Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

Honda s2k - 3 intrebari

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
Crove

Crove

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 26.11.2005
Salut, deci nu pot sa ma exprim liber aici, ca sunt si minori.. dar... m-am enervat din cauza lipsei de informatii de nu ma vad... anyway

La sf lunii plec in Germania cu munca si vreau sa imi iau o Honda S2000 din Germania sau Italia. Intrebarile mele sunt:

1. daca iau de la persoana fizica, adica de la nea` gicu, cu 18000 de euro, acea taxa contine si TVA nu?
2. ce acte iau de la om exact?
3. vin cu ea usor usor in romania, trec prin granite fara probleme. Cat pot sta cu ea neinmatriculata? adica cu numere de DE/IT?
4. cand o inmatriculez o sa platesc o oarecare taxa de max 1700 de E sau mai putin daca ne corecteaza an*l UE`u. Am inteles ca sa reintrodus TVA`u pentru marfuri SH.
http://www.eafacere....t...&artID=4194 ----> asta inseamna ca mai platesc 19% si in RO? (la granita sau la inmatriculare?)

Lucurul care ma supara cel mai tare ar fi TVA`u ala. Si nu gasesc niste raspunsuri concrete.. numai chestii auzite si nesigure.

multumesc anticipat.

#2
eb2e2

eb2e2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.667
  • Înscris: 16.05.2003
1 da, contine TVA
2 nu stiu...nu am luat decit de la autohaus si asti faceau "automat" toate actele
3 1 luna....ca nu esti cetatean cu domiciliul in strainatate :)
4 ca persoana fizica, pentru masini care nu sunt noi, NU mai platesti nici un tva in tara...doar taxa de prima inmatriculare :)

Editat de eb2e2, 22 mai 2007 - 22:16.


#3
Crove

Crove

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 26.11.2005

 eb2e2, on May 22 2007, 21:15, said:

1 da, contine TVA
2 nu stiu...nu am luat decit de la autohaus si asti faceau "automat" toate actele
3 1 luna....ca nu esti cetatean cu domiciliul in strainatate :)
4 ca persoana fizica, pentru masini care nu sunt noi, NU mai platesti nici un tva in tara...doar taxa de prima inmatriculare :)


foarte fain.. sper ca 4 sa fie adevarat.. ca nu am gasit nicaeri explicatii.

cat despre 3. 1 luna am voie, dupa care daca imi pun numere provizorii mai pot circula parca 3 pana cand sa platesc taxa de prima inmatriculare, nu?

apreciez ajutorul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate