Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...
 Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix

Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara
 Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III

Caști bluetooth pentru smart...
 Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri

Tv ars din cauza la cctv?
 

Dificultati la DIGI TV / RCS & RDS ?

- - - - -
  • Please log in to reply
867 replies to this topic

#73
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

View PostAlexxfl, on Aug 13 2007, 23:28, said:

puteam sa jur ca au vandut acuma 2-3 luni :rolleyes: ... si binenteles ca nu se baga nimeni pentru 10% din companie ;)

e vorba de vreo 40% ...si nu dat la nimeni.
cred ca vor lista la bursa actiunile respective ... ca ultima solutie de compromis ...

telekom austria si telefonica erau pe fir, dar s-au retras.

#74
Sky_Leader

Sky_Leader

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 352
  • Înscris: 02.09.2006

View Postrz, on Aug 9 2007, 17:03, said:

@mercur68,

Sunt multe aspecte... abonatii Digi le stiu cel mai bine
Am vazut cu ochii mei ecran negru la client cu plata la zi... am vazut cu ochii mei receptor mort si lipsa interventie nici la 2 saptamani dupa solicitare (nu mai spun ca la respectivul client nu s-a lasat numarul de telefon al echipei de instalatori)
Imi pare rau ca spun toate astea dar sunt fapte reale si intalnite pe teren, chiar la fata locului
Tu dai vina ba pe instalatori ba pe DIgi direct...dar tu stii ca atunci cand le explici oamenilor cum sa "manuiasca" telecomanda,ii fura peisajul se uita la Tv si dupa suna la Bucuresti ca au probleme la antena sau ce minunatii mai cred ei...cand de fapt totul e din telecomanda...Deci mai specifica si faptul ca mai sunt si oameni cu minte inceata...

#75
RadioServ

RadioServ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 22.04.2004
Stau si vizualizez aberatiile de multe ori si ma abtin cu greu sa nu comentez dar de data asta :.... au vandut de mult iar acum poti sa spui OTE, Telekom Austria si Dolce .... OTE nu au nici un fel de problema nu va mai aberati degeaba .... grupul financiar care sprijina  OTE au baze puternice , asa ca nu va mai abetati degeaba.... ca sa ma exprim mai logic pe partea de Romania:
- Romtelecom+OTE+Telekom Austria

#76
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

View PostRadioServ, on Aug 14 2007, 06:46, said:

Stau si vizualizez aberatiile de multe ori si ma abtin cu greu sa nu comentez dar de data asta :.... au vandut de mult iar acum poti sa spui OTE, Telekom Austria si Dolce .... OTE nu au nici un fel de problema nu va mai aberati degeaba .... grupul financiar care sprijina  OTE au baze puternice , asa ca nu va mai abetati degeaba.... ca sa ma exprim mai logic pe partea de Romania:
- Romtelecom+OTE+Telekom Austria

19.04.2007 13:25
Telekom Austria says no longer interested in OTE minority stake
VIENNA (Thomson Financial) - Telekom Austria AG (Nachrichten) said today, confirming earlier reports, that it is no longer interested in acquiring a minority stake in OTE (Nachrichten) as the Greek government does not intend to assign the successful investor any management competencies.

'We have been closely monitoring the developments around the planned privatisation of OTE. It is clear for us that we need to be in a position to leverage our strengths and be able to share our expertise as a telco operator in Southeastern Europe. At present it appears that the Greek operator is intending to only sell a minority stake without any management control. Under these circumstances, we are no longer interested in pursuing this target as a minority stake would not allow us to generate shareholder value,' said chief executive Boris Nemsic in a statement.

Telekom Austria Spokeswoman Elisabeth Mattes told Thomson Financial News that the company had never been in concrete negotiations with the Greek government, but had only shown interest in the company within the framework of its screenings in Southeast Europe.

Edited by amadeus79, 14 August 2007 - 08:05.


#77
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View Postamadeus79, on Aug 14 2007, 08:59, said:

19.04.2007 13:25
Telekom Austria says no longer interested in OTE minority stake
VIENNA (Thomson Financial) - Telekom Austria AG (Nachrichten) said today, confirming earlier reports, that it is no longer interested in acquiring a minority stake in OTE (Nachrichten) as the Greek government does not intend to assign the successful investor any management competencies.

'We have been closely monitoring the developments around the planned privatisation of OTE. It is clear for us that we need to be in a position to leverage our strengths and be able to share our expertise as a telco operator in Southeastern Europe. At present it appears that the Greek operator is intending to only sell a minority stake without any management control. Under these circumstances, we are no longer interested in pursuing this target as a minority stake would not allow us to generate shareholder value,' said chief executive Boris Nemsic in a statement.

Telekom Austria Spokeswoman Elisabeth Mattes told Thomson Financial News that the company had never been in concrete negotiations with the Greek government, but had only shown interest in the company within the framework of its screenings in Southeast Europe.


Asta e rezultatul unor novici care mai cauta si ei pe Google articole interesante. Habar nu ai care e adevarul la OTE.....

Nimeni nu e interesat de OTE pentru ca statul grec nu vrea sa predea si managementul grupului. DPDV al profitabilitatii OTe sta foarte bine fiind un foarte bun titlu pe piatele de capital.

Dar....., oricine este interesat se loveste de refuzul constant al guvernului de la Atena de a permite alt partener la conducerea companiei.


@amadeuz, tu stiu ca esti un admirator al lui Zoltan (fiind si un conational de al tau), dar trebuie sa iesi putin din cub, si sa privesti mai in detaliu piata de telecom.

Zoltan a vandut 15% din RDS pe piata de la Londra, pentru ca nu mai avea bani si are probleme sa se imprumute mai mult. Dar si Zoltan a vandut 15 % fara a vinde si dreptul devot. Se pare ca asta e o politica comuna.

Si inca o chestie, daca avea o oferta asa de buna, vindea RDS-ul !!!
Cine vrea sa cumpere ceva din care nu prea mai ai cum sa scoti bani : TOTUL E GRATIS.

Sa zicem ca tu cumperi RDS !E greu sa schimbi acum polictica de preturi cu care s-au obijnuit clientii....deci e greu sa scoti si profit !!!

Daca vreti mai discutam pe tema asta ......

#78
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,209
  • Înscris: 05.05.2003

View PostSky_Leader, on Aug 14 2007, 02:21, said:

Tu dai vina ba pe instalatori ba pe DIgi direct...dar tu stii ca atunci cand le explici oamenilor cum sa "manuiasca" telecomanda,ii fura peisajul se uita la Tv si dupa suna la Bucuresti ca au probleme la antena sau ce minunatii mai cred ei...cand de fapt totul e din telecomanda...Deci mai specifica si faptul ca mai sunt si oameni cu minte inceata...

Sunt foarte multi astfel de oameni... si nu sunt doar la un operator ci la toti operatorii
Mai sunt unii de ex. care cica se pricep... cand ajungi acolo, gasesti un stift de televizor (uneori fara intrari scart sau rca) si cand reusesti sa cuplezi cumva receptorul (cu cablu normal, si selectie pe un canal din uif) se vede ca dracu', asa cum e normal sa se vada pe un tub din 1980
Eeee... ce crezi ca zice respectivul ?
E de la voi domne'... televizorul asta e super-bun... din '86 si pana acum nu s-a stricat niciodata
Ce sa mai spui la asa ceva... crezi ca il poti convinge ca tubul e obosit si ca un televizor mai trebuie schimbat din cand in cand ?

Edited by rz, 14 August 2007 - 09:19.


#79
amadeus79

amadeus79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 26.07.2004

View Postenderlabs, on Aug 14 2007, 09:04, said:

Asta e rezultatul unor novici care mai cauta si ei pe Google articole interesante. Habar nu ai care e adevarul la OTE.....

Nimeni nu e interesat de OTE pentru ca statul grec nu vrea sa predea si managementul grupului. DPDV al profitabilitatii OTe sta foarte bine fiind un foarte bun titlu pe piatele de capital.

Dar....., oricine este interesat se loveste de refuzul constant al guvernului de la Atena de a permite alt partener la conducerea companiei.
@amadeuz, tu stiu ca esti un admirator al lui Zoltan (fiind si un conational de al tau), dar trebuie sa iesi putin din cub, si sa privesti mai in detaliu piata de telecom.

Zoltan a vandut 15% din RDS pe piata de la Londra, pentru ca nu mai avea bani si are probleme sa se imprumute mai mult. Dar si Zoltan a vandut 15 % fara a vinde si dreptul devot. Se pare ca asta e o politica comuna.

Si inca o chestie, daca avea o oferta asa de buna, vindea RDS-ul !!!
Cine vrea sa cumpere ceva din care nu prea mai ai cum sa scoti bani : TOTUL E GRATIS.

Sa zicem ca tu cumperi RDS !E greu sa schimbi acum polictica de preturi cu care s-au obijnuit clientii....deci e greu sa scoti si profit !!!

Daca vreti mai discutam pe tema asta ......

nu cred RDS - RCS s-a listat deja pe bursa de la Londra.
o fi in intentia grupului sa se listeze, dar inca nu sunt pe bursa.

ai dreptate, actiunile vandute nu vor avea drept de vot, doar drept la dividende.

grupuri telecom puternice sunt cele din vest: T-COM, Telefonica, Vodafone, Orange ... nu OTE ... si statul grec .. care in fara de grecia bulgaria si romania nu stiu sa mai aiba si alte piete.

dece sa vanda cu 700.000.000 cand poate sa vanda cu 2 miliarde ? stia ca va obtine licenta 3G, stia ca mai poate aduna abonati.
un grup teelcom se vinde si se face pretul pe abonat.

nu sunt admirator a lui Zoltan, pur si simplu este un om tinar care a stiut sa faca afaceri si ajunga in top 10 fara sa recurga la metode folosite de ceilalati care sunt "colegi de top"

#80
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002

View PostKing of Sat, on Aug 13 2007, 22:06, said:

Desi am fost abonat DIGI,nu regret schimbarea,receptorul acestora fiind restrictiv si blocindu-se cind imi era lumea mai draga...
Receptorul Digi este restrictiv, dar cel de la Boom/Dolce nu e.

#81
spaniolul

spaniolul

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 876
  • Înscris: 19.01.2007

View Postmtest, on Aug 14 2007, 13:15, said:

Receptorul Digi este restrictiv, dar cel de la Boom/Dolce nu e.
Aici va contraziceti singuri,nu exista receivere restrictive ci doar softurile cu care sunt dotate,exista receivere bune si proaste iar cel de la gigi este prost,pentru toti abonatii tuturor DTH-urilor fac un apel;Nu mai frecati luleaua cu receiverul ca e sau nu bun aceste receivere au fost concepute pentru un anumit gen de receptie adica DTH daca doriti altceva cumparati-va un sistem independent si aveti astfel cea mai buna solutie de vizionare a tuturor canalelor fta si cele codate care se pot decoda cu key de pe net,nu cred ca nu aveti 350 ron sa va luati un sistem independent vreti mura-n-gura de la un singur DTH si asta nu se poate,ia aruncati o privire catre sky,cabo,D+ sa vedeti si voi receivere restrictive ce o tot aburiti cu nu stiu ce canale fta si alte bazaconii pune-ti mana si faceti-va voi un sistem dupa pofta inimii!

Edited by spaniolul, 14 August 2007 - 13:55.


#82
Alexxfl

Alexxfl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 04.02.2006

View Postamadeus79, on Aug 14 2007, 11:59, said:

nu cred RDS - RCS s-a listat deja pe bursa de la Londra.
o fi in intentia grupului sa se listeze, dar inca nu sunt pe bursa.

ai dreptate, actiunile vandute nu vor avea drept de vot, doar drept la dividende.

grupuri telecom puternice sunt cele din vest: T-COM, Telefonica, Vodafone, Orange ... nu OTE ... si statul grec .. care in fara de grecia bulgaria si romania nu stiu sa mai aiba si alte piete.

Trecem peste faptul ca orange e un brand si nu un grup, si intreb ce importanta are numarul de piete in definirea unui grup telecom? De ce aceste grupuri telecom puternice au probleme in tarile de bastina?

Quote

dece sa vanda cu 700.000.000 cand poate sa vanda cu 2 miliarde ? stia ca va obtine licenta 3G, stia ca mai poate aduna abonati.
un grup teelcom se vinde si se face pretul pe abonat.

nu sunt admirator a lui Zoltan, pur si simplu este un om tinar care a stiut sa faca afaceri si ajunga in top 10 fara sa recurga la metode folosite de ceilalati care sunt "colegi de top"
Cum stia ca va obtine licenta 3G? Doar prin faptul ca stie sa faca afaceri sau ...?!

#83
enderlabs

enderlabs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 09.08.2005

View PostAlexxfl, on Aug 14 2007, 19:08, said:

Trecem peste faptul ca orange e un brand si nu un grup, si intreb ce importanta are numarul de piete in definirea unui grup telecom? De ce aceste grupuri telecom puternice au probleme in tarile de bastina?
Cum stia ca va obtine licenta 3G? Doar prin faptul ca stie sa faca afaceri sau ...?!


.....apropo de asta...cred ca suntem singurul stat care nu a acordat licenta 3G unui operator telecom care deja implementase cu succes o retea 3G, ci unui operator minuscul de cablu.

Asta spune multe de felul cum interfereaza viata politica mediul de afaceri din Romania....(si nu numai, sa ne uitam pe stalpii de iluminat din Bucuresti !)

#84
bogdancr

bogdancr

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 233
  • Înscris: 16.09.2003
RZ -  Dolce are aproximativ 380.000 si se apropie de Digi ....

#85
viocom

viocom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 18.06.2007
Sunt relativ nou pe FORUM dar ,cred ca nu sunt singurul,ca nu e nevoie ca un forum sa devina un mijoc de jignire sau de propaganda si publicitate.Pentru asta exista alte mijloace.Cred un Forum este ceva unde toti ar trebui sa fie cumva inpartiali si sa se discute subiectul ca atare,cu bune si rele.un om cu bun simt recunoaste cind greseste.de aici putem invata multe. de multe ori citind pe forum i-mi pare rau ca au disparut duelurile face to face.nu trebuie sa ne denigram unul pe altul,mai ales ca un forum nu poate schimba realitetea.sunt discutii libere in care nu trebuie sa conteze studiile,apartenenta la o firma sau alta ci lucrurile asa cum sunt.poate pentru unii e un studiu de marketing dar totusi sa ramanem la o DISCUTIE LIBERA.         P.S   Pentru carcotasi.Lucrez la Rtc

#86
viocom

viocom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 292
  • Înscris: 18.06.2007

View Postviocom, on Aug 17 2007, 22:52, said:

Sunt relativ nou pe FORUM dar ,cred ca nu sunt singurul,ca nu e nevoie ca un forum sa devina un mijoc de jignire sau de propaganda si publicitate.Pentru asta exista alte mijloace.Cred un Forum este ceva unde toti ar trebui sa fie cumva inpartiali si sa se discute subiectul ca atare,cu bune si rele.un om cu bun simt recunoaste cind greseste.de aici putem invata multe. de multe ori citind pe forum i-mi pare rau ca au disparut duelurile face to face.nu trebuie sa ne denigram unul pe altul,mai ales ca un forum nu poate schimba realitetea.sunt discutii libere in care nu trebuie sa conteze studiile,apartenenta la o firma sau alta ci lucrurile asa cum sunt.poate pentru unii e un studiu de marketing dar totusi sa ramanem la o DISCUTIE LIBERA.         P.S   Pentru carcotasi.Lucrez la Rtc
A-s fi foarte curios daca daca toti de pe Forum au curaj sa-si declare adevarata identitate sau apartenenta la o firma in discutie.cred ca cei ce denigreaza nu sunt numai simpli salariati.nu vad de ce ca simplu muncitor nu as putea fi prieten cu cineva de la UPC,RDS,CC Blue telecom sau cu cineva de la o retea de cartier.concurenta nu se face prin vorbe ci prin fapte.

#87
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,209
  • Înscris: 05.05.2003
Pai au spus multi unde lucreaza sau cu cine lucreaza... si eu, de ex., ca instalator si colaborator Boom, fac concurenta prin fapte dar m-am cam saturat sa dau gratuit jos alte antene :D
In alta ordine de idei, chiar ma inteleg bine cu alti instalatori de la alte platforme (inclusiv de la Digi) si pot sa-ti spun ca la o instalare Boom s-a nimerit sa ma intalnesc cu o echipa... Dolce :D  dar aceea echipa Dolce lucra in acel moment la instalari posturi telefonice... ei montau telefonul la respectiva locatie iar noi cablam pensiunea cu Boom astfel ca am avut tip si de cateva pauze in care ne-am povestit intamplarile mai haioase din timpul instalarilor
Ca discutii pur tehnice, le-am spus printre altele ca am ajuns la clienti unde am declarat esec tehnic (nu aveau pozitie sau mai exact aveau copaci/dealuri in fata) insa le-am recomandat Dolce... deoarece aveau pozitie buna pentru Dolce!
In rest, numai de bine si succes tuturor!

#88
vlad2006

vlad2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,804
  • Înscris: 05.02.2006
deci pana la urma digi nu are milioanele alea de utilizatori pe care le-am vazut pe alte forumuri. oricum parea suspect pt ca la modul ala de crestere in curand erau mai mukte antene digi decat familii in romania.

#89
sosoclauss

sosoclauss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 04.07.2006

View Postvlad2006, on Aug 18 2007, 13:15, said:

deci pana la urma digi nu are milioanele alea de utilizatori pe care le-am vazut pe alte forumuri. oricum parea suspect pt ca la modul ala de crestere in curand erau mai mukte antene digi decat familii in romania.

digi nu are atatia abonati in toata europa. daca faci o socoteala la cati abonati scrie la istoric ca au in romania si europa, 510000 din romania cu 570000 din estul europei sunt 1080000 abonati.

#90
darkwings

darkwings

    satana

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,520
  • Înscris: 06.04.2006
sssss..sa nu te auda fanta ca se supara...ce rau fusei..chiar..facetii o invitatie omului aici..cine stie?.. :rolleyes:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate