Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Circular Makita de negasit in RO

FightBox ar merita transformat ...

Statii cu baterii

[TEORIE] Ce ati face in cazul une...
 Exceptii reale/aparente de la pri...

Se dorește interzicerea algo...

Pret manopera

Balti de pescuit in Dobrogea - li...
 EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Pareri complex rezidențial T...

Camping Franta - Chamonix
 Macbook Pro 2019 se blocheaza cu ...

Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...
 

SLR/DSLR Ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#73
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007
dar un dslr asa mai ieftinior, second-hand bineinteles   ce imi recomandati?

Edited by aD-NeO, 18 June 2007 - 01:24.


#74
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007
ce dslr ieftin imi recomandati???

#75
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004
Personal iti recomand un Pentax K100/110D, dar e bine sa ai in vedere si un Nikon D40 sau un Olympus E-330/400/410. Asta daca ne referim la modele recente.
Pe la aceleasi preturi (si chiar mai joase) poti gasi si aparate ceva mai vechi ca (si) conceptie, dar foarte bine puse la punct si cu multi utilizatori satisfacuti: Nikon D50/D70 sau/si Canon EOS 350D. Trebuie sa ai in vedere si optica, nu stiu cat de mult timp vei ramane multumit cu obiectivul din kit (in cazul meu a durat mai putin de doua luni)
La mana a doua, desigur, se schimba lucrurile: poti gasi si un aparat semi-pro pe la 500Eur.

PS: Au mai fost thread-uri asemanatoare pe forumul asta, cauta-le si citeste bine ca sa iei o decizie judicioasa!  :OK:
Uite aici.

Edited by qudatheo, 18 June 2007 - 02:42.


#76
SuperDuper

SuperDuper

    Crushed

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,295
  • Înscris: 25.04.2006
La mana a doua probabil ca cel mai ieftin vei gasi un Olympus E300, maxim E500. Restul modelelor (Canon, Nikon) nu s-au depreciat prea mult ca sa devina chilipiruri. Alternativa ar mai fi Pentax... ceva din gama *istD, dar obiectivele se mentin scumpe datorita disponibilitatii reduse.

#77
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
eu zic sa sari la un canon 300d ;) :) evident, cu 18-55-ul si ii mai adaugi un 50 f/1.8 ;) pentru inceput ar trebui sa fie destul :)

#78
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007

View Postshobi, on Jun 18 2007, 10:57, said:

eu zic sa sari la un canon 300d ;) :) evident, cu 18-55-ul si ii mai adaugi un 50 f/1.8 ;) pentru inceput ar trebui sa fie destul :)
pai asta-i am auitat sa precizez ca vreau canon ori nikon.... :P

Edited by aD-NeO, 18 June 2007 - 12:02.


#79
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
ce astepti sa faca un slr ieftin?
ce astepti sa NU faca un slr ieftin?

#80
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

View Postshobi, on Jun 18 2007, 09:57, said:

eu zic sa sari la un canon 300d ;) :) evident, cu 18-55-ul si ii mai adaugi un 50 f/1.8 ;) pentru inceput ar trebui sa fie destul :)
Omul a zis dslr ieftin, nu si depasit din toate punctele de vedere. E ca si cum ti-ar cere unu sa ii recomanzi o masina ieftina, iar tu in loc sa ii zici de Logan, ii arati spre Dacia Nova.  :lol:
Si cu *ist-ul la fel...

#81
qudatheo

qudatheo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 06.12.2004

View PostaD-NeO, on Jun 18 2007, 12:00, said:

pai asta-i am auitat sa precizez ca vreau canon ori nikon.... :P
Man, incearca sa fii mai putin ignorant, mai ales ca esti la inceput: ia in considerare si celelalte marci! ;)

PS: si eu am fost la fel la inceput - tentat sa pun botu pe un Canon, insa am citit mult, am frecventat cateva luni bune acest forum si m-am decis spre atlceva.

#82
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005

View Postqudatheo, on Jun 18 2007, 15:08, said:

Man, incearca sa fii mai putin ignorant, mai ales ca esti la inceput: ia in considerare si celelalte marci! ;)

PS: si eu am fost la fel la inceput - tentat sa pun botu pe un Canon, insa am citit mult, am frecventat cateva luni bune acest forum si m-am decis spre atlceva.
mda, eu chiar as spune ca l-ai pus  B)

Edited by grig_jr, 18 June 2007 - 14:14.


#83
claudiuiova

claudiuiova

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.06.2007
Am eu de vanzare un 300D in stare foarte buna (a fost schimbat obturatorul in urma cu 6 luni), functioneaza impecabil, accept orice testare.
detalii aici:
http://forum.softped...howtopic=255985

#84
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007

View Postqudatheo, on Jun 18 2007, 15:08, said:

Man, incearca sa fii mai putin ignorant, mai ales ca esti la inceput: ia in considerare si celelalte marci! ;)

PS: si eu am fost la fel la inceput - tentat sa pun botu pe un Canon, insa am citit mult, am frecventat cateva luni bune acest forum si m-am decis spre atlceva.

imi pare rau daca am dat impresia de ignoranta, dara vreau sa ma axez pe ceva mai bun de la inceput sa nu fiu cu minusuri majore.... si nah .. vreau o platforma stabila... ceva gen nu imi iau aku amd daca mai incolo o sa vreau sa-mi iau intel :P

#85
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007
ca aku cateva zile am avut un 300d si era sa fac crima pt el :P
nu zic ca... anh dar ma batea gandu la un moment dat la un s6500fd dar.... :puke:
mai bine imi iau un sh dslr...
gresesc cumva???

#86
dragoshm

dragoshm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 04.03.2007
Nu gresesti de loc, ba chiar ai dovedit ca gandesti matur. Daca iei 6500 ai aparat nou si bun, dar in foarte scurt timp o sa vrei sa treci totusi la SLR si atunci o sa pierzi la vanzarea fujiului. Cat despre alegerea ta referitoare la 300D, personal prefer Canonul datorita calitatii imaginii si diversitatii de obiective. Chiar daca este second, daca este ingrijit te poti folosi mult si bine de el (eu am avut doua 300d-uri pe care le-am folosit 3 respectiv 2 ani in paralel, le-am vandut, dar cei care le-au cumparat le folosesc si acuma fara probleme si sunt multumiti de ele).

Plus ca acuma 300D-ul este chiar ieftin . :proud:

Bafta la gasit aparat cat mai bun si spor la pozat.

#87
aD-NeO

aD-NeO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 07.06.2007
maultam fain  :photo:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate