Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

Cum ma las de mancat ?

- - - - -
  • Please log in to reply
620 replies to this topic

#73
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postspare-me, on Apr 26 2007, 22:44, said:

important e ca de maine ! sa mananc putin, slab si regulat !

:| Wrong...

Mancatul (activitatea de a manca) te face fericit (endorfinele...).

De maine, gaseste activitati care te fac mai fericit decat mancatul (mai multe endorfine...).

PS: in situatia ta, o dieta inrautateste foarte mult lucrurile.

#74
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cele mai placute lucruri pentru mine sunt in ordine ! filmele, chitara, biliardul si sofatul ! in afara de chitara, care e pe locul doi, pot sa mananc facandu-le pe oricare celelalte
desigur, nu s-a luat in calcul sexul...unde oricum pot sa mananc...
deci in timpul fac si job ce pot sa fac placut ca sa nu mai mananc ?
eu iti inteleg punctul de vedere si e perfect corect...dar ce parere ai de ceea ce am spus eu ?

#75
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View Postspare-me, on Apr 26 2007, 22:46, said:

curiozitate, legate de glicemie
daca scade prea mult...asta nu e bine nu ?
la ce afectiuni poate conduce ?
pai...normal , cel mai comun simptom al hipoglicemiei e foamea :)
Dar iti dai seama ca pentru a se ajunge la stari foarte grave e nevoie de situatii speciale...adica organismul are oricum "mecanisme de re-echilibrare"( ca sa le zic asa desi e putin impropriu)  si incepe sa consume din depozite
oricum, pentru ce te interesa pe tine poti sa arunci o privire aicisi aici

#76
naughtydream01

naughtydream01

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,797
  • Înscris: 13.03.2005
Am reuşit să slăbesc 7 kg. în 3 săptămâni, dar am "mâncat" doar apă plată cu lămâie, morcov şi pastile. I hate my life!
cretinulforumurilor m-a urât în perioada aia, eram mai mult decât nervoasă şi nici măcar chef de sex nu aveam. Bine că a trecut... :unsure:

Edited by naughtydream01, 26 April 2007 - 22:00.


#77
mianna

mianna

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,779
  • Înscris: 29.06.2005

View Postspare-me, on Apr 26 2007, 22:52, said:

desigur, nu s-a luat in calcul sexul...unde oricum pot sa mananc...

zi-mi ca-i greseala de tastare, sau ca prin "a manca" intelegi aici un strop de frisca or smth like this :D

#78
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postspare-me, on Apr 26 2007, 22:52, said:

cele mai placute lucruri pentru mine sunt in ordine ! filmele, chitara, biliardul si sofatul ! in afara de chitara, care e pe locul doi, pot sa mananc facandu-le pe oricare celelalte
desigur, nu s-a luat in calcul sexul...unde oricum pot sa mananc...
deci in timpul fac si job ce pot sa fac placut ca sa nu mai mananc ?
eu iti inteleg punctul de vedere si e perfect corect...dar ce parere ai de ceea ce am spus eu ?

Trebuie sa iti gasesti mai multe activitati puternic generatoare de endorfine, pentru ca se pare ca totusi mancarea e (de departe) pe locul 1 in topul celor mai placute lucruri (inconstient, dar e pe locul 1).
Toata problema ta e in jurul endorfinelor, ai lasat mancarea sa devina "the ultimate enjoyment".

#79
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
mianna...nu e , si nu, nu la aia ma refer ! sa nu intram in discutia aia decat in pm-uri daca vrei

extasy...esti bun/a !
cand m-am lasat de fumat, de fapt in mica perioade dintre esecuri, am spus...de ce sa nu gasesc placerea in lucrurile care acum nu-mi plac (adica dulciurile, pe care cand fumam le ignoram complet)...si-am gasit-o...
mai ales dupa operatie, mancarea a devenit o zeitate...si incetul cu incetul...
problema timpului, cum o rezolv ?
cu placerea in ce ? in job ? este, ca doar e jobul meu facut de mine pentru mine, dar nu asa de mare...
placerea in traficul din buc ? nu e...crede-ma...

naughty...regreti c-ai slabit ? sau metoda prin care ai slabit ?

#80
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Si apropo de BigTasty-il ala....daca maninci un d-asta si bei o cola medie faci ~1100 cal... :boredlook:
Asa ca ...


Nume Energie (kcal/p)                                                                   
Big Tasty    850

Edited by rox, 26 April 2007 - 22:07.


#81
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
cred ca nu numai mie mi se pare ca produsele de la mc dau dependenta, pe masura ce nevoia si viteza te indeamna spre ele...
dar in fine, sa nu transformam topicul in ceva indezirabil anti-mc sau altceva...

de maine nu mai mananc mc, asta e clar !
dar nu stiu cum sa rezolv cu endorfinele si cu placerea...

#82
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postspare-me, on Apr 26 2007, 23:05, said:

problema timpului, cum o rezolv ?
cu placerea in ce ? in job ?

Problema timpului o rezolvi asa (not tested :D ):
1. Maine, incearca (try this really hard) sa te ridici de la masa inainte de a te simti satul (sau multumit cu cat ai mancat). Deci mananca ce mananci de obicei, dar ridica-te de la masa inainte sa apara senzatia de bine.
2. In restul zilei, fa cat mai multe lucruri care iti fac placere si iti aduc senzatia de fericire.
3. Fa asta timp de o saptamana (sau doua?), si in subconstientul tau mancarea va pierde extrem de multe "happyness points" in favoarea unei noi activitati generatoare de endorfine. La un moment dat poate ti se va parea tortura sa te abtii de la cate un snack, dar crede-ma ca merita.

In tot timpul asta scazi treptat cantitatile de mancare consumate, scazi din dulciuri... usor, usor... ;)

PS: in cele doua saptamani sub nici o forma nu ai voie sa faci vreun exces alimentar.

Edited by e_X_tas_Y_, 26 April 2007 - 22:22.


#83
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
si sa nu incerc nicio dieta ?...din nou ? :)
fac o perioada de proba de o saptamana ? cu abtinutul ?

#84
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Acuma sa nu rizi de mine, dar s-au cam facut cercetari si mai vechi dar si mai recente, si secretia de endorfine e stimulata de mai multi factori....masaj, acupunctura, reflexoterapie, terapia prin muzica( s-a dovedit ca muzica lui Mozart are niste coduri speciale care ii dau  proprietati remarcabile asupra sistemului nervos- se foloseste la gravide, la copii, la studenti, la persoane stresate, deprimate... ), sexul, meditatia, dragostea, efortul fizic...

#85
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postspare-me, on Apr 26 2007, 23:21, said:

si sa nu incerc nicio dieta ?...din nou ? :)
fac o perioada de proba de o saptamana ? cu abtinutul ?

Nu trebuie sa incerci nicio dieta!! Nu acum. Aia e pentru mai incolo... intai cauza, p'orma efectele.

Cu abtinutul, doua saptamani. Minim. :)

#86
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005
nu rad de tine din mai multe motive !
1.de muzica clasica, mai ales pentru gravide, stiam...2
2.cu sexul sunt perfect de acord, dar, ca si in cazul efortului fizic sau al meditatiei sau sexului...(ca activitate, nu ca alegere sau prioritate) ocupa timp intr-o zi obisnuita de lucru, cand de obicei nu prea e timp..

o sa pun numai mozart in masina :) poate ma mai si calmeaza in trafic
si-mi pun si pe ipod...
(this is no joke)
activitatile gen masaj sau acupunctura sau meditatie, in timpul liber...te-ar supara daca zic ca provoaca plictiseala ?
mai bine (de obicei) vad un film sau joc biliard..si intre timp rontai ceva...
dar macar am lamurit-o cu partea asta a placerii in activitate...

#87
duculeana

duculeana

    Erou de sacrificiu

  • Grup: Banned
  • Posts: 7,889
  • Înscris: 08.10.2006

View Postspare-me, on Apr 26 2007, 23:21, said:

si sa nu incerc nicio dieta ?...din nou ? :)
fac o perioada de proba de o saptamana ? cu abtinutul ?
Vrei sa ma asculti si pe mine te rog? Vezi ajutorul meu de mai sus. Atunci cand pledam impotriva fumatului pe forum, mi-au fost sterse posturile de catre moderatori. Acum mi se da dreptate. Cred ca nu ne doare mana daca dam click unde trebuie. La fel cum ti-ai spus :De maine nu mai pun tigarea-n gura", la fel e si aici : "de maine mananc jumatate din portiile de pana acum, sau chiar mai putin". Ai sa vezi ca vei reusi.

#88
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Cu abtinutul, doua saptamani. Minim
eu voi face experimentul public
la cel mai sincer si mai corect mod cu putinta, de maine public ce si cat mananc...si vedem unde e buba !
trebuie, minim 2 sapt ? :D
p.s cu ardeii iuti murati la supa sau ciorba e o problema ? ca imi plac foarte mult

Edited by spare-me, 26 April 2007 - 22:27.


#89
e_X_tas_Y_

e_X_tas_Y_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 18.09.2005

View Postrox, on Apr 26 2007, 23:22, said:

Acuma sa nu rizi de mine, dar s-au cam facut cercetari si mai vechi dar si mai recente, si secretia de endorfine e stimulata de mai multi factori....masaj, acupunctura, reflexoterapie, terapia prin muzica( s-a dovedit ca muzica lui Mozart are niste coduri speciale care ii dau  proprietati remarcabile asupra sistemului nervos- se foloseste la gravide, la copii, la studenti, la persoane stresate, deprimate... ), sexul, meditatia, dragostea, efortul fizic...

Da... si? :huh:
Eu ce am scris pana acum? :)

#90
Startpause

Startpause

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,712
  • Înscris: 05.03.2005

Quote

Vrei sa ma asculti si pe mine te rog? Vezi ajutorul meu de mai sus. Atunci cand pledam impotriva fumatului pe forum, mi-au fost sterse posturile de catre moderatori. Acum mi se da dreptate. Cred ca nu ne doare mana daca dam click unde trebuie. La fel cum ti-ai spus e maine nu mai pun tigarea-n gura", la fel e si aici : "de maine mananc jumatate din portiile de pana acum, sau chiar mai putin". Ai sa vezi ca vei reusi.

dragul meu (in a non gay way)
gandeste putin dpdv al unui om care deja s-a lasat de fumat...psihic vorbind...potrivit acceptiunii generalizate, cand te lasi de fumat iti ramane mancatul...dar cand te lasi de mancat...ce-ti ramane la cafea, la tv, la drum lung, la plictiseala, la citi ?
acum da-mi variante, eu iti spun numai cum privesc eu si probabil altii problema cu 'lasatul' de mancat !

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate