Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 

Pariul lui Pascal

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
285 replies to this topic

#235
aurel.ion

aurel.ion

    Yoghin MISA - Campion Sah Softpedia

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,682
  • Înscris: 28.04.2006
Gica, vezi ca ti-a aflat copilul parola si posteaza intrebari de gradinita de pe contul tau. :lol:

#236
gica_contra

gica_contra

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,474
  • Înscris: 29.06.2005

View Postaurel.ion, on Jul 25 2007, 15:59, said:

Gica, vezi ca ti-a aflat copilul parola si posteaza intrebari de gradinita de pe contul tau. :lol:
Uite cine râdea de altul că nu a priceput o ironie. De fapt tu ai priceput-o, că prost nu ești, dar o dai de gard că, na, greu e să nu vorbești în limba de lemn, nu?  ;)

#237
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006
Gică, încearcă să nu mai joci șotron pe faianță! Mai ales dacă e aplicată pe tavan.

Aurele, omul needucat, tâmpit, imbecil,  nu e același lucru cu omul neinstruit. Tu, care ești soldat neinstruit ar trebui să știi asta.

Oameni buni, nu mai postați decât la cerere, măcar pe topicul ăsta!...

Dumnezeu vă iubește pe toți, dar nu în aceeași ordine.

#238
Fr0z3nasic3

Fr0z3nasic3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.02.2007

View Postgica_contra, on Jul 25 2007, 15:56, said:

Deci există un punct în care atunci când ajungi poți să te oprești, că e suficient, gata, ai ajuns la Dumnezeu? Și de unde știi că e așa, că gata, ai ajuns acolo?
Dacă ți-l poți imagina, există. Mai contează că existența e fictivă? E tot o formă de existență. Și poți alege să crezi orice atunci când dovezile pro și contra nu sunt concludente. Sau, din contra, poți face alegerea corectă: să nu alegi o variantă îndoielnică până la apariția unei dovezi incontestabile (dacă vrei să accepți veridicitatea lor). Deci, până la urmă, toți suntem victimele relativității și subiectivității, în general. Cum putem dobândi siguranța de 100% în domeniul spiritual?

#239
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View PostFr0z3nasic3, on Jul 27 2007, 02:44, said:

Deci, până la urmă, toți suntem victimele relativității și subiectivității, în general. Cum putem dobândi siguranța de 100% în domeniul spiritual?
Renunță la tot ce mai cuprindea postul tău și rămâi la ce am tăiat eu.

Ești un filosof, cu ajutorul meu inopinat... și cu aceleași condoleanțe.

Dacă mai adaugi vreun post, ești un prost. Sau poate vrei să fii celebru...

P.S. Nu mă-nțelege greșit. Nu fac ce fac de obicei. Am citit mult înainte să înțeleg ce spui tu. Mulțumesc.

#240
Fr0z3nasic3

Fr0z3nasic3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.02.2007

View Postcretinulforumurilor, on Jul 27 2007, 02:54, said:

Dacă mai adaugi vreun post, ești un prost. Sau poate vrei să fii celebru...
E cam târziu pentru o astfel de acțiune. La fel și pentru celelalte.
Mi-am dat foc la rațiune. Modestia m-a transformat într-un phoenix.

#241
Cimpoacă

Cimpoacă

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,722
  • Înscris: 17.07.2006

View PostFr0z3nasic3, on Jul 27 2007, 03:03, said:

Modestia m-a transformat într-un phoenix.
Exact de ce mi-era teamă...

#242
Fr0z3nasic3

Fr0z3nasic3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 12.02.2007

View Postcretinulforumurilor, on Jul 27 2007, 03:06, said:

Exact de ce mi-era teamă...
Nu te recunosc. Oh, blestemata convalescență. Zguduie din temelii spiritul rebel.

#243
song

song

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.08.2007
Am citit in acest topic multe puneri la punct sub forma de concluzii finale. Nu de putine ori s-ar parea ca dialogul de idei se transforma intr-o lupta a convingerilor fara echivoc: atei contra credinciosi (folosesc termenii care sunt deja consacrati aici).
    
Atei care afirma ca Bibila este plina de prostii, ca nu exista Dumnezeu, si cu atat mai putin viata dupa moarte sunt contrariati ca dupa atatea discutii credinciosii se incapataneaza sa sustina o multime de ineptii cu pretentie de adevar.
    Credinciosi care afirma ca Biblia este adevarata, ca Dumnezeu exista si dupa moarte vom da socoteala de felul in care am trait viata de acum se crucesc si se ingrozesc de orbirea si incapatanarea ateilor pierduti intr-o lume pur materiala.

Oare putem fi siguri ca numai cine nu a citit Biblia poate fi ateu, sau ca numai cineva care nu-si pune intrebari profunde poate fi credincios?
Personal vad forumul ca un loc de dialog in care oamenii vin pentru ca au inca intrebari fara raspuns sau pentru ca raspunsurile pe care le au ar putea fi diferite de ale altora chiar daca intrebarile sunt aceleasi. Venim si pentru ca mai cautam, nu doar sa aratam ceea ce am gasit. Pentru ca daca nu mai cautam cata relevanta ar mai avea sa aratam altuia ce am gasit?

Ateii nu stiu ca Dumnezeu nu exista, la fel cum credinciosii nu stiu ca Dumnezeu exista. Fiecare insa poate sa aiba convingeri ferme prin modul in care abordeaza problema, din informatiile pe care le detine si o multitudine de alti factori care pe masura ce sunt luati in considerare ne fac sa intelegem ca trebuie sa respectam opinia fiecaruia. Pana acum verificarea ultima nu a venit pentru nici unul dintre noi. Sau exista atei la care stiinta le-a raspuns la toate intrebarile, ori credinciosi care sa sustina ca tot ceea ce cred este pentru ca Dumnezeu le-a descoperit in mod direct? Deocamdata traim cu convingerea ca ceea ce credem este adevarat. Intr-un final ceea ce cred va fi verificat de realitate si credinta sau necredinta mea nu poate schimba aceasta realitate.

Cum puteti crede, striga ateii, sunt atatea evidente?!
Cum puteti sa nu credeti, striga credinciosii, sunt atatea evidente?!

Poate ar fi necesar ca si unii si ceilalti sa se opreasca pentru un moment si sa intrebe: CARE? Este posibil ca ar urma un dialog din care ar razbate acea strafulgerare de limpezire pe care o percep si acum printre randuri acolo unde dialogul invinge.

Pascal a murit deja de ani buni. pariul sau si-a gasit verificarea intr-o realitate care ne este noua inaccesibila acum. Noi aici inca facem pariuri. Atei si credinciosi vor fi si in continuare. Ori intr-un caz ori in celalalt este sigur ca optiunea noastra ne va dicta felul in care traim.

Personal nu-mi place sa pierd un pariu....

#244
khrystopherr

khrystopherr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 11.04.2008

View PostKyu, on Jul 3 2007, 16:21, said:

- Pariul Ateist: "Ar trebui să-și trăiești viața și să încerci să faci lumea un loc mai bun pentru a trai în ea, indiferent dacă tu crezi sau nu în d-zeu. Dacă nu există d-zeu, nu vei avea nimic de pierdut și vei fi pomenit cu dragoste și respect de cei pe care i-ai lăsat în urmă. Dacă există un d-zeu binevoitor, probabil te va judeca pe baza meritelor și angajamentelor tale și nu doar pe baza faptului că ai crezut în el."

   Ai perfecta dreptate.Chiar la chestia asta ma gandeam si eu intr o zi cand cineva mi a zis aceeasi chestie(se pare ca e un motto care e servit tuturor ateilor:)):''Daca crezi in dumnezeu si se dovedeste ca acesta exista atunci ai castigat un loc in rai iar daca nu exista nu ai  pierdut nimic ;in schimb daca nu crezi in existenta lui si acesta totusi exista..vei fi pedepsit cu o eternitate petrecuta in IAD'':))Mi se pare o prostie si o dovada de ipocrizie sa crezi in dumnezeu doar pentru ca ti e frica sa nu ajungi in iad daca dumnezeu chiar ar exista si tu nu ai crezut in el.
  Daca dumnezeu ii pedepseste pe cei care nu cred in existenta lu dar isi traiesc viata in mod onorabil ca niste oameni cinstiti,integri ,cu coloana vertebrala si ii rasplateste pe cei care spun din doar din gura ca sunt credinciosi dar in inima si viata lor se vede contrariul,atunci aleg cu placere sa nu cred in existenta unui astfel de specimen:))..Nu trebuie sa facem fapte bune pentru ca stim ca asa vom fi rasplatiti cu o eterna utopie,adica sa zici:''astazi o sa ajut o babuta sa treaca strada sa incline mai mult balanta in favoarea 'faptelor bune'. Trebuie sa simtim ca nu putem trai altfel decat facand bine celor din jur,fericirea celorlalti facandu te si pe tine fericit.:).
  Am si eu o intrebare: oare cati ar mai infaptui lucruri bune daca ar veni acum dumnezeu si ne ar spune ca s a schimbat treaba si vom ajunge in iad pentru faptele bune pe care le vom face de acum incolo?
Ar fi vreounul care sa zica :'nu mi pasa ca ajung in iad,nu pot sa fac rau unui om!' ?:D

#245
caroline_hi

caroline_hi

    One moon shows in every pool, in every pool the one moon.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,813
  • Înscris: 04.12.2007

View Postkhrystopherr, on May 3 2008, 23:54, said:

Am si eu o intrebare: oare cati ar mai infaptui lucruri bune daca ar veni acum dumnezeu si ne ar spune ca s a schimbat treaba si vom ajunge in iad pentru faptele bune pe care le vom face de acum incolo?
Ar fi vreounul care sa zica :'nu mi pasa ca ajung in iad,nu pot sa fac rau unui om!' ?:D
Eu cred ca cel mai important e sa traim bine acum, viata asta pentru ca de existenta ei suntem siguri (doar o traim). Faptele "bune" sunt utile si asigura o viata buna a societatii in care traim si a celei viitoare.

Asa ceva nu se va intampla pentru ca...Dumnezeu nu exista. :D Nu e asa rau Iadul asta pentru ca, acording to Dante, acolo sunt toti filozofii care au trait inainte de venirea lui Iisus.

Oricum, intr-un astfel de caz, care ar mai fi sensul cuvantului "rau"? Daca e sa simplificam, "rau" e ceea ce te face sa ajungi in Iad, si "bine" e ceea ce te face sa ajungi in Rai.

Edited by caroline_hi, 03 May 2008 - 23:06.


#246
khrystopherr

khrystopherr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 11.04.2008

View Postsong, on Aug 13 2007, 17:16, said:

Oare putem fi siguri ca numai cine nu a citit Biblia poate fi ateu, sau ca numai cineva care nu-si pune intrebari profunde poate fi credincios?
  
   Cica multi atei care s au apucat sa citeasca biblia doar pentru a avea argumente concrete cu care sa i atace pe ''credinciosi'' dupa ce au terminat o de citit au avut o revelatie si s au pocait trecand si ei de partea credinciosilor,asa ca mi s a recomandat si mie sa citesc biblia dar nu superficial ci sa incerc sa patrund in adevarurile dezvaluite de ea.Exact asta am si facut numai ca eu am patruns prea adanc in ''adevaruri'' si nu mi a placut deloc ce am gasit.Mai bine n o citeam ca poate mai erau ceva sperante dar asa ...De fapt n am terminat de citit..mai am putin si ajung la Noul Testament sa vad ce poate Isus ca Taica su m a dezamagit total:)))..Cand m am apucat de citit am zis sa i dau totusi o sansa si desi  la inceput incercam sa gasesc explicatii  pentru rautatile facute de dumnezeu pana la urma m am lasat pagubasa ca sunt prea multe si drept sa spun eu ca simplu om as fi procedat mult mai  cinstit si milostiv in majoritatea situatiilor decat a facut o dumnezeu..hai sariti mi in cap :))

Edited by khrystopherr, 03 May 2008 - 23:20.


#247
Paul B

Paul B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 28.08.2007

View Postkhrystopherr, on May 3 2008, 23:14, said:

1. Exact asta am si facut numai ca eu am patruns prea adanc in ''adevaruri'' si nu mi a placut deloc ce am gasit.
2. mai am putin si ajung la Noul Testament sa vad ce poate Isus ca Taica su m-a dezamagit total:))).
3. hai sariti-mi in cap :))
1. So did I. :)
2. Isus iti va aparea ca un molau indecis cu tendinte sinucigase, lenes, antinomist, inconsecvent, plagiator, discretionar, laudaros, amenintator, exagerand etc. Dar vei observa si diferente mai placute decat la Taica.
3. The atheist corner welcome you.  :punk:

#248
khrystopherr

khrystopherr

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 11.04.2008

View PostPaul B, on May 4 2008, 07:31, said:

3. The atheist corner welcome you.  :punk:

Eu sunt putin mai sucita.Nu sustin ca sunt atee convinsa.Sunt undeva pe la mijloc.Inca mai cred ca ar exista o mica posibilitate de a fi creati de un dumnezeu,cu toate ca nu mi place de asta despre care biblia spune ca ne a creat:))..Astept sa vad ce dovezi se mai gasesc de ambele tabere:))..Cu toate ca bunul simt , ratiunea si intelegerea intr o mai buna masura a evolutiei(datorita explicatiilor excelente,mai mult sau mai putin kilometrice ale lui LazyPawn:))) imi spun ca am ajuns la stadiul de om prin evolutie ,nu mi place sa cred ca nu am fost creati direct oameni si ca am aparut absolut la intamplare.Adica te intreaba cineva:'Care e sursa aparitiei tale pe pamant?'' si tu sa raspunzi:'' Intamplarea'',sa ridici INTAMPLAREA la rangul de creator.Inca nu sunt atat de puternica pe cat ma cred si pe cat as vrea sa fiu incat sa pot sa cred ca nu exista cineva atotputernic care are grija de noi intr un fel:))..Atunci cand te simti singur parca ti ar placea si ai vrea sa crezi ca nu esti totusi chiar asa de singur  si ca exista cineva care stie si de existenta ta si care te intelege perfect(chiar daca acel cineva nu e asa cum ti l ai inchipuit si cum ai vrea sa fie)...:D..Tre' sa mai treaca nitel timp..:)..

Edited by khrystopherr, 04 May 2008 - 17:13.


#249
Paul B

Paul B

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 28.08.2007

View Postkhrystopherr, on May 4 2008, 16:49, said:

1. Inca mai cred ca ar exista o mica posibilitate de a fi creati de un dumnezeu,
2. Astept sa vad ce dovezi se mai gasesc de ambele tabere:)).
3. nu mi place sa cred ca nu am fost creati direct oameni si ca am aparut absolut la intamplare.
4. Adica te intreaba cineva:'Care e sursa aparitiei tale pe pamant?'' si tu sa raspunzi:'' Intamplarea'',sa ridici INTAMPLAREA la rangul de creator.
5. Inca nu sunt atat de puternica pe cat ma cred si pe cat as vrea sa fiu incat sa pot sa cred ca nu exista cineva atotputernic care are grija de noi intr un fel:)). Atunci cand te simti singur parca ti ar placea si ai vrea sa crezi ca nu esti totusi chiar asa de singur  si ca exista cineva care stie si de existenta ta si care te intelege perfect(chiar daca acel cineva nu e asa cum ti l ai inchipuit si cum ai vrea sa fie)...:D.
6. Tre' sa mai treaca nitel timp..:)..

1. Primul pas necesar, e sa-ti explici ce intelegi prin D-zeu si care-i sursa acestei explicatii.
2. Dar pana acum, ai auzit de vreo dovada teista ? :)
3. Nu interfera emotional cu realitatea. Placerea nu-i o calauza relevanta in cosmologie.
4. Nu intamplarea e sursa ta.
5. Cum ziceam, nu mixa propriile emotii si dorinte in procesul cunoasterii.
6. Sa treaca intr-un mod constructiv, cerebral, corect. :)

#250
altul

altul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,465
  • Înscris: 06.11.2005

View Postkhrystopherr, on May 3 2008, 23:14, said:

Cand m am apucat de citit am zis sa i dau totusi o sansa si desi  la inceput incercam sa gasesc explicatii  pentru rautatile facute de dumnezeu pana la urma m am lasat pagubasa ca sunt prea multe si drept sa spun eu ca simplu om as fi procedat mult mai  cinstit si milostiv in majoritatea situatiilor decat a facut o dumnezeu..hai sariti mi in cap :))

As incerca sa ghicesc la ce te-ai gindit: droguri, bautura si tigari gratis la toata lumea.

#251
Edy_S

Edy_S

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,012
  • Înscris: 17.10.2007

View Postaltul, on May 8 2008, 21:51, said:

As incerca sa ghicesc la ce te-ai gindit: droguri, bautura si tigari gratis la toata lumea.
Nu, de exemplu: fara potopuri, fara genocide, fara iluzii,  fara interpretabilitate,  fara restrictii absurde si nu in ultimul rand fara diferentieri religioase.

#252
michael_tm

michael_tm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 11.02.2006

View Postaltul, on May 8 2008, 21:51, said:

As incerca sa ghicesc la ce te-ai gindit: droguri, bautura si tigari gratis la toata lumea.

Ai uitat sa spui de femei! Sunt importante. Cat mai curve.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate