Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#2161
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Si mie mi se pare Univision cu caracteristici bune dar nu gasesc pareri despre ea plus ca am gasit-o la un magazin la care se mai adauga si transportul (deci ar fi in jur de 270 RON)

#2162
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
la banii astia toate sunt la fel.....vrei ceva mai de calitate uita-te de la 1000 in sus....astea pana-n 500 ron difera doar abtipildul cu firma, forma si culoarea.....restul sunt identice....bine unele au 1 bec altele 2 becuri ,unele au sticla altele nu.....sper ca ai prins idea....Nu te stofoca prea mult ....ia ce-ti place ....totul tine de noroc...poti nimeri una sa se strice in 5 zile sau alta sa te tine 10 ani....oricum dupa vreo 3 ani toate huruie ca dracu si trebuie sa desfaci motoarele sa le cureti....asta depinde de cat gatesti si ce gatesti....Ca un sfat pentru protectia motoarelor baga sub filtru metalic si filtru din ala textil sau din ce-o fi el ...ala la plic de se taie cu foarfeca....asa mai prelungesti viata motoarelor.....eu la hota mea am pastrat si filtrele cu carbune desi in carte zicea sa le scot daca hota evacueaza afara....de 5 ani de zile merge bine mersi si n-are nici pe dracu....iar motoarele sunt supercurate....

Edited by Clovis, 23 July 2017 - 11:20.


#2163
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Mai- am doua nedumeriri. Vad asa:
1. Clasa energetica: E sau F
2. Clasa eficienta iluminare: A sau G

Sunt mai bune cele care au litera mai mare (F/G) sau cele cu litere mai mici (A/E)
Adica acea litera trebuie sa fie mai mare sau mai mica?

#2164
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Mica. Si eventual cu cativa + in cazul clasei A.

Edited by urtap, 23 July 2017 - 15:38.


#2165
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postvdingo11, on 23 iulie 2017 - 15:14, said:

Mai- am doua nedumeriri. Vad asa:
1. Clasa energetica: E sau F
2. Clasa eficienta iluminare: A sau G

Sunt mai bune cele care au litera mai mare (F/G) sau cele cu litere mai mici (A/E)
Adica acea litera trebuie sa fie mai mare sau mai mica?
La întrebări de genul acesta eu vin cu răspunsuri pe măsură și uite așa mă aleg cu câte o bătaie de la moderatori.
Acum mă abțin că încă nu mi-au trecut vânătăile.

#2166
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View Postvdingo11, on 23 iulie 2017 - 15:14, said:

Mai- am doua nedumeriri. Vad asa:
1. Clasa energetica: E sau F
2. Clasa eficienta iluminare: A sau G
Sunt mai bune cele care au litera mai mare (F/G) sau cele cu litere mai mici (A/E)
Adica acea litera trebuie sa fie mai mare sau mai mica?

View Postowl1960, on 26 iulie 2017 - 12:19, said:

La întrebări de genul acesta eu vin cu răspunsuri pe măsură și uite așa mă aleg cu câte o bătaie de la moderatori.
Acum mă abțin că încă nu mi-au trecut vânătăile.
owl1960@
Nu pot decat sa declar ca raspunsul tau formulat astfel m-a facut sa zambesc si m-a binedispus; iar pentru asta, nah, iti dau si-un like :)
Pe de alta parte, poate ca ar trebui sa fim mai ingaduitori in general cu fel si fel de intrebari ale unora, ce, desi pentru altii poate par tampite, ele totusi mai degraba sunt inocente caci vin din pura nestiinta a unora... Adica ce? Crezi ca daca o intrebam pe bunica-mea (pe cand inca mai traia, ca acum nu mai e) ce sunt alea clase energetice la diverse aparaturi si cum sunt incadrate acestea, de ce astfel, etc,, stia?! Nu, desigur. Cum probabil nu stie nici nepotu'miu de 16 ani... Si cum probabil n-ar sti sa-ti raspunda poate chiar si o treime ori mai mult din populatia intregii tari... Daca mie sau tie ori altora ca noi ni se pare ca e o chestie elementara, pentru altii sa fii sigur ca nu e. Bun, uneori chiar si-o si merita unii, nu mai dezvolt.
Apropo, ca sa-ti dau un exemplu de alt gen:
La prima vedere, ar putea sa-ti para ca o chestie elementara ca toata lumea sa stie, sa zicem, ce forma reala are Pamantul, nu-i asa?
Ia iesi insa si intreaba o suta de oameni...pune-le intrebarea asta (intrebare ce pare absolut simpla): Ce forma are Pamantul dom'le? Cati oare crezi ca-ti vor da raspunsul corect? Cati crezi ca stiu ce-s alea conceptele de geoid sau elipsoid de rotatie? Corect? Acum cred ca si tu zambesti... :)
Sau cu o gramada de multe alte intrebari mult mai simple... stii tu de care...de ex dintr-alea puse la vax populi...

vdingo11@
In cee ce priveste hotele, probabil ca majoritatea se incadreaza in clasele E, F sau G, iar consumul anual declarat (ce este calculat pe o utilizare medie a ventilatorului intr-un anumit timp determinat pe o anumita scara/nivel precum si a iluminatului, x ore zilnic) este in medie oarecum apropiat (desigur, impropriu spus) in foarte multe cazuri. Astfel ca (mai ales atunci cand alegi un aparat doar pe criteriul pret mic) incearca (tu sau oricine interesat) sa nu alegi hota x ori y doar fiindca are o clasa energetica cutare, important este sa fie o hota in baza nevoilor tale (si-aici pot fi o gramada de discutii).
Desigur insa, chiar si atunci cand cineva vrea sa puna accentul si pe consum cat mai redus posibil si incadrare in clasa energetica foarte buna, exista si pentru asa ceva alegeri... exista motoare (bldc de ex) ce consuma mai putin decat altele conventionale, exista si leduri de 3 w in loc de becuri de 20 sau 35 sau cat or mai fi... nu ca ar fi cazul la tine...

#2167
cobwebber

cobwebber

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 10.06.2017
am intrebat despre reparatii hote in Bucuresti . nu am primit niciun raspuns util. asa ca voi incerca sa fiu util forumului acolo unde forumul nu mi-a fost de niciun folos:

am sunat la 12 grand masters in hote de pe OLX. telefoane inchise, nu-vin-pana-acolo-ca-e-departe, sunt-in-concediu-boss, etc.

0741064252 ;  a venit dupa cam 4 ore de la call (estimase 1.30h), mi-a curatat ventilatorul, scos 500g de grasime, a facut hota sa mearga ok. Hota e cam proasta, aparent - stay away from Beko, plizz. Tipul e ok, mi-a luat 200 RON; nu e deal of the century, dar mi-a rezolvat problema pe care venise sa o rezolve. A muncit cam 3-4 ore in total, impreuna cu un coleg. A lasat destul de curat in urma, nu s-a grabit. Eu il voi mai apela (sper ca peste ceva mai mult timp).

Edited by ggelu, 26 July 2017 - 18:04.
clarificare


#2168
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Intrebare: la o hota decorativa (Bosch DWB067A50), pot sa montez tubul de evacuare si in lateral (stanga) pentru a-l scoate spre geam? De asemenea, aceasta este incorporabila in mobilier sau este stand alone?

#2169
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
1-Evident ca poti sa scoti tubulatura in lateral; doar ca presupun ca o sa doresti si sa maschezi (apoi) cumva acea tubulatura si ideal ar fi sa faci acest lucru cu masca de rigips in partea superioara a mobilierului (ceva oarecum ca in foto atasata).
2-O hota decorativa, cum si din denumirea asta reiese, nu este pentru a se incorpora in mobilier (pt incorporari sunt cele total incorporabile ori cele telescopice), insa sunt si unii care cumpara hote decorative (de o forma precum cea exemplificata de tine) si, din diverse motive, le prind sub un corp mobilier... Logica acestora, nu pot decat sa presupun ca ar fi decat achizitionarea unor hote cu puteri mai mari (lucruri mai greu de gasit la hotele incorporabile) si montate pe mobilierul de bucatarie deja existent ori faptul ca poate unora asa le da lor bine la ochi...

Attached Files

  • Attached File  hhhh.jpg   94.75K   104 downloads

Edited by Ana0181, 04 August 2017 - 13:20.


#2170
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Daca tubulatura este:
1. Izolata fie in vata minerala, fie in alt material special-rezistent la temperatura;
2. Fixata cu coliere elastice pentru a-i minimiza vibratiile;
3. Acoperita/mascata apoi cu rigips sau alt material-in mod profesionist si chiar si acesta sa fie prevazut cu garnituri la imbinarea cu hota;
4. Prevazuta cu ”supapa de sens”,
si daca hota este utilizata:
1. Cu filtrul metalic de grasimi;
2. Cu filtrul sintetic suplimentar utilizat in mod curent doar pentru recirculare,
Se va obtine:
1. Izolatie mai buna termica fata de exterior si chiar fata de tubulatura de evacuare (gaze arse, aburi);
2. Izolatie fonica mai buna-zgomot mai mic;
3. Protectie mai buna a ventilatoarelor fata de grasimi.
Ca efecte nedorite:
1. Va fi atenuata capacitatea de evacuare;
2. Va creste usor solicitarea ventilatoarelor si respectiv consumul.
Va trebui aleasa o hota cu capacitate ceva mai mare de evacuare si cu o clasa energetica mai buna.

#2171
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAna0181, on 04 august 2017 - 13:18, said:

1-Evident ca poti sa scoti tubulatura in lateral; doar ca presupun ca o sa doresti si sa maschezi (apoi) cumva acea tubulatura si ideal ar fi sa faci acest lucru cu masca de rigips in partea superioara a mobilierului (ceva oarecum ca in foto atasata).
2-O hota decorativa, cum si din denumirea asta reiese, nu este pentru a se incorpora in mobilier (pt incorporari sunt cele total incorporabile ori cele telescopice), insa sunt si unii care cumpara hote decorative (de o forma precum cea exemplificata de tine) si, din diverse motive, le prind sub un corp mobilier... Logica acestora, nu pot decat sa presupun ca ar fi decat achizitionarea unor hote cu puteri mai mari (lucruri mai greu de gasit la hotele incorporabile) si montate pe mobilierul de bucatarie deja existent ori faptul ca poate unora asa le da lor bine la ochi...
Oare cum deschizi usa la cuptor?


https://forum.softpe...tach_id=1919511

Edited by Clovis, 04 August 2017 - 19:41.


#2172
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Clovis@
Ha, ha, dura faza, buna observatie...
Oricum, e o foto intamplatoare luata cu gogu images, probabil e din vreo expo al vreunui magazin ce vinde mobila, cine stie?

#2173
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Poate se deschide ceva de genul:
Attached File  xcfs2o4c3n.jpg   22.61K   12 downloads

#2174
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

View PostAna0181, on 04 august 2017 - 20:56, said:

Clovis@
Ha, ha, dura faza, buna observatie...
Oricum, e o foto intamplatoare luata cu gogu images, probabil e din vreo expo al vreunui magazin ce vinde mobila, cine stie?
Mi-am dat seama....oricum exceptand culorile mobila seamana teribil de mult cu a mea.....

#2175
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View Posturtap, on 05 august 2017 - 09:48, said:

Poate se deschide ceva de genul:
Attachment xcfs2o4c3n.jpg
Desi suntem offtopic la greu ( Posted Image ), ca o curiozitate, ca tot veni vorba de deschideri mai smechere si -apropo de cuptoare-, in urma cu vreo 5 ani (cand inca locuiam prin strainatatzuri) i-am facut nasei mele un cadou de "casa noua", pe cand intrasera in amenajari, un cuptor pe care l-am ales in primul rand pentru modul foarte util in care se deschide usa, mai precis ca se gliseaza in asa fel incat intra total sub compartimentul de gatire. Foarte utila o chestie ca asta, mai ales pentru cuptoare ce nu au sisteme de autocuratare (caci inlesneste usurinta accesului pt a-l curata manual, fara sa mai trebuiasca sa desfaci usa din baza) dar chiar si pentru cele cu autocuratare mai ales in cazul cand cuptorul este pozitionat in corp inalt de mobilier caci glisand rapid astfel, accesibilitatea este perfecta, poti umbla cu o mai mare usurinta la rafturile/tavile interioare. Marca respectiva este Neff (detinuta de Siemens Bosch), marca ce din pacate nu se comercializeaza si in Romania, este singurul producator ce are si o asemenea chestie, mi-as fi dorit sa o fi introdus si pe modele ale marcilor restului grupului BSH. Cand am cumparat ultima data un cuptor aici, revenita fiind in Ro, as fi dorit sa fi putut lua un asemenea cuptor dar n-aveam de unde; iar varianta sa-l fi achizitionat din strainatate m-ar fi lipsit de posibilitatea de a accesa, in caz de eventuale probleme, macar pe timpul garantiei, un service autorizat pt respectiva marca.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QQpGCbKP8Ss?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ana0181, 05 August 2017 - 12:50.


#2176
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostClovis, on 04 august 2017 - 19:41, said:

Oare cum deschizi usa la cuptor?


https://forum.softpe...tach_id=1919511

Daca te referi la acea plinta de la fereastra, sa stii ca treaba e functionala. Se observa ca intre cuptor si perete mai raman cativa cm, adica fix cat e nevoie ca usa cuptorului sa treaca pe langa plinta.

View PostAna0181, on 04 august 2017 - 13:18, said:

1-Evident ca poti sa scoti tubulatura in lateral; doar ca presupun ca o sa doresti si sa maschezi (apoi) cumva acea tubulatura si ideal ar fi sa faci acest lucru cu masca de rigips in partea superioara a mobilierului (ceva oarecum ca in foto atasata).
2-O hota decorativa, cum si din denumirea asta reiese, nu este pentru a se incorpora in mobilier (pt incorporari sunt cele total incorporabile ori cele telescopice), insa sunt si unii care cumpara hote decorative (de o forma precum cea exemplificata de tine) si, din diverse motive, le prind sub un corp mobilier... Logica acestora, nu pot decat sa presupun ca ar fi decat achizitionarea unor hote cu puteri mai mari (lucruri mai greu de gasit la hotele incorporabile) si montate pe mobilierul de bucatarie deja existent ori faptul ca poate unora asa le da lor bine la ochi...


multumesc pentru raspuns.
Intradevar, ma gandesc la acest model datorita puterii mai mari. Nu am reusit sa identific una total incorporabila la putere si pret asemnator (asta nu inseamana cu nu exista, doar ca nu am gasit eu :) )
Ref la scoaterea prin lateral, nu voi alege varianta cu mascare cu rigipis, ci pur si simplu trecerea va fi mascata prin corpurile suspendate

#2177
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
bogwol@
Adica ce-o sa faci, vei pastra corpul de mobilier si vei prinde hota sub el ori il vei scoate de tot? Eventual pune o foto cu mobilierul tau actual de bucatarie, poate-ti dam idei...
Vezi ca in ultima perioada au inceput astia sa scoata si puteri mai mari pe telescopice din ce am vazut...tot bosch are doua telescopice de genu', din care cea mai ieftina (vreo 1280 lei) e http://www.bosch-hom...67A50.html#tab2 , cu prindere sub corp din ce arata in fotografiile de prezentare acolo (dar sigur se poate si in interior, in nisa carevasazica, daca tu ai deja corpul de mobilier astfel conceput), cu treapta intensiv de 740m3/h.
Sper ca ai gaura de 150, e?
Trecerea laterala a tubulaturii iti va reduce spatiul de depozitare din corpuri, dar asta e... Faci asta deoarece ai gaura deja data la un anumit nivel?
Anyway, orice faci, recomandarea mea e sa o faci insa cu tubulatura rigida, alba, din pvc, speciala pt ventilatie, ar fi pacat ca pt cativa leuti in minus sa bagi dintr-aia flexibila...

#2178
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Nu am mobila inca (ok, o am pe aia veche care va disparea si va fi inlocuita de cea noua). Tubulatura va trece prin partea superioara a corpurilor suspendate (de fapt doar printr-un corp). Gaura nu este inca data, binenteles va fi de 15.
Tubulatura de PVC, speciala pt ventilatie, unde se gaseste?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate