Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Dezbatere pe tema vizoarelor si nu numai

- - - - -
  • Please log in to reply
152 replies to this topic

#37
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,123
  • Înscris: 19.01.2004
eu am canon. 300d. si urasc gaura de cheie pusa pe post de vizor la rebel.
iar cu un prea-laudat 50/1.8 pus pe rebel in lumina slaba, mai bine fac focus manual decit sa vad petarda aia de obiectiv cum se chinuieste sa focalizeze.
dar sa faci clarul (manual) in lumina slaba pe stiftul de vizor de pe rebel... si sa mai fii si miop... pardon, scuzati, nu stiu de pentax me, nu stiu de canon 5d, dar mi-e dor de vizoarele de pe zenit sau praktica sau ... etc. etc.

e pacat ca cei de la canon se calicesc la tarite, e pacat ca unii dintre voi acceptati ca e ok sa lucrezi mai prost, cind poti lucra mai bine.

tudor: split la topic, sa ramina 400d curat si vizoarele in alta parte?
docman: bun articolul, bravo.

#38
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Totul s-ar fi terminat rapid si frumos daca nu v-ati fi ingramadit sa negati ca o asemenea diferenta ar putea exista.
Si da, vizorul de pe 5D e clar mai bun decat cel de pe K10D - nu ma doare niciunde sa recunosc asta. Cred ca asta-i diferenta dintre noi.

#39
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Eu cred ca exagerati la treaba asta cu vizorul. Nu e chiar diferenta ca de la cer la pamant cum sustineti voi. 400D e un aparat bun, poate sa-l traga in jos constructia, insa vizorul ma indoiesc ca e un factor decisiv pentru majoritatea fotografilor.

Si nici eu nu neg ca sunt aparate cu vizoare mai bune, insa sa nu ne limitam strict la calitatea/dimensiunea acestuia totusi.

#40
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,123
  • Înscris: 19.01.2004
adi, cam ca in toate, exista mai multe cai:

in karate, cei mai multi se apuca direct de sala, kata, kumite (salut, kunzite, ca prea face rima).
putini se apuca de buche, de busido, de abia dupa aia trec la 70.000 de flotari intr-o singura mina.

la pescuit, unii trag cu navodul, halaul, napatca, altii pun un singur ac pe o singura varga.

in fotografie, unii gusta deliciul rafalelor, autofocusului rapid (si al cropului la editare, lol). altii prefera vizoare cit televizorul, incadrare minutioasa.

care e necazul?

un obiectiv chior, chior ramine; un vizor chior, chior ramine.
canon are vizoare chioare pe toate dslr-urile de "jos".

... si nu cred ca am spus nici o noutate in toate cele de mai sus.

Edited by Taxon, 25 April 2007 - 14:51.


#41
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006
Nu va injurati de mame putin..?
Ca sa aveti motive serioasa de cearta!

400D este bun! ... cumparati-l .. Pentru ca nici nu stiti ce pierdeti!

Aparat sa aveti!  Sa va forma mana.. Pacat ca ochiul este lasat pe locul 2  :console:
400D, K100D, D70, D40  apoi k10D, 30D, D80, si mai sus...

sunt cam la fel! pentru incepatori..chiar primele 4 sunt de ajuns! dupa ani buni..duapa ce ne formam situlul ..o sa ne dam seama de ce e mai valabil..pentru fiecare!

e topic 400D, nu detin, m-am jucat, e placut...n-are display secundar  :huh:  Dar e bun!

ce atat tamtam!

bafta!

#42
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,123
  • Înscris: 19.01.2004

View PostRares., on Apr 25 2007, 15:53, said:

dupa ce ne formam situlul ..o sa ne dam seama de ce e mai valabil..pentru fiecare!

ma tem ca stilul pe care ti-l formezi depinde in mare masura de scula cu care pleci la drum.

#43
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005

Quote

Trebuie sa-ti spun ca esti obsedat de povestea asta cu vizorul. Chiar ma intreb daca tu faci fotografii ...
Omu' e curios, trebuie lamurit. Raspunsul e simplu: "NU"

#44
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
E oare un troll calificat sa dea asemenea verdicte?

C'mon, folks... discutam despre aparatura, nu despre persoane.

#45
Rares.

Rares.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 531
  • Înscris: 13.09.2006

View PostTaxon, on Apr 25 2007, 16:09, said:

ma tem ca stilul pe care ti-l formezi depinde in mare masura de scula cu care pleci la drum.


;) pai da...

si dupa mult timp o sa-ti dai sema unde ai gresit! o sa folosesti altceva mai bun..si o sa zici: "Alta viata!"

#46
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Pei nu e un verdict, este o realitate. Omul a intrebat, ce sa-i faci, trebuia cineva sa-i raspunda.

Despre aparate, da, despre aparate, dar trebuie sa se stie CINE scrie despre ele, nu?

Uite, despre aparate:
"Daca folosesti 400d-ul ca sa faci poze cu el, nu doar ca sa scri despre el pe net, vizorul este EXCELENT". semnat: un user care mai si apasa pe shutter release din cand in cand :D

#47
Goauld

Goauld

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.02.2006
Mai voi inca nu ati terminat??? Eu propun ca Tudor sa va dea amadorura ban pt 2-3 zile sa va calmati un pic...

Hai sa fim seriosi, discutia asta nu mai e de mult despre 400D, ci despre Canon vs Pentax, sau mai exact Grig_jr vs Kunzite.

Nici un alt detinator de Canon/Pentax de aici nu a atacat asa de rau persoana altuia pe thread-ul asta si nu numai. Mie nu imi place nici ce a scris Grig_jr la "tutorialul" lui despre primul DSLR. Asta nu inseamna ca am ceva impotriva lui. Dimpotriva, in general ii admir fotografiile. Dar aici a cam sarit calul.

Tudor?? Ai legatura :P

#48
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004
Troll, troll, troll your boat
Gently down the stream...

Acum a ajuns si EXCELENT vizorul 400D-ului... mare mai e gradina...

Eu am spus ce-am avut de spus. Cine vrea pune mana pe aparate si se convinge. Cine nu... deja nu mai e treaba mea.

#49
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Pei a trebuit sa intervin, uita-te cine a adus pentax in discutie. se vorbea STRICT de canon 400d, si kunzite vine si zice ca IHHO DOAR cu k10d si d80 se poate face focus manual, ceea ce e o aberatie si nu trebuie lasata necorectata (pe langa ca e off-topic).

Eu n-am nevoie sa calmez, am PM-uri in care i-am zis clar la K sa terminam cu prostiile si mi-a spus clar si raspicat ca nu e interesat de asa ceva si ca isi doreste ca acest scandal sa continue pe forum forever.

Edited by grig_jr, 25 April 2007 - 16:09.


#50
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Cine pune mana pe aparate nu se convinge de nimic...doar crede ca stie. Cine face insa POZE, afla adevarul ;)

#51
Goauld

Goauld

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.02.2006

View PostRares., on Apr 25 2007, 17:17, said:

wow, telenovele!

acu vine momentul in care va dati in gat... ! oribil!

ASTA A FOST CA LA GENERALA..CE ZIC? PRIMARA!

Ei, hai sa nu ne alaturam si noi celor care exagereaza si produc flame-uri...

Pot sa spun ca pe mine ma deranjeaza modul cum degenereaza lucrurile... Intrii aici sa te informezi, sa vezi niste pareri pot sa spun pertinente de utilizatori, si de cateva zile numai de cearta ai parte. Daca moderatorii nu iau nici o masura, eu va rog amiabil sa incetati, daca nu de dragul de a avea liniste si pace, macar din consideratie pentru ceilalti.

Grupul utilizatorilor satui de cearta va saluta....:P :arigato:

#52
grig_jr

grig_jr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,846
  • Înscris: 14.01.2005
Oribil e sa minti si sa dezinformezi pe forumuri dupa care sa strigi "TROLLLLLL" cand esti corectat si demascat ca diletant!

#53
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,226
  • Înscris: 12.06.2004

View Postgrig_jr, on Apr 24 2007, 17:48, said:

Cei care au pentax o sa-ti zica clar ca nu se poate. Cei care au canon iti vor zice ca pot. Subiectivism maxim!
Mai sunt unii care lauda vizoarele fabuloase ale aparatelor lor ca sa aflam ulterior ca folosesc magnifier pe aparatul lor.

Da, grig, a trebuit sa intervii pentru ca omul rau a adus vorba de Pentax... oops...
Hello??? Despre ce vorbim pe-aici? Tudor, chiar il lasi pe respectivul sa-si faca de cap?

#54
shobi

shobi

    dabăl iu ti ef?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,945
  • Înscris: 18.01.2005
vreau sa zic ca aparatul lui kunzite poate face poze :) si are si vizorul mare ... si am putut si focaliza manual pe el ...

rezultatul :

Attached File  macro_pentax.jpg   276.24K   103 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate