Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung anunta SSD-urile de 256TB...

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...
 Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...
 Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...
 

Plata cu cardul prin fax

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 29.08.2003
Salut,

incerc sa-mi rezolv pe cont propriu cazarea pe litoralul bulgaresc si tot cautat un sistem de plata online. Din pacate nu am gasit, doar site-uri din Anglia majoritatea care au preturi mai mari. Am incercat din intamplare cu asta: http://www.beachbulgaria.com/ si dupa ce am aplicat pe form-ul lor am primit un mail de la customer support cu cateva detalii legate de cererea mea. Am raspuns la mail si am intrebat cum pot achita hotelul prin card sau alta modalitate avand in vedere ca specificau ca trebuie platit in avans.
Am primit un raspuns ce continea documentul atasat pe care ar trebui sa-l printez, completez si trimit pe fax la o adresa indicata. Vi se pare normal sa trimit pe fax toate detaliile mele de card, mai putin PIN-ul ?  ^_^
Ma las pagubas de aventura asta, o sa apelez la o agentie de turism ca nu am chef sa sponsorizez economia vecinilor   :nonobad:

Fișier atașat  payment_form__1_.doc   44,5K   6 download-uri

#2
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
nu prea ai mai platit cu cardul online pana acum nu ?
pe orice site unde platesti online dai exact aceleasi detalii
e foarte normal, nimic deosebit, si nu, nu incearca nimeni sa te fure !
mai uita-te si tu pe net...mai scoate capul...nu mai fi asa paranoic.
repet tot ce e acolo e normal

dar tu deja ai luat decizia de a te lasa pagubas ceea ce mi se pare cea mai tare faza din ultima vreme
doamne...

Editat de spare-me, 10 august 2007 - 01:21.


#3
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 23.09.2006
Si in anglia am facut rezervare si mi-au cerut detaliile cardului pe fax. Dar nici macar nu mi-au trimis vreun formular. A trebuit sa scriu eu de mana.

Editat de Dragon Warrior, 10 august 2007 - 07:22.


#4
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 29.08.2003

View Postspare-me, on Aug 10 2007, 02:19, said:

nu prea ai mai platit cu cardul online pana acum nu ?
pe orice site unde platesti online dai exact aceleasi detalii
e foarte normal, nimic deosebit, si nu, nu incearca nimeni sa te fure !
mai uita-te si tu pe net...mai scoate capul...nu mai fi asa paranoic.
repet tot ce e acolo e normal

dar tu deja ai luat decizia de a te lasa pagubas ceea ce mi se pare cea mai tare faza din ultima vreme
doamne...
Nu trebuie sa fii asa tafnos, nu te ajuta ;)  Am mai facut plati cu cardul online insa toate detaliile astea le dadeam pe site-uri certificate pentru tranzactii. Pe fax nu am mai trimis si tot nu mi se pare ok. Practic le-as da toate detaliile necesare tranzactiilor online, atat cat poate ar trebui sa le faca din Romania (validarea IP-ului ca tara de origine). De ce nu-mi dau detaliile contului din banca lor sa fac transfer direct acolo, echivalentul sumei in leva din ziua tranzactiei ?!

#5
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
bine ca le stii tu pe toate !
nu stiu la ce-ai mai deschis topicul daca decizia e deja luata.
deja doua persoane ti-au zis ca e normal, si de altfel chiar e foarte normal
dar tu oricum ai luat decizia sa iti anulezi vacanta nu-stiu-unde, fiindca ti-au cerut detaliile contului
de parca ar si avea ce sa faca cu ele, oricum le stii toate datele etc...

#6
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 29.08.2003

View Postspare-me, on Aug 10 2007, 21:41, said:

bine ca le stii tu pe toate !
nu stiu la ce-ai mai deschis topicul daca decizia e deja luata.
deja doua persoane ti-au zis ca e normal, si de altfel chiar e foarte normal
dar tu oricum ai luat decizia sa iti anulezi vacanta nu-stiu-unde, fiindca ti-au cerut detaliile contului
de parca ar si avea ce sa faca cu ele, oricum le stii toate datele etc...

Hahhaha, ce ma distrezi, esti simpatic...de departe  ^_^

#7
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.712
  • Înscris: 05.03.2005
am incercat sa te indrum si sa-ti raspund la un topic inutil (pentru ca decizia era deja luata) si tu incepi si aberezi...
oricum, cred si eu ca-ti bagi unghia in gat c-ai anulat vacanta respectiva doar pentru c-au avut "tupeul" de-ati cere numele si numarul cardului ca-n orice alt caz...
asa ca ce-ti mai ramane de facut ?...sa vorbesti fara sa spui nimic...
succes la cumparaturile online

#8
chiticco

chiticco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 102
  • Înscris: 29.08.2003

View Postspare-me, on Aug 11 2007, 02:13, said:

am incercat sa te indrum si sa-ti raspund la un topic inutil (pentru ca decizia era deja luata) si tu incepi si aberezi...
oricum, cred si eu ca-ti bagi unghia in gat c-ai anulat vacanta respectiva doar pentru c-au avut "tupeul" de-ati cere numele si numarul cardului ca-n orice alt caz...
asa ca ce-ti mai ramane de facut ?...sa vorbesti fara sa spui nimic...
succes la cumparaturile online

Dragul meu, multumesc, chiar ma simt bine cand iti citesc raspunsurile  :coolspeak:
Nu stiu de unde ai tras concluzia ca anulez, am spus doar ca o iau pe alta cale si anume agentiile de turism. De ajuns acolo tot ajung...
Nu te obliga nimeni sa ma 'luminezi' (ca de indrumat cam greu la ce atitudine ai) asa incat iti sugerez sa ramai pe topicurile in care te simti bine.  :peacefingers:

#9
tudor_turcu

tudor_turcu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.377
  • Înscris: 12.09.2003

View Postchiticco, on Aug 10 2007, 21:38, said:

Am mai facut plati cu cardul online insa toate detaliile astea le dadeam pe site-uri certificate pentru tranzactii. Pe fax nu am mai trimis si tot nu mi se pare ok. Practic le-as da toate detaliile necesare tranzactiilor online, atat cat poate ar trebui sa le faca din Romania (validarea IP-ului ca tara de origine).
Si cand faci plati online cu cardul, acele site-uri nu sunt "certificate" pentru tranzactii - tot ce asigura acel certificat digital folosit pe acel site e o probabilitate destul de mare ca acel site apartine intr-adevar firmei respective, si o probabilitate foarte mica ca altcineva sa intercepteze datele furnizate de tine pe parcurs.
In rest, si la tranzactiile online, totul se rezuma in increderea pe care o are clientul in firma respectiva, deoarece nimic nu-i opreste sa faca tranzactii frauduloase cu datele pe care tu le furnizezi, daca nu e o firma serioasa.
La trimiterea prin fax e acelasi lucru - daca acel numar de fax nu apartine firmei respective, sau daca nu verifici seriozitatea respectivei firme in alt mod, te expui acelorlasi riscuri ca la o cumparatura pe Internet...

#10
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postchiticco, on Aug 10 2007, 21:38, said:

Am mai facut plati cu cardul online insa toate detaliile astea le dadeam pe site-uri certificate pentru tranzactii. Pe fax nu am mai trimis si tot nu mi se pare ok. Practic le-as da toate detaliile necesare tranzactiilor online, atat cat poate ar trebui sa le faca din Romania (validarea IP-ului ca tara de origine). De ce nu-mi dau detaliile contului din banca lor sa fac transfer direct acolo, echivalentul sumei in leva din ziua tranzactiei ?!
dacă la situri certificate pentru tranzacții te referi la procesatori de plăți (gateway payment), să știi că e perfect posibil ca un comerciant ce inițial a făcut o tranzacție cu tine printr-un astfel de procesator intermediar "autorizat", a doua oară să-ți ia din cont cât vrea el, fără să fie nevoie să mai treci tu încă o dată pe pagina aia de internet, care-ți arată că pagina este securizată, tranzacția autorizată de o firmă solidă, bla-bla-bla...

transferul prin bancă este net dezavantajos pentru cumpărătorul român, taxele bancare ajungând pe la vreo 50€.

pentru (ne)liniștea ta sufletească, mai trebuie să știi că există și metode de plată cu cardul prin telefon, suni la nea sile de la sculărie, îi dai toate datele tale, și el și-a tras frumușel suma pe care o crede de cuviință, pe urmă poate să facă deplasarea să-ți repare chiuveta din baie...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate