Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 De ce este greu pentru microintre...

Intrebari despre carucior electric

Tester pH-ul apei

Achizitionarea unui subwoofer auto
 Aparat foto zoom mare

Smecheri vs populime

La multi ani @Lieutenant!

La multi ani @xmanyacs77!
 Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 

IN DESPERATE NEED OF ADVICE

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Mionut

Mionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.04.2006
Salutare. Am nevoie de un laptop PUTERNIC. Buget MAXIM-MAXIMORUM 1000EUR(nici un cent in plus)
Nevoi: Lucrez foarte mult in Photoshop. Pe 512 RAM cat am pe desktop, la un poster A3 la 300DPI am probleme majore. (bine vorbim de un document de 50 de MB si o rezolutie de 4000x4000)
           Uneori lucrez in Photoshop, CorelDraw si Flash Simultan. (e drept ca atunci cand imi permit sa fac asta inseamna ca nici unul dintre cele 3 programe nu e solicitat). In principal aplicatii grafice 2D si aplicatii web. Cam 90% din timp.
          Am nevoie de mobilitate, baterie si interconectivitate cat mai mare, posibilitati wireless si card reader etc.
           De felul meu ma joc foarte putin catre deloc. Uneori nu am timp si alteori nici chef. Prefer sa ascult muzica si sa vad un film in timpul liber. Se mai joaca colegii mei DOTA de pe actualul desktop uneori....dar eu n-am nici o tangenta.
   Cam ce procesor si cat RAM mi-ati sugera?
   Tin si la firma putin. As prefera un DELL sau un TOSHIBA. Procesorul mi-e egal ca e Intel sau AMD atata vreme cat e dual core ;)
  Am vazut niste oferte dragute la DELL crazy days pe EMAG care mi-au facut cu ochiul...dar mai dureaza vreo 2 saptamani minim pana fac rost de toti banii si s-ar putea sa expire.
  
V-as fi recunoscator pentru niste pareri.

#2
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Un laptop foarte performant in 1000€ care sa fie DELL sau Toshiba cam greu, mai ales ca pentru prelucrare grafica iti trebuie macar un display de 17", minim 1G RAM si o placa video cat de cat buna.

De banii astia mai bine te gandesti la un desktop sau la un laptop SH.

Totusi daca vrei lpt. nou, eu as merge pe modelul asta, display-ul este de 15,4" dar are o configuratie decenta.

#3
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,749
  • Înscris: 05.09.2005
uite-te si la Dell-ul asta
placa video e mai slaba decat la acer-ul de mai sus, dar procesorul e net superior, plus ca are garantie 3 ani

#4
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Intr-adevar configuratia de pe Dell e mai buna (in afara de VGA) dar probabil are atonoma mult mai mica iar diferenta intre procesoare nu o simti decat in benchmark-uri.

Totusi daca vrei garantie mai mare si un brand cu renume mergi pe DELL. :)

#5
Mionut

Mionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.04.2006
E mai ok Dell-ul. Imi place ca are bluetooth. Mi se pare aberant ca pe un laptop sa n-ai un asemenea accesoriu si sa trebuiasca sa tot cari dupa tine vre-un adaptor....si sa iti tot faca probleme vre-un soft aiurea.
  Plus ca Dell-urile din cate m-am interesat sunt mai fiabile. Diferenta dintre 1.8-2.0 Ghz nu mi se pare relevanta.
  Si garantia de 3 ani spune multe. Doar ca as vrea sa-mi mai cumpar niste Ram pe langa. oare cei de la Emag mi-ar instala fara sa pierd garantie?

#6
SandMan_Rave

SandMan_Rave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 14.01.2006
Din cate stiu eu, la Emag nu ai nici macar sigiuliu pe laptop asa ca nu trebuie sa-ti faci probleme din cauza asta, si chiar daca ai, datoria lor este sa-ti faca orice upgrade vrei.

Edited by SandMan_Rave, 15 May 2007 - 23:02.


#7
vincent_29

vincent_29

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 24.11.2006

 Mionut, on May 12 2007, 13:28, said:

Salutare. Am nevoie de un laptop PUTERNIC. Buget MAXIM-MAXIMORUM 1000EUR(nici un cent in plus)
Nevoi: Lucrez foarte mult in Photoshop. Pe 512 RAM cat am pe desktop, la un poster A3 la 300DPI am probleme majore. (bine vorbim de un document de 50 de MB si o rezolutie de 4000x4000)
           Uneori lucrez in Photoshop, CorelDraw si Flash Simultan. (e drept ca atunci cand imi permit sa fac asta inseamna ca nici unul dintre cele 3 programe nu e solicitat). In principal aplicatii grafice 2D si aplicatii web. Cam 90% din timp.
          Am nevoie de mobilitate, baterie si interconectivitate cat mai mare, posibilitati wireless si card reader etc.
           De felul meu ma joc foarte putin catre deloc. Uneori nu am timp si alteori nici chef. Prefer sa ascult muzica si sa vad un film in timpul liber. Se mai joaca colegii mei DOTA de pe actualul desktop uneori....dar eu n-am nici o tangenta.
   Cam ce procesor si cat RAM mi-ati sugera?
   Tin si la firma putin. As prefera un DELL sau un TOSHIBA. Procesorul mi-e egal ca e Intel sau AMD atata vreme cat e dual core ;)
  Am vazut niste oferte dragute la DELL crazy days pe EMAG care mi-au facut cu ochiul...dar mai dureaza vreo 2 saptamani minim pana fac rost de toti banii si s-ar putea sa expire.
  
V-as fi recunoscator pentru niste pareri.

sugestia mea este: http://www.cel.ro/no...o-t5500-1.66-l/ are un procesor suficient pt. ce ai tu nevoie, are o placa video de ultima generatie, ai garantie 2 ani si costa mai putin de 3000 de RON.
iar daca te intereseaza sa aibe si bluetooth are trebui sa suni sa la ei sa verifici pt. ca in specificatii nu apare sa aibe, dar mai mult ca sigur are si bluetooth.

#8
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
http://www.kumparatu..._80_gb,_rh443ea

Un HP nx9420, dar cu ceva centi in plus fata de mia de euro :)
17'', rezolutie mare, placa video puternica, procesor FOARTE puternic.
Memoria o poti mari cu usurinta desi 1 GByte, in opinia mea, sunt suficienti pentru DTP si Graphics Design....

Modelul din link este doar asa, cu titlu de prezentare :) configuratiile variaza destul de mult in privinta procesorului, memoriei si a HDD-ului.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate