastile de decalcifiere cu toate chimicalele in ele nu e acelasi lucru cu calgonul? e doar o denumire diferita. Expressorul oricum il clatesti si il lasi sa curga cateva cicluri cu apa curata sa se duca lichidul ala de decalcifiere, oricare ar fi numele lui. Vrajelile astea de marketing cu produse speciale de decalcifiat, sunt doar ca sa mulga mai multi bani de la clienti. "Produse speciale" - gadila aparatul si il alinta inainte de culcare si iese cafeaua magica. Posted Image
oricum, nici eu nu am bagat calgon in expressor, ca am gasit pastile speciale, dar daca nu s-ar gasi, nu e mare diferenta intre ele. Daca te uiti pe unele profesionale de la Puly Descaler Espresso de exemplu, jos scrie ca Produce daune vietii acvatice., adica sunt destul de toxice. Ca bei cafea cu dinasta sau calgon e acelasi lucru. Conteaza mult timpul de curatare si pasii.
Ma uit si ma minunez, peste tot, asa zisi "experti" zic ca sa lasi lichidul de curatare in espressor 10-15 minute. Posted Image
Ia de exemplu un obiect cu calcar, cel mai la indemana e aeratorul de la un robinet, care in timp se umple cu calcar si pune-l intr-o cana cu apa si solutie de decalcifiat 10 - 15 minute. Nu face absolut nimic. Poti sa freci cu perie de sarma si tot nu se ia. Lasa-l peste noapte 12 ore si o sa vezi diferenta. Cel mai bine, (daca esti curios) te duci din ora in ora, sa vezi cum se descompune strat cu strat suprafata aia de calcar.
Oricum daca vrei sa fi impacat, fiecare producator are solutile lui de curatat sau iei ceva universal. La mine alea din Lidl au functionat timp de 10 ani pe un espressor si inca mai merge. Pt 6 lei... arata identic cu pastilele de calgon :)

Edited by unpuisor, 28 October 2021 - 09:02.


#5360
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016

 unpuisor, on 28 octombrie 2021 - 08:59, said:

oricum, nici eu nu am bagat calgon in expressor, ca am gasit pastile speciale
:D

Rog pe toti care fac recomandari de genul sa faca din ce au testat, din propria experienta.

Edited by MMike, 28 October 2021 - 15:14.


#5361
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Rog pe toti care fac recomandari de genul sa faca din ce au testat, din propria experienta.
am testat pe mai multe obiecte cu calcar, gen tija de fier de calcat, aeratoare, piese robineti, pline de calcar la greu.
ca si eficacitate, nu este nici o diferenta intre calgon lichid, praf de inlaturat calcarul marca cea mai ieftina, gen calgon dar ieftinaciuni facute la noi, marca carrefour/kaufland/etc si pastile speciale de espressor. Conteaza foarte mult timpul in care actioneaza, de la juma de ora care nu face mai nimic, spre 12 ore + unde se dizolva stratul ala de calcar.
a si mai sunt si balariile alea bio, care nu prea au eficacitate deloc. Sau probabil trebuie sa lasi in loc de 12 ore, 48 ore ca sa dizolve ceva

#5362
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,297
  • Înscris: 25.04.2016

 MMike, on 28 octombrie 2021 - 15:00, said:

Rog pe toti care fac recomandari de genul sa faca din ce au testat, din propria experienta.
Pe espressor.

#5363
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,224
  • Înscris: 08.12.2006
ce parerea aveti de seria 2000 de la Philips?

https://altex.ro/esp...pd/EXSEP223640/

ma uitam si la Saeco Gran Aroma care e undeva la 2600 ron...ca si mecanica , ce e diferit? la electronica, vad ca Saeco e mai fancy, cu touch screen, lcd...dar nu ma incanta. tinand cond ca philips e detinatorul lui saeco...ca si mecanica...ce au diferit?

https://www.evomag.r...ru-3823414.html

Edited by cuculea, 14 November 2021 - 20:18.


#5364
BloodRa

BloodRa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,989
  • Înscris: 22.04.2019
Pentru curățare se poate folosi oțet diluat 1 la 1.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate