Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parere ac sh

Dividende - Cat am de plata la st...

Teren de vanzare. O agentie imobi...

Alegere tableta
 Cine poate lamuri extra-judiciar ...

Cum se numeste boala de piele ?

Pompa submersibila pe 12 v

M-am saturat de cei care distrug ...
 telefon fix cu cartela SIM plus e...

Comercianti (inclusiv PFA) obliga...

Recomandare cazare tranzit, 1 noa...

Inchidere stalpi in placa de la u...
 Acceleratie sacadata Vespa 300ccm

Microfon pentru un Sony A6100?

Chiar asa de prosti sunt englezi?

La mulți ani @xperia_ray!
 

SLR/DSLR Ieftin

- - - - -
  • Please log in to reply
86 replies to this topic

#1
kristofer93

kristofer93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 22.07.2006
Sunt aparate foto SLR/DSLR sub 1100 RON sau cam pe acolo?
Sunt incepator si as vrea sa incep cu ceva mai entry...!

Multumesc!

#2
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Pei hotaraste-te daca vrei SLR sau DSLR mai inatai.

#3
kristofer93

kristofer93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 22.07.2006

 grig_jr, on May 18 2007, 10:58, said:

Pei hotaraste-te daca vrei SLR sau DSLR mai inatai.



Mai exact vreau un aparat cu zoom optic bunLa ambele as vrea sa stiu un pret:)..cel mai ieftin:)

#4
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Vreau ceva cu elice de calitate. Bicicleta sau masina. Care e mai ieftina.


[Cam asa suna si postul tau]

#5
kristofer93

kristofer93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 22.07.2006

 grig_jr, on May 18 2007, 11:11, said:

Vreau ceva cu elice de calitate. Bicicleta sau masina. Care e mai ieftina.
[Cam asa suna si postul tau]


Stiu ca este o mare diferenta, dar eu as vrea sa sti care este cel mai mic pret de pe piata...ca am vazut doar prin jurul 1500

#6
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006
cele mai ieftine dSLR-uri cred ca sunt nikon d40 respectiv pentax k110d.  preturi ~18mil la d40 (sau ~15mil fara obiectiv), ~22mil k110d (preturi de magazin, ca poti gasi mai ieftin e alta discutie).  vezi www.f64.ro si www.focus94.ro de ex.

in schimb nici unul nu iti va oferi "zoom optic bun" (nu cu obiectivul din kit).  daca "zoom" e ceea ce cauti tu, la banii astia, atunci nu vrei dslr.  uita-te spre o compacta, un bridge "slr-like" - sau, eventual, un dslr de pe piata sh sau cea mai gri (dar in cazul asta oricum iti va trebui un alt obiectiv pt "zoom optic bun").

#7
kristofer93

kristofer93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 22.07.2006

 stk, on May 18 2007, 11:47, said:

cele mai ieftine dSLR-uri cred ca sunt nikon d40 respectiv pentax k110d.  preturi ~18mil la d40 (sau ~15mil fara obiectiv), ~22mil k110d (preturi de magazin, ca poti gasi mai ieftin e alta discutie).  vezi www.f64.ro si www.focus94.ro de ex.

in schimb nici unul nu iti va oferi "zoom optic bun" (nu cu obiectivul din kit).  daca "zoom" e ceea ce cauti tu, la banii astia, atunci nu vrei dslr.  uita-te spre o compacta, un bridge "slr-like" - sau, eventual, un dslr de pe piata sh sau cea mai gri (dar in cazul asta oricum iti va trebui un alt obiectiv pt "zoom optic bun").



SLR-urile cam ce pret au? Ca la DSLR nu ma bag

#8
stk

stk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 389
  • Înscris: 25.12.2006
slr-uri bune gasesti (second-hand) sub 10mil, vezi okazii.ro de exemplu.  sai chiar  http://www.f64.ro/cat.php?id=159
slr-uri noi ... nu am vazut sincer de mult :)  dar daca cauti, tre' sa gasesti si din alea. preturile variaza mult, asa ca "depinde ce gasesti".

#9
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
canon? 300d? :)

#10
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
am eu un slr. Canon 300v. Stare perfecta, poti sa pui pe el ce ZOOM vrei tu.

#11
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,116
  • Înscris: 19.01.2004
nu poti, bre!
nu poti sa pui un zoom minolta :)

#12
paradoxor

paradoxor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.03.2007
kristofer93, un SLR este ceva mai scump de utilizat deoarece filmele si pozele nu sunt pe gratis. Spatiul de pe calculator poti spune ca e ;)
Cauta un DSLR folosit pentru ca gasesti la banii de care dispui. Zoom bun nu caracterizeaza ceea ce vrei tu. Un compact Canon Powershot S2 (sau S3) IS are zoom bun, dar calitatea imaginii e lasata in seama DSLR-urilor.
Hotaraste-te ce vrei sa faci cu aparatul si iti putem si noi recomanda ce sa alegi.

#13
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 12.06.2004

 paradoxor, on May 18 2007, 12:29, said:

kristofer93, un SLR este ceva mai scump de utilizat deoarece filmele si pozele nu sunt pe gratis. Spatiul de pe calculator poti spune ca e ;)

Asta-i un mit :)
Dar cu un SLR (care, in sine, e f. ieftin - poti gasi unul manual cu un obiectiv cu focala fixa la sub jumatate din buget) trebuie intr-adevar sa dai banii pe filme, procesare - si sa ai surpriza ca ceea ce primesti sa difere (mult) fata de ceea ce vrei. De ex. floarea alba care-a iesit galbena :)

#14
paradoxor

paradoxor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 21.03.2007

 Kunzite, on May 18 2007, 12:42, said:

Asta-i un mit :)
Dar cu un SLR (care, in sine, e f. ieftin - poti gasi unul manual cu un obiectiv cu focala fixa la sub jumatate din buget) trebuie intr-adevar sa dai banii pe filme, procesare - si sa ai surpriza ca ceea ce primesti sa difere (mult) fata de ceea ce vrei. De ex. floarea alba care-a iesit galbena :)

Cam asta vroiam si eu sa spun :P
SLR nu iti ofera flexibilitate si preview, drept urmare nu e indicat sa incepi pe asa ceva decat atunci cand faci un curs de specialitate si inveti analogicul asa cum trebuie.

#15
kristofer93

kristofer93

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 870
  • Înscris: 22.07.2006
Ok.Ce vreau?
1.Pai vreau un aparat foto cu care pot face poze de calitate.
Ma intereseaza sa fie bun in expunerea la medii intunecoase, cum ar fi pe strada, sau in mediul cu lumina crepusculara.
2.Zoom optic , hai sa zicem un cel putin 4x de calitate.
3.Sa aiba si acel ecran pe spate, care la unele SLR-uri nu este.
4.Pana la urma vreau un aparat foto cu care pot iesi in public.Am fost la un eveniment recent si toti ziaristii de pe acolo aveau aparate de astea cu aspect SLR/DSLR si eu am un umil compact Kodak CX4310. Mentionez ca sunt blogger si am nevoie de calitate!
5.Pretul dupa cum ziceam sa fie in jur la vreo 900-1000 RON.

Multumesc!

Edited by kristofer93, 18 May 2007 - 12:01.


#16
Al Cap0ne

Al Cap0ne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 25.04.2007
Tu stii ca SLR-ul este pe film ?

#17
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
la banii astia, doar un bridge Fuji cred ca ar merge

#18
nrlarry

nrlarry

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 25.01.2007

 kristofer93, on May 18 2007, 12:00, said:

Ok.Ce vreau?
1.Pai vreau un aparat foto cu care pot face poze de calitate.
Ma intereseaza sa fie bun in expunerea la medii intunecoase, cum ar fi pe strada, sau in mediul cu lumina crepusculara.
2.[...]
3.[...]
4.Pana la urma vreau un aparat foto cu care pot iesi in public.Am fost la un eveniment recent si toti ziaristii de pe acolo aveau aparate de astea cu aspect SLR/DSLR si eu am un umil compact Kodak CX4310. Mentionez ca sunt blogger si am nevoie de calitate!
5.[...]
Mda, trebuie neaparat vopsit in negru! :) Al meu iese din discutie!
Nici un aparat compact (fie el si avansat) nu-ti va oferi poze de calitate, fara noise, in medii intunecoase... fara o prelucrare ulterioara... unde ai nevoie de negativ digital si nu fisier deja comprimat JPG... Iti pot trimite, daca am timp diseara, pe mail, niste poze facute noaptea in Brasov... neprelucrate!

Dumb question: blogger=? Adica cineva care tot scrie pe net si mai ataseaza niste poze? In cazul asta... nu-ti trebuie calitatea ce o pretinzi! Trebuie comprimate pozele, iar rezolutia mai mare de 1024x768... e deja mare pt. un blog. Vezi ca deja tinzi spre snobism (nu vreau sa ofensez in nici un fel). In cazul in care tii mortis, iti recomand un DSLR Canon, din seria celor vechi, gen D30 sau D60 si un "tun" in fata si iti garantez ca n-o sa mai fii un "nobody" la prezentari... O sa ai si calitate si, chiar daca putini megapixeli, o imagine buna de pus pe net fara nici o retinere.

Edited by nrlarry, 18 May 2007 - 12:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate