Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Anevrism de aorta ascendenta

Dovada adresei de resedinta

Tulsa King (2022 - )

Tv box android fara "servicii...
 Factura platita la Supercom si ne...

Nu mai primesc sms pentru locker ...

Apeluri efectuate dar nu apar in ...

Apa de puț in Berceni-Ilfov
 Recomandare alegere - R7 7800X3D/...

OCEANIA NATIONS CUP 2024

Recomandare router portabil wifi

Plata internaționala
 Problema cheie/inchidere centrali...

Casa pe structura de lemn (timber...

In ce an ati facut scoala de sofe...

Problema masina de spalat
 

Conducte, Țevi de oțel, Cu, PPR, PEX, PEX-AL,P.I.P.

- - - - -
  • Please log in to reply
4455 replies to this topic

#955
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 24.06.2006

View PostAlice, on 17th March 2010, 21:48, said:

Orice tevi ai avea, apa este sub presiune in instalatia de incalzire. Daca ingheata, se sparg.
serios ? eu am auzit ca se sparg din cauza ca gheata-i mai mare ca apa la acelasi volum

#956
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,976
  • Înscris: 23.06.2008
Damn, numai tevile Pex nu se sparg! Stiu eu unele, de ex, care rezista pana la minus 60 grade si 24 bari!

#957
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 13.06.2007

View Postdoina-manuela, on 19th March 2010, 00:43, said:

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri...
Pexalul nu a crapat, ci s-au desfacut aproape toate imbinarile,cred ca din cauza frigului pexalul s-a contractat si a iesit din imbinari!
Stiu, ideal ar fi fost sa pot lasa CT in functiune pe o temperatura care sa previna inghetul...dar, mi-e frica! Este o CT generatie mai veche(herman), cu tiraj natural.
Azi am detaliat problema si cu instalatorul, si el e de aceeasi parere, ca PP este butucanoasa si inestetica....asa ca am hotarat sa refacem instalatia pe CU...
Instalatorul tau stie ca PP-ul se foloseste la scurgeri? Poate despre PPR ati discutat voi. Zic si eu...

#958
adyspecie

adyspecie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 10.07.2007
Salut tuturor.

Am si eu o nelamurire si poate ma ajutati voi sa-i dau de cap. Am cumparat un apartament si acesta dotat cu CT. Am intrebat si eu din ce este facuta instalatia si am primit,de la trei persoane, doua raspunsuri diferite si o ridicare din umeri.... Atasez aici o poza (este vorba de conductele gri) si sper sa ma lamuriti voi.

Si nu va sfiiti sa-mi spuneti daca materialul respectiv este bun de ceva ori nu.... :thumbup:

Attached Files



#959
doina-manuela

doina-manuela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 03.03.2008

View Postadinosh, on 22nd March 2010, 14:23, said:

Instalatorul tau stie ca PP-ul se foloseste la scurgeri? Poate despre PPR ati discutat voi. Zic si eu...
Da, ai dreptate, eu am scris gresit, despre polipropilena am discutat...
Lucrarea s-a facut in weekend, pe Cu, am avut noroc de un instalator nu numai priceput ci si mintos, a dat pante usoare la tevi, si a montat mai multi robineti de evacuare, astfel incat sa nu mai poata ramane apa in instalatie si in CT.
Inca o data, multumiri tuturor!

#960
adyspecie

adyspecie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 10.07.2007

View Postadyspecie, on 23rd March 2010, 15:38, said:

Salut tuturor.

Am si eu o nelamurire si poate ma ajutati voi sa-i dau de cap. Am cumparat un apartament si acesta dotat cu CT. Am intrebat si eu din ce este facuta instalatia si am primit,de la trei persoane, doua raspunsuri diferite si o ridicare din umeri.... Atasez aici o poza (este vorba de conductele gri) si sper sa ma lamuriti voi.

Si nu va sfiiti sa-mi spuneti daca materialul respectiv este bun de ceva ori nu.... :thumbup:


Chiar nu stie nimeni ? O fi vre-un material extraterestru  :thumbup:

#961
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,976
  • Înscris: 23.06.2008

View Postadyspecie, on 23rd March 2010, 15:38, said:

...
Am si eu o nelamurire si poate ma ajutati voi sa-i dau de cap. Am cumparat un apartament si acesta dotat cu CT. Am intrebat si eu din ce este facuta instalatia si am primit,de la trei persoane, doua raspunsuri diferite si o ridicare din umeri.... Atasez aici o poza (este vorba de conductele gri) si sper sa ma lamuriti voi.
Pare a fi vorba de o teava pex(PEX-b, dupa parerea mea - productie Italia, insa pot sa ma insel)
Vezi ca pe tevi sunt inscriptii, poate reusesti sa descifrezi ce scrie(de ex la a doua teava de jos - numarand de la stanga la dreapta; daca nu la teava asta, poate la alta). Fiecare producator incriptioneaza teava din metru in metru.

#962
VasileIon

VasileIon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.05.2008

View Postscurt_pe_2, on 29th March 2010, 17:41, said:

Pare a fi vorba de o teava pex(PEX-b, dupa parerea mea - productie Italia, insa pot sa ma insel)
Vezi ca pe tevi sunt inscriptii, poate reusesti sa descifrezi ce scrie(de ex la a doua teava de jos - numarand de la stanga la dreapta; daca nu la teava asta, poate la alta). Fiecare producator incriptioneaza teava din metru in metru.

Da, pare Pex-b posibil cu protectie uv...

#963
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 03.11.2006
Se poate realiza o instalatie inelara pe pex-a sau pex-c? Pana acum am vazut doar instalatii radiale executate cu pex.

#964
Falcosu

Falcosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.04.2009

View Postadyspecie, on 23rd March 2010, 16:38, said:

Salut tuturor.

Am si eu o nelamurire si poate ma ajutati voi sa-i dau de cap. Am cumparat un apartament si acesta dotat cu CT. Am intrebat si eu din ce este facuta instalatia si am primit,de la trei persoane, doua raspunsuri diferite si o ridicare din umeri.... Atasez aici o poza (este vorba de conductele gri) si sper sa ma lamuriti voi.

Si nu va sfiiti sa-mi spuneti daca materialul respectiv este bun de ceva ori nu.... :thumbup:
Eu zic ca teava e rehau si ca e f buna.Uitate la intrare in distribuitor pe teava aceea mai groasa imediat in fata robinetului pe fitingul acela o sa scrie rehau(daca e teava rehau)

#965
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 53,125
  • Înscris: 30.01.2008

View Postbani002, on 7th April 2010, 19:02, said:

Se poate realiza o instalatie inelara pe pex-a sau pex-c? Pana acum am vazut doar instalatii radiale executate cu pex.

Se poate dar trebuie sa o pui in pat de cablu si sa prinzi pex-ul cu clipsuri(ca pe pexal).

#966
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,976
  • Înscris: 23.06.2008

View Postbani002, on 7th April 2010, 19:02, said:

Se poate realiza o instalatie inelara pe pex-a sau pex-c? Pana acum am vazut doar instalatii radiale executate cu pex.
Inelara, circulara, inseriata, telescopica... sau cum oi numi-o, fizic se poate realiza si din teava PEX. Doar ca nu se recomanda asa ceva. O instalatie sanitara sau/si termica de calitate nu inseamna inserierea aparatelor in acea instalatie(montaj telescopic). Indiferent despre ce fel de teava vorbim, ca este PPR, PEX, Cu. Montajul radial al aparatelor(cu grup de distributie), inseamna o alegere inteleapta, numai ca nu toata lumea intelege(stie) acest lucru. Adeptii tevilor de CU sau PPR, instalatorii ne-updatati, amatorii si diletantii, inca mai recomanda(sau aleg) inserierea aparatelor(montajul telescopic). Din ratiuni legate de costul materialelor, pe de o parte(se dubleaza necesarul de materiale, ba chiar si in plus, iar la PPR si mai ales la Cu se ajuge la preturi fabuloase). Pe de alta parte, instalatorii nu ar putea sa ceara un pret de manopera dublu, fiind o manopera mai "sofisticata" si mai indelungata. Daca lumea s-ar obisnui sa aleaga si sa lucreze cu teava PEX, ar fi un lucru grozav, fiindca manopera este simpla, timpul de punere in opera a instalatiei se diminueaza, iar costul/proiect este mult mai mic decat la orice alt tip de tevi. Doar ca `nea instalatoru` propune Cu sau PPR din start, stiind ca oricum isi ia banii pe manopera, iar "...materialele atata costa dom`le, ca nu le fac eu" - se scuza acesta in fata beneficiarului, si nici nu-i mai zice(daca stie) ca ar fi cel mai bun montajul radial si ca exista si teava PEX pipe-in-pipe, nu doar PPR si Cu. Si fie vorba intre noi, la Cu si PPR, nu teava e cea mai scumpa(desi este), ci fitingurile(coturi, teuri, mufe, racorduri, alte piese de legatura, etc.). La teava PEX nu exista decat teava de la aparat pana la unitatea de distributie, fara teuri, fara coturi, fara mufe, fara... Plus ca se pot ingropa tevile in sapa si in perete, fara riscuri. Iar din punct de vedere estetic, nici nu exista termen de comparatie cu tevile montate aparent.
Cei care lucreaza cu teava PEX si se numesc profesionisti, nici nu vor sa auda de montaj telescopic, inseriat. (Si nici nu vor accepta compromisuri, sa lucreze cu altfel de teava, fiindca ei deja stiu ca ceva mai bun decat teava PEX NU exista.) Si niciun profesionist nu va realiza o atare instalatie, din PEX. Plus ca niciun beneficiar care se respecta nu va alege montajul altfel decat radial(daca ar sti diferentele si ar fi o persoana bine informata).
De-aceea nici nu ai vazut asa ceva, ci numai montaj radial cu teava PEX.

Attached Files



#967
bani002

bani002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 03.11.2006
Multumesc pentru raspunsuri. Ma gandeam eu ca exista un motiv pentru care instalatiile de acest gen sunt radiale.

#968
adyspecie

adyspecie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 10.07.2007

View PostFalcosu, on 8th April 2010, 07:01, said:

Eu zic ca teava e rehau si ca e f buna.Uitate la intrare in distribuitor pe teava aceea mai groasa imediat in fata robinetului pe fitingul acela o sa scrie rehau(daca e teava rehau)


Multumesc tuturor pt. pareri

#969
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 05.02.2006
Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt pasii care trebuie urmati pentru schimbarea tevilor comune(coloana) la bloc.
Eu am o garsoniera la etajul 1 la bloc si avem probleme in sensul ca suntem inundati periodic la 1-2 ani; cel de la 2 imi spune, pai stai sa vad daca e de la mine sau mai de sus sau daca e la coloana, parte comuna; m-am tot saturat sa zugravesc de fiecare data pe banii mei. Suntem cativa propietari care dorim schimbarea tuturor tevilor din scara(blocul e din 1987 si e de 4 etaje, deci banuiesc ca n-ar costa foarte mult sa inlocuim toate tevile si sa nu mai avem probleme.

Intrebarile mele ar fi:
1. Cat ar costa o asemenea lucrare(4 etaje)
2. In ce consta practic aceasta lucrare(daca este cineva care se pricepe sa detalieze putin)sau s-a facut la el in bloc; trebuie sa intre sa faca anumite lucrari si la fiecare in apartament? pt. ca multi nu prea vor in sensul ca spun ca li se face mizerie.

Eu chiar nu ma pricep si de aceea intreb pt. ca vreau sa conving fiecare propietar sa facem acest lucru, ca este in interesul nostru comun.

#970
rekul05

rekul05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 06.08.2008
Scurt si la obiect, la noi la bloc p+10 (11 nivele), numai coloana de apa calda pe verticala cu T-urile pentru fiecare apartament si bransarea proprietarului (fara plasa de tevi din subsol) ni s-au cerut 2800 lei manopera si materiale, insemnand circa 35 metri de teava, ceva piese pentru niste lire de dilatare, 11 T-uri si nu mai stiu...

Pentru aceasta operatiune se procedeaza asa:
- convocarea unei adunari generale a proprietarilor in care sa se aprobe o asemenea lucrare, fond de reparatii, modalitate de strangere a banilor, etc.;
sau
- comitetul executiv intocmeste un tabel cu toti proprietarii de pe respectiva scara care pe baza de semnatura sa-si exprime sau nu dorinta cu respectiva lucrare si cu sumele necesare schimbarii coloanelor, modalitati de plata/rate, etc.
In ambele cazuri daca votul este 50% plus 1 si se indeplinesc toate conditiile legale se pot demara lucrarile.

#971
Ghepardi

Ghepardi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 23.02.2009
Daca vreti distribuitoare individuale de apa costa mai mult; daca vreti sa puneti teava comuna costa mai putin.

#972
miki3

miki3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 806
  • Înscris: 05.02.2006

View PostGhepardi, on 12th April 2010, 15:44, said:

Daca vreti distribuitoare individuale de apa costa mai mult; daca vreti sa puneti teava comuna costa mai putin.


Ce sunt distributoarele de apa, cat costa? se pun la fiecare apartament?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate