Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare soundbar pentru telev...

Salariile romanilor urca la cer

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 Temperatura AC

Sunt sigure bolurle de plastic (B...

Dimensionare putere centrala / ca...

Impamantare suplimentara
 Scartiei frana fata bicicleta noua

Instalare aer conditionat in apar...

Telefoane prietenoase cu vederea?

Alegere teava pentru incalzire pr...
 Opinia publica despre medici/ asi...

Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

Recomandare fosa ecologica
 

Furat masina Bulgaria

- - - - -
  • Please log in to reply
139 replies to this topic

#19
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006
Eu nu inteleg, va duceti cu masini noi in PATRIA HOTILOR DE MASINI, CEA MAI JEGOASA TARA DIN BALCANI, la ce va asteptati??
Lumea trece in grupuri prin asa zisa "tara", Bulgaria, si voi lasati masina aiurea?
Se stie ca au predilectie la Passaturi...Ocoliti-i frate!
Nici un act nu se lasa in masina.Daca ai bani de Passat, ai bani si de un pantalon cu buzunar la spate, de o vesta unde sa tii actele masinii in siguranta.DACA TE LEGITIMA UN GABOR LA Mall, ce faceai, de unde aratai pasaportul? Din buzunar. :rolleyes: Acolo tre sa fie si actele masinii. DE CE NU SUNT? B)
OK-taxa de rovigneta si Cartea VERDE pot fi in masina.Restu nu.TALON, RCA, permis NU.
Ca te-a talharit cu pistolu' la tampla e una dar ca l-ai lasat in masina e altceva.
AU si aia de la CASCO ideea lor.
Hotii oricum NU AU CE SA FACA CU TALONUL, poate l-au si aruncat deja.

1. Cat au cerut aia?
2. Ma duceam si daca veneam mort, numai sa vad ca recuperez masina.De ce nu te-ai dus? Cumputea sa dea cineva telefon la misto, doar sa-ti dea in cap sa-ti ia banu?
3. De regula masina se inapoiaza proprietarului daca plateste taxa.O aduc si spalata oamenii , cica.

Nu mai mergeti la jegosii aia ...lasati-i cu turismu lor de kkt sa moara de foame.

@ vladutz -ai grija cu talonul,..., da-l pierdut si ai un duplicat pe care sa-l UITI IN MASINA SI SA FI EGASIT DE HOTI... :lol: ti-am dat hint-ul dar nu l-ai prins, ca doar nu o sa dau lectii de smekerie gratis... :lol:
Dar cu copie XEROX nu merge-te leaga aia repede...CE MASINA AI? CA NU AI RASPUNS.
ORIGINALU/DUPLICATUL IL DAI DACA-TI FURA MASINA SI GATA.CAPISCI?HOTII NU AU DE UNDE SA STIE CA TU AI LASAT INMASINA UN ORIGINAL "PIERDUT" SI NICI POLITAIUL NU VERIFICA SERIA TALONULUI CI DOAR SERIA MASINII.Si chiar si asa, spui ca l-ai gasit acu o ora si te duceai sa-l predai la politie, ca ai un DUPLICAT...

Edited by sanddy1964, 27 May 2007 - 13:37.


#20
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
Sti ce nu ma prin eu?
Cum au stiut aia de unde sa te ia. Ti-ai lasat numarul de telefon pe parbriz? :huh:

Edited by Cristisp, 27 May 2007 - 13:55.


#21
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostCristisp, on May 27 2007, 14:55, said:

Sti ce nu ma prin eu?
Cum au stiut aia de unde sa te ia. Ti-ai lasat numarul de telefon pe parbriz? :huh:

odata ce omu a avut talonul e posibil sa mai fi avut si o factura , agenda etc etc.Iar aia odata ce se ocupa cu furaciuni cred ca stiu cum te cheama inainte sa-ti  praduiasca masina. :D

 Mie daca-mi sparge masina imi afla tot arborele genealogic :lol: (bordu e plin de facturi, chitante, hartiute , numere de telefoane,carti de vizita ) gasesti tot ce vrei ca am torpedo-ul mareeeeeee. 

p.s. si noi credem despre bulgari , cum cred europenii despre noi. :P

Edited by cosmin_miu, 27 May 2007 - 16:56.


#22
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Eu nu inteleg cat de idiot poti sa fi sa iti lasi actele in masina? Mi se pare o prostie enorma, eu nici din greseala nu le las , le tint tot timpul in portofel si cand ma dau jos din masina primul lucru care il fac e sa verfic daca nu mi-a cazut din buzunar...Dar unii sunt prea comozi , ori le baga in torpedou ori la parasolar..si dupaia se plang.

#23
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View Postcosmin_miu, on May 27 2007, 17:49, said:

p.s. si noi credem despre bulgari , cum cred europenii despre noi. :P
Si ce , se inseala europenii macar 1% din felul in care ne judeca?

PS In valtoarea evenimentelor, se gaseste un binevoitor sa te intrebe nr de tel, (poate afla ceva si o sa te sune el, etc etc.) :notangel: .in rest, sistemul pagubos de deschidere a geamurilor-foarte usor- :cursing: de la Passat loveste din nou...
Ca doar nu au luat-o pe platforma...Ma gandesc si eu, imobilizerul ala elecronic, cum dreaq funtioneaza de pot astia salta masinile asa usor? Sa foloseasca un cititor de la distanta al codului transmis de telecomanda masinii si apoi sa intre in masina si sa conecteze un laptop unde stiu ei. :death: ..si sa dea bice fara cheie? Nu era nici o camera care a surprins momentul furtului?
Oricum, trebuia mers si platita recompensa.

Edited by sanddy1964, 27 May 2007 - 17:29.


#24
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006
sunt si eu curios cat iti cer recompensa  pe masina si ce valoare are ?

Edited by cosmin_miu, 27 May 2007 - 17:42.


#25
crysti_91

crysti_91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 861
  • Înscris: 22.06.2006
Foarte tari sunteti.Pe topicul celalalt radeati de omul care vroia copie dupa talon..Eu nu sunt in masura sa dau sfaturi ca nu ma prea pricep dar daca ar fi sa imi iau masina in primul rand as ascunde in ea un transmitator GPS(si as afla chiar daca mi-o fura unde este).Talonul daca este asa de important il declari furat si iti mai da unul cum ziceausi in alte topicuri si sunt sigur ca mai exista si alte metode antifurt pentru masina (chiar daca unele sunt putin mai ciudate)

#26
dexxpnz

dexxpnz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007

View Postsanddy1964, on May 27 2007, 14:25, said:

Eu nu inteleg, va duceti cu masini noi in PATRIA HOTILOR DE MASINI, CEA MAI JEGOASA TARA DIN BALCANI, la ce va asteptati??




Bun ... sa va povestesc intreaga poveste?
Am plecat din Romania spre Grecia ... mi-am facut traseul pe ViaMichellin , dar binenteles ca a fost unul prost
Harta a fost facut Romania , Macedonia si Grecia .
Ajuns la 7 in vama la Giurgiu , am trecut fara nici un fel de problema , la vama la macedoni in schimb ... am ramas vreo ora jumate ... cerandu-mi pasapoartele si eu nu le aveam ... dupa ce mi-au cerut actele masinii plus tot ce aveam documente am stat sa ma verifice o gramada de timp , deja eram copt de nervi , binenteles dupa ce au vazut ca totul este ok , m-au intors in bulgaria  trebuind sa platesc iar toate taxele de drum si tot ce trebuie , mi-au dat actipilde ... si atunci am facut greseala sa bag actele in torpedou ... sa lipesc draciile alea pe parbriz , eram obosit si mi-era si foame pe langa asta ... m-am intors in sofia , mergand la un McDonalds , dar am avut surpriza sa nu accepte euro , era sambata si totul era inchis p'acolo si unde sa ma duc , unde sa ma duc ... am ales Mall Sofia ...  am lasat masina in FATA Mall-ului lipsind 10-15 minute cat sa schimb banii ...  cand m-am intors ... prima oara am crezut ca am gresit strada ... nu sunt pe strada pe care am parcat-o eu ...  era o strada cam de 200 de metri lungime , plina de masini si de oameni :)  pe ambele parti fiind masini parcate , acum eu stiam ca sunt 3-4 masini , masina mea si alte 3-4 masini ... merg ce merg , scot cheia ...
si trec de prima , a doua masina si observ ca masina mea ... a disparut ...  prima oara am crezut ca am trecut pe langa ea si nu mi-am dat seama ... m-am uitat in spate , m-am uitat in fata ... pauza ... masina disparuse , dar culmea ca in 5 minute a si parcat altul in locul in care parcasem eu ... m-am dus in Mall unde am schimbat banii ... si unde sa ma duc sa anunt sa vad ce se intampla ... tot la Banca .. ca aia era singura care stia engleza din tot Mall-ul ... i-am spus ... s-a alertat saraca de a apasat butonul de alarma , au venit 3 schilozi vezi doamne de la paza Mall-ului ... si seful parcarii stia engleza ... si uite asa am inceput sa caut masina prin toate parcurile de masini ... si apoi la politie si tot asa ...
Avand actele in masina ... am ramas pieton ... fara nimic ... toate lucrurile aflandu-se in masina ... acum m-am imprietenit cu el ... si dupa 2 zile sa aflu ca stie hotii de masini si tot felul ... m-a testat in aceste 2 zile sa vada ce e de capul meu dupa care am fost de ne-am intalnit cu un tip... acesta gasind masina si spunand ca vor 4 mii de euro ... rascumparare ... banii ... ii aveam ... dar nu aveam nici o siguranta ca imi voi primi masina inapoi , vrand sa stea cineva cu banii cu un tip , iar eu sa merg la masina urmand sa telefonez cand sunt in ea ca totul e ok si sa dea banii , dar tipul avea pistol ... si tot ce trebuie :) , nu aveam de unde sa stiu ... unde ma poate duce ... daca mai vad lumina zilei si uite asa:)

Edited by MAK, 27 May 2007 - 19:41.


#27
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
masina avea casco? ai fost la ambasada romaniei?

#28
dexxpnz

dexxpnz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007
Masina avea casco dar nu am talonul masinii , refuzand sa ma depagubeasca ... in contract fiind specificat in cazul furtului total ... in 48 de ore trebuie anuntat si predat randurile de chei ale masinii , cartea masinii in original si talonul in originat ...
Nu vreau banii asigurarii ... vreau masina ... ma ... pe ei de bani , masina era importanta ...  era un Passat 2003 ... full option ... numai muzica din ea era 1500 de euro plus toate actele ... mai aveam si ceva documente pe care nu mai am de unde le lua decat din ea :) tot ce stiu ... e ca masina este inca acolo

#29
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007
La ambasada romaniei ai fost?
Mi-este greu sa cred ca Sofia este in vestul salbatic.
Angajatii ambasadei sunt obligati sa te consilieze in astfel de cazuri.
Si totusi, avea pistol?
Nu cred ca toata politia bulgara este corupta.
Crezi ca si seful parcarii era mana in mana cu hotii?
Aveai 4000 de euro in buzunar si toate actele in masina?

Cred ca imi scapa ceva.

#30
dexxpnz

dexxpnz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007
ma ia durerea de cap numai cand ma gandesc cati bani bagasem in ea ... inaintea plecarii ...
schimb placute fata spate , schimb ulei , filtre tot , schimb distributie , cauciucuri ... muzica era pusa de 3 saptamani pe ea ... ce sa mai zic ... ca am stat cu hotii in casa lor , avand arme si droguri si tot ce vrea muschiu lor :) vreau doar masina :)

am fost la ambasada ...dar nu am stat sa le zic ca am stat chiar in casa lor si ca stiu toate treburile astea ... am plecat doar acasa eliberandu-mi buletin de trecere a vamii catre romania

#31
dexxpnz

dexxpnz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007

View PostCristisp, on May 27 2007, 19:08, said:

La ambasada romaniei ai fost?
Mi-este greu sa cred ca Sofia este in vestul salbatic.
Angajatii ambasadei sunt obligati sa te consilieze in astfel de cazuri.
Si totusi, avea pistol?
Nu cred ca toata politia bulgara este corupta.
Crezi ca si seful parcarii era mana in mana cu hotii?
Aveai 4000 de euro in buzunar si toate actele in masina?

Cred ca imi scapa ceva.
banii au venit din tara ...
legat de ambasada ... m-a sfatuit sa plec si nici sa nu ma mai gandesc , mi-a spus ca in 13 ani cu tot cu imunitate si cu altele .... a stat si la pamant ... s-a tras si cu arme ... mi-a zis ca nu ii intereseaza te impusca in mijlocul strazii in vazul lumii ... mi-a zis exact asa  ... ce incercati voi sa faceti ... e de prisos ... " ce vedeti in filme ... e joaca de copii "
si legat de politie nu stiu frate , la noi e lux ... si lege ...
la ei jungla curata , nu am mai pomenit ... sa intru in sediul politiei capitalei alias McDonalds ... fara net , si pc-uri 386 care trag doar la imprimanta :) si sa mi se spuna pe fata ca masina este in Bulgaria ( sofia ) nu va parasi capitala ... si nu o mai vedea niciodata ca de politie nu se va gasi nimic niciodata , mi-au spus ca din 1500 de cazuri de furt s-a gasit doar una ... de catre politie  ... si asta pentru ca masina era a nu stiu cui deputat drac ce o fi fost din sofia ...

#32
dexxpnz

dexxpnz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007

View Postcrysti_91, on May 27 2007, 18:50, said:

Foarte tari sunteti.Pe topicul celalalt radeati de omul care vroia copie dupa talon..Eu nu sunt in masura sa dau sfaturi ca nu ma prea pricep dar daca ar fi sa imi iau masina in primul rand as ascunde in ea un transmitator GPS(si as afla chiar daca mi-o fura unde este).Talonul daca este asa de important il declari furat si iti mai da unul cum ziceausi in alte topicuri si sunt sigur ca mai exista si alte metode antifurt pentru masina (chiar daca unele sunt putin mai ciudate)


Talonul dat furat unde aici ?
si cum am trecut vama ?
Furat acolo ? e data si masina :)
Dat pierdut ?
cum daca cartea masinii in original este la Casco si nu poate fi scoasa de acolo ?

daca stii tu alte solutii ... te ascult dar pe partea asta ... believe me ...ca nu se poate:)

si in plus de asta ... banii de la asigurare sunt mult prea putini decat ar fi fost masina ... aveam masina asigurata in 17000 mii , dar ce era in ea ... nu se mai pune la banii aia :) plus ca ... daca ma despagubesc recuperez doar 80 % ceea ce inseamna ca pierd 5000 de euro :)
asa ca ... mai bine gasesc o cale prin care sa mi-o iau inapoii si bulgaria cand trec prin ea ... sub 180 nu merg :) si am terminat balciu:P

plus ca sunt multe povesti cu bulgaria cu hotii de masini

venind cu motocicletele , aruncandu-ti vopsea pe parbriz ... si tu opresti
Garda ...am caz prieten ... l-a oprit i-a pus pistolul la cap si a luat-o usor pe aratura :)
lovindu-te in spate ... opresti sa vezi ce ai patit si sa te iei la cearta ca nu a fost atent si te trezesti iar cu pistolul la cap
aruncandu-ti lemne pe sosea ... sau punand masini in drum ... sa numai ai pe unde sa o iei :)

si cam atatea stiu eu ... intamplari reale povestite de pagubiti:P

mi-au zis sa zic sarumana ca sunt bine si ca nu am patit nimic , dar nu ma impac cu ideea cum sa stiu ca masina mea e acolo si eu aici , sau ca pleci cu ea si vii fara e un sentiment al dracu de rau ... banii dai in rahat ca faci altii ... masina iti mai iei , dar viata ... conteaza mai mult ...

#33
sanddy1964

sanddy1964

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,862
  • Înscris: 13.10.2006

View PostCristisp, on May 27 2007, 19:08, said:

Cred ca imi scapa ceva.
Cristp , credeam ca esti carcotas dar nu pot sa nu remarc si eu :ceva NE scapa. :notangel: vezi mai jos:

Quote

ca am stat cu hotii in casa lor , avand arme si droguri si tot ce vrea muschiu lor :) vreau doar masina :) am fost la ambasada ...dar nu am stat sa le zic ca am stat chiar in casa lor si ca stiu toate treburile astea ..

Mai bine...fierul se face la loc,..., altele mai greu...
Cam lung Passatul ala in 18k din 2003-nu cred ca-ti iesea banu' pe el...cu toata muzica...sa fi fost highline 4Motion full de full,..motor 2.5....in fine...oamenii au avut pont si poate copie de cheie, daca ai stat cu ei in casa.
Furata de la tine, desigur.

Edited by sanddy1964, 27 May 2007 - 18:48.


#34
dexxpnz

dexxpnz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007

View Postmgabi_ro, on May 26 2007, 23:12, said:

Esti sigur ca masina ta nu a fost data la piese pina acum? Totusi sunt 3-4 saptamini ....

Mgabi

stiu ca e inca acolo :)
gabi mateescu ?

#35
dexxpnz

dexxpnz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 26.05.2007

View Postsanddy1964, on May 27 2007, 19:43, said:

Cam lung Passatul ala in 18k din 2003-nu cred ca-ti iesea banu' pe el...cu toata muzica...sa fi fost highline 4Motion full de full,..motor 2.5....in fine...
era full complet tati :)
nu aveai ce sa ii mai pui in plus ... crede-ma

Edited by MAK, 27 May 2007 - 20:02.


#36
Cristisp

Cristisp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 29.01.2007

View Postsanddy1964, on May 27 2007, 19:43, said:

Cristp , credeam ca esti carcotas dar nu pot sa nu remarc si eu :ceva NE scapa. :notangel:

In general nu sunt carcotas insa povestea este prea alambicata si deci putin credibila (nu spun ca nu este adevarata).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate