Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hyundai elantra 2024 Highway, 6MT.

Interpretare XML

PPCEnergy - Emiterea facturii in ...

Telefon Nou de la Digi
 La multi ani @creativestar!

La multi ani @Nimcid25!

"Spionul" nostru cel de t...

Care aplicatie are cele mai ok co...
 Parere antrenament incepator

Dilema sursa

Ajutor Android Redmi10

Poti sa conduci o masina cu putin...
 Ce inseamna "izdavoi" ?

Poco X6 Pro vs OnePlus Nord 3

Lirapay

Durata maxima video in Google Pho...
 

Centrale ELECTRICE, cazane electrice

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3806 răspunsuri în acest subiect

#3655
relu11051

relu11051

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.298
  • Înscris: 02.05.2008
cristianbojor

eu la 160 mp utili, casa structura lemn, izolatie 22 cm la pereti si 20 la tavan spre pod ( de vreo 5 ani tot zic ca mai pun 20 in pod) consum 12.000 - 15.000 kwh pe tot anul, vara factura e cam 500 - 600 kwh, locatia langa bucuresti, sub sapa de la parter am doar 4 cm de extrudat

Cea mai cea factura din ultimii 8 ani a fost de vreo 2500 kwh

Spor la calcule

#3656
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.729
  • Înscris: 25.01.2007
Nu cred ca poti injumatati acest reper decat cu investitii serioase.
Eu am 145 mp, 10cm vata minerala, 30cm ytong, 30cm in pod, 6cm sub sapa parter, tripan salamander bluevolution, casa in camp, fara vecini. 22grC constant.

Necesar maxim 5kw, consum lunar maxim 4000kwh, consum sezon 15000kwh.

#3657
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 10.04.2017
No, trist. Sunt într-o zona în dezvoltare din Cluj și ma aștept sa bage gazele aproape. De asta nu as investii 40k pe o pompa de căldură. Poate o sa fac o combinație cu o soba pe peleti sau ceva...

#3658
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.729
  • Înscris: 25.01.2007
Pai nu prea ai ce face: daca iti iei o centrala pe peleti, fie si una ieftina, tot ajungi pe la 20.000 ron. Cand vin gazele sa zicem ca vinzi sistemul si recuperezi jumate, deci pierzi 10kron.

Cu 10kron platesti diferenta intre curent si peleti pt cel putin 3 sezoane.

In concluzie, daca estimezi ca iti tragi gaze in mai putin de 3 ani iti iei o centrala electrica sh si rezisti cei 3 ani

#3659
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Mi-am luat deja o centrala sh electrica ca să încălzesc sapa pentru gresie.

O sa ma mut doar la parter inițial (vreo 70Mp).

Doamne ajuta!

Mulțumesc de răspunsuri, o zi minunata.

#3660
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Fișier atașat  IMG_20190613_164204.jpg   289,87K   39 download-uriFișier atașat  IMG_20190613_164154.jpg   99,37K   38 download-uriFișier atașat  IMG_20190613_164201.jpg   249,81K   39 download-uri

Salutare colegi,
Am cumpărat o centrala electrica acum doua zile. Nu am apucat încă sa o montez, o sa mai dureze ceva. Când am desfăcut capacul centralei , am observat ca o rezistenta nu era conectata la placa de baza.
Asa arata acea  rezistenta de 3kw de la centrala Protherm Ray v13 de 9 kW... Cel de la care am cumpărat-o a spus ca nu merge acesta rezistenta, dar când conectat-o la 220 V, toți cei trei elemenți s-au încălzit (numai demontata de pe centrala am încercat-o) ...
Credeți ca trebuie schimbata la cum arata, asa, cu izolația crăpata? Pentru ca centrala încă nu am montat-o, mai dureaza pana fac legăturile...
Mulțumesc

Editat de domar, 13 iunie 2019 - 16:09.


#3661
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Pare cam topita.
Poate ca atunci cind o bagi in apa, sare siguranta. O fi pe undeva "fisurata" si bate la masa.
Mai este si varianta sa ai pe placa 1, 2 sau 3 relee perlate, cu contactele in scurt si sa-ti ramina rezistentele alimentate tot timpul.

Nu ar strica sa-ti cumperi alta noua.

#3662
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Ideea e ca respectivul spune ca centrala merge normal numai cu rezistenta de 6 KW conectata, dar nici nu a spus de ce a deconectat de pe placa rezistenta din fotografii... Daca ar fi releele stricate, numai cele la care se conectează aceasta de 3 KW ar putea fi..
Ceea ce ma frământă (și o sa grăbesc instalarea centralei cât pot ca să aflu dacă merge sau nu) este ca aerisitorul aflat lângă rezistente este topit puțin - bucățică alba în care întra furtunasul nu mai exista - semn ca acolo temperatura a fost foarte mare la un moment dat.. Bănuiesc ca nu a fost aerisita centrala și rezistenta dacă nu era în apa.. se vad consecințele...
Mulțumesc pentru răspuns!
O sa pun o rezistenta noua, dar prima data o sa dau drumul centralei sa funcționeze asa, numai cu cea de 6 conectata, apoi mai vedem...

#3663
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Releele le poti verifica cu un aparat de masura. Sau cu un bec si o baterie, sau cu un bec la 230V si un stecher, etc.
Boala lor este sa ramina contactele lipite. Asa ca poti scoate cei 2 papuci de la fiecare releu in parte si sa vezi daca sint sau nu lipite contactele (daca sint sau nu in scurt). Daca gasesti un releu defect, nu mai cuplezi rezistenta la releul respectiv pina ce nu-l inlocuiesti.

Teoretic electronica centralei se poate proba si fara sa fie montata centrala. Singurul inconvenient ar fi ca senzorul de presiune este unul electronic si este un pic mai complicat de prostit. Trebuie sa-i scoti mufa afara si sa folosesti 2 rezistente ca sa prostesti centrala ca are apa. Senzorul este alimentat prin 2 fire cu 5Vcc si pe al treilea fir trebui sa-i dai o tensiune intre 1,5 si 2,5V ca sa creada centrala ca are apa. Daca reusesti sa faci treaba asta, poti scoate afara papuci ce duc la rezistente si sa bagi centrala in priza cu un cablu normal, ca daca nu alimentezi rezistentele efectiv, nu-ti trebuie cablu gros. Prima data verifici daca se invirte pompa, dar nu o lasi mult sa mearga, dupa care scoti firele de la pompa afara si te apuci de restul placi.

#3664
domar

domar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 372
  • Înscris: 08.08.2006
Releele nu sunt lipite, pentru ca atunci când am primit centrala și am văzut papucii de la rezistenta scoși de pe placa (și nu observasem cât de cursa și sparta este rezistenta în sine), am luat multimetrul și am verificat contactele releelor. Toate sunt deschise...
După aceea am văzut rezistenta, am demontat-o și am pus la 220 V fiecare element. Se incalzesc foarte repede, toți trei...deci pe uscat rezistenta funcționează. Abia aștept sa dau odată găurile în pereți ca să conectez centrala la circuitul de apa, cel electric la 400V este gata..
Asa o sa vad și eu dacă un element de-al rezistentei este străpuns.
Nu voiam sa o conectez chiar acum, fiind prins cu alte planuri și fiind vara, iar centrala a costat foarte puțin, de aceea nici nu eram foarte grăbit sa o încerc. Dar acum ma sâcâie sa aflu repede dacă rezistenta este sau nu în stare de funcționare și ce s-a întâmplat cu aetisitorul manual de este topit...

Editat de domar, 14 iunie 2019 - 09:40.


#3665
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Salut,

Ce tip de v3c are kit-ul de ACM de la protherm?

As vrea sa-i fac un model diy folosind o v3c honeywell sau ceva dar nu sunt sigur care e modul de comanda. SPDT?

Multumesc anticipat,

#3666
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Pe placa ai conctorul K2 cu 3 pini. Pe unul din pini ai nulul tot timpul, iar pe ceilalti 2 pini, ai pe unul faza cind merge pe incalzire si pe celalalt ai faza cind merge pe boiler.
Ce model exact de v3c ai ? Eventual fa-i o poza.
Sonda NTC ai ?

#3667
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Nu am nimic, ma uitam la honeywell. Iau tot ce trebuie. Am centrala :D

Mulțumesc anticipat de ajutor.

#3668
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Recomand asa ceva, daca bugetul permite:
Ventil cu bila 3 cai motorizat ESBE MBA 135-3/4 FFM
Robinet motorizat TIEMME cu 3 cai si by-pass 3/4"

#3669
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Multumesc tare mult,

Presupun ca nu orice senzor ntc 10k functioneaza nu? (am vazut si 220v si 24v)

https://www.euro-ins...eala-ufh0051091

#3670
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Nu exista senzor NTC la 220V, sau 24V, sau etc. Senzorul NTC este de fapt un termistor, care are o rezistenta diferita in functie de temperatura. Intodeauna va fi pusa undeva unde este tensiune mica si obligatoriu curent continuu. La centrale, de regula este 12Vcc

Nu stiu exact ce sonda trebuie la Ray, dar banuiesc ca trebuie una de 10K. Vezi daca nu cumva scrie in manual. Stiu ca pe vremuri am vazut intr-un manual ca era trecuta valoarea pentru sonda externa si drept urmare poate ca-i trecuta si pentru sonda ACM. Daca nu gasesti nimic in manual, ai nevoie de 2 rezistente, una de aproximativ 2k si una de aproximativ 3K (sau una de 2K si una de 1K) si poti face niste teste ca sa afli daca intradevar ai nevoie de NTC10K, sau daca trebuie alta valoare, sau daca trebuie PTC.

Editat de florin71_skoda, 19 iunie 2019 - 16:02.


#3671
cristianbojor

cristianbojor

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 88
  • Înscris: 10.04.2017
Bună. Furnizorul cu care lucrez mia dat asta. E ceva de capul ei? Fișier atașat  IMG_20190622_103334.jpg   148,08K   14 download-uri

#3672
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 18.070
  • Înscris: 02.01.2008
Ala este doar servomotorul. Ai si vana cu 3 cai ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate