Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !
 faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?
 Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...
 Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...
 

Politia Rutiera, inamic sau prieten

- - - - -
  • Please log in to reply
210 replies to this topic

#163
Fox_28

Fox_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.09.2007
Voi credeti ca in tara asta doar ce-i 2 viteji care au fost depistati cu 200 - 250 respectiv si motociclistul surprins cu 300 Km/h sunt singurii care merg tare? Aveti impresia ca altii nu merg mai tare? Cati dintre voi ati mers cu 200 si cati dintre voi nu ati respectat regulamentul...

Astia doi saracii au fost prinsi si au fost televizati pentru ca posturile de televiziune nu aveau cu ce-si umple programul. Va zic eu ca daca ar fi avut nu s-ar fi auzit de asa ceva... Sunt foarte multi care incalca legea, inclusiv politistii (cred ca-s in top), la un drum mai lung mai tot timpul vad cate 2 - 3 vitezomani, cu masini puternice care o blanesc la greu... Vorba cuiva, credeti ca dupa ce-si recupereaza permisele aia nu mai merg cu 200... Asta e Romania, o tara frumoasa, pacat ca-i locuita...

Edited by Fox_28, 04 October 2007 - 10:09.


#164
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View Postvaleriu.b, on Oct 4 2007, 09:52, said:

Atunci e clar, sunt dobitoci cu totii.
Pai da, pentru ca ei s-au deplasat acolo ca sa constate ceva, ptr ca atat stiu ei sa faca. Daca aplicau cele 2 principii stabilite de brigada de politie rutiera, foarte probabil ar fi avut un caz temeinic justificat a.i. sa dispuna restrictia temporara a circulatiei inainte de a se intampla ceva. Dar asta insemna PREVENIRE, care in romanica e un fel de sperietoare pentru politie. Ca sa previ mai trebuie sa si gandesti. Ca sa constati e de ajuns sa inveti pe de rost sanctiunile prevazute de codul rutier.

Si ca fapt divers, exemplul dat de mine cand am fost prins cu 190 e singura patanie a mea cu radarul din ultimii 4-5 ani in conditiile in care merg al dracu' de mult cu masina. Dar deh, e mai usor sa arunci cu pietre.

later edit
@Fox_28: am mers de multe ori cu politisti de la rutiera la volan, aflati in afara serviciului. Unii (mai ales cei mai tineri) sunt extrem de periculosi, pentru ca stiu ca nu are ce sa li se intample, chiar daca sunt opriti si chiar daca prin absurd primesc o sanctiune de la un alt politist zelos, scapa extrem de simplu cu un telefon la baietii care baga amenzile in baza de date, care la randul lor apeleaza la ei atunci cand au un prieten la ananghie. E un cerc vicios din care nu vrea nimeni sa se excluda primul, pentru ca foarte probabil si-ar pune singur piedici carierei in politie.

Edited by dsdev, 04 October 2007 - 10:34.


#165
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

View Postdevs.java, on Oct 3 2007, 23:54, said:

Ma scuzati ca intreb si eu, relativ la ce s-a spus mai sus, la ce sunt bune pe autostrada telefoanele de urgenta in secolul in care apelul la 112 e gratuit si pana si ultimul tirist are un telefon mobil la el?

Sunt doua avantaje majore:
1. Posibil in cazul unui accident grav sa nu gasesti telefonul (pp ca a zburat din suportul lui in timpul accidentului).
Dar cel mai important: 2. LOCALIZAREA zonei in care a aparut situatia de urgenta.

Pentru cel care zicea ca cei doi cu 200+ ar fi scapat cu spaga daca nu aparea presa, chiar crezi ca presa se afla ATUNCI la fata locului?
La radarele actuale doar un cretin si-ar risca slujba si ceva anisori de parnaie pentru o spaga avand in vedere ca nu pot sterge inregistrarea.

Edited by Adydum, 04 October 2007 - 11:06.


#166
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAdydum, on Oct 4 2007, 12:04, said:

Pentru cel care zicea ca cei doi cu 200+ ar fi scapat cu spaga daca nu aparea presa, chiar crezi ca presa se afla ATUNCI la fata locului?
La radarele actuale doar un cretin si-ar risca slujba si ceva anisori de parnaie pentru o spaga avand in vedere ca nu pot sterge inregistrarea.
1. Normal ca presa nu se afla atunci acolo, dar explica-mi altceva: esti de acord ca probabil zilnic e prins cate unul cu 200/ora in romania? Vezi zilnic la stiri asta? Nu? De ce? Deci care e stirea aici?
2. De sters se poate sterge, doar ca teoretic se vede (ca iti spun ei tie ca nu se poate sterge, asta e altceva). Practic, nu se vede, ca nu controleaza nimeni, iar mediul de inregistrare este refolosit ulterior.

#167
Fox_28

Fox_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.09.2007
Un exemplu concret, nu stiu cati dintre voi stiu, a faptului cum circula Politia cu masinile, a fost prin primavara, cand le-a venit lotul nou de masini Logan. La vremea respectiva s-au impartit masini in stanga si-n dreapta in toata tara, insa nu chiar toate au ajuns la destinatie... Din cate imi aduc aminte stiu ca au fost 2 accidente grave la Iasi in care politistii s-au rasturnat cu masinile, de asemenea am auzit ca si la Deva si Timisoara au fost si parca in Brasov... Nu mai retin exact. Stiu ca la vremea respectiva s-a mediatizat... Am sa caut detaliile despre accidente si am sa revin in caz in care mai gasesc...

#168
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
"Un autoturism Dacia Logan destinat Poliției Rurale din județul Constanța s-a răsturnat, ieri, la câteva minute după ce a fost preluat de beneficiari. Accidentul a avut loc pe Autostrada Soarelui la kilometrul 23+800, în linie dreaptă. Mașina rula în coloană când șoferul a pierdut controlul asupra volanului. Autoturismul a intrat în șanț apoi s-a răsturnat. Agenții de poliție care se aflau în mașină au scăpat doar cu câteva zgârieturi. Săptămâna trecută, un alt Logan aparținând polițiștilor ieșeni a fost implicat într-un accident asemănător.
Ambele mașini fac parte din lotul achiziționat recent de Poliția Română, numărându-se printre cele 300 distribuite, vinerea trecută, polițiștilor din județele Constanța, Călărași, Ilfov, Ialomița, Neamț, Dolj și Iași.
Alte 200 de autoturisme Logan au fost recepționate, ieri, urmând a fi folosite de polițiștii bucureșteni. Inspectoratul General al Poliției Române a achiziționat 6.000 de autovehicule, din care 2.350 de autospeciale au fost repartizate structurilor de Poliție Rurală, restul urmând să intre în posesia diferitelor structuri și unități operative din cadrul Ministerului Administrației și Internelor."
(Adevarul, 2006-05-31)
Hai ca 2 din 300 nu e asa o tragedie, se mai poate lucra la aspectul asta :)

Edited by valeriu.b, 04 October 2007 - 11:57.


#169
Fox_28

Fox_28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 21.09.2007
:D Got my point :D

#170
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,583
  • Înscris: 06.02.2006
oricum, au CASCO....

#171
tlc

tlc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 31.10.2005
Un pont pentru "șumahări", ca tot se chinuie ei sa "fenteze" legea (nu vad de ce n-ar merge si in Ro  :P) :

Quote

Franta.

Reclamatia unui automobilist surprins de radar cu 250 km/h pe o portiune de
sosea cu viteza limitata la 70.

"Onorata Curte, intr-adevar, am vazut semnul de circulatie de "70", scris
cu negru pe fond alb si incadrat intr-un cerc rosu, pe un panou fara nici o
alta indicatie de unitati de masura. Dar dupa cum stiti, Legea din 4 iulie
1837 impune ca obligatoriu in Franta sistemul metric, in timp ce Decretul
nr. 65-501 din 3 mai 1961, modificat conform directivelor europene,
defineste ca unitati de baza legale, unitatile Sistemului International (
S.I.). Or, in sistemul de unitati S.I., unitatea de masura a lungimii este
metrul, iar unitatea de masura a timpului este secunda. Este deci evident
ca unitatea de masura legala a vitezei este metrul pe secunda.


Eu nu pot sa-mi imaginez nici o clipa ca Ministerul de Interne nu ar aplica
Legile Republicii. Prin urmare, 70 metri/secunda corespund exact unor 252
kilometri/ora.
Politistii au afirmat ca eu am fost cronometrat cu 250 km/h, lucru pe care
eu nu-l contest. Ma aflam, deci, cu 2 km/h dedesubtul limitei autorizate de
viteza.


Va rog sa luati nota, sa-mi restituiti permisul de conducere si sa-mi
permiteti sa ma retrag. Am onoarea sa va salut."


#172
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Prin 1837 noi eram ocupati sa sorbim Milcovul, nu ne ardea de chestii din astea complicate ;)

#173
ozrind

ozrind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 02.12.2006
Si unitatea de masura pentru "triunghiul cu varful in jos" care este?

#174
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
BAGA MARE CA SE FERESC EI SINGURI !!!

#175
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,718
  • Înscris: 13.12.2006

View Postcarman, on Oct 4 2007, 13:48, said:

oricum, au CASCO....
:lol: esti sigur?

#176
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
E gabor, atentie, schimbati vorba! :)

#177
VipeR85

VipeR85

    Il Magnifico

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,718
  • Înscris: 13.12.2006

View Postvaleriu.b, on Oct 4 2007, 16:27, said:

E gabor, atentie, schimbati vorba! :)
daca numai acu ti-a piuit radaru, iti recomand sa-l schimbi. acu stau la vedere...daca stateam la panda?(desi nu-s de la rutiera)

#178
valeriu.b

valeriu.b

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 17.09.2007
Nu am radar, ci detector de radar...
Stiu ca pentru multi e fix acelasi lucru dar trecem peste asta.

#179
Adydum

Adydum

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 25.05.2004

View Postdsdev, on Oct 4 2007, 12:18, said:

1. Normal ca presa nu se afla atunci acolo, dar explica-mi altceva: esti de acord ca probabil zilnic e prins cate unul cu 200/ora in romania? Vezi zilnic la stiri asta?

Sper sa nu fie  asa multi cretini sa treaca cu 200+ prin fata radarelor. Iar faptul ca au fost prezentati fix astia doi nu inseamna nimic. Sau tu crezi ca ce e prezentat in presa ca "senzational" chiar este asa?

#180
dsdev

dsdev

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 28.10.2005

View PostAdydum, on Oct 4 2007, 18:25, said:

Sper sa nu fie  asa multi cretini sa treaca cu 200+ prin fata radarelor. Iar faptul ca au fost prezentati fix astia doi nu inseamna nimic. Sau tu crezi ca ce e prezentat in presa ca "senzational" chiar este asa?
Nu domne, dar:
1. amandoi suntem de acord ca presa nu a fost de fata, corect?
2. amandoi suntem de acord ca nu e un subiect senzational si ca se intampla des, corect?

Si atunci, cum a ajuns la tv stirea respectiva? Oare nu chiar ofiterul de presa de la politia rutiera a dat informatia asta? Cine altcineva putea sa o dea, daca presa nu fusese de fata? S-a dus soferul amendat la tv sa le zica "domne, dati la stiri, m-a luat radaru' cu 200, sunt un bou"?

Si atunci, ce altceva pot sa deduc decat ca politiei rutiere i se pare ca este o stire (demna de a fi distribuita presei) faptul ca doi tampiti au fost prinsi cu 200/ora? Gresesc undeva? Daca nu gresesc, atunci ti se pare un fapt de normalitate???

Edited by dsdev, 04 October 2007 - 18:18.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate