Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Credeti ca Dumnezeu exista? *Partea I

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37967 replies to this topic

Poll: Sondaj de opinie privind existenta lui Dumnezeu (2942 member(s) have cast votes)

Credeti in existenta lui Dumnezeu?

  1. DA (1862 votes [62.40%])

    Percentage of vote: 62.40%

  2. NU (859 votes [28.79%])

    Percentage of vote: 28.79%

  3. Nu ma intereseaza subiectul/sunt nehotarat (263 votes [8.81%])

    Percentage of vote: 8.81%

Vote

#109
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
esti prea rapid la vorba si nu ai decat de pierdut din asta :) tocmai c-am si specificat de vroe doua ori acolo.....reflectati un pic :D

#110
Broly

Broly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 08.06.2004
---------------------------------
incerc sa trec peste parerile proprii si sa ma detasez un pic....stiti ce-am observat? exista in viata momente in care te rogi ca D-zeu sa existe. ceea ce inseamna ca anumite lucruri te depasesc in mod inevitabil si cauti ajutor. ciudat sau nu, reflectati voi. exista insa si momente de nedreptate crunta; atunci cand faci totul ca la carte, respectand toate principiile moralitatii, tolerantei etc. chiar mai mult decat faci in mod normal. si totusi nu iese. pe cine dai vina atunci? pentru ca e clar ca esti depasit si in acest caz; logica nu te ajuta, ratiunea nu functioneaza cum trebuie si se blocheaza. e o chestie interesanta pana la urma. reflectati un pic
--------------------------------------
Perfect adevarat DeathRipple
In general, cand oamenii dau de greu, se roaga la Dumnezeu pentru a le rezolva problemele. Dar asta nu inseamna ca el si exista.
De ce fac asta? Pentru ca asa au fost indoctrinati de mici. Si este o mare greseala sa crezi ca cineva de sus, din eter iti poate rezolva problemele. De fapt totul este doar o chestie psihologica. Care uneori ajuta. Dar atat.
De ce nu sunt invatati oameni sa creada pur si simplu in EI? Ca totul vine din ei si nu de la cineva ireal? Ca reusita si esecul nu depinde de altcineva decat de deciziile si faptele fiecaruia.

Poate pentru ca nimeni nu are interesul sa existe personalitati. Cu cat multimea are mai putina initiativa, cu atat poate fi controlata mai usor.

Reflectati

#111
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
lol.....daca ar putea intr-adevar sa creada in ei si in fortele proprii in fiecare moment al vietii de multa vreme nu ar mai fi existat religii pe planeta asta. dar nu este asa. dupa cum vezi. NIMENI nu poate sa nu aiba indoieli la un moment dat asupra propriei persoane.

exista sau nu Dumnezeu? habar n-am. mi-ar place sa cred ca da, pen' ca exista momente in care am nevoie de un astfel de ajutor....tind sa cred ca nu, pentru ca am avut parte pana acum de prea multe momente nasoale, neprovocate de mine. probabil voi sfarsii ateu, da' nu pt ca-s iniginer :D

#112
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Cine pe cine a creat?
Dumnezeu pe Om, sau Omul pe Dumnezeu ?

#113
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,999
  • Înscris: 07.02.2003
Cred ca a doua varianta e mai plauzibila.

#114
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004

Quote

Originally posted by Cuto
Cine pe cine a creat?
Dumnezeu pe Om, sau Omul pe Dumnezeu ?


Oul pe gaina, nu gaina pe ou!

#115
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
pareri, pareri, pareri,
din ce a spus stilnox sunt de acord doar cu semnatura :D
ce a spus Broly mi se pare doar un bun exemplu de  parere personala...
adevarul cine il stie ?
eu unul nu il stiu.

#116
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,999
  • Înscris: 07.02.2003
---
din ce a spus stilnox sunt de acord doar cu semnatura
---

Subscriu si eu la faza din semnatura  :cool:

#117
stilnox

stilnox

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 26.02.2004
Guys, daca tot sunteti asa de acord cu semnatura mea, nu uitati sa mergeti duminica 20 Iunie la vot, sa o si puneti in practica.

:yeah baby

#118
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
bineinteles stilnox - se subintelege
JOS PSD !


si ca sa nu fiu complet off-topic: As vrea sa va pun o intrebare.
Ce parere aveti despre OOBE (out of body experience) - cica a fost dovedita stiintific de catre Robert A. Monroe. Ar putea asta sa dovedeasca ca intr-adevar exista o lume spirituala ? Daca da, atunci Dumnezeu exista ?

numai bine,
El_Cid

#119
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,999
  • Înscris: 07.02.2003
Nu stiu ce si cum a dovedit respectivul dar din emisiunile pe aceleasi teme de pe Discovery nu rezulta decat efectele produse de lipsa de oxigen... poate stie el ceva poate nu... ramane de vazut.

#120
commonman

commonman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 396
  • Înscris: 15.02.2004
Guys, daca tot sunteti asa de acord cu semnatura mea, nu uitati sa mergeti duminica 20 Iunie la vot, sa o si puneti in practica.



ok.

#121
Cuto

Cuto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 18.06.2004
Dumnezeu există!
De ce?
Pentru că l-a creat Omul. și tot ceea ce creează Omul există. Până când va fi distrus tot de Om. Nu contează cum se numește, Dumnezeu, Zamolxe, Budha, Manitu, Mahomed...Este acelasi, dar în diferite viziuni ale bisericii.
După părerea mea, biserica este o instituție creata de Om (deci există)pentru manipularea oamenilor și care se bazează pe o caracteristică a psihicului uman. CREDINÞA. Omul are nevoie să creadă în ceva și este tentat să o facă. Poate să creadă în el însuși (cel mai indicat dacă nu devine prea plin de el), poate să creadă în alt Om (soț, soție, soacră etc), în amulete, în vacă (India), dragon (China) etc. Dar oricare dintre acestea te pot trăda la un moment dat. Soția divorțează, vaca nu mai dă lapte, amuleta se sparge...
și în acest caz, oamenilor li se oferă de către Om, ceva ce nu îi trădează niciodată, nu îi părăsește niciodată, se află în preajma lor, știe tot, și mai ales are răspunsuri la orice întrebare. Cel mai simplu răspuns care poate exista. "Așa a vrut EL".
Problema nu cred că este "dacă există Dumnezeu". Ci dacă este bine să existe.
Eu zic să nu-L distrugem.
Nu încă.
Cu condiția să nu se ajungă la fanatism...

#122
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
Cuto - mi se pare absurd ce sustii tu...
Ori esti ateu, ori esti credincios... dar sa fi dobitoc e nasol - adica sa stii ca nu exista dar inca sa nu te declari ateu ca parca e mai usoara viata stiind ca e cineva acolo sus.

#123
El_Cid

El_Cid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,524
  • Înscris: 29.03.2004
se intelege ceva gresit din ultimul meu mesaj - ca ar trebui sa existe 2 categorii de oameni (atei si credinciosi). Nu, nicidecum, pot sa existe si cei care nu se pronunta in aceasta problema.
Eu vroiam sa spun ca ideea prezentata de Cutzu e cel putin ciudata.

"Dumnezeu există!
De ce?
Pentru că l-a creat Omul."
Eu creez in gandirea mea un aparat care sa produca mancare din CO2 (nu ma intreba cum e posibil - dar uite ca e posibil ca doar exista - ca doar eu am creat acest aparat). Da`mi`l si mie te rog frumos sa pun mana pe el (am pofta de o fripturica), serios domne` am creat aparatul asta - dar nu reusesc sa`l gasesc.. voi l-ati vazut ? Daca cineva mi-l recupereaza ofer recompensa un aparat care face din kkt benzina (o sa`l creez pe loc bineinteles).

#124
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,999
  • Înscris: 07.02.2003
---
Dumnezeu există!
De ce?
Pentru că l-a creat Omul.
---

Corect.

---
Cu condiția să nu se ajungă la fanatism...
---

Exact dar e o mica problema, cand un cult vechi moare tendinta e ca extremele sa se amplifice... deci riscul de fanatism e mare, se vede in orientul mijlociu, Filipine etc... este acelasi lucru ca atunci cand te arzi, sufli si in iaurt.
Probabil fanatismul se va amplifica si la un moment dat va ceda... sub presiunea timpului... 100, 200, 300 ani etc... toate vin la vremea lor :cool: Semnalele de la generatiile tinere din tarile civilizate sunt clare... isi baga... :OK: In final generatia tanara decide ce si cum, cu mici influente acolo unde educatia e deficitara dar, nu conteaza, totul se pierde in timp... cum era nou acum 20-30 ani... alte idei etc...

#125
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
/**
@author Ganesh Prasad
*/
import org.religion.*;

public class LordsPrayer
{
public void pray()
{
   // Our Father, who art in heaven,
   //
   God ourFather = Heaven.getGodInstance();

   // Hallowed be thy Name.
   //
   ourFather.getName().setHallowed( true );

   // Thy kingdom come.
   //
   ourFather.getKingdom().setWelcome( true );

   // Thy will be done in earth
   // As it is in heaven.
   //
   boolean isWillDone = Heaven.isWillDone( ourFather );
   Earth.setWillDone( ourFather, isWillDone );

   // Give us this day our daily bread.
   //
   Bread dailyBread = ourFather.getBread( new Date() );

   // And forgive us our trespassess,
   // As we forgive those who trespass against us.
   //
   synchronized
   {
     ourFather.forgive( this.getTrespasses() );
     this.forgive( this.getTrespassers() );
   }

   // And lead us not into temptation;
   // But deliver us from evil:
   //
   ourFather.removeTemptationListener( this );
   ourFather.deliverFrom( Evil, this );

   // For thine is the kingdom, and the power,
   // and the glory, for ever.
   //
   for (;;)
   {
     Kingdom.setOwner( ourFather );
     Power.setOwner( ourFather );
     Glory.setOwner( ourFather );
   }

   // Amen.
   //
   finalize();
}
}

#126
Dunross

Dunross

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 18.06.2004
Da exista ! Si o spun raspicat : indiferent de vointa noastra . In van ne stresam sa-L intelegem , caci daca acceptam sa discutam despre El insemna ca vrem sa-L intelegem , daca sistemul nostru de idei nu are si o baza teologica . Recomand cartile marilor Sfinti Parinti :  Filocaliie aparute mai nou reeditate la Humanitas sau Patericul . Sa vedeti raspunsuri de o simplitate extraordinara date la unele probleme de catre Sfinti Parinti . :OK:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate