Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Cum ma las de mancat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
620 replies to this topic

#91
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 spare-me, on Apr 26 2007, 23:27, said:

eu voi face experimentul public
la cel mai sincer si mai corect mod cu putinta, de maine public ce si cat mananc...si vedem unde e buba !
trebuie, minim 2 sapt ? :D
p.s cu ardeii iuti murati la supa sau ciorba e o problema ? ca imi plac foarte mult

You're kind of missing the point... Daca acum mancarea te face fericit, trebuie sa o faci sa nu te mai faca. Adica te opresti din mancat inainte sa simti ca incepi sa te saturi.
Poti manca orice (dar mult mai putine dulciuri) ai mancat pana acum, dar sa te opresti inainte sa te saturi. Atat. :)

Si da, trebuie minim doua saptamani, pentru ca e problema psihologica, si nu se schimba peste noapte.

PS: incearca sa mananci jumatate din ce cat mancai pana acum. Fii strict!
PPS: deocamdata nu te gandi la vreun regim. Intai sa scapi de dependenta si dupa aia mai vedem...

Edited by e_X_tas_Y_, 26 April 2007 - 22:34.


#92
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
bun, ok !
deci crede-ma, nu stiu cum m-arata avatarul, fata sau userul, dar pricep mai repede decat crezi :)
problema e cum gasesc activitatea aia care sa-mi provoace mai multa placere din cauza programului ocupat !
bun ! deci am spus, e public ca sa zic asa, de maine mananc exact jumatate din cat mancam pana acum, si mult mai putin dulciuri !
dar trebuie sa remediem partea psihologica...dar fara sa cadem din viciu in viciu fumat, mancat, baut, f****...gluma...
daca inlocuim constant fiecare viciu cu altul, pe masura de renuntam, unde ajungem ?
trebuie sa fie o activitate placuta, constructiva si non-dependenta ! nu?

#93
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
da...bine, poate sa dea si dependenta, nu-i bai, dar sa fie ceva care sa-ti faca multa placere s sa nu fie nociv ca noi incercam aici sa ajungem la un echilibru nu s-o dam dintr-o extrema-n alta. De exemplu, noua anul trecut ne dadea proful mereu exemplul cu un mare microbist, caruia un meci palpitant, plin de emotii pozitive , in care joaca bine echipa, construieste, cistiga, tot tacimul, ii determina o secretie crescuta de endorfine comparata cu cea determinata de o partida de sex. acuma...trebuie sa gasesti ceva care-ti face foarte mare placere si sa te concentrezi asupra acelui lucru. ai zis ca-ti place biliardul de exemplu....poti sa incepi de aici. dar fara sa rontai ceva in timpul jocului. Incearca sa nu te mai gindesti la mincare si sa te gindesti la joc.

Edited by rox, 26 April 2007 - 22:41.


#94
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 spare-me, on Apr 26 2007, 23:36, said:

1. problema e cum gasesc activitatea aia care sa-mi provoace mai multa placere din cauza programului ocupat !
2. daca inlocuim constant fiecare viciu cu altul, pe masura de renuntam, unde ajungem ?
trebuie sa fie o activitate placuta, constructiva si non-dependenta ! nu?

1. Trial (and probably some errors). :D Aici tu si numai tu stii.
2. Citeste mai jos. ;) Reiese ca: Endorfine activitate 1 + Endorfine activitate 2 + ... + Endorfine activitate "x" = Endorfine activitate "mancat". Nu trebuie inlocuita o activitate vicioasa cu o alta (la modul singular).


 e_X_tas_Y_, on Apr 26 2007, 23:19, said:

2. In restul zilei, fa cat mai multe lucruri care iti fac placere si iti aduc senzatia de fericire.

Edited by e_X_tas_Y_, 26 April 2007 - 22:44.


#95
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
bun ! atunci in cadrul experimentului (un fel de reality show online) ar fi interesant sa spun si activitatea care mi-a luat gandul de la mancare !
maine dimineata ma cantaresc !
luam doua saptamani perioada de inceput, greutate initiala, redus mancarea la jumatate si identificarea activitatii care potential provoaca mai multa placere !

#96
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 spare-me, on Apr 26 2007, 23:52, said:

bun ! atunci in cadrul experimentului (un fel de reality show online) ar fi interesant sa spun si activitatea care mi-a luat gandul de la mancare !
maine dimineata ma cantaresc !
luam doua saptamani perioada de inceput, greutate initiala, redus mancarea la jumatate si identificarea activitatii care potential provoaca mai multa placere !

That's the spirit! Deocamdata nu e crucial sa pierzi in greutate, conteaza doar sa dispara dependenta!

PS: Activitatile astea pot fi si lucruri banale. Par example, mie imi place sa imi dau sistemul audio la volumul maxim (am 1.000W, simt fiecare sunet)! :D

#97
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
clar esti de sex masculin ! de-acum incolo iti zic dr. psiholog...
oricum ai interpretat bine dependenta, pentru ca ti-am spus, inainte sa ma las de fumat ziceam si eu...neah, n-o sa ma ingras, ca n-o sa mananc de nevoie, ci de placere...ceea ce evident, se pare ca a fost mai groaznic !
ok, we're gonna do this together !

#98
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 spare-me, on Apr 27 2007, 00:02, said:

clar esti de sex masculin ! de-acum incolo iti zic dr. psiholog...
oricum ai interpretat bine dependenta, pentru ca ti-am spus, inainte sa ma las de fumat ziceam si eu...neah, n-o sa ma ingras, ca n-o sa mananc de nevoie, ci de placere...ceea ce evident, se pare ca a fost mai groaznic !
ok, we're gonna do this together !

M-ai prins la faza cu sistemul audio. :P

Okay mate, facem asta!

PS: Eu ma retrag deocamdata, sunt obosit, I need sleep. :)
PPS: Iti recomand si tie sa faci la fel. ;) Are implicatii directe, you'll see.

#99
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

M-ai prins la faza cu sistemul audio.

Okay mate, facem asta!

PS: Eu ma retrag deocamdata, sunt obosit, I need sleep.
PPS: Iti recomand si tie sa faci la fel.  Are implicatii directe, you'll see.
done, see you tmrw cu greutatea initiala si raportul culinar zilnic :)
g'nite every1

#100
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
spare-me, apropo de fumat...cum te-ai simtit dupa ce te-ai lasat ? adica te-ai simtit mai puternic mai plin de viata, chestii de astea ?

sau te-ai simtit deprimat, apatic, fara ocupatie si de asta te-ai refugiat in mancare ? ar trebui sa faci o comparatie intre doua poze, poate si asta te va face sa te lasi de mancat, cum aratai inainte sa te lasi de fumat si cum arati acum dupa ce te-ai apucat de mancat...sa le pui undeva langa monitor si sa te impiedici de ele in fiecare zi. o sa alegi singurel calea de urmat ;)

#101
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
angel, de ce nu-mi faci tu mie placerea sa citesti tot topicul ?
m-am apucat foarte mult de mancat DUPA O OPERATIE CARE M_A IMPIEDICAT SA MANANC ! :)
nu din cauza fumatului...am mai spus asta de multe ori
m-am lasat de fumat fara probleme, si normal ca m-am simtit plin de viata, m-am apucat de sala chiar in prima zi cand am renuntat la fumat...la 3 luni dupa aia am suferit o anumita interventie din cauza careia nu am mancat aproape o luna de zile...si dupa aia am ajuns la concluzia ca mancatul e ceva divin...pls read again page 1 or 2...
:) postez detalii despre ziua de azi cand ajung la birou :)

#102
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
Vineri 27/04/2007
85 de kg
ora 10:00
doua felii de paine de graham cu branza degresata, o ceasca de cafea si jumatate de sticla de apa plata !

#103
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Poate te ajută treaba asta. În dreapta sunt calorii/100 de grame.

Attached Files


Edited by naughtydream01, 27 April 2007 - 09:27.


#104
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
multumesc mult !
diseara cand ajung acasa o sa masor si talia, sper ca in cm nu in m...si vedem peste doua saptamani !
stie cineva vreo tehnica de combinat alimentele in mod special ? (ca in carti am mai vazut si eu)
sau trebuie sa ma axez strict pe indicele glicemic mic ?

#105
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Ia și asta.

ACTIVITATILE FIZICE SI CALORIILE PIERDUTE PE ORA - metode si cure slabit
alergat (10 km/h) - 900 calorii/ora
inot (viteza medie) - 270 calorii/ora
tenis (simplu) - 400 calorii/ora
schi fond - 700 calorii/ora
mers pe jos (5 km/h) - 200 calorii/ora
ciclism (10 km/h) - 240 calorii/ora

#106
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

 spare-me, on Apr 27 2007, 10:53, said:

multumesc mult !
diseara cand ajung acasa o sa masor si talia, sper ca in cm nu in m...si vedem peste doua saptamani !
stie cineva vreo tehnica de combinat alimentele in mod special ? (ca in carti am mai vazut si eu)
sau trebuie sa ma axez strict pe indicele glicemic mic ?
Indicele masei tale corporale este 25.4 si te incadrezi la "supraponderali" (25-29.9). O greutate normala se incadreaza intr-un IMC 18.5-24.9. Deci, la inaltimea ta, cu 83 de kg te-ai incadra la un coeficient de 24.8, deci in limitele normale.

#107
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

 spare-me, on Apr 27 2007, 10:53, said:

multumesc mult !
diseara cand ajung acasa o sa masor si talia, sper ca in cm nu in m...si vedem peste doua saptamani !
stie cineva vreo tehnica de combinat alimentele in mod special ? (ca in carti am mai vazut si eu)
sau trebuie sa ma axez strict pe indicele glicemic mic ?
"cica" se obtin rezultate spectaculoase daca NU combini alimentele. Daca maninci la o masa proteine, la alta carbohidrati...etc, fara sa le amesteci, s-ar obtine zica-se rezultate mai bune . Acuma....nu stiu ce sa zic, pentru ca eu nu sunt adepta regimului asta; daca merge la o persoana nu inseamna ca merge si pentru mine. Si oricum, ideea de baza in orice trebuie sa fie echilibrul, iar regimul asta mie mi se pare dezechilibrat. Poate stiu altii sa-ti spuna mai multe....eu nu pot sa-ti spun decit ca acum citiva ani, vreo 5 sau cam asa, aveam ~ 70 kg(+/-2 kg) la ~1,70. Si ma simteam aiurea. Imi dadeam seama ca sunt grasa, dar n-aveam nici un fel de motivatie. Pur si simplu imi placea sa maninc. Si intr-o vacanta de vara, intr-o zi de 1 iulie, cred ca o sa tin minte toata viata :) , mi-am zis " De azi o sa ma schimb". Si am facut-o asa cum m-a taiat pe mine capul al vremea aceea. Am inceput sa maninc numai brinza ( la inceput de vaci, apoi orice fel de brinza),iaurt slab, rosii, ardei gras, fructe, biscuiti de graham sau dietetici....si multa multa apa. Cam o data pe saptamina mincam carne ( peste ) la gratar sau infofolit intr-o folie de aluminiu si bagat in cuptor. Nu paine, nu dulciuri, nu banane, nu pepene galben, nu guma de mestecat, nu nuci/alune/seminte/smochine/curmale- doar cite o casa confiata din cind in cind.
Oricum, initial regimul meu era unul relativ bine gindit. Eram constienta ca fiind obisnuita sa maninc mult imi va fi foame des. Si atunci mincam o rosie sau un mar sau citeva linguri de brinza sau un iaurt mic ori de cite ori imi era foame si ma umflam cu apa intre timp ca sa lungesc perioadele de "pauza" intre mese...Ce sa zic, la inceput rezultatele s-au vazut destul de repede. Primele 3 zile sunt cruciale, daca reusesti sa treci de ele esti aproape invingator. Mie mi-a fost destul de greu pentru ca ai mei mincau normal si sunt niste maaari mincai, toata ziua prajituri, ciorbe, sosuri....Stateam ore intregi in camera ca sa nu ma intersectez cu vreun miros prin casa si faceam exercitii Pilates de pe casete  ^_^ . Vedeam ca am mai pierdut 1 kg si eram in culmea fericirii si asta imi dadea vointa sa continui. Insa...am luat-o putin si pe linga, ajunsesem sa nu mai maninc nimic, in tabara n-am mincat mai deloc, si cind m-a dus la scoala cu alta freza, alte haine, alta atitudine, profa de geografie a crezut ca sunt o colega noua.... :lol:
Am slabit in 2 luni jumatate pina la 54 kg. Apoi m-am mai ingrasat putin in liceu, vreo 3 kg, dar asta pentru ca incepusem sa maninc si mincare gatita ; ma rog, impropriu spus "sa maninc", ca doar ciuguleam. Apoi la facultate aveam cam 60 kg, pina in prima sesiune, dupa care am inceput sa slabesc rau fara sa fac nimic in sensul asta. Paradoxul e ca desi acum maninc  cam orice , am ramas la 55 kg si am cam 1,78-1,80...Cam toata ziua beau Cola( am uitat sa zic, Cola a fost singurul lucru la care nu am renuntat pe tot parcursul regimului, chiar aveam nevoie de "ceva" care sa ma mentina in viata), iar de mincat maninc de obicei doar o data pe zi . In rest, fructe...si multa cafea.
Cheia succesului e vointa. Eu nu aveam practic nici o motivatie, doar ca nu ma placeam eu pe mine si am vrut sa-mi demonstrez ca pot. Mai mult decit rezultatul in sine, am vrut sa vad cit de mult se poate sa ma transform si sa le demonstrez tuturor ca am mai multa ambitie decit credeau ei. Stupid, stiu, dar....acuma as putea sa zic ca e al naibii de bine sa fii slab, sa te misti usor, sa poti sa joci baschet si sa te misti usor, sa inoti ( desi asta faceam si inainte), sa alergi, sa urci pe munte fara sa gafai din primii 100 m, sa vezi o pereche de pantaloni intr-o vitrina si sa-ti incapa fundul in ei, sa arati bine in pantaloni scurti sau in costum de baie, sa faci aerobic 2 ore si sa-ti placa si muuulte altele... :P

Edited by rox, 27 April 2007 - 10:27.


#108
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

 rox, on Apr 27 2007, 11:24, said:

Nu paine, nu dulciuri, nu banane, nu pepene galben, nu guma de mestecat, nu nuci/alune/seminte/smochine/curmale- doar cite o casa confiata din cind in cind.

E total gresit sa elimini complet o anumita grupa de alimente.

Bananele sunt bune! Intre 85-95 calorii, se digera rapid (aprox 2 ore), potolesc foamea, sunt delicioase... singurul punct mai slab e ca au IG mediu (65 cred...), dar nu te pune nimeni sa mananci kilograme intregi.

Anyway, topicul nu e despre regimuri.

PS: Si da, se obtin rezultate spectaculoase daca nu combini alimentele. Dar sa nu te duci la extreme ("la o masa proteine, la alta carbohidrati...etc, fara sa le amesteci"). Ideea e ca sunt putine alimente care ingrasa (ele, in sine). Exemplu: cartoful nu ingrasa. Dar cate persoane consuma cartofi fierti, fara nimic altceva pe langa?...

Edited by e_X_tas_Y_, 27 April 2007 - 10:40.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate