Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Recomandări HOTĂ bucatarie

- - - - -
  • Please log in to reply
2883 replies to this topic

#1963
urtap

urtap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 01.02.2017
Eu cred ca cel mai important factor in alegerea unei hote este silentiozitatea - nivelul de zgomot cat mai redus.

Debitul, desigur ca este important. Sa presupunem cele doua extreme: lipsa hota si respectiv hota care ar vida bucataria. Optimul este evident mai aproape de "lipsa hota" decat de "vid". Oricum, niciodata nu vom reusi sa proiectam sau sa "nimerim" sau si mai greu sa reglam/setam o hota care sa elimine exact cat abur, miros sau caldura se va degaja la un moment dat. Acesti parametri vor depinde de multi factori, reglabili analogic, pe cand hota are 3-4 viteze reglabile in trepte.

Parerea mea este ca intr-o bucatarie care teoretic ar "necesita" o hota de 700mc/h, chiar daca vom avea una de 600mc/h tot se va simti diferenta, in bine. Si apoi, cei care aveti deja hote, de cate ori o folositi pe maxim? Sau si mai important cat timp rezistati cu zgomotul pe maxim?

Conluzia este ca orice hota, fie ea cu tiraj natural, va ridica gradul de confort din bucatarie. Dar desigur ca una cu evacuare fortata va avea rezultate si mai bune. Cu conditia sa nu ne zapaceasca prin zgomot.

Edited by urtap, 25 March 2017 - 08:35.


#1964
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Degeaba scrie ca e de sute mc/h (în general e puterea maximă limitata ca timp) dacă nu și trage.

#1965
epureee

epureee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 30.04.2013
Imi poate spune cineva, va rog, cum imi dau seama daca e hota e cu recirculare sau are nevoie de burlan? Pe net de obicei nu scrie din ce am observat. Am auzit ca cele cu filtru de carbon ar fi cu recirculare, insa sunt extrem de putine pe emag si nu mi se pare posibil. Mai sunt si altele sau cum?

#1966
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
În general toate pot fi folosite pe recirculare, dar 99% vin setate în varianta evacuare. Filtrele sunt opționale.

#1967
epureee

epureee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 30.04.2013
Merci! Deci nu conteaza pe care o iau, doar sa aiba filtre bune, presupun.

#1968
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,853
  • Înscris: 12.05.2006
Pentru eficiență de filtrare poți verifica clasa lor de eficienta. Mai nou, hotele su dinele etichete energetice care pe lângă info consum energie au si nfo referitor la eficientabde filtrare, nivel zgomot si iluminare

#1969
epureee

epureee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 30.04.2013
Si ca sa fie folosita cu recirculare, trebuie sa cumpar ceva deosebit pentru hota sau de regula vine cu totul inclus in pachet? (as vrea pentru un Beko CTB 6407 X). Pe langa filtrele de carbon mai trebuie luat  ceva sau pur si simplu o montez in dulapul suspendat si ii dau drumul?

#1970
swtm

swtm

    Welding Eng.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 18.01.2011
Nu cred. Cam toate hotele au filtrele ca și opționale.

Ca și montaj, doar nu pui tubulatura și configurezi hota pe recirculare cf manualului.

#1971
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Cum spalati voi filtrele lavabile la hota ?
Ca am incercat tot felul de solutii si nu sunt multumit ....

#1972
grig0re

grig0re

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.12.2015
Eu l-am spalat la masina de spalat vase. Prima oara la temperatura mai mica (50-65 de grade) si, cand l-am scos, grasimea de pe el se adunase cumva in partea de jos. A doua oara la 75 de grade si l-am scos curat.

#1973
andrey_dumytrescu

andrey_dumytrescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 06.08.2007
Nu sunt din aluminiu? In manualul msv spune sa nu bagi aluminiu.

#1974
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View Posttouche, on 13 aprilie 2017 - 20:46, said:

Cum spalati voi filtrele lavabile la hota ?
Ca am incercat tot felul de solutii si nu sunt multumit ....
-operatiunea se desfasoara in cada;
-in caz ca sunt imbibate prea tare,  cu hartie de bucatarie sterg mai intai usor in sensul lin al gaurelelor (nu in raspar, caci risti sa bagi grasimea in profunzime);
-intr-un castronel, pun apa fierbinte si adaug niste lichid superconcentrat de curatare generala (nu-ti pot spune vreo marca anume caci eu folosesc diverse produse ce le achizitionez an de an doar din strainatate... actualmente, folosesc un Swaz grecesc);
-pe un burete pt spalat vasele aplic detergent lichid de vase apoi inmoi buretele si in castronel, apoi aplic usor (nu frec, nu imping) pe ambele suprafete ale filtrelor; deja grasimile se scurg iar daca filtrele nu au fost prea imbibate, in urma trecerii buretelui ramane aluminiul stralucitor;
-las filtrele "la inmuiat" cu spuma aplicata pret de vreun sfert de ora apoi, in caz ca e nevoie, mai aplic odata inca un rand de spuma;
-in caz cumva ca nu am la indemana vreun lichid superconcentrat de curatare generala, odata cu buretele si spuma lichidului de vase spreiez cu orice degresant am (cum ar fi alea ce se folosesc de exemplu pt curatarea cuptoarelor, etc)
-clatesc cu apa fierbinte folosind para de dus. Terminat.

#1975
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005

View Postandrey_dumytrescu, on 13 aprilie 2017 - 21:46, said:

Nu sunt din aluminiu? In manualul msv spune sa nu bagi aluminiu.

Asa este, dar am impresia ca cel alimentar special se poate pune.  Incerci sa vezi prima oara cum iese. Daca apar pete pe aluminiu atunci nu e voie sa il pui.
Incercati cu solutie de curata aragaze si se duce tot slinul. Garanat.

Edited by wolfydRg, 14 April 2017 - 09:14.


#1976
grig0re

grig0re

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 10.12.2015

View Postandrey_dumytrescu, on 13 aprilie 2017 - 21:46, said:

Nu sunt din aluminiu? In manualul msv spune sa nu bagi aluminiu.

In manualul meu nu zice sa nu bag aluminiu. Zice insa ca daca sunt din aluminiu e posibil sa-si schimbe culoarea sau sa-si piarda luciul. Iar in manualul hotei zice ca filtrul poate fi spalat la masina de vase. Concret, io l-am scos "nou" de la spalat. Poate dupa mai multe spalari sa se vada o diferenta...

#1977
touche

touche

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 14.02.2006
Eu nu am reusit inca sa le spal pentru ca orice metoda as fi folosit, ele raman imbacstie.
Ultima data le-am bagat in MSV si cum mai erau pe acolo si niste oale cu resturi de mancare, am avut surpriza sa gasesc resturi alimentare prin filtre.
In baie, cu dus la presiune maxima tot nu iese tot.
Am incercat o solutie care am gasit-o pe net cu bicarbonat de sodiu si otet, si tot degeaba.


Referitor la chestia cu aluminiu si MSV, am patit-o cu piesele de la un robot de bucatarie cu tocator.
A bagat nevastamea toate piesele in MSV si cand au iesti afara erau fara luciu si culoare ... aratau ca niste piese brute ...

#1978
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAna0181, on 13 aprilie 2017 - 23:02, said:

-operatiunea se desfasoara in cada;
-in caz ca sunt imbibate prea tare, ..........
Esentialul nu este asta , sau lunga explicatie .
la produsele de curatare problema este timpul , si dimeniunile mari ....
Timpul , deoarece orice detergent , chiar si cel pt spalat nava spatiala , are nevoie de timp de actiune ...
Dimensiunile mari , fac imposibila spalarea in casa ...
Ambele se rezolva extrem de simplu ...o punga de plastic sau un sac .
Se introduce obiectul intr-o punga de plastic , apropiata de dimensiuni , se toarna solutie , se stringe si se lasa la inmuiat ... Asa se pot curta filtre de aragaz , gratare , etc ... Restul e poezie .

#1979
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 20.06.2005
Ma repet, clatitil cu apa si dati cu din asta : https://www.google.c...0.0.eViHv8cAvV0
Lasati 5 minute, clatiti cu apa fierbinete si e ca nou.

Daca nu aduceti-l la mine ca il bag la pirolitica si garantat face grasimea scrum (nu garantez si gratarul 660 punct topire).

#1980
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013

View Post86-APP, on 14 aprilie 2017 - 13:23, said:

Esentialul nu este asta , sau lunga explicatie .
(...)... Restul e poezie .
Un coleg forumist a intrebat cum spalam filtrele... Eu am avut bunavointa sa descriu exact pasii/procedura prin care EU personal fac aceasta operatiune, inclusiv "unde", cum si cu ce fac EU asta, operatiune in urma careia filtrele mele ies absolut curate si sunt multumita. Gresit sau corect, nu mai conteaza atat timp cat rezultatul (in cazul meu) este ok.
Ca poate exista vreun alt procedeu si mai bun, ca daca altcineva procedeaza altfel -in alt loc, in alt mod, cu altceva- si este deasemeni multumit de rezultat, nu avea decat sa descrie, astfel incercand sa ajute cu un raspuns la intrebarea colegului.
Astfel ca reactia ta pentru raspunsul meu o consider total inoportuna.

Edited by Ana0181, 14 April 2017 - 13:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate