Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...
 roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...
 RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...
 RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...

caine care sperie lumea prin gard

Scutire abonament telefonie fixa ...
 

losing my religion...

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
90 replies to this topic

#55
ILoveMyBunny

ILoveMyBunny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,535
  • Înscris: 06.04.2007

View PostT_finder00, on May 18 2007, 12:35, said:

cred ca depinde si ce religie pierzi, nasol s-o pierzi pe-aia care ti-ar aduce mantuirea (dac-o ai!)

Mantuirea se produce in plan spiritual. Mantuirea vine prin impacarea constiintei nu prin practicarea unei religii sau alteia. ''Birocratia religioasa'',religia ca institutie si oamenii ei patati de atatea pacate si propagande nu vor aduce mantuirea.

#56
T_finder00

T_finder00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.04.2007
Sunt multi care cred ca toate religiile sunt bune, parerea mea este ca mai multe adevaruri=nici un adevar. Adevarul este UNUL. In ce priveste mantuirea eu as fi mai atent: Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel:"5. Iar când se luptă cineva, la jocuri, nu ia cununa, dacă nu s-a luptat după regulile jocului. "

#57
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostT_finder00, on May 21 2007, 09:00, said:

Sunt multi care cred ca toate religiile sunt bune, parerea mea este ca mai multe adevaruri=nici un adevar. Adevarul este UNUL. In ce priveste mantuirea eu as fi mai atent: Epistola a doua către Timotei a Sfântului Apostol Pavel:"5. Iar când se luptă cineva, la jocuri, nu ia cununa, dacă nu s-a luptat după regulile jocului. "

       Chiar si apocalipsa afirma ca toate religiile sunt bune, cand afirma ca in fata scaunului de domnie al lui dumnezeu sunt sapte sfesnice care reprezinta sapte biserici ale lui dumnezeu. Iata deci ca teoria aceea cu biserica unica ce detine adevarul, biserica unica adevarata, este mai mult decat falsa. In plus, nu mai tin minte pe unde se gaseste versetul, dar parca in Noul Testament, in care se afirma ca toate scripturile sunt bune ca sa invete si sa indrume, si ca toate vin de la Dumnezeu. Ori, prin scripturi se intelege si Biblia, indiferent ca este ortodoxa, catolica sau protestanta, si Coranul, si Vedele si scrierile lui Zarathustra si orice carte sfanta, a oricarei religii.
       Daca dumnezeu, in intelepciunea sa, a considerat drept nimerit sa dea budistilor alte reguli decat crestinilor, dar, in esenta, care conduc spre aceeasi imparatie a lui, cu ce drept judeci tu drept rataciti milioane de budisti, sau milioane de musulmani, sau taoisti, sau hinduisti, samd ?!

#58
T_finder00

T_finder00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.04.2007

View Posttudorel666, on May 21 2007, 09:48, said:

Chiar si apocalipsa afirma ca toate religiile sunt bune, cand afirma ca in fata scaunului de domnie al lui dumnezeu sunt sapte sfesnice care reprezinta sapte biserici ale lui dumnezeu. Iata deci ca teoria aceea cu biserica unica ce detine adevarul, biserica unica adevarata, este mai mult decat falsa. In plus, nu mai tin minte pe unde se gaseste versetul, dar parca in Noul Testament, in care se afirma ca toate scripturile sunt bune ca sa invete si sa indrume, si ca toate vin de la Dumnezeu. Ori, prin scripturi se intelege si Biblia, indiferent ca este ortodoxa, catolica sau protestanta, si Coranul, si Vedele si scrierile lui Zarathustra si orice carte sfanta, a oricarei religii.
       Daca dumnezeu, in intelepciunea sa, a considerat drept nimerit sa dea budistilor alte reguli decat crestinilor, dar, in esenta, care conduc spre aceeasi imparatie a lui, cu ce drept judeci tu drept rataciti milioane de budisti, sau milioane de musulmani, sau taoisti, sau hinduisti, samd ?!


Nu e vorba ca as avea eu vreun drept, ca nici n-am, dar de teama de inselare ca nu cumva ca indepartandu-ma de calea cea dreapta sa imi pierd mantuirea (nici diavolul nu cred ca a stat degeaba incercand din rasputeri sa falsifice invatatura ca oamenii sa nu mai stie ce sa creada si vad ca a si reusit) m-as intoarce inapoi in istorie si vad ca abia aparea oficial biserica lui Hristos si au si aparut Arie, Nestorie si alti propovaduitori ai unor invataturi straine motiv pentru care a avut loc sinodul ecumenic de la Nicea in anul 325 ca o masura spre pastrarea curateniei credintei membrilor ei. Eu cred ca adevarul despre calea spre mantuire trebuie cautat in istoria bisericii lui Hristos. Personal sunt foarte suspicios in ce priveste invataturile descoperite recent prin tot felul de interpretari ale Bibliei ca si cand biserica de 2000 de ani traieste in eroare si au descoperit unii acum mersul pe jos. Chiar si ideile ca te mantuiesti oricum si in orice biserica, ca te mantuiesti in plan spiritual sau mai stiu eu cum sunt foarte suspecte ca fiind masinatii ale inselarii orchestrate de stim noi cine.

#59
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostT_finder00, on May 21 2007, 11:50, said:

Nu e vorba ca as avea eu vreun drept, ca nici n-am, dar de teama de inselare ca nu cumva ca indepartandu-ma de calea cea dreapta sa imi pierd mantuirea (nici diavolul nu cred ca a stat degeaba incercand din rasputeri sa falsifice invatatura ca oamenii sa nu mai stie ce sa creada si vad ca a si reusit) m-as intoarce inapoi in istorie si vad ca abia aparea oficial biserica lui Hristos si au si aparut Arie, Nestorie si alti propovaduitori ai unor invataturi straine motiv pentru care a avut loc sinodul ecumenic de la Nicea in anul 325 ca o masura spre pastrarea curateniei credintei membrilor ei. Eu cred ca adevarul despre calea spre mantuire trebuie cautat in istoria bisericii lui Hristos. Personal sunt foarte suspicios in ce priveste invataturile descoperite recent prin tot felul de interpretari ale Bibliei ca si cand biserica de 2000 de ani traieste in eroare si au descoperit unii acum mersul pe jos. Chiar si ideile ca te mantuiesti oricum si in orice biserica, ca te mantuiesti in plan spiritual sau mai stiu eu cum sunt foarte suspecte ca fiind masinatii ale inselarii orchestrate de stim noi cine.

       Apocalipsa vorbeste de sapte biserici ale lui Dumnezeu, si toate se aflau in eroare in diferite privinte, fiind amenintate ca, daca nu se pocaiesc si nu se indreapta, vor avea de suferit. Iar tu vrei sa afirmi ca biserica ortodoxa nu se afla in eroare, desi ii cunosti faptele? In plus, daca esti asa sigur ca biserica ortodoxa te poate duce la mantuire, spune-mi si mie un singur om mantuit de biserica ortodoxa.

#60
T_finder00

T_finder00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.04.2007
Vad ca le stii pe toate mai tudorele, tine-o tot asa ca de vazut o sa vedem toti pana la urma cum stau lucrurile. Doar putina rabdare...

#61
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostT_finder00, on May 21 2007, 13:53, said:

Vad ca le stii pe toate mai tudorele, tine-o tot asa ca de vazut o sa vedem toti pana la urma cum stau lucrurile. Doar putina rabdare...

       Am studiat si rasstudiat biblia, si o fac cu pasiune si multa placere. Am si rabdare, ca nu am incotro. Dar tu ce vrei sa spui cu "..." ? sa inteleg ca ai ramas fara argumente si nu ti-a mai ramas decat vesnica amenintare gen "las  ca vezi tu cand ai sa fierbi in smoala" ?
       Daca Dumnezeu ar fi in stare sa ma fiarba in smoala si sa ma chinuie vesnic numai pentru ca vreau sa aflu adevarul, atunci e un dumnezeu de doi bani.

#62
Adeline

Adeline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.05.2007
As vrea totusi sa-mi dovediti ca mantuirea, in sensul biblic exista.... si as vrea dovezi CLARE. NU va dati seama ca nu e de ajuns sa dati citate din Biblie?  Daca eu citesc undeva ca cineva a vazut o fantoma si povestesc mai departe intamplarea ca fiind reala.... asta inseamna neaparat ca s-a intamplat cu adevarat? Sau cu rapirile cu extraterestri.... exista pana si functii: ufologi, hipnotizatori specializati pe rapiri de extaterestri etc.... e de ajuns sa citesti o carte ca sa vezi ca trairile respectivelor persoane (cele rapite) par foarte reale. Deci tu, fiinta rationala, ce trebuie sa faci? Sa iei de bune toate chestiile alea? Nu cred. Poti sa le iei de bune abia dupa ce ai gasit destule dovezi ca sunt adevarate: trebuie sa te interesezi despre hipnoza, despre alte cazuri de rapiri si etc, despre descoperirile stiintifice.... pt ca asa poti sa afli ca niste idioti de hipnotizatori doritori de faima au putut sa induca prin hipnoza respectivilor oameni toate acele trairi. Prin urmare, demonstrati-mi ca Biblia e "autentica", ca e Cuvantul Domnlui.   :naughty:

      Nu vreau sa ofensez pe nimeni

Edited by Adeline, 21 May 2007 - 22:07.


#63
T_finder00

T_finder00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.04.2007

View Posttudorel666, on May 21 2007, 16:08, said:

Am studiat si rasstudiat biblia, si o fac cu pasiune si multa placere. Am si rabdare, ca nu am incotro. Dar tu ce vrei sa spui cu "..." ? sa inteleg ca ai ramas fara argumente si nu ti-a mai ramas decat vesnica amenintare gen "las  ca vezi tu cand ai sa fierbi in smoala" ?
       Daca Dumnezeu ar fi in stare sa ma fiarba in smoala si sa ma chinuie vesnic numai pentru ca vreau sa aflu adevarul, atunci e un dumnezeu de doi bani.


Nu afli adevarul pentru ca nu esti cautator sincer de adevar, si in nici un caz cand ai o atitudine rebela fata de biserica ta. Nu scuipi mana care ti se intinde spre salvarea ta. In ce priveste Adevarul nu-l gasesti pentru ca "Deoarece, necunoscând dreptatea lui Dumnezeu și căutând să statornicească dreptatea lor, dreptății lui Dumnezeu ei nu s-au supus. " Tu singur zici "Am studiat si rasstudiat biblia" dar tu cu puterea ta n-ai sa intelegi nimic, Biblia este o carte de referinta dar nu oricui i se dau cuvintele lui Dumnezeu si doar celor ce au Duhul Sfant. Renunta la parerea ta si citeste Filocalia daca esti cautator sincer de adevar. Celor ce au pretentia (in aroganta lor) ca pot interpreta corect scriptura cad in capcana parerii de sine si isi inchid singuri usa cunoasterii. De-asta avem pareri diferite ca nu ne raportam la acelasi adevar, de la interpretarea bibliei azi avem 3000 de "culte"

#64
Megara

Megara

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,515
  • Înscris: 26.09.2006

View PostT_finder00, on May 22 2007, 09:09, said:

Nu afli adevarul pentru ca nu esti cautator sincer de adevar, si in nici un caz cand ai o atitudine rebela fata de biserica ta. Nu scuipi mana care ti se intinde spre salvarea ta. In ce priveste Adevarul nu-l gasesti pentru ca "Deoarece, necunoscând dreptatea lui Dumnezeu și căutând să statornicească dreptatea lor, dreptății lui Dumnezeu ei nu s-au supus. " Tu singur zici "Am studiat si rasstudiat biblia" dar tu cu puterea ta n-ai sa intelegi nimic, Biblia este o carte de referinta dar nu oricui i se dau cuvintele lui Dumnezeu si doar celor ce au Duhul Sfant. Renunta la parerea ta si citeste Filocalia daca esti cautator sincer de adevar. Celor ce au pretentia (in aroganta lor) ca pot interpreta corect scriptura cad in capcana parerii de sine si isi inchid singuri usa cunoasterii. De-asta avem pareri diferite ca nu ne raportam la acelasi adevar, de la interpretarea bibliei azi avem 3000 de "culte"
Iar eu te sfatuiesc sa nu te mai hazardezi la astfel de afirmatii. De unde stii tu ca esti pastratorul adevarului absolut?

Edited by Megara, 22 May 2007 - 08:25.


#65
T_finder00

T_finder00

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 26.04.2007

View PostAdeline, on May 21 2007, 23:01, said:

As vrea totusi sa-mi dovediti ca mantuirea, in sensul biblic exista.... si as vrea dovezi CLARE. NU va dati seama ca nu e de ajuns sa dati citate din Biblie?  Daca eu citesc undeva ca cineva a vazut o fantoma si povestesc mai departe intamplarea ca fiind reala.... asta inseamna neaparat ca s-a intamplat cu adevarat? Sau cu rapirile cu extraterestri.... exista pana si functii: ufologi, hipnotizatori specializati pe rapiri de extaterestri etc.... e de ajuns sa citesti o carte ca sa vezi ca trairile respectivelor persoane (cele rapite) par foarte reale. Deci tu, fiinta rationala, ce trebuie sa faci? Sa iei de bune toate chestiile alea? Nu cred. Poti sa le iei de bune abia dupa ce ai gasit destule dovezi ca sunt adevarate: trebuie sa te interesezi despre hipnoza, despre alte cazuri de rapiri si etc, despre descoperirile stiintifice.... pt ca asa poti sa afli ca niste idioti de hipnotizatori doritori de faima au putut sa induca prin hipnoza respectivilor oameni toate acele trairi. Prin urmare, demonstrati-mi ca Biblia e "autentica", ca e Cuvantul Domnlui.   :naughty:

      Nu vreau sa ofensez pe nimeni

Biblia isi dovedeste autencitatea prin faptul ca face profetii care se implinesc istoric. Daca n-ai citit-o iti recomand sa incepi cu Noul Testament. Vei simti cum cuvintele ei ajung la inima ta. Tu "fiinta rationala" conform principiului cauza-efect intreaba-te de ce bate inima, ce forta o pune in miscare, care e forta vietii, de ce ne nastem pentru ca sa murim, si daca murim si stim ca murim ce forta, ce speranta ne ajuta sa traim, sa construim, sa iubim, ce este rational (logic) in asta? cum cand ne nastem cu constinta mortii putem sa mai traim cu speranta si sa ne traim ultima picatura a vietii refuzand moartea ca ceva nefiresc si nespecific noua. La toate astea doar Biblia care e Cuvantul lui Dumnezeu vine cu un raspuns care da cu adevarat un sens vietii noastre! Ea ne spune de unde venim, si unde ne ducem, ne spune Cine suntem, ne arata care e sensul si scopul vietii noastre, da raspuns la problematica omului depasind cu mult toata filozofia omeneasca pe care a cunoscut-o istoria.

View PostMegara, on May 22 2007, 09:24, said:

Iar eu te sfatuiesc sa nu te mai hazardezi la astfel de afirmatii. De unde stii tu ca esti pastratorul adevarului absolut?

Tu nu intelegi ce spun eu, nu eu sunt pastratorul adevarului absolut si nu exista adevar absolut ci simplu adevar, daca zici absolut admiti si relativ! Eu nu scriu aici din intelepciunea mea (doamne fereste) ci va trimit la cei care au capatat revelatia adevarului prin inchinarea intregii lor vieti lui Dumnezeu, traind in pustiu in post si rugaciune. Intoarceti-va in istoria bisericii (din primul mileniu crestin) unde este mai putina poluare cu invataturi straine si debarasati-va de pareri personale.

Edited by Megara, 22 May 2007 - 10:02.
Merge posts. Foloseste butonul de edit


#66
fulminatorz

fulminatorz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 21.05.2007

View PostArchon, on Apr 19 2007, 12:05, said:

eh, dupa cum spune titlul...

Sunt de religie ortodoxa. E o religie buna, cu plusiri si minusuri. Daca nu va e cu suparare ( :) ), voi pune pe acest topic vreo doua-trei intrebari, voi cere cateva lamuriri in legatura cu unele aspecte care ma ...intriga. Deci, sa incepem :).

Am citit o mica povestioara religioasa care slavea saracia si cersetoria. Cica era odata un om bogat. Foarte bogat. Si omul asta avea un fiu. Un fiu care la un moment dat s-a saturat de toate, care si-a donat averea saracilor si a ales sa devina cersetor la poarta unei biserici.
Ok, toate bune si frumoase pana aici. Dar morala povestii ma baga serios in ceata. Cica modul de viata ales de tanarul e mai sus ar fi unul cuvios, respectivul cersetor ajungand in imparatia cerurilor...
Pai de ce, fratii mei intru credinta? :) Adica e bine sa traiesti pe munca altora? Adica e bine sa fii un parazit pe spinarea societatii? Adica e mai inaltator sa intinzi mana si sa ceri in numele Domnului decat sa pui mana si sa-ti agonisesti traiul muncind?

Sau, mai pe scurt, cu ce e mai presus cersetorul din povestioara de mai sus fata de un om normal, cu familie si copii, care munceste cinstit si care-si agoniseste singur traiul?

Cam atat pentru acum. Astept parerile voastre...

1. POATE ca se referea la o avere ce tine de intelect... ai exlus premisa asta
2. POATE ca toti avem o "avere" (de ex, averea saracului se poate rezuma la 200 RON) la care trebuie sa renuntam
3. POATE ca judeci pilda fara sa judeci motivul pentru care Iisus a spus-o.
4. POATE ca te departezi mult ajungand la parazitare sociala dintr-o pilda religioasa
5. POATE ca is eu prost si orgolios

View Posttudorel666, on May 18 2007, 23:02, said:

Nu religia iti aduce mantuirea, ci tu insuti sau Hristos, iar el nu tine cont de religie, ci doar de inima omului.
      Ca sa te conving, iti dau ca exemplu pilda fiului risipitor: betiv, curvar, si-a parasit tatal, risipitor, neascultator. Si nu s-a intors la tatal sau ca se caia, ci pentru ca nu mai avea ce sa manance, cum se spune, a aplicat politica burtii. Cu toate astea, stii cum a fost primit si tratat.
      Asa va face dumnezeu cu toti cei pe care acum ii dispretuiti ca "nu au doctrina corecta", "nu au religia potrivita", "nu asculta de dumnezeu", "nu vor sa creada in dumnezeu", samd! La primul lor suspin, dumnezeu le va pune in deget inelul sau, ii va imbraca cu cea mai frumoasa haina si va taia cel mai gras vitel ca sa petreaca si El impreuna cu ei!

frate, citeste din parintele Cleopa criteriile dupa care judeca Dumnezeu oamenii... o sa vezi ca intr-un caz ii judeca si dupa inima, dar in cazul tau, ca ortodox, asta nu se aplica. Stapanul casei l-a intampinat pe fiul sau cu bine pentru CA S_A INTORS LA EL, nu pentru porstioarele facute in ultima vreme, se vede ca RASFOIESTI biblia.

View Posttudorel666, on May 21 2007, 09:48, said:

Chiar si apocalipsa afirma ca toate religiile sunt bune, cand afirma ca in fata scaunului de domnie al lui dumnezeu sunt sapte sfesnice care reprezinta sapte biserici ale lui dumnezeu. Iata deci ca teoria aceea cu biserica unica ce detine adevarul, biserica unica adevarata, este mai mult decat falsa. In plus, nu mai tin minte pe unde se gaseste versetul, dar parca in Noul Testament, in care se afirma ca toate scripturile sunt bune ca sa invete si sa indrume, si ca toate vin de la Dumnezeu. Ori, prin scripturi se intelege si Biblia, indiferent ca este ortodoxa, catolica sau protestanta, si Coranul, si Vedele si scrierile lui Zarathustra si orice carte sfanta, a oricarei religii.
       Daca dumnezeu, in intelepciunea sa, a considerat drept nimerit sa dea budistilor alte reguli decat crestinilor, dar, in esenta, care conduc spre aceeasi imparatie a lui, cu ce drept judeci tu drept rataciti milioane de budisti, sau milioane de musulmani, sau taoisti, sau hinduisti, samd ?!

parca alea 7 sfesnice erau sufletele Domnului... in fine, nu exista nici un verset in biblie ca sa afirme ca toate religiile sunt bune. Dumnezeu, in intelepciunea Sa, a considerat drept nimerit sa dea budistilor alte reguli decat crestinilor tocmai anume ca sa te testeze ca TU nu iti vei pierde credinta, si ca o sa ramai un ortodox evlavios pana la capat. stii cum faci? ajungeam din liceu acasa cu o nota proasta si maica-mia imi zicea: "da Cornel a luat o nota mai buna decat tine, tu ce ai facut?". la admitere la facultate sa stii ca nu m-a intrebat de media lui Cornel, doar de media mea m-a intrebat.

#67
Adeline

Adeline

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 21.05.2007

View PostT_finder00, on May 22 2007, 09:29, said:

Biblia isi dovedeste autencitatea prin faptul ca face profetii care se implinesc istoric. Daca n-ai citit-o iti recomand sa incepi cu Noul Testament. Vei simti cum cuvintele ei ajung la inima ta. Tu "fiinta rationala" conform principiului cauza-efect intreaba-te de ce bate inima, ce forta o pune in miscare, care e forta vietii, de ce ne nastem pentru ca sa murim, si daca murim si stim ca murim ce forta, ce speranta ne ajuta sa traim, sa construim, sa iubim, ce este rational (logic) in asta? cum cand ne nastem cu constinta mortii putem sa mai traim cu speranta si sa ne traim ultima picatura a vietii refuzand moartea ca ceva nefiresc si nespecific noua. La toate astea doar Biblia care e Cuvantul lui Dumnezeu vine cu un raspuns care da cu adevarat un sens vietii noastre! Ea ne spune de unde venim, si unde ne ducem, ne spune Cine suntem, ne arata care e sensul si scopul vietii noastre, da raspuns la problematica omului depasind cu mult toata filozofia omeneasca pe care a cunoscut-o istoria.
Tu nu intelegi ce spun eu, nu eu sunt pastratorul adevarului absolut si nu exista adevar absolut ci simplu adevar, daca zici absolut admiti si relativ! Eu nu scriu aici din intelepciunea mea (doamne fereste) ci va trimit la cei care au capatat revelatia adevarului prin inchinarea intregii lor vieti lui Dumnezeu, traind in pustiu in post si rugaciune. Intoarceti-va in istoria bisericii (din primul mileniu crestin) unde este mai putina poluare cu invataturi straine si debarasati-va de pareri personale.
Crede-ma, am citit Biblia si rascitit anumite capitole si versete. Si crede-ma nu exista nici macar  o profetie acolo.  Cu putine cunostinte de istorie, cu putine cunostinte d psihologie si cu o oarecare bucatica de spirit critic ajungi la concluzia ca lenegdele de acolo sunt la fel de fabuloase ca si nasterea lui Budha.  C anu mai stiu ce zeitate a primit smirna, aur si tamaie la nasterea sa cu cateva sute de ani inainte de Hristos..... ca vreo 3 zeitati s-au nascut pe 25 decembrie... ca reprezentarea Mariei si a pruncului Iisus e similara cu cea a lui Isis, ca Sfantul Gheorghe e reprezentat precum cavalerul trac.... ca... stai ca nu-mi mai amintesc.... ar mai fi multe de discutat

#68
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View Postfulminatorz, on May 23 2007, 02:00, said:

1. POATE ca se referea la o avere ce tine de intelect... ai exlus premisa asta
2. POATE ca toti avem o "avere" (de ex, averea saracului se poate rezuma la 200 RON) la care trebuie sa renuntam
3. POATE ca judeci pilda fara sa judeci motivul pentru care Iisus a spus-o.
4. POATE ca te departezi mult ajungand la parazitare sociala dintr-o pilda religioasa
5. POATE ca is eu prost si orgolios
Imi place formularea asta, pe puncte. E mai usor de raspuns.

1.POATE ca nu am inteles ce vrei sa spui. Ce avere intelectuala? A renuntat la averea intelectuala? Nu, nu cred. Ar fi o prostie. A renuntat la bogatie pentru a castiga avere intelectuala? Plauzibil. Sa analizam.

Averea intelectuala se dobandeste invatand. Ca doar nu ai fi tu intemeietorul Stiintei asa cum o stim. Si cel mai bun mod de a invata e cu un profesor. Ori un profesor bun costa BANI. Nu multi profesori buni lucreaza pe gratis. Deoarece trebuie si ei sa-si cumpere o paine, un pix, stillus, dalta, pensula, un manual, un bilet la o conferinta, un bilet de tren pentru calatorii de documentare. Dar oricum, varianta asta cade, deoarece povestea respectiva spune clar ca omul si-a petrecut viata cersind la intrarea bisericii si rugandu-se lui Dumnezeu. Ce fel de avere intelectuala capeti cerand in fiecare zi lui Dumnezeu ceva si nedand nimic in schimb?
Ok, hai sa presupunem ca respectivul a aflat vreun maaaare adevar cosmic. In poveste nu spune nimic de asta. Deci omul, chiar daca a intrat in posesia unei informatii extrem de valoroase, nu a folosit-o pentru a-si ajuta aproapele. Adica a tinut pentru sine. Adica a facut un pacat. Deci si varianta asta cade, deoarece omul respectiv nu e pacatos... Sau, ma rog, daca adevarul pe care l-a aflat e ca toti de pe planeta trebuie sa traim din rugaciune si cersetorie, atunci... need i say more?

2.EU renunt saptamanal la 200 de RON. Sa facem un calcul:
-biliard cam 10 ore : 4.5(ca nu joc/platesc singur...)*10 = 45k
-bere/Johnnie's(mai rar)/vin : cam 50k pe zi. 7*50 = 35 RON
-masa in oras : cam de 3 ori pe saptamana. 3*250k = 75 RON
-diverse alte consumabile(adica iesiri cu amicii neprevazute) = 50 RON
Si asta neincluzand mancarea. Pe care o primesc moca de acasa. Si sa vezi cand voi renunta la cateva mii bune de euro in favoarea mafiotilor de la Dacia/Group Renault...
Deci eu renunt la o gramada mare de bani in favoarea unor semeni ai mei, cumparand bunurile rezultate direct din munca lor. Si distrandu-ma in acelasi timp.
Concluzia? Toti renuntam la o "avere" oarecare. Nu neaparat la bani. Nu vad de ce trebuie sa facem atata caz de asta. O "pilda" buna pentru cazul asta e povestioara lui Dickens, cred, cu omul bogat si cu fantomele trecut, prezent si viitor.

3.Primo. Nu scria niciunde ca Iisus a spus chestia asta pe undeva. E posibil sa o fi spus. E, deasemenea, posibil sa o fi spus unul din miliardele de oameni care au trait inainte si supa El. Dar asta nu conteaza. Deoarece nu face subiectul discutiei. Subiectul discutiei e:
-un om a renuntat la avere si a trait din cersetorie toata viata, obtinand astfel mantuirea. Mie nu mi se pare corecta treaba asta deoarece cersetoria=parazitare sociala. Am sau nu dreptate?

4.Pai tocmai asta scopul discutiei. Ca nu inteleg cum religia poate sa indemne oamenii sa devina cersetori pentru a se mantui.

5.Prosti si orgoliosi suntem toti. Doar ca in diferita masura :). De-aia suntem unici. Dar, discutand, punandu-ne intrebari si cautand raspunsuri devenim mai inteligenti si, implicit, mai buni.

P.S.: maaama cat am scris. E sambata. Ora unu. Iar eu unde sunt in lume? :)

#69
Archon

Archon

    PredaTerminatorMan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,187
  • Înscris: 14.06.2005

View PostT_finder00, on May 22 2007, 09:29, said:

Biblia isi dovedeste autencitatea prin faptul ca face profetii care se implinesc istoric.
Daca-mi dai o data exacta(din viitor, preferabil din ala apropiat...) si un fapt concret(tot de atunci :) ) te voi crede. Ca de profetii facute dupa ce orasele au ars, turnurile au cazut sau ion a' lui gheo a cazut in shantz e plina lumea.

Biblia isi dovedeste autenticitatea prin faptul ca indeamna la iubire. Acuma, ca a trecut prin mainile catorva miliarde de editori/copiatori incompetenti... Dar un om inteligent tot isi da seama de valoarea ei.



View PostAdeline, on May 21 2007, 23:01, said:

As vrea totusi sa-mi dovediti ca mantuirea, in sensul biblic exista....
Nu vreau sa ofensez pe nimeni
Noi doi gandim cam la fel. Daca treci vreodata prin Marea Capitala a SI Mai Marei Tari Romania da-mi un PM. Si eu iti voi returna o bere. :cheers: . Intrebari simple si la obiect.
Si tot simplu si la obiect intreb:

Ce e aia mantuire? Ca trebuie sa stim ce e aia, inainte de a o vrea.

Si stai linistita, nu ofensezi decat pe cei ce vor sa fie ofensati :).



View PostT_finder00, on May 21 2007, 13:53, said:

Vad ca le stii pe toate mai tudorele, tine-o tot asa ca de vazut o sa vedem toti pana la urma cum stau lucrurile. Doar putina rabdare...
Chestia asta e "wrong" din vreo 24453453 de motive.

In primul rand deoarece e "anti" crestineasca. Deoarece nu e crestin sa doresti raul aproapelui tau. Ba din contra. Si cu atat mai mult cand facu aluzii subtile la "iad". Si prin "IAD" nu ma refer la marca de masini electrice.

BTW... ce e ala "iad"?



Final edit: Mai, care l-ai suspendat pe atza, la uscat, pe tudorel? Chiar acum cand am si eu jumate de ora libera sa postez pe SP...

@tudorel666 : hurry back :D. Ti-am promis un link si am de gand sa ma tin de cuvant.

Edited by Archon, 26 May 2007 - 12:22.


#70
glowr6

glowr6

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 90
  • Înscris: 16.05.2007

View PostArchon, on Apr 19 2007, 12:05, said:

eh, dupa cum spune titlul...

Sunt de religie ortodoxa. E o religie buna, cu plusiri si minusuri. Daca nu va e cu suparare ( :) ), voi pune pe acest topic vreo doua-trei intrebari, voi cere cateva lamuriri in legatura cu unele aspecte care ma ...intriga. Deci, sa incepem :).

Am citit o mica povestioara religioasa care slavea saracia si cersetoria. Cica era odata un om bogat. Foarte bogat. Si omul asta avea un fiu. Un fiu care la un moment dat s-a saturat de toate, care si-a donat averea saracilor si a ales sa devina cersetor la poarta unei biserici.
Ok, toate bune si frumoase pana aici. Dar morala povestii ma baga serios in ceata. Cica modul de viata ales de tanarul e mai sus ar fi unul cuvios, respectivul cersetor ajungand in imparatia cerurilor...
Pai de ce, fratii mei intru credinta? :) Adica e bine sa traiesti pe munca altora? Adica e bine sa fii un parazit pe spinarea societatii? Adica e mai inaltator sa intinzi mana si sa ceri in numele Domnului decat sa pui mana si sa-ti agonisesti traiul muncind?

Sau, mai pe scurt, cu ce e mai presus cersetorul din povestioara de mai sus fata de un om normal, cu familie si copii, care munceste cinstit si care-si agoniseste singur traiul?

Cam atat pentru acum. Astept parerile voastre...

Si eu sunt de religie ortodoxa si multe din povestile religioase ma pun pe ganduri serious. Eu banuiesc ca povesetea pe care o detaliezi mai sus este un alt atentat de spalare a creierului. Bogatia pe care o ai sau o vei asimila-o e mai bine sa o donezi popilor. Daca intr-adevar bogatia material a omului este o piedica de a ajunge in imparatia cereasca apai atunci toti popii vor ajunge in iad. Cersetorul din poveste este doar o metafora prin care biserica incearca sa te indoctrineze in a da cat mai mult pentru ea. Just my $0.02.  :peacefingers:

#71
tudorel666

tudorel666

    Mama tuturor Dumnezeilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,378
  • Înscris: 07.02.2007

View PostArchon, on May 26 2007, 13:12, said:

Daca-mi dai o data exacta(din viitor, preferabil din ala apropiat...) si un fapt concret(tot de atunci :) ) te voi crede. Ca de profetii facute dupa ce orasele au ars, turnurile au cazut sau ion a' lui gheo a cazut in shantz e plina lumea.

       Pot sa-ti spun sigur ca cele doua turnuri care au cazut proorocesc ceva ce se va intampla in viitorul apropiat. In mod sigur reprezint un sunet de trambita, dar nu pot spune inca a cata si ce va urma. Trebuie sa studiez. Numai bine, pana imi dai tu linkul cu care te-ai laudat, am si eu timp sa aflu ce prevesteste caderea celor doua turnuri.

View PostArchon, on May 26 2007, 13:12, said:

Final edit: Mai, care l-ai suspendat pe atza, la uscat, pe tudorel? Chiar acum cand am si eu jumate de ora libera sa postez pe SP...

@tudorel666 : hurry back :D. Ti-am promis un link si am de gand sa ma tin de cuvant.

       Dupa cum vezi, am revenit. Am avut suspend pentru calitatile mele de ...poet. Astept linkul in continuare.

#72
ant

ant

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 137
  • Înscris: 11.05.2004
Buna la toti de pe forum. La inceput am fost si eu crestin insa incet incet am inceput sa vad mai clar si azi pot spune ca nu mai sunt , si nu am simt deloc rau chiar putin mai liber. Insa religia crestina nu e doar falsa dar nici nu te ajuta sa evoluezi spiritual. De ce te nasti ? nu oare ca sa evoluezi spiritual , sa traiesti ,sa inveti din greseli pt a ajunge un om mai bun. Insa termenul de evolutie implica o traire si o latura personala. Si atunci 'bietii' calugari care se izoleaza de lume si stau inchisi in sanctuarele lor oare evolutie spirituala se numeste viata lor, eu sincer chiar nu cred. Am vazut ca va puneti intrebari cu fel si fel de povestioare, insa ar trebui sa mergeti mai la origini, sa vedeti cine a fondat crestinismul in ce conditii Constantin a bagat si a scos ce a vrut el din Biblie, cum sa-a impus crestinismul pe vremea romanilor. Plus o religia care discrimineaza in asa masura femeia cum poate ea sa fie una adevarata venita de la Dumnezeu. si la final ce sa mai zic , nici o religie nu e buna , nu trebuie sa ai un intermediar intre tine si Dumnezeu, religia e doar un mijloc de control am maselor ignorante. A ...si ince ceva Dumnezeu e unic asa ca atunci cand spui ca Iisus Hristos e dumnezeu comiti o blasfemie, Iisus a fost o mare personalitate istorica, un spirit evoluat care a adus o raza de lumina si speranta in lume dar care nu s-a proclamat si nu a fost dumnezeu, crestinismul l-a facut asa, insa evrei nu au cazut in greseala asta ,recunoscundu-l ca profet.

Edited by ant, 30 May 2007 - 11:25.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate