Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#2269
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

View Postdanic82, on 07 ianuarie 2018 - 03:43, said:

mobila de bucătărie înca nu o am. Aș prefera sa pot îngloba cumva hota în corpurile suspendate ale viitoarei mobile de bucătărie. Ce hotă silențioasă și eficientă îmi recomandați?

hota eficienta pe recirculare nu exista. cel putin eu unul nu am vazut.
Daca iei hota incorporabila, atunci evident se pot ingloba in corpurile de mobila.

In decembrie si-a schimbat mobila/electrocasnicele o verisoara, si i-am cumparat o hota BOSCH DHL545  pe care am montat-o pe recirculare. Dar nu sunt foarte incantat de ea. . Cred ca poti sa iei orice alta hota, si daca o pui pe recirculare si tot acolo ajungi. Cam asa a iesit (nush daca se intelege):

[ https://preview.ibb.co/ddcTuw/a1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by touche, 07 January 2018 - 14:21.


#2270
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Cum naiba reusiti , n-am sa pricep ! renovare , si apare priza aplicata cu canal cablu . Bun , daca s-a uitat , dar cum sa uiti , montai ceva " de blat " eventual incorporabila .

#2271
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
total de acord!!!!

Dar eu  doar am cumparat electrocasnicele! Am dat niste sugestii tehnice (inclusiv evacuare la hota), si priza cilindrica incastrabila in mobilier dar nu au fost luate in considerare asa ca .... Priza e din vechea configuratie a bucatariei. Nu au dorit sa modifice nimic pe partea electrica.
Oricum e bataie mare de cap sa iti faci de lucru cu rudele.

Edited by touche, 08 January 2018 - 09:35.


#2272
danic82

danic82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.04.2014
sa inteleg ca orice hota as lua (la preturi omenesti pana in 2000 ron) degeaba o pun pe recirculare ca nu prea are efect.

Multumesc <touche>. Bosch DHL545S pare OK.

Eu ma mai gandeam la Bosch DWB067A50. E dubla la pret pt ca e intr-o clasa superioara A+, are capacitate de absorbtie mai mare si e ceva mai siletioasa.

Edited by danic82, 10 January 2018 - 23:07.


#2273
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postdanic82, on 10 ianuarie 2018 - 23:02, said:

sa inteleg ca orice hota as lua (la preturi omenesti pana in 2000 ron) degeaba o pun pe recirculare ca nu prea are efect.
Eventual îți absoarbe mirosul și aburii în filtrul de carbon dar aerul va fi recirculat și se va încălzi în bucătărie plus că va fi curent ca și cum ai avea geam cu ușa deschise.
Evacuare exterioară trebuie obligatoriu!

#2274
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006

View Postdanic82, on 10 ianuarie 2018 - 23:02, said:

Eu ma mai gandeam la Bosch DWB067A50. E dubla la pret pt ca e intr-o clasa superioara A+, are capacitate de absorbtie mai mare si e ceva mai siletioasa.

Te gandeai tu foarte bine... aia e hota pe care o detin eu (si o recomand la toata lumea). E pur si simplu geniala: silentioasa, eficienta, iluminat led, made in germany ...DAR ... nu stiu ce randament o sa aiba daca va functiona in regim de recirculare. Eu cred  - chiar si in conditiile in care ai venitlație cu recuperare de căldură.- ca tot ar merita sa faci evacuare la hota. Si atunci, DA o iei pe asta mai scumpa. Dai un ban dar stai in fata. Pentru recirculare nu cred ca merita sa arunci bani  pe Bosch DHL545S ... ia orice model ieftin (dar aspectuos) si tot pe acolo o sa ajungi (Chiar daca e de la Bosch , modelul DHL545S pare destul de chicios in comparatie cu  DWB067A50).

Edited by touche, 11 January 2018 - 10:14.


#2275
danic82

danic82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.04.2014
ati auzit de hota cu inductie? Se folosesc mai mult in bucatatii profesionale. E un tip de hota care are aport de aer de la exterior. Astfel hota are 2 tubulaturi. Ideea e ca se aduce aer de la exterior care se introduce in fata sau lateralele hotei normale. Aerul de la exterior antreneaza fluxul de aerul care e tras de hota. Astfel nu ar mai fi nevoie de a deschide geamul sau sa avem o gura de aer diametral opus hotei din bucatarie, astfel incinta bucatariei nu se mai raceste. Am gasit insa prea mari pentru o bucatarie normala de casa. Stit modele de hota cu inductie potrivita pentru mediul casnic?

#2276
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Nu vrei sa pui si o poza sau link? Suna dubios faza cu teava dubla care iti baga aer in fata/lateral hota.  Eu am auzit de:
-plita cu inductie cu hota incorporata in ea
- hota cu motor pe inductie -  e un model bosch foarte laudat pe aici
- hota cu rim ventilation/ventilatie periferica
- hota cu motor exterior- varianta pt uz profi sau pt trasee f.  Lungi.

Cum ar putea ca o hota sa iti bage in acelasi timp si aer in fata ei astw nu stiu... Tind sa cred ca e vorba de o greseala de gooogle translate

#2277
danic82

danic82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 134
  • Înscris: 30.04.2014
hota cu inductie nu are nici o treaba cu plita cu inductie. Hota cu inductie se refera la inductie de aer, ca se induce. Se aduce aer de afara in zone de extragere a hotei. Plita cu inductie se refera la faptul ca o bobina induce un camp electromagnetic. Hota incorporata in plita cu inductie e altceva, in mijlocul plitei sau in laterale sunt niste guri prin care e tras aerul (nu mi se pare o idee prea buna). Hota cu rim ventilation inseamna ca are un capac dedesupt si aerul e tras pe la periferia acelui capac - pur si simplu nu mai vezi asa mult sitele hotei.

#2278
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 11.01.2007
Salutări.Imi împărtășiți, vă rog,niste păreri despre această hotărâre de la Teka? Va fi folosită într-o bucătărie normală de bloc.Am deja încă o gaură în cămară pe unde se va face admisia de aer proaspăt.
https://www.emag.ro/...u/pd/D293LKBBM/

#2279
apxaika

apxaika

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 04.07.2017
Salut, pentru dat gaura (cu carota) in peretele exterior al blocului ai nevoie de autorizatie isc sau de orice alt fel? Multumesc

#2280
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Nu.

#2281
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postapxaika, on 13 februarie 2018 - 17:57, said:

Salut, pentru dat gaura (cu carota) in peretele exterior al blocului ai nevoie de autorizatie isc sau de orice alt fel? Multumesc
Nu , dar trebuie data responsabil , adica vazut IN ce se da gaura , sa nu fie grinda .

#2282
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Buna,
Am inteles faptul ca hota ca element la modul general vorbind, utilizata pe modul recirculare, nu este la fel de eficienta comparativ cu hota folosita pe modul evacuare in exterior. Momentan, as vrea sa montez un Electrolux EFB90460OX astfel in cat ea sa lucreze pe modul recirculare. Daca nu face fata, in viitor fac tot posibilul sa scot burlan spre exterior.

Intrebare pentru cei ce ati mai montat hote pe recirculare:
Este musai sa o lipesc de tavan, ajuta/dauneaza cu ceva? In instructiuni nu gasesc detaliul asta. Exista o piesa T in capat ce evacueaza pe grilele laterale ale corpului de inox nu pe deasupra. De asemenea mentionez faptul ca nu am corpuri de mobilier deasupra ei.  

Si tot in registrul asta, am distanta minima recomandata fata de plita cu gaz 650mm. Este vreo problema daca o montez mai sus (700mm)?
multumesc.

Edited by Sara_28, 17 February 2018 - 09:47.


#2283
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Ne e necesara  lipirea de tavan.  E important sa ai liber  stanga si dreapta pt evac aer din recirculare
Merge si mai sus de 650 mm.
Problema ka recirculare tine de umiditatea care ramane in casa si se transforma in condens pe mobila/ geamuri.

#2284
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Merci, m-am gandit la treaba asta si ca sa vin in intampinarea formarii condensului, am in vedere sa tin geamul crapat pentru aport de aer proaspat. Ramane acum de vazut cat de suficient este; daca nu face fata, fac tot posibilul cum spuneam sa trec pe evacuare in exterior + geam crapat.

#2285
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,919
  • Înscris: 11.01.2007

View Postbits, on 07 februarie 2018 - 16:36, said:

Salutări.Imi împărtășiți, vă rog,niste păreri despre această hotărâre de la Teka? Va fi folosită într-o bucătărie normală de bloc.Am deja încă o gaură în cămară pe unde se va face admisia de aer proaspăt.
https://www.emag.ro/...u/pd/D293LKBBM/
Revin cu noutăți:
Am achiziționat pana la urmă tot de la Teka,dar alt model,CNL 6415,cu un singur motor eco,debit maxim 385 mc/h(suficient), iluminat cu bandă led,și ce e mai important,5 viteze+turbo,dat fiind că suntem 2 fumători și aș vrea ca hota să meargă și la un debit mai mic,să nu mă omoare de cap. Celelalte modele sunt cu 2viteze+turbo,sau cu 3,la alte firme.

#2286
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Si care sunt noutatile ?
Cum functioneaza ? Sunteti multumit de ea?
E montata pe recirculare sau cu evacuare ?

Nu de alta, dar faptul ca are 5 viteze si turbo nu are nici o relevanta, atat timp cat nu stim cat de eficienta si silentioasa este ...
Faptul ca are iluminat cu led in schimb mi se pare un mare plus.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate