Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Pareri fizion.ro
 Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy
 Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?

Recomandare camera monitorizare i...
 

GPRS problem

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006

View Postbunny, on Sep 15 2007, 04:09, said:

Pai daca intru in mini opera imi cere sa-l instalez(urmeaza perform test -> failed) iar la shmessenger intru in settings si am doar sound, vibration, flash blacklight si set theme. :/
vai greu e cu tine :). la shmessenger deruleaza jos de tot in jos.... si alege http (wap) la connection
la opera : instaleaza opera 4 beta, si dupa ce deschizi opera apesi pe butonul de deasupra tastei de apel (tasta verde de apel, de raspuns) si iti apar optiuni : enter adress, start page, etc...tu te duci la tools dai pe tasta de directie inspre dreapta, alegi settings, apoi te duci jos de totsi la protocol alegi http , apoi dai save.

#38
bunny

bunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.10.2006
shmessenger - Authentication -> Connection Reset!
opera 4 beta: Installing - ajunge pe la jumate - Connection failed tot the internet. 8-|

#39
KALOO

KALOO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 08.12.2006
mai mult de atat nu te pot ajuta, nu mai am idee ce poate fi. Totusi mai citeste tot ce am vorbit de la inceput si refa inca o data setarile pe care ti le-am zis.

#40
bunny

bunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.10.2006
ok, multumesc pt ajutor :)

#41
bunny

bunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.10.2006
Alte pareri? :\ Am reusit sa scap macar de problema cu gprs (thx to kaloo) dar nu mi se conecteaza :|

#42
Hidralazina

Hidralazina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,521
  • Înscris: 14.06.2006
Pe 6230i NU merg aplicatiile cu apn wap. Baga setarile de internet si-o sa-ti mearga!

#43
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007
intr-adevar, pe nokia 6230i nu merg aplicatiile decat folosind apn internet. Insa exista o versiune modificata de Opera Mini care merge. E versiunea 1.26 (neoficiala).
Dupa instalare se deschide aplicatia, se da Close la testul de conexiune, apoi se merge in Meniu (apasa de 2 ori * daca nu stii unde e meniul) > Tools > Settings > Network si se bifeaza Proxy Enabled si se completeaza urmatoarele campuri:
Server: wap.orange-gsm.ro
Port: 8799 sau 8080
Login: nimic
Password: nimic
Apoi se da Save si gata :)

Attached Files



#44
bunny

bunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.10.2006

View PostHidralazina, on Sep 16 2007, 12:10, said:

Pe 6230i NU merg aplicatiile cu apn wap. Baga setarile de internet si-o sa-ti mearga!
Am facut si asta, am incercat si de pe site-ul nokia si no use.
@spider, nu recunoaste arhiva :/

Edited by bunny, 17 September 2007 - 13:31.


#45
bunny

bunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.10.2006

View Postspiderpc, on Sep 16 2007, 16:57, said:

intr-adevar, pe nokia 6230i nu merg aplicatiile decat folosind apn internet. Insa exista o versiune modificata de Opera Mini care merge. E versiunea 1.26 (neoficiala).
Dupa instalare se deschide aplicatia, se da Close la testul de conexiune, apoi se merge in Meniu (apasa de 2 ori * daca nu stii unde e meniul) > Tools > Settings > Network si se bifeaza Proxy Enabled si se completeaza urmatoarele campuri:
Server: wap.orange-gsm.ro
Port: 8799 sau 8080
Login: nimic
Password: nimic
Apoi se da Save si gata :)
uhm, am reusit sa instalez miniopera al tau pana la urma, dar nu se conecteaza, am bagat acele setari si nu se conecteaza :| chiar zice ca "there was a problem connecting, there might be a problem with your network setup...etc" - asta cu portul 8799, dar cu 8080 zice security network error acces is not permitt, please check the security setting 8-|, doamne ce enervat <_<

Edited by bunny, 17 September 2007 - 23:18.


#46
spiderpc

spiderpc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 575
  • Înscris: 14.01.2007

View Postbunny, on Sep 17 2007, 14:10, said:

Am facut si asta, am incercat si de pe site-ul nokia si no use.
@spider, nu recunoaste arhiva :/
pai intai dezarhivezi si instalezi fisierul JAR (nu pot uploada fisiere JAR pe softpedia pentru ca nu permite acest tip). dar vad ca ai reusit sa instalezi :)
incearca sa pui in loc de wap.orange-gsm.ro, 062.217.247.252 :unsure:
la password si user sper ca nu ai scris 'nimic' :D. lasi gol. nu scrii nimic.

#47
bunny

bunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.10.2006
Am incercat si cu ipul ala, l-am gasit ca "server" pe orange.ro. Si nu, n-am scris niciun user si pass. Doesn't work. :) Am gasit ceva cu "update soft" pe site-ul nokia, sa incerc? Sa-l resoftez? :/ Cum il resoftez mai bine zis? Nu stiu, ma gandesc ca e de la soft (cum zicea kaloo, ca nu e)dar in fine, incercarea moarte n-are. :D Deci cum resoftez un nokia 6230i?

#48
Smarty

Smarty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 03.04.2006
Aceeasi problema o am si eu: am un telefon nokia 5300 si aplicatiile nu se conecteaza, nici prin wap nici prin internet. Am facut toate setarile posibile si de pe nokia.com si de pe orange.ro si nu merge, dar macar pot naviga pe wap...are cineva idee ce ar trebui sa fac? Sunt pe orange prepay dar fara optiunea unlimited...am urmat toti pasii ce sunt aici pe forum dar tot nimic...Oare daca ma duc la orange shop mi-l seteaza ei?(mentinez ca nu l-am cumparat de la ei)

#49
bunny

bunny

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 27.10.2006

View PostSmarty, on Sep 26 2007, 13:44, said:

Aceeasi problema o am si eu: am un telefon nokia 5300 si aplicatiile nu se conecteaza, nici prin wap nici prin internet. Am facut toate setarile posibile si de pe nokia.com si de pe orange.ro si nu merge, dar macar pot naviga pe wap...are cineva idee ce ar trebui sa fac? Sunt pe orange prepay dar fara optiunea unlimited...am urmat toti pasii ce sunt aici pe forum dar tot nimic...Oare daca ma duc la orange shop mi-l seteaza ei?(mentinez ca nu l-am cumparat de la ei)
Am inteles ca numai la Orange Shop pot face asemenea setari, la parteneri orange nu. Totusi incearca, nici eu nu am rezolvat problema. :)

#50
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

View Postbunny, on Oct 14 2007, 10:27, said:

Am inteles ca numai la Orange Shop pot face asemenea setari, la parteneri orange nu. Totusi incearca, nici eu nu am rezolvat problema. :)
Un consultant phone expert de la "Orange shop" :thumbup:  te poate ajuta, in mod sigur , cu exceptia situatiei in care telefonul are o problema de soft sau de vreun alt fel !

#51
bob32cc

bob32cc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 11.11.2005
Io am Nokia 6280 si am avut aceeasi problema. Acum imi vmerge foarte bine. Multumesc celor care au spart opera:))
A aparut opera mini 4. Nu se poate face o "modificare" si in aceasta versiune?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate