Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Furat masina Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#55
dexxpnz

dexxpnz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007

 sanddy1964, on May 27 2007, 21:43, said:

De ce s-a intors la Sofia cand drumul trebuia sa fie in directia GRECIA, de la Pernik, venind dinspre MACEDONIA? Pt un hamburgher? Nu era de mancare la toate popasurile din Bulgaria? :notangel:


de la vama de la macedonia cred ca mai faceam inca 300 de km pana la vama la greci direct daca nu mai mult si eram foarte obosit si am zis sa ne cazam la un hotel ceva peste noapte in sofia si dimineata sa plecam iar dar uite ca na .. am ramas acolo

#56
.Cris.M.

.Cris.M.

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,466
  • Înscris: 19.11.2005
Mai,eu cred ca n-ai ce face daca dai explicatii la toata lumea!Eu ti-am spus,inreapta-ti atentia in alta parte,adica la a recupera parte din prejudiciu si nu masina.Daca e vorba de o banda organizata si nu de-o mana de tineri dezorientati,masina ta e deja transformata in piese de schimb inca din seara furtului.

#57
dexxpnz

dexxpnz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007

 .Cris.M., on May 27 2007, 21:59, said:

Mai,eu cred ca n-ai ce face daca dai explicatii la toata lumea!Eu ti-am spus,inreapta-ti atentia in alta parte,adica la a recupera parte din prejudiciu si nu masina.Daca e vorba de o banda organizata si nu de-o mana de tineri dezorientati,masina ta e deja transformata in piese de schimb inca din seara furtului.


ai si tu dreptate , asta si fac , dar as fi mai impacat cu gandul sa stiu ca masina aia va ramane la mine cu toate ca ajung la o suma prea mare cu ea luand-o inapoi dar sunt eu linistit sufleteste :)
de recuperat cred ca voi recupera ceva de la asigurare dar as sta mereu cu gandul ca mi-a furat-o

#58
uledu

uledu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 657
  • Înscris: 11.05.2006
povestea asta e prea trasa de par, parca e un film, o insiruire de evenimente destul de ciudate. oricum eu sper sa iti iasa treaba asa cum vrei tu. :unsure:

#59
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 dexxpnz, on May 27 2007, 21:54, said:

de la vama de la macedonia cred ca mai faceam inca 300 de km pana la vama la greci direct daca nu mai mult si eram foarte obosit si am zis sa ne cazam la un hotel ceva peste noapte in sofia si dimineata sa plecam iar dar uite ca na .. am ramas acolo
pana la primul oras mai acatarii din GRECIA faceati 260KM din vama de la Devbair .
asa faceai cam 140km pe Bulgaria in plus si erati la vama de la Kulata.Pt un sofer relativ experimentat, masina corespunzatoare si data fiind situatia de pe soselele din regiune, era o distanta de facut in 1h 45min (in plus fata de mersul direct la Sofia).Plus ca mersul in oras la Sofia genera iarasi pierdere de timp.
Oricum, orice navigator fie elsi online nu te scuteste de la o minima evaluare a rutei propuse cu harta (electronica eventual) in fata.In absenta unui drum anterior la greci, se impunea sa fie intrebati prieteni, cunostinte, pe Forum, ceva..
Plus ca a te caza la SOFIA, cand si un copil stie ca se fura masinile la greu la jegosii aia...ma rog...si oricum, ramanea cineva la masina,...pana se schimbau banii, parca la hotel nu se putea hali ceva sau schimba lozul...
asa e cand e sa se aleaga praful...
Bafta...

Edited by sanddy1964, 27 May 2007 - 22:02.


#60
axel_1

axel_1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 16.12.2005

 dexxpnz, on May 27 2007, 21:45, said:

ce sa mai zic ca mi-au zis ca BMW , Mercedes , Audi si VW , se deschid intr-o clipita , poti avea alarma alarmelor ...
cica in 18 secunde e plecat cu marcile de mai sus , atat le trebuie si a mai tinut sa imi zica ca singura masina care iti da 2 minute in plus sa te intorci la masina este Skoda Octavia , avand un sistem de securitate care se sparge in 2 minute .

prin 90 avea taica-meu o dacie careia ii pusese undeva sub bord ,intr-un loc mai putin vizibil , un stecker  care inchidea circuitul electric ; cand scotea cheile din contact punea si stecker-ul in buzunar  ; tare as vrea sa vad cat de repede ar reusi sa fure o rabla ca aia   :)

#61
adic95

adic95

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 08.03.2006
Adica tu ai plecat din Ro spre Grecia prin Macedonia, SINGUR??? Fara un amic/prieten? Asa, macar sa vada "hotii" ca sunteti 2?
Ti-era foame... Bulgarii nu au benzinarii? In care sa gasesti macar un sandvich/pachet de biscuiti? Sau in care sa schimbi euro in leva chiar 1:1? Sau daca ramaneai fara combustibil, cu ce cumparai benzina/motorina?
Tare ciudat.
Plus ca nu ai nici un fel de coerenta in ce zici. In 3 saptamani de cand ti-au durat masina, iti pui in ordine filmul evenimentelor, ca sa poti povesti si in Ro politzailor/ambasadei bulgare, prietenilor samd.

Daca e adevarat, bafta la recuperare.

#62
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
si daca aia care iti cereau banii nu aveau de a face cu hotii masinii, insa vazand ca esti disperat ti-au vandut gogoasa ca sa puna mana pe banii respectivi?

#63
dexxpnz

dexxpnz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007

 axel_1, on May 27 2007, 23:47, said:

prin 90 avea taica-meu o dacie careia ii pusese undeva sub bord ,intr-un loc mai putin vizibil , un stecker  care inchidea circuitul electric ; cand scotea cheile din contact punea si stecker-ul in buzunar  ; tare as vrea sa vad cat de repede ar reusi sa fure o rabla ca aia   :)


nici macar nu intorc capul dupa aia :)
nici nu se deranjeaza sa se uite la ea:)

#64
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,667
  • Înscris: 16.05.2003

 crysti_91, on May 27 2007, 18:50, said:

.Pe topicul celalalt radeati de omul care vroia copie dupa talon..
Talonul daca este asa de important il declari furat si iti mai da unul cum ziceausi in alte topicuri si sunt sigur ca mai exista si alte metode antifurt pentru masina
...talonul NU SE LASA IN MASINA se tine impreuna cu actele de identitate....:)
.....   :lol:

Edited by MAK, 28 May 2007 - 14:18.


#65
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,413
  • Înscris: 03.12.2005
codul telecomenzii se poate citi cu un simplu receptor RF si decoda. exista scannere, e stiuta treaba.
in zonele dubioase descuiati folosind cheia. immobilizerul masinii nu poate fi citit, trebuie ori spart prin incercari repetate, ori suntat.

enough...

#66
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 sebulbus, on May 28 2007, 00:13, said:

. in zonele dubioase descuiati folosind cheia. immobilizerul masinii nu poate fi citit, trebuie ori spart prin incercari repetate, ori suntat.

Bun hint-thanks-deci emite doar daca dai click pe inchis usile, daca inchizi cu cheia ,nu!?!
Chiar ar trebui deschis un topic cu: ce sa faci pt a prevedea furtul masinii...poate cineva mai ager da mana...si cu sfaturi initiale , la obiect
poate posteaza si vreun hot, sa ne mai dea si noua sfaturi
mai sunt si pe site-ul politiei...sfaturi din astea...parca...

Edited by sanddy1964, 28 May 2007 - 00:02.


#67
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
CAR THEFT: INTERNATIONAL CONFERENCE

      The dailies cover the third international conference on
insurance fraud, theft and trafficking of motor vehicles, which
opened in Sofia on Tuesday.  It is attended by 119 representatives of
38 countries. Interpol Secretary General Raymond Kendall is here for
the forum.

Over 6,939 cars have been stolen in Bulgaria this year, half of
which have been found and 32 per cent have been returned to their
owners
.  Interpol, too, has problems recovering stolen cars,
"Demokratsiya" writes.  "24 Chassa" devotes two pages to the
conference.  It quotes General Vassil Vassilev, Director of the
National Police Force, as saying that no cars with new registration
numbers have been stolen this year.  Mercedes and Volkswagen are the
two makes most often stolen in Bulgaria, according to the dailies.

      "Douma" headlines its story "Car Thieves in Europe Do
Multi-billion Dollar Business".  "Standart News" says car thieves are
thick with manufacturers.

      There are fewer Bulgarian gangs abroad, according to Kendall,
interviewed by "24 Chassa".  Albanian criminals are more numerous in
the West now.

      "Sega" and "Troud" quote Borislav Mihailov, head of the
Association of Insurers in Bulgaria, as saying that each car insurer
in this country loses between 5,000 and 10,000 Deutsche marks a day.

      "Demokratsiya" says that Interpol sets a priority on Bulgaria
not only because it is at a crossroads of traffickers of cars, drugs,
human beings and arms, but because its police are doing a good job. :lol:
The Bulgarian priority is to break those trafficking rings, the daily
says.

      Bulgaria is the only European country that gives stolen cars
seized from thieves to its civil servants
, "Standart News" says.
Magistrates and ministry officials see nothing wrong with this, Vice
President Todor Kavaldjiev uses such a car, too.  The daily publishes
Interior Minister Emanouil Yordanov's statement that in Bulgaria,
when the owners cannot be found, the cars can be used by the state
bodies.

Cand ajungi data viitoare in Bulgaria o sa vezi la volanul masinii tale pe seful politiei sau procurorul general al bulgariei. :lol:  (asta chiar e jaleee....ce vrajeala au oamenii cica daca nu se gaseste propietarul :lol: )

Cred ca  gastile le fura, daca nu este recuperata masina contra unei sume de catre propietar o iau baietii de la politie , magistratura , etc etc. si cica nu au gasit propietaru . :D

Edited by cosmin_miu, 28 May 2007 - 00:49.


#68
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,587
  • Înscris: 19.03.2005
Seria de sasiu la masinile noi este intr-un loc vizibil din exterior. Pe baza ei se poate afla seria cheii si "codul" imobilizatorului, deci se poate clona o cheie. Tot in baza de date a fabricantului se afla si numele posesorului cu date de contat, inclusiv telefon...

Eu as masca din interior seria de sasiu cu ceva bagat intre geam si rama. As bloca accesul la mufa de diagnoza cu ceva care sa nu se poata desface usor....

#69
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 H725, on May 28 2007, 01:46, said:

Seria de sasiu la masinile noi este intr-un loc vizibil din exterior. Pe baza ei se poate afla seria cheii si "codul" imobilizatorului, deci se poate clona o cheie. Tot in baza de date a fabricantului se afla si numele posesorului cu date de contat, inclusiv telefon...
HAI SA DAM DRUMU LA TOPICUL CU PRICINA DE MAINE,,,BUNE SFATURI,,,EU O SA LE URMEZ, CHIAR DACA AM CASCO SI-MI FAC SI UN DUPLICAT LA TALON, DE CONTROL...

Edited by MAK, 28 May 2007 - 14:19.


#70
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

 sanddy1964, on May 28 2007, 02:38, said:

HAI SA DAM DRUMU LA TOPICUL CU PRICINA DE MAINE,,,BUNE SFATURI,,,EU OSA LE URMEZ, CHIAR DACA AM CASCO SI-MI FAC SI UN DUPLICAT LA TALON, DE CONTROL...
mie topicul asta si celalalt cu talonu imi dau ` idei rele`  :whistling:     

in cat timp de la furt iti dau banii .......2 luni ? ce numar de tel. au baieti aia care ti-au furat-o ? intreb asta pt cultura generala :hypocrite:

P.S. nu stiam faza cu talonu....mai lasam si eu uneori talonu in masina,  tre sa-mi fac o copie :smoke:

Edited by cosmin_miu, 28 May 2007 - 02:13.


#71
NightShift

NightShift

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,320
  • Înscris: 11.11.2006
Ma mir ca initiatorul topicului nu a incercat negocierea obtinerii talonului. Nu-ti trebuie foarte multa imaginatie sa propui recuperarea talonului:
1. Contra unei sume mult mai avantajoase isi obtine actul necesar despagubirii.
2. Hotilor nu le foloseste talonul la nimic. Oricum il arunca, deci suma incasata pentru innapoierea lui e doar un bonus pe langa bizinisul cu masina, oricare ar fi acela.

 H725, on May 28 2007, 00:46, said:

As bloca accesul la mufa de diagnoza cu ceva care sa nu se poata desface usor....
E logic ce spui. Masinile electronice, cu siguranta se fura pe cale electronica. Dar decat blocarea accesului la mufa OBD,
eu as prefera intreruperea firelor si intercalarea unui comutator secret (bine-cunoscut inca de pe vremea daciilor 1300), care in pozitia ""scramble""
sa furnizeze 12V + masa tot din 2 in 2 pini, astfel ca ""manareala"" sa duca la prajirea instantanee a device-ului hotului...

... sau orice alta improvizatie care-l poate aduce pe hot in fata unei situatii neprevazute, il va face sa renunte pe loc la tentativa.
Cand masina nu functioneaza i-ai taiat sansele; ca doar nu se va apuca s-o repare acolo. (doar nu vine pregatit cu scule si eventual si niste piese de schimb) :lol:


P.S.
CASCO e solutia cea mai eficienta, dar noah ... avand in vedere reflexul politistului roman de a-l suspecta DIN PRIMA pe pagubit, cu siguranta va fi purtat prin cele mai adanci fundaturi ale bine-cunoscutelor metode politienesti: declaratii si ras-declaratii, stat cu orele intr-un birou ... vine unu', intreaba care-i treaba, asculta atent povestea pana la capat si iese. Vine altu', si ala e curios, vrea sa stie toate detaliile, dar pe urma pleaca... mai vine si al 15-lea ... si tot asa. Vine intai 'politistul rau', pe urma 'politistul bun', pe urma 'cel intelectual', pe urma 'cel care stie care-i jmenu', etc. Vor face presupuneri idioate pe care le vor servi cu titlul ""Avem informatii ca .... "", si vor insinua la nesfarsit ca proprietarul e capul rautatilor si ca treaba miroase rau de tot a frauda.

#72
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

 NightShift, on May 28 2007, 04:33, said:

E logic ce spui. Masinile electronice, cu siguranta se fura pe cale electronica. sa furnizeze 12V + masa tot din 2 in 2 pini, astfel ca ""manareala"" sa duca la prajirea instantanee a device-ului hotului...

cu siguranta va fi purtat prin cele mai adanci fundaturi ale bine-cunoscutelor metode politienesti:
da,,e o idee sa-i faci scrum kktul de laptop cu care vine el pregatit... :lol:
Intrerupatorul e o solutie super ok.Acel intrerupator nu tre sa dea batai de cap celorlalte sisteme ale masinii, trebuie ales cu grija...
depinde si cine e pagubitul nu cu toata lumea se poarta la fel-insa si gaborii, au vazut muulte la capitolu' asta... B)

PS: Omu' deja pierde din start peste 4mii de euro daca da rascumpararea.asa, daca mai ciuguleste ceva de la Asigurari, +4000 economisiti, diminueaza paguba si gata, asta e. Barem nu risca vreun glont in cap...Insa e clar, ceva trebuia facut.chit ca mai costa 2k, dar sa fi recuperat masina.Acum talonul nu mai e de actualitate, chiar daca-l da inapoi, nu se mai pune....trebuia in 48h...

Edited by sanddy1964, 28 May 2007 - 07:43.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate