Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Substante de baza la pastile de r...

Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...
 Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?
 Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 

Conservele de carne

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
52 răspunsuri în acest subiect

#37
sonykel

sonykel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.526
  • Înscris: 24.11.2004
duculeana de la ce magazin ai achizitionat conservele de care ne zici?

#38
Bebeluska

Bebeluska

    Bebelușka Reloaded

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.439
  • Înscris: 20.12.2005

 Materium, on Sep 11 2007, 23:16, said:

Parerea mea: Just another shit product!
E minunata pentru pisici.

#39
lokbobjunior

lokbobjunior

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 201
  • Înscris: 12.07.2008
Nimic nu se compara cu un pateu Whiskas la conserva.

#40
vvv_vlad

vvv_vlad

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 211
  • Înscris: 19.01.2008
mai degraba o conserva de ton in suc propriu

#41
belogerer

belogerer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.560
  • Înscris: 14.03.2008
duculeana mama tu chiar existi sau esti doar un robotzel indoctrinat de reclamele tv cu creierashul  lichefiat de mizeriile pe care le ingurgitezi?

ontopic - nici cainii de pe strada nu cred ca sunt asa de hamesiti incat sa puna botu pe conservele alea

#42
softpedic

softpedic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.243
  • Înscris: 10.07.2007

 belogerer, on Jan 31 2009, 23:10, said:

duculeana mama tu chiar existi sau esti doar un robotzel indoctrinat de reclamele tv cu creierashul  lichefiat de mizeriile pe care le ingurgitezi?

ontopic - nici cainii de pe strada nu cred ca sunt asa de hamesiti incat sa puna botu pe conservele alea
Vezi, ca el nu cred ca te-a jignit !

#43
Spyridoula

Spyridoula

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 243
  • Înscris: 17.09.2008
Le urasc. Horrible. N-as manca asa ceva nici sa ma tai.

#44
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.103
  • Înscris: 06.07.2006
conservele de ton, ton in ulei bucati
de preferat in ulei de masline destul de scumpe,  in categoria buget/stomac se gasesc si variante mai ieftine cu ulei de soia sau floare

#45
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008

 Materium, on 11th September 2007, 23:16, said:

Adica cum naiba o conserva de carne are mai putina carne?

Parerea mea: Just another shit product!

E simplu, e fix dupa metoda de producere a salamului,  a pate-ului etc iar concentratia de "carne" banuiesc ca se regleaza prin adaosul de proteina vegetala din soia. Eu cred ca numai carne nu e in conservele alea, chiar mi-am luat una de "porc" recent ca sa imi fac paste si in 5 minute comppozia s-a dizolvat in sos  :deadtongue:
Legat de conservele adevarate de carne...am mancat o conserva  din Marea Britanie, vreau sa spun ca pretul reflecta compozitia, iar compozitia...ei bine era alcatuita din carne efectiv in suc propriu si se cunostea textura carnii si se desprindea efectiv bucata de muschi ca si carnea de la abator pe care o gatesti acasa.

#46
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 851
  • Înscris: 02.12.2009
Intortocheata-i treaba asta cu conservele astea... Unii le urasc, altii la iubesc. Dar vad ca toata lumea de pe aici le mananca la masa clasica, printre o ciorba si o felie de tort. Conservele de carne, dupa cum le spune si numele, contin carne conservata. :) Si e vorba de conservare printr-o sterilizare inalta, de unde rezida si stabilitatea lor indelungata. Conservele de carne se mananca de regula in situatii in care alte produse de carne n-ar rezista: expeditii in delta sau la munte, de exemplu. Pentru celelalte situatii, exista variante mai potrivite si mai ieftine: muschi tiganesc, sunca de Praga etc.

#47
pouf

pouf

    hopeless hippie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.403
  • Înscris: 20.04.2008
Intr-un timp gaseam conserve de carne de vita, pe care scria ceva in arabeste, parca. Imi plac alea. Guilty pleasure.  :proud:

#48
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007
Conserve Hame de "sunca" de porc sunt ok - o solutie si mai concentrata e insa pastrama afumata. Desigur, nimic nu se compara cu o carne prajita recent :)

#49
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 851
  • Înscris: 02.12.2009

 AMDG, on 24th September 2010, 14:30, said:

Conserve Hame
N-am gasit nicio conserva de carne sau vreun pateu Hame care sa-mi placa, am gasit doar putine care sa nu-mi displaca, in conditiile in care am incercat destule.

#50
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008
Asta e, cred, de la proteina vegetala din soia(care da gustul ala specific), care se adauga in aceste conserve, habar nu am din ce motive anume, probabil sa iasa la un eventual control cantitatea de proteina trecuta pe eticheta la fel ca la salamuri, altfel probabil ca nu ar iesi. Si ce sa iasa din pasta aia care e alcatuita in cel mai fericit caz din resturi de pieliti, sfarcuri, grasime la care se adauga potentatori de gust...Probabil ca fara soia daca ar "atinge" 2-3% proteina.  

In aceste conditii asta nu e mancare fratilor, eu am dat o buna bucata de timp conserve cu hrana pt. caini la caini(normal) si miroseau la fel ca astea pt. noi. Am ajuns bataia de joc a supermarketurilor, suntem obligati sa mancam asa ceva pentru ca nu avem bani.
Ma uitam pe o eticheta de la o conserva si partea dedicata compozitiei propriu zis, ma refer la descrierea "carnii" ocupa 10% din toata eticheta, restul o reprezinta "buchetul de sanatate curata", E-urile

#51
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.536
  • Înscris: 10.10.2009

 sandu222, on 23rd November 2010, 20:50, said:

Am ajuns bataia de joc a supermarketurilor, suntem obligati sa mancam asa ceva pentru ca nu avem bani.


Nu te obliga nimeni sa cumperi carne la conserva daca n-ai bani. Oricum, mi se par destul de scumpe, de banii aia cumperi un pui sau aripioare, copanele, stii macar ca nu e facut din resturi si multa grasime. Si e si mai gustos.

#52
ValaMaldoran

ValaMaldoran

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 389
  • Înscris: 02.11.2010
Singura carne la conserva pe care o cumpar este ton (in apa nu ulei) in rest toate celelalte sunt niste gunoaie alimentare, mancare procesata, nesanatoasa.

#53
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.859
  • Înscris: 06.10.2008
Corect, mie mi se par cele mai "cinstite" conserve cele din peste, macar te alegi cu 150-200g de carne pe care corpul o foloseste efectiv la necesitati, celelalte iti elimina doar senzatia de foame, si nu aduc nimic corpului decat calorii asa cum e si painea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate